Komunikacja miejska w Walencji: metro, autobusy oraz wskazówki praktyczne

Turystyczna część Walencji nie zajmuje aż tak rozległego obszaru i historyczne centrum możemy spokojnie zwiedzać wyłącznie pieszo. Jeśli jednak mamy mało czasu lub chcielibyśmy dostać się do położonych dalej atrakcji bądź nad morze to najwygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dobrze rozwiniętej siatki komunikacji publicznej.

W skład transportu miejskiego w Walencji wchodzą: autobusy miejskie (firma EMT), metro, tramwaje oraz autobusy podmiejskie MetroBus. Warto w tym miejscu podkreślić, że różne środki transportu zarządzane są przez niezależne firmy i posiadają własny system biletowy. Na szczęście dostępne są również zintegrowane bilety czasowe oraz paczki biletów na więcej przejazdów.

Uwaga! Ceny oraz informacje o działaniu komunikacji aktualizowaliśmy po raz ostatni w lutym 2022 roku. Przed przyjazdem sugerujemy sprawdzenie cen oraz weryfikacje, czy wszystkie rodzaje biletów są wciąż dostępne.

Planujesz wyjazd? Sprawdź nasze artykuły: Walencja: zwiedzanie, zabytki i informacje praktyczne oraz Co zjeść w Walencji? Paella, tapas, orxata, słodkie wypieki oraz przykładowe lokale

Autobusy

Z perspektywy turysty najważniejszym środkiem transportu są autobusy, które kursują po najbardziej turystycznej części miasta oraz do obszaru nazywanego Miastem Sztuki i Nauki (hiszp. Ciudad de las Artes y las Ciencias). Za komunikacje autobusową w samej Walencji odpowiada firma EMT.

Do autobusów wsiadamy zawsze przodem. Bilet jednorazowy nieprzesiadkowy w cenie 1,50€ zakupimy za gotówkę u kierowcy. Pamiętajmy aby śledzić trasę przejazdu i w odpowiednim momencie wcisnąć guzik Stop. Najlepiej zaraz po ruszeniu z przedostatniego przystanku na trasie. W autobusach zamontowane są ekrany z wyświetloną trasą, ale niestety zdarzyło się nam kilka razy, że nie działały.

Na części przystanków zamontowane są ekrany, na których wyświetlane są następne kursy.

Planując częstsze podróże możemy nabyć specjalny bilet BONOBÚS na 10 przejazdów (nieograniczona liczba przesiadek w ciągu jednej godziny) za 8,50€, który nabijany jest na specjalną kartę, za którą zapłacimy dodatkowe 2€. Bilet BONOBÚS zakupimy w kioskach i punktach sprzedaży EMT, ale już nie u kierowcy.

Planner podróży

Planner podróży znajdziemy oficjalnej stronie firmy EMT, ale jest on dość trudny w obsłudze. Sami woleliśmy korzystać z map Google i wszystko się zgadzało.

Metrovalencia - metro oraz tramwaje

Na sieć Metrovalencia składają się: kolejka podziemno-naziemna oraz tramwaje. Walenckie metro służy raczej do dojazdów z dalszych części Walencji i dla wielu turystów może nie być przydatne (z wyjątkiem dojazdu z i na lotnisko w Walencji). Metro w centrum zatrzymuje się tylko w okolicy dworca, czyli dość daleko od najważniejszych zabytków i atrakcji.

Zalety metra z perspektywy turysty:

  • szybki i wygodny dojazd z lotniska,
  • tramwaj jadący na plażę,
  • szybki dojazd w przypadku noclegu dalej od centrum.

Uwaga! Część linii metra ma wspólną środkową część trasy. Wsiadając do kolejki sprawdźmy na wyświetlaczu, czy na pewno korzystamy z dobrej linii.

Cena za przejazd metrem zależy od ilości przekraczanych stref. Centrum Walencji znajduje się w strefie A, ale są jeszcze strefy B i C (lotnisko). Mapę ze strefami ściągniemy stąd. Bilety zakupimy w automacie, który przyjmuje płatność gotówką lub kartą. Do pierwszego zakupu doliczana jest dodatkowa opłata w kwocie 1€ za kartonowy bilet, który możemy wykorzystać do nabicia opłaty za kolejny przejazd.

Jeśli planujemy regularne podróżowanie metrem to możemy rozważyć zakup przedpłaconej karty TuiN, dzięki której przejazdy są mniej więcej dwa razy tańsze niż w przypadku zakupu biletów jednorazowych. Kartę TuiN zakupimy w automacie - jej koszt to 1€. Musimy jednak pamiętać, że minimalna kwota naładowania wynosi 5€ i nie jest zwracana. Dużą zaletą karty jest fakt, że może z niej korzystać więcej niż jedna osoba; pamiętajmy tylko o odbiciu karty odpowiednią ilość razy przy przekraczaniu bramek.

Alternatywą jest zakup biletu na 10 przejazdów, który jest biletem zintegrowanym i obowiązuje również u innych przewoźników.

Ceny biletów:

strefy A lub B A i B A, B i C (lotnisko)
cena biletu jednorazowego 1,50€ 2,80€ 4,80€
opłata za przejazd z kartą TuiN 0,80€ 1,20€ 2€
cena zintegrowanego biletu na 10 przejazdów (SUMA 10) 8€ 12€ 20€

Aktualne ceny biletów na metro można sprawdzić na oficjalnej stronie.

Godziny funkcjonowania metra są dostępne tutaj.

Bilety łączone - autobusy oraz metro

Chcąc korzystać regularnie i naprzemiennie z metra (tylko strefy A i B, bez lotniska), autobusów oraz pociągów lokalnych mamy do wyboru wspomniany już zintegrowany bilet na 10 przejazdów (SUMA 10) lub trzy rodzaje biletów czasowych.

Rodzaje biletów czasowych:

  • bilet ważny przez 24 godziny od pierwszego skasowania (SUMA T1, cena 4€),
  • bilet ważny przez 48 godzin od pierwszego skasowania (SUMA T2, cena 6,70€),
  • bilet ważny przez 72 godziny od pierwszego skasowania (SUMA T3, cena 9,70€).

Bilety czasowe przeznaczone są dla jednej osoby.

Inną opcją jest bilet zintegrowany ważny przez 10 przejazdów, który również nabijamy na kartę. Cena tego biletu zależy od liczby przekraczanych stref - w przypadku jednej strefy zapłacimy 8€, dwóch 12€, a trzech 20€. Z biletu na 10 przejazdów może korzystać więcej osób podróżujących wspólnie.

Bilety czasowe oraz bilet na 10 przejazdów zakupimy w kioskach oraz na stacjach metra w automatach - są one nabijane na specjalną kartę SUMA (wersja z kartonu kosztuje 1€, a wersja plastikowa 2€).

Jeśli nie jesteśmy pewni, który bilet będzie dla nas najbardziej opłacalny i jak łączyć różne środki transportu, możemy udać się do jednego z punktów informacji i poprosić o poradę.

Aktualne informacje o biletach zintegrowanych (metro + autobusy) można znaleźć na oficjalnej stronie walenckiego metra.

Autobusy podmiejskie MetroBus

Za transport pomiędzy centrum Walencji a obszarem metropolitarnym Walencji odpowiada firma MetroBus. W jej ramach działa kilku niezależnych przewoźników, którzy obsługują konkretne połączenia.


Reklama