Komunikacja miejska w Walencji - metro, autobusy oraz informacje praktyczne

Turystyczna część Walencji nie zajmuje aż tak rozległego obszaru i po historycznym centrum możemy poruszać się głównie pieszo. Jeśli jednak mamy mało czasu, nie lubimy długich spacerów lub chcemy dostać się do dalszych atrakcji bądź nad morze to najwygodniejszym rozwiązaniem będzie korzystanie z dobrze rozwiniętej siatki komunikacji miejskiej.

W skład transportu publicznego w Walencji wchodzą: autobusy (firma EMT oraz linie podmiejskie obsługiwane przez MetroBus), metro oraz tramwaje. Warto w tym miejscu podkreślić, że różne środki transportu zarządzane są przez niezależne firmy i posiadają własny system biletowy.

Uwaga! Ceny oraz informacje o działaniu komunikacji aktualizowaliśmy po raz ostatni w marcu 2019 roku. Przed przyjazdem sugerujemy sprawdzenie cen oraz weryfikacje, czy wszystkie rodzaje biletów są wciąż dostępne.

Planujesz wyjazd? Sprawdź nasze artykuły: Walencja: zwiedzanie, zabytki i informacje praktyczne oraz Co zjeść w Walencji? Paella, tapas, orxata, słodkie wypieki oraz przykładowe lokale

Autobusy

Z perspektywy turysty najważniejszym środkiem transportu są autobusy, które kursują po najbardziej turystycznej części miasta oraz do obszaru nazywanego Miastem Sztuki i Nauki (hiszp. Ciudad de las Artes y las Ciencias). Za komunikacje autobusową w samej Walencji odpowiada firma EMT.

Do autobusów wsiadamy zawsze przodem. Bilet jednorazowy nieprzesiadkowy w cenie 1,50€ zakupimy za gotówkę u kierowcy.

Na części przystanków zamontowane są wyświetlacze, na których sprawdzimy następne kursy.

Pamiętajmy aby śledzić trasę przejazdu i w odpowiednim momencie wcisnąć guzik Stop. Najlepiej zaraz po ruszeniu z przedostatniego przystanku na trasie. W autobusach zamontowane są ekrany z wyświetloną trasą, ale niestety zdarzyło się nam kilka razy, że nie działały.

Planując częstsze podróże możemy nabyć specjalny bilet BONOBÚS na 10 przejazdów (nieograniczona liczba przesiadek w ciągu jednej godziny) za 8,50€, który nabijany jest na specjalną kartę, za którą zapłacimy dodatkowe 2€. Bilet BONOBÚS zakupimy w kioskach i punktach sprzedaży EMT, ale już nie u kierowcy.

Planner podróży

Planner podróży znajdziemy oficjalnej stronie firmy EMT, ale jest on dość trudny w obsłudze. Sami woleliśmy korzystać z map Google i wszystko się zgadzało.

Metrovalencia - metro oraz tramwaje

Na sieć Metrovalencia składają się: kolejka podziemno-naziemna oraz tramwaje. Walenckie metro służy bardziej do dojazdów z dalszych części Walencji i dla wielu turystów może nie być przydatne. Metro w centrum zatrzymuje się tylko w okolicy dworca, czyli dość daleko od najważniejszych zabytków i atrakcji.

Zalety metra z perspektywy turysty:

  • szybki i wygodny dojazd z lotniska,
  • tramwaj jadący na plażę,
  • szybki dojazd w przypadku noclegu dalej od centrum.

Uwaga! Część linii metra ma wspólną środkową część trasy. Wsiadając do kolejki sprawdźmy na wyświetlaczu, czy na pewno korzystamy z dobrej linii.

Cena za przejazd metrem zależy od ilości przekraczanych stref. Centralna część Walencji znajduje się w strefie A, ale są jeszcze strefy B, C i D (lotnisko). Bilet możemy zakupić w automacie, który przyjmuje płatność gotówką lub kartą. Do biletu doliczana jest opłata w kwocie 1€ za bilet, który możemy wykorzystać przy zakupie kolejnych biletów.

Ceny biletów:

Ilość przekraczanych stref cena biletu jednorazowego cena biletu powrotnego cena biletu na 10 przejazdów (BONOMETRO)
1 1,50€ 2,90€ 7,60€
2 2,10€ 4€ 11€
3 2,80€ 5,30€ 14,70€
4 3,90€ 7,40€ 21€

Jeśli chcemy regularnie podróżować metrem to możemy rozważyć zakup przedpłaconej karty TuiN, dzięki której przejazdy są mniej więcej dwa razy tańsze niż w przypadku zakupu biletów jednorazowych. Kartę TuiN zakupimy w automacie - jej koszt to 1€. Musimy jednak pamiętać, że minimalna kwota naładowania to 10€, która nie jest zwracana. Dużą zaletą karty jest fakt, że może z niej korzystać więcej niż jedna osoba; pamiętajmy tylko o odbiciu karty odpowiednią ilość razy przy przekraczaniu bramek.

Ceny przejazdów z kartą TuiN:

  • 1 strefa - 0,72€
  • 2 strefy - 1,04€
  • 3 strefy - 1,40€
  • 4 strefy - 2€

Aktualne ceny sieci metra można sprawdzić na oficjalnej stronie.

Godziny funkcjonowania metra są dostępne tutaj.

Bilety łączone - autobusy oraz metro

Chcąc korzystać regularnie i naprzemiennie z metra (tylko w strefie A) oraz autobusów najwygodniejszą opcją wydają się być bilety czasowe. Dostępne są trzy opcje:

  • bilet jednodniowy (T1, cena 4€),
  • bilet dwudniowy (T2, cena 6,70€),
  • bilet trzydniowy (T3, cena 9,70€).

Bilety czasowe zakupimy w kioskach oraz na stacjach metra w automatach.

Inną opcją są bilety na 10 przejazdów łączonych (metro, autobusy oraz autobusy podmiejskie MetroBus) o nazwie BONO TRANSBORDO. Istnieją dwie wersje tego biletu: tańsza (9€) działająca tylko w strefie A i umożliwiająca do 3 przesiadek w ciągu 50 minut od rozpoczęcia podróży oraz droższa (15,50€) działająca w strefach A i B i umożliwiająca przesiadkę w ciągu 90 minut.

Koszt karty, na którą nabijany jest bilet BONO TRANSBORDO to 2€.

Jeśli chcemy łączyć różne środki transportu i zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego biletu to najlepiej udać się do jednego z punktów informacji i poprosić o poradę.

Aktualne informacje o biletach autobusowych oraz biletach łączonych (metro + autobus) można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika EMT pod tym adresem.

Autobusy podmiejskie MetroBus

Za transport pomiędzy centrum Walencji a obszarem metropolitarnym Walencji odpowiada firma MetroBus. W jej ramach działa kilku niezależnych przewoźników, którzy obsługują konkretne połączenia.

Dokładną listę tras można sprawdzić na tej stronie. Po przejściu na stronę konkretnej linii możemy sprawdzić rozkłady oraz ceny (hiszp. Tarifas).


Reklama