Punkty widokowe Walencji - skąd zobaczyć historyczne stare miasto z góry?

Historyczne centrum Walencji jest dość jednorodnym architektonicznie obszarem, który wyróżnia się pojedynczymi strukturami wystającymi ponad linię zabudowy.

Najlepszymi punktami obserwacyjnymi są te w samym środku starego miasta, podczas gdy dalsze nie oferują już tak dobrych widoków.

W naszym artykule zestawiliśmy pięć punktów widokowych leżących w granicach historycznego starego miasta wraz z ich krótką charakterystyką.

!Widok z wieży Katedry w Walencji
Widok z wieży Katedry w Walencji

El Miguelete - katedralna dzwonnica

Naszym zdaniem najlepszym punktem widokowym w Walencji jest wysoka na 51 metrów ośmioboczna dzwonnica walencjańskiej katedry. Na szczyt prowadzi 206 dość wysokich stopni, więc chcąc dostać się na górę powinniśmy liczyć się z odpowiednim wysiłkiem fizycznym.

Po wdrapaniu się na górę czeka na nas taras widokowy z panoramicznym widokiem na okolicę oraz masywny dzwon (uważajmy o pełnej godzinie - jest naprawdę głośny!). Z tarasu widokowego bez problemu zobaczymy wieże i dachy okolicznych kościołów oraz budowli (np. głównego miejskiego targowiska). Będąc na górze warto wyszukać wzrokiem Miasto Nauki i Sztuki (hiszp. Ciudad de las Artes y las Ciencias) oraz stadion klubu piłkarskiego Valencia CF - Estadio Mestalla - na trybunach którego krzesełka układają się w charakterystyczny kształt nietoperza.

!Widok z wieży Katedry w Walencji
Widok z wieży Katedry w Walencji

Minusem jest siatka, która otacza cały taras, przez co trudno o dobre zdjęcie aparatem fotograficznym.

Chcąc wejść na dzwonnicę musimy skorzystać z barokowej bramy od strony Placu de la Reina (hiszp. Plaça de la Reina). Przy drzwiach powinniśmy skręcić w lewo, ponieważ prawe wejście prowadzi bezpośrednio do katedry. W godzinach szczytu przed kasą biletową formują się kolejki - musimy więc liczyć się z tym, że będziemy musieli poczekać aż liczba osób na górze się zmniejszy.

Koszt wejścia na wieżę to 2€. Więcej informacji o godzinach otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie. [stan na marzec 2019]

Więcej o samej katedrze znajdziecie w naszym artykule Katedra w Walencji - historia, zwiedzanie oraz informacje praktyczne.

!Widok z wieży Katedry w Walencji
Widok z wieży Katedry w Walencji

Wieża kościoła Santa Caterina

Kilka kroków od katedry w górę wznosi się inna z kościelnych wież - dzwonnica kościoła Santa Catarina (hiszp. Esglèsia de Santa Caterina). Jest ona niższa niż El Miguelete, więc widoki są gorsze, ale niezaprzeczalną zaletą jest możliwość zobaczenia katedralnej dzwonnicy z innej perspektywy.

Do pokonania jest 128 stopni. Większość trasy jest prosta, a schody są mniejsze niż w przypadku wieży katedralnej. Najtrudniejsze są ostatnie stopnie na górze, które potrafią sprawić trochę trudności (zwłaszcza przy schodzeniu).

!Widok z wieży kościoła Santa Caterina w Walencji
Widok z wieży kościoła Santa Caterina w Walencji

Wejście na wieżę znajduje się w środku kościoła - na prawo od głównego ołtarza. Koszt to 2€. W marcu 2019 roku wejście na wieżę możliwe było jedynie od poniedziałku do soboty od 11:00 do 13:00. Jeśli interesuje nas ta atrakcja to najlepiej jak najszybciej udać się do kościoła i sprawdzić aktualne godziny.

!Widok z wieży kościoła Santa Caterina w Walencji
Widok z wieży kościoła Santa Caterina w Walencji

Bar na dachu budynku Ateneo

Innym typem punktu widokowego jest bar na dachu budynku Ateneo - Ateneo Sky Bar Restaurant. Na górę wjeżdżamy windą i od razu po wyjściu uiszczamy opłatę za wjazd w kwocie 3€. [stan na marzec 2019 roku]

Będąc u góry możemy zamówić coś w barze (otrzymamy zniżkę 1€ na napoje alkoholowe) lub po prostu wejść na panoramiczną platformę widokową.

!Walencja - widok z tarasu baru Ateneo
Walencja - widok z tarasu baru Ateneo

Widok z samej platformy niestety nie zachwyca. Historyczne centrum starego miasta jest na tyle daleko, że dobrze widać jedynie wieżę oraz kopułę katedry. Północna strona najstarszej części miasta jest z kolei niemal niewidoczna.

Lepszy widok oferują miejsca siedzące w barze skierowane bezpośrednio na ratusz. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia to trafi nam się krzesło z widokiem na wprost na miejski magistrat. Wydaje się nam też, że to właśnie widok na ratusz jest jedynym, dla którego warto wjechać na górę. Przyjemnym doświadczeniem może być też zachód słońca, ale sami nie zostaliśmy na miejscu aż tak długo. Niestety, miejsc z dobrym widokiem jest mało i w ciepły dzień wszystkie z nich mogą być zajęte.

Turystom będącym na miejscu nie polecamy zakupu lokalnego drinka Agua de Valencia, który nalewany jest z dużego pojemnika, a użyty w nim sok pomarańczowy to zwykły napój, a nie naturalny sok spotykany w oryginalnym przepisie.

Teoretycznie wejście do baru znajduje się od ulicy Carrer de Moratín, ale podczas naszej wizyty było zamknięte. W takim przypadku należy wejść do budynku Ateneo od strony Plaça de l’Ajuntament i skierować się do końca do windy, którą wjedziemy na ostatnie piętro.

!Widok z tarasu baru Ateneo w Walencji
Widok z tarasu baru Ateneo w Walencji

Bramy Torres de Quart oraz Torres de Serranos

Innymi punktami widokowymi są dwie gotyckie bramy/wieże znajdujące się po zachodniej i wschodniej stronie starego miasta: Torres de Quart oraz Torres de Serranos. Obie są do siebie bardzo podobne i największą różnicą pomiędzy nimi jest widok z górnych tarasów.

Torres de Quart oferuje przede wszystkim widok na panoramę starego miasta, choć większość najważniejszych struktur jest znacznie oddalona. Naszym zdaniem widok nie zachwyca; tym bardziej, że okoliczne budynki nie charakteryzują się zbytnim kolorytem. Widok poza stare miasto również nie jest zbyt ciekawy.

!Widok z bramy Torres de Serranos w Walencji
Widok z bramy Torres de Serranos w Walencji

Wydaje się nam, że bardziej różnorodny widok oferuje druga z bram - Torres de Serranos. Zobaczymy z niej m.in. mosty przebiegające dawniej nad rzeką Turia, a dziś będące częścią Parku Turia. Dość dobrze widać też nieodległą wieżę oraz kopułę katedry.

Zaletą Torres de Serranos jest możliwość przejścia trasą prowadząca po przedniej stronie bramy.

W przypadku obu bram widoki są jednak zdecydowanie gorsze niż w dwóch pierwszych opisanych przez nas punktach widokowych.

Wejście na każdą z wież kosztuje 2€. Kupując specjalny bilet za 6€ będziemy mieć możliwość wejścia do wszystkich publicznych muzeów przez 3 dni. [stan na marzec 2019 roku]

!Walencja - widok z bramy Torres des Quart
Walencja - widok z bramy Torres des Quart

Reklama