Manneken pis - sikający chłopiec z Brukseli

Będąc w Brukseli nie zapomnijcie obejrzeć Manneken pis, czyli sikającego chłopca. Choć trudno w to uwierzyć, ta zabawna figurka jest prawdziwym symbolem miasta, doskonale znanym przez turystów z całego świata.

Manneken pis - sikający chłopiec - symbol Brukseli

Co ciekawe, bardzo niedaleko (przy Impasse de la Fidelite 4a) znajduje się także Jeanneke Pis, czyli figurka sikającej dziewczynki oraz ... sikającego psa (możecie go znaleźć przy skrzyżowaniu Rue des Charteux z Kartuizersstraat).

Trzeba przyznać jednak, że zarówno dziewczynka, jak i pies nie zrobili tak oszałamiającej kariery jak mały, nagi chłopczyk. Legenda głosi, że dotknięcie prawego ramienia tego wesołego malucha przynosi szczęście. Czy to prawda? To się jeszcze okaże. :)

Historia i ciekawostki

Pomnik został wykonany z w 1619 roku przez flamandzkiego artystę Jerome Duquesnoy. Obecnie jest on jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Brukseli. Warto dodać, że nie była to pierwsza rzeźba sikającego chłopca. W XV wieku powstał pomnik wykonany z kamienia. Niestety, został skradziony.

Manneken pis - sikający chłopiec - symbol Brukseli

Z pomnikiem sikającego chłopca wiąże się wiele historii.

Jedna z nich mówi, że sikający chłopiec to nikt inny jak królewski syn, który pewnego dnia zaginął podczas polowania. Poszukania niestety nie przynosiły rezultatów. Wszystko wskazywało, że chłopiec zaginął bezpowrotnie. Pewnego dnia jeden z leśniczych usłyszał dziwny dźwięk w okolicach strumyka. Odchylił gałęzie, aby sprawdzić kto lub co za nim stoi. Jego oczom ukazał się wtedy mały sikający chłopiec.

Istnieje jeszcze jedna legenda, związania z powstaniem tego jakże słynnego pomnika. Według niej sikający chłopiec miał na imię Juliaanske i przez przypadek stał się bohaterem Brukseli. W jaki sposób? Młodzian szpiegował najeźdźców, którzy planowali podłożyć materiały wybuchowe pod mury miasta. Kiedy podłożyli ładunek i zapalili lont, chłopiec niewiele myśląc rozebrał się i zaczął sikać, skutecznie go gasząc. Tym samym ocalił swoje miasto przed agresorami.

Nie wszyscy wiedzą, że figurka sikającego chłopca posiada około 800 różnych strojów, w które w zależności od okazji jest przebierana. Stroje znajdują się na stałe w muzeum miejskim. Z okazji trwającego w okresie 2-10 czerwca 2007 Tygodnia Małopolski figura została ubrana w ... krakowski strój ludowy. Dla podkreślenia faktu, iż Kraków znalazł się na liście miast rezerwowych, w których mogły odbyć się mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, figurze dodano miniaturową piłkę.

O tym, że pomnik sikającego chłopca jest prawdziwym symbolem Brukseli świadczy fakt, że nie ma w mieście ulicy, skweru czy sklepu, w którym jego postać nie byłaby obecna w jakiejkolwiek formie. Czasem jest to czekoladowa przekąska, czasem postać zapraszająca do zjedzenia gofra lub wypicia piwa, a czasem korkociąg.

!Postać o kształcie słynnej figurki Manneken pis witająca turystów przed budką z goframi w Brukseli
Postać o kształcie słynnej figurki Manneken pis witająca turystów przed budką z goframi w Brukseli

Gdzie można znaleźć słynną sikającą fontannę?

Na skrzyżowaniu ulic: Rue du Chêne oraz Rue de l'Etuve.


Reklama