Podróże po Europie

Porto - atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Sprawdź co warto zobaczyć!

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2024

Porto (ang. Oporto) to drugie największe miasto w Portugalii, od nazwy którego wywodzi się nazwa całego kraju. Chociaż dla części turystów Porto nie jest oczywistym kierunkiem turystycznym, to wielu wraca stąd z dużo lepszymi wrażeniami i wspomnieniami niż z posiadającej więcej imponujących zabytków Lizbony.

Porto wyróżnia się historycznym starym miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO (wpis dotyczy głównie dzielnicy Ribeira), kolorowymi fasadami budynków i kościołów (z których część pokryta jest płytkami azulejos), umiejscowionym po drugiej stronie rzeki miastem Vila Nova de Gaia, gdzie znajdziemy piwnice wykorzystywane do przechowywania wina, dobrym jedzeniem, luźną atmosferą i łagodnym klimatem. Do tego Porto położone jest bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim, przy ujściu rzeki Duoro.

Słynny most w Porto - Ponte Dom Luis I
Słynny most w Porto - Ponte Dom Luis I

Jak zwiedzać Porto?

Największe atrakcje Porto znajdują się głównie w historycznej części miasta, która nie zajmuje bardzo rozległego obszaru i spokojnie możemy eksplorować ją wyłącznie pieszo. Warto jednak pamiętać, że Porto jest bardzo nierówne i pnie się w górę, zaczynając od rzeki aż do centrum miasta. Stopniowo, od mniej więcej wysokości ratusza aż do dzielnicy Ribeira, robi się coraz bardziej stromo - różnica wysokości pomiędzy ratuszem a deptakiem przy rzece to niemal 90 metrów. Na szczęście kierując się w stronę Pałacu Bolsa (Palácio da Bolsa) schodzimy zwykłymi chodnikami.

Street art w Porto - Mr. Dheo - 'Nobre e Leal' ('Noble & Loyal')
Street art w Porto - Mr. Dheo - 'Nobre e Leal' ('Noble & Loyal')

Troszkę trudniej może być jeśli zdecydujemy się przejść najkrótszą drogą z nabrzeża do katedry Sé lub odwrotnie - wtedy czeka na nas wejście mało wygodnymi i nierównymi schodami, które prowadzą pomiędzy wąskim labiryntem uliczek. Na pewno trudy tego wysiłku zrekompensują nam widoki, ponieważ po drodze miniemy kilka punktów widokowych.

Komunikacja miejska w Porto

Jeśli nie mamy zamiaru poruszać się tylko pieszo, to możemy korzystać z miejskiej komunikacji. W centrum najlepiej korzystać z autobusów lub tramwajów, a dalej pojedziemy metrem. Pamiętajmy tylko o zapoznaniu się ze sposobem płatności za przejazdy.

Co warto zobaczyć w Porto? Największe atrakcje oraz zabytki

Dworzec Porto-São Bento oraz kościół Igreja dos Congregados- arcydzieła z płytek azulejos

Do unikatowych miejsc w Porto, których nie spotkamy w żadnym innym kraju, należy stacja kolejowa Porto-São Bento Nie powinno nas zmylić przeznaczenie tego miejsca! Wnętrze stacji jest jedną z największych atrakcji turystycznych Porto. Jej ściany wypełnione zostały olbrzymimi malowidłami przedstawiającymi najważniejsze bitwy i wydarzenia z historii Portugalii, które stworzono z wykorzystaniem płytek azulejos (do tego celu użyto ponad 20 000 płytek!).

Dworzec powstał w miejscu dawnego klasztoru Benedyktynów z XVI wieku i został oddany do użytku w 1916 roku. Dworcowe wnętrza są ogólnodostępne.

Atrakcje Porto - Wnętrze dworca Porto-São Bento
Atrakcje Porto - Wnętrze dworca Porto-São Bento
Nie przegap w okolicy: Obok dworca stoi też kościół Igreja dos Congregados, który także wyróżnia się fasadą ze wzorem z błękitnych płytek.

Ponte Dom Luis I - spacer na drugą stronę rzeki

Trudno o większy symbol Porto niż stalowy most Ponte Dom Luís I, który został zaprojektowany przez inżynierów z firmy Gustawa Eiffla.

Wysokość mostu to 45 metrów, całkowita długość 385,25 metra, natomiast waga wynosi 3045 ton. Warto nie tylko zrobić zdjęcie mostu, ale również przejść się nim, podziwiając widoki na okolicę.

Mosteiro da Serra do Pilar - punkt widokowy na Ponte Dom Luis I

Po przejściu na południową stronę mostu warto udać się do dawnego kompleksu klasztornego Mosteiro da Serra do Pilar, skąd będziemy mogli podziwiać panoramę zabudowy Porto ze słynnym mostem na pierwszym planie.

Widok z Mosteiro da Serra do Pilar
Widok z Mosteiro da Serra do Pilar

Ribeira - pnące się kaskadowo nabrzeże Porto

Trudno o bardziej autentyczne miejsce w Porto niż dzielnica Ribeira. To właśnie tutaj znajduje się większość budynków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacerując tutejszym labiryntem uliczek i schodów na każdym kroku będziemy mijać historyczne fasady.

Sama nazwa Ribeira w języku portugalskim oznacza "obszar przy rzece". Dzielnica rozciąga się mniej więcej od Palácio da Bolsa aż do mostu Ponte do Infante, wzdłuż rzeki Duoro. Planując zwiedzanie Ribeiry powinniśmy pamiętać, że pnie się ona kaskadowo w górę i różnica wysokości pomiędzy nabrzeżem a jej górną częścią jest znaczna. Część domów oraz tras została zbudowana i wytyczona bezpośrednio na klifie. W niektórych przypadkach będzie na nas czekać trochę wchodzenia pod górę (lub schodzenia).

Niektóre zabytki i ciekawe miejsca dzielnicy Ribeira:

  • Punkt widokowy Miradouro - Elevador da Lada - historyczna winda łącząca nabrzeże z górną częścią dzielnicy Ribeira. Z góry będziemy mieć dobry widok na rzekę Duoro i na znajdujące się po drugiej stronie rzeki miasto Vila Nova de Gaia.
  • Casa do Infante (Dom Księcia) - historyczny budynek, który powstał w XIV wieku na ruinach rzymskiej willi i początkowo służył jako urząd celny. Nazwa budowli nawiązuje do słynnego księcia Henryka Żeglarza, który właśnie w murach tego domu przyszedł na świat. Była to jednocześnie jedyna rezydencja w Porto, gdzie zatrzymywali się członkowie rodziny królewskiej. Dziś w środku znajduje się miejskie archiwum oraz niewielkie muzeum, w którym dowiemy się więcej o historii miasta. W środku zobaczymy m.in. małe stanowisko archeologiczne oraz różne wystawy. Wejście do muzeum jest niedrogie lub darmowe w weekendy albo z kartą Porto Card.
  • Praça da Ribeira - główny plac dzielnicy, który wychodzi bezpośrednio w stronę rzeki. Na miejscu możemy przyjrzeć się fasadom i umieszczonym na nich dekoracjom.

Polecamy Wam na chwilę odłożyć mapę i pospacerować uliczkami dzielnicy, w poszukiwaniu interesujących fasad oraz lokalnych sklepików i knajpek.

Katedra (Sé do Porto)

Największym zabytkiem historycznej dzielnicy Ribeira jest monumentalna katedra (Sé do Porto). Budowę świątyni rozpoczęto już w XII wieku i stąd jej mocno romański styl, ale prace zakończono dopiero w pierwszej połowie XVIII wieku. W środku duże wrażenie na odwiedzających wywierają masywne kolumny. Dużą atrakcją katedry są XIV-wieczne krużganki ze ścianami udekorowanymi wzorami z płytek ceramicznych.

Do katedry wejdziemy za darmo. Płatna jest możliwość wejścia do krużganków oraz niektórych pomieszczeń wystawowych.

Katedra powstała w jednym z najwyższych punktów miasta i plac przed nią oferuje świetne widoki na okolicę. W średniowieczu przed katedrą wieszano skazańców. Od katedry do nabrzeża prowadzi kręta trasa z ciekawymi widokami w niektórych miejscach.

Widok z tarasu przy Katedrze
Widok z tarasu przy Katedrze

Cais da Ribeira - malownicze i zatłoczone nabrzeże Porto

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Porto jest Cais da Ribeira - dosłownie nabrzeże Ribeira, na które wyjdziemy bezpośrednio z placu Praça da Ribeira. Po dotarciu na miejsce od razu w oczy rzucą nam się kolorowe fasady budynków, zacumowane łodzie oraz ogrom knajpek.

Warto tędy przespacerować, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę, że najlepszy widok na kolorowe fasady odnajdziemy... po drugiej stronie rzeki. Najlepiej wpaść tu trochę później, gdy największe tłumy turystów się oddalą.

Wzdłuż całego nabrzeża działa wiele knajpek z lokalnymi przysmakami i owocami morza. Niestety, wiele z nich otwiera się dość późno, np. dopiero po 17:00 czy nawet 18:00, więc może być nam trudno wpaść tu na popołudniowy obiad.

Spacer po nabrzeżu w Porto
Spacer po nabrzeżu w Porto

Rejsy turystyczne

Dla niektórych czytelników wartą uwagi atrakcją będzie godzinny rejs nazywany rejsem "6 mostów" lub po prostu rejsem mostów. W trakcie wycieczki zobaczymy wszystkie mosty na rzece Duoro. Nie powinniśmy jednak liczyć na niesamowite widoki na samo miasto.

Warto wcześniej sprawdzić zdjęcia innych turystów i upewnić się, czy akurat taki rejs nam odpowiada, ponieważ cena jest dość wysoka. Rejsy odpływają również z nabrzeża Vila Nova de Gaia po drugiej stronie rzeki.

Villa de Gaia - łódki Rabelo i klimatyczne nabrzeże

Po przeciwnej stronie rzeki Duoro rozciąga się Villa de Gaia (lub po prostu Gaia) - niezależne miasto słynące z winnic, a dokładniej z piwnic, w których przechowywane są dojrzewają wina Porto. Tutejsze nabrzeże to idealne miejsce na dłuższy lub krótki spacer. Na niemal całej długości linii rzeki zacumowane są łódki nazywane Rabelo, które od wieków służyły do transportu produktów i ludzi wgłąb lądu.

To właśnie z poziomu Villa de Gaia będziemy mieć najlepszy widok na historyczną dzielnicę Ribeira i kolorowe fasady domków. Najlepiej poczekać do zachodu słońca, po którym będziemy mieć niesamowity widok na lekko podświetlone Porto.

Na drugą stronę rzeki możemy dostać się jednym z mostów - w tym wspomnianym już mostem Ludwika I (Ponte Dom Luís I). Najlepiej przejść przez most pieszo, przy okazji racząc się widokami, ale możemy też skorzystać z metra lub autobusu.

Widok na Villa de Gaia
Widok na Villa de Gaia

Degustacja wina Porto w piwnicach

Villa de Gaia słynie z piwnic, w których przechowywane jest, w wielkich bądź małych beczkach, wino Porto. Wiele z nich możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem, na końcu której nastąpi degustacja.

Wszystkie wycieczki są bardzo podobne w treści. Sami podczas naszych pobytów w Porto odwiedziliśmy w sumie pięć piwnic i wycieczki różniły się jedynie detalami. W każdym przypadku dowiemy się więcej o uprawie, typach wina (ruby, towny, vintage), beczkach, a także o historii konkretnego producenta. Na koniec czeka nas degustacja. Będą to z reguły 2 do 3 kieliszków, czasem spróbujemy wina białego, raczej na pewno jednego ze starszych roczników. Miłośnicy win mogą dopłacić do wycieczki premium, podczas której skosztują trunków dłużej dojrzewających.

Villa de Gaia - podczas zwiedzania i degustacji w piwnicach wina porto Calem
Villa de Gaia - podczas zwiedzania i degustacji w piwnicach wina porto Calem

W najpopularniejszych piwnicach (Calem, Ferreira czy Sandeman) mogą być duże kolejki i w najgorszym wypadku, gdy przyjdziemy za późno, na dany dzień może nie być już miejsc. Dlatego kiedy się tylko da, polecamy Wam zarezerwować wizytę online.

Nam najbardziej do gustu przypadły piwnice Burmester znajdujące się tuż obok mostu Ludwika I - więcej informacji o nich znajdziecie na oficjalnej stronie. Przy piwnicach Sandeman działa przyjemny bar tuż przy rzece, w którym spróbujemy różnych drinków, między innymi na bazie lokalnego wina.

Francesinha - lokalna specjalność

Będąc na miejscu warto w którejś z knajpek lub restauracji spróbować słynnej lokalnej zapiekani Francesinha, która składa się z pieczywa wypełnionego najróżniejszymi fragmentami mięs (szynek, kiełbasy). Całość przykryta jest serem.

Villa de Gaia to nie tylko miasto, a takżę obszar miejski, w skład którego wchodzą przyjemne piaszczyste plaże, jak np. w miasteczku Miramar.

Villa de Gaia - podczas zwiedzania piwnic wina porto Burmaster
Villa de Gaia - podczas zwiedzania piwnic wina porto Burmaster

Kościół i wieża Kleryków (Clérigos) przy Praça de Lisboa - punkt widokowy na Porto

Ruszając spod Praça da Liberdade na zachód ulicą Rua dos Clérigos trafimy na zabudowany skwer Praça de Lisboa (Plac Lizboński), będący bardzo oryginalnym projektem architektonicznym. Zamiast płaskiego placu stworzono nierówną trzypoziomową bryłę, której dach zarośnięty jest drzewami oliwnymi. Pod placem powstał parking, a część środkowa składa się z lokali usługowych i knajpek oraz trasy prowadzącej pomiędzy dwoma krańcami placu.

Po południowej stronie placu stoi jeden z najbardziej charakterystycznych kompleksów Porto: kościół z wieżą Kleryków (Igreja e Torre dos Clérigos). Kościół powstał w pierwszej połowie XVIII wieku w stylu barokowym, a wieżę na jego tyłach (o wysokości 76 metrów) dobudowano kilkanaście lat później.

Punkt widokowy na wieży Clérigos

Wieża jest dziś jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w mieście i każdy, po zakupie biletu, może wejść na jej taras. Pamiętajmy tylko, że do pokonania jest ponad 220 stopni. Wchodząc na górę będziemy mogli zajrzeć również do wnętrza kościoła, ale nie jest to najbardziej imponująca z miejskich świątyń. Smaczku konstrukcji dodaje fakt, że kompleks powstał na wzgórzu, gdzie dawniej zakopywano powieszonych skazańców.

Widok na katedrę z wieży Kleryków
Widok na katedrę z wieży Kleryków

Nie przegap w okolicy

Dosłownie kawałek na zachód od wieży Clérigos działa niewielka kawiarnia Café Porta do Olival. Miejsce to, które szczyci się statusem najstarszej kawiarni w mieście, skrywa prawdziwą gratkę dla miłośników średniowiecznych fortyfikacji. Kawiarnia powstała na miejscu dawnej bramy prowadzącej do miasta - Porta do Olival. W środku możemy zobaczyć zachowane fragmenty konstrukcji oraz dowiedzieć się więcej o jej historii.

Księgarnia Lello - dawniej ukryty skarb, który przerodził się w największą atrakcję turystyczną Porto

Na północnym krańcu Praça de Lisboa znajdziemy jedną z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych Porto - historyczną księgarnię Livraria Lello & Irmao. Jej wnętrze zachwyca drewnianą zabudową, sufitowym witrażem i znajdującymi się w samym środku schodami. Księgarnia uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie, a jej schody podobno zainspirowały autorkę książek o przygodach Harry Pottera.

Księgarnia Lello - co warto wiedzieć

Niestety, księgarnia jest mała, a do jej wnętrza przez cały czas pragną dostać się tłumy. Będąc już w środku musimy liczyć się z przeciskaniem się przez innych turystów, co może nam popsuć ogólne wrażenia. Aby wejść do środka, musimy kupić voucher w cenie 8€, który później możemy wykorzystać przy zakupie - od ceny końcowej zostanie odjęta nam wartość vouchera.

Są dwie kolejki: jedna do wejścia do środka z ważnym biletem, a druga kawałek dalej do zakupu samego biletu. Niestety, w środku dnia możemy długo czekać w każdej z nich. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę czasu możemy zakupić voucher na oficjalnej stronie, dzięki czemu ominiemy kolejkę do kasy (ale już nie do wejścia).

Dostępne są również droższe vouchery priorytetowe - ich zakup zwalnia nas ze stania w kolejce oraz gwarantuje otrzymanie wybranej przez księgarnię książki w języku portugalskim lub angielskiej (ostatnio była to Romeo i Julia).

Palácio da Bolsa (Pałac Giełdy) - perła Porto

W południowej części starego miasta, przy placu Infante D. Henrique, zobaczymy dwa imponujące zabytki: Pałac Giełdy (Palácio da Bolsa) oraz kościół św. Franciszka (Igreja Monumento de São Francisco). Naszym zdaniem obie atrakcje powinny być pozycjami obowiązkowymi w trakcie odwiedzin Porto.

Oba budynki są ze sobą powiązane historycznie. Kościół św. Franciszka powstał w 1245 roku, ale przez kolejne wieki rozwinął się i rozbudował w klasztor. W 1832 roku fragment klasztoru strawił pożar, a ówczesne władze miejskie przekazały zniszczoną część miejskim kupcom, którzy zbudowali w tym miejscu siedzibę Stowarzyszenia Handlowego (Associação Comercial). Pałac, wznoszony jako ich nowa siedziba, powstawał blisko 70 lat (od 1842 do 1910 roku).

Wnętrze pałacu zachwyca przepychem sal i korytarzy oraz różnorodnymi zdobieniami poszczególnych pomieszczeń. W środku zdecydowanie wyróżnia się Sala Arabska (Salao Árabe), która przypomina znamienite pałace pozostawione przez Maurów w Andaluzji.

Sala Arabska (Salao Árabe) w Pałacu Giełdy (Palácio da Bolsa) w Porto
Sala Arabska (Salao Árabe) w Pałacu Giełdy (Palácio da Bolsa) w Porto

Kolejnym z imponujących pomieszczeń jest Sala Narodów (Pátio das Naçoes) - centralny hol pokryty ogromną ośmiokątną kopułą wykonaną z metalu i szkła. Dolna części kopuły prezentuje herby narodowe, a także herby tych państw, z którymi w XIX wieku Portugalia prowadziła negocjacje handlowe.

Zwiedzanie Palácio da Bolsa w Porto

Pałac możemy zwiedzić podczas ponad 30-minutowej wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Bilet kupujemy na konkretną godzinę. Najlepiej przyjść zaraz po otwarciu, ponieważ w ciągu dnia formują się długie kolejki do kas.

Przed odwiedzinami warto sprawdzić, czy pałac jest otwarty. Do dziś odbywają się w nim różne imprezy i spotkania, podczas których pałac nie jest możliwy do zwiedzenia. Dostępność sprawdzimy w kalendarzu na oficjalnej stronie. Czerwone kratki oznaczają, że wizyta w danym dniu nie jest możliwa.

Bilet kosztuje 12€. Rezerwacji można dokonać również online na podanej wyżej stronie.

Kościół św. Franciszka z katakumbami oraz złotymi zdobieniami

Kościół św. Franciszka (Igreja Monumento de São Francisco) został zbudowany w XIII wieku w stylu romańskim, jednak przez kolejne wieki nabrał cech gotyckich, a jego wnętrza są typowo barokowe.

Wejścia do kościoła jest płatne. W środku czekają na nas dwa obszary: bogato zdobiony kościół (nie wolno robić zdjęć) oraz podziemne katakumby wypełnione grobowcami. Według legend do ozdobienia wnętrza kościoła użyto ponad 300 kilogramów złota. Dla fanów mroczniejszych atrakcji unikalną atrakcją będą katakumby. Grobowce znajdują się nie tylko w ścianach, ale również na podłodze. Będąc w katakumbach nie przegapmy też ossuarium, które oddzielone jest od odwiedzających szybą.

Stadion Smoka (Estádio do Dragão) - zwiedzanie areny klubu FC Porto

Bez wątpienia jedną z chlub miasta jest lokalny klub piłkarski FC Porto oraz Stadion Smoka (Estádio do Dragão), na którym drużyna rozgrywa swoje mecze. Obiekt możliwy jest do zwiedzenia w trakcie wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim, podczas której wejdziemy m.in. na trybuny, do sali konferencyjnej i do szatni. Zwiedzanie trwa około 45 minut.

W ramach biletu możemy samodzielnie odwiedzić też interaktywne muzeum, w którym zobaczymy m.in. puchary, bramki z najważniejszych meczów, a także polskie akcenty. W środku spędzimy nawet do godziny.

Stadion oddalony jest o kilka kilometrów od centrum miasta. Łatwo dojedziemy do niego metrem liniami A, B, E i F.

Zwiedzanie stariodny FC Porto
Zwiedzanie stariodny FC Porto

Avenida dos Aliados - ratusz miejski i secesyjne budynki przy najbardziej reprezentacyjnym bulwarze w mieście

Niektórzy turyści rozpoczynają zwiedzanie Porto od wizyty na okazałym bulwarze Avenida dos Aliados (Aleja Sojuszników), łączącym stare miasto z nowszą częścią, który dziś uważany jest za najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta. Środkiem bulwaru prowadzi promenada, a cała aleja otoczona jest imponującymi budynkami, w tym siedzibami największych firm i banków.

Sympatycy Art déco powinni zwrócić uwagę na budynek O Comércio do Porto (Avenida dos Aliados 107), gdzie dawniej swoją siedzibę miała lokalna gazeta, a dziś mieszczą się drogie apartamenty. Po drugiej stronie ulicy (pod numerem 106) zobaczymy artdekowski budynek, w którym urzęduje bank Caixa (Caixa Geral de Depósitos). Obie budowle powstały na początku lat 30. poprzedniego wieku. Miłośnicy architektury z pierwszej połowy poprzedniego stulecia mogą zajrzeć też do historycznej kawiarni Café Guarany, która działa w tym miejscu od 20 stycznia 1933 roku.

Najbardziej imponująca z budowli przy Avenida dos Aliados znajduje się na północnym krańcu ulicy. Jest to budynek miejskiego ratusza (Câmara Municipal) charakteryzujący się wysoką wieżą. Budowla powstała w pierwszej połowie XX wieku w stylu neoklasycznym. Niestety, najczęściej nie ma możliwości wejścia na samą wieżę ani do pomieszczeń, ale warto to śledzić - w poprzednich latach w niektóre dni ratuszowa wieża była udostępniana dla turystów. Przed ratuszem postawiono monument poświęcony pisarzowi Almeidzie Garrettowi.

Od strony południowej aleję Avenida dos Aliados zamyka Plac Wolności (Praça da Liberdade) z pomnikiem króla Pedro IV na koniu.

Mury obronne w Porto

Historyczna część Porto, podobnie jak centra większości ważnych średniowiecznych miast, otoczona było murami i dostęp do środka możliwy był jedynie przez jedną z bram. Początek budowy głównych fortyfikacji miejskich to 1336 rok, chociaż niewielkie romańskie mury istniały na terenie miasta już w XII wieku.

Fortyfikacje nosiły nazwę Murów Ferdynanda i nazwano je tak na część króla Portugalii Ferdynanda I, za rządów którego w drugiej połowie XIV wieku zostały umocnione i rozbudowane. Fortyfikacje aż do XIX wieku broniły dostępu do miasta, również od strony rzeki, ale ich znaczenie zaczęło spadać już w XVIII wieku wraz z rozwojem technik wojennych. Dawne fortyfikacje stopniowo rozbierano lub dołączano do innych konstrukcji.

Jedynym istotnym śladem po dawnej fortyfikacji jest dość długi fragment murów i wież tuż przy moście Ponte Dom Luis I. Na mury można wejść i pospacerować, przy okazji ciesząc się widokiem na okolicę. Uważajmy tylko na siebie, fortyfikacje są one zbyt dobrze zabezpieczone.

Innym fragmentem oryginalnej fortyfikacji Ferdynanda jest ostatnia zachowana brama Postigo do Carvão, która znajduje się przy samym nabrzeżu.

Spacer po dawnych fortyfikacjach w Porto
Spacer po dawnych fortyfikacjach w Porto

Ogrody Pałacu Kryształowego (Palacio de Cristal)

Chociaż w historycznym centrum Porto znajdziemy kilka niewielkich parków lub zielonych ogrodów, za prawdziwe zielone płuca miasta można uznać Ogrody Palacio de Cristal (Jardins do Palácio de Cristal). Stanowią one jedno z najbardziej zachwycających miejsc w całym mieście. Park składa się kilku mniejszych ogrodów tematycznych, a każdy z nich charakteryzuje się różnymi gatunkami roślin.

Najważniejszą budowlą w ogrodzie jest Kryształowy Pałac - Palácio de Cristal, który w 1956 roku został przebudowany i obecnie na jego miejscu stoi wielofunkcyjny pawilon służący głównie jako hala sportowa oraz koncertowa. Projektantem ogrodów był Emílio David, który zaprojektował je w połowie XIX wieku.

Widoki z ogrodów Palacio de Cristal
Widoki z ogrodów Palacio de Cristal

Cały park zachwyca wieloma przyjemnymi miejscami, różnorodną roślinnością, ale też mniejszymi zbiornikami wodnymi i bardzo klimatycznymi alejkami. Park położony jest na wzgórzu i oferuje kilka świetnych punktów widokowych.

W okolicy

Całkiem niedaleko parku (musimy wejść w krętą uliczkę) znajdziemy Muzeum Romantyzmu (Museu Romântico da Quinta da Macieirinha), w którym możemy obejrzeć odwzorowany dom mieszkalny bogatej arystokracji z XIX wieku. Dawniej w domu tym mieszkał Król Sardynii Karol Albert, który znalazł tu schronienie po porażce w I włoskiej wojnie o niepodległość.

Rue Santa Catarina i Mercado do Bolhão

Za główną ulicę handlową Porto możemy uznać długi na półtora kilometra deptak Rue Santa Catarina, który znajdziemy na wschód od Avenida dos Aliados. Spacerując wzdłuż rzędów sklepów drogich marek natrafimy też na kilka zabytków, w tym Kaplicę Dusz (Capela Das Almas), która została w całości (na zewnątrz i w środku) pokrytą niebieskimi wzorami z płytek ceramicznych.

Kawiarnia Café Majestic w Porto
Kawiarnia Café Majestic w Porto

Najpopularniejszym miejscem przy Rue Santa Catarina jest historyczna kawiarnia Café Majestic, która działa w tym miejscu od lat 20. poprzedniego wieku. Wnętrze kawiarni wyróżnia się secesyjnym stylem (Art Nouveau). W środku w ciągu dnia niemal zawsze są tu tłumy, ale jeśli lubimy takie miejsca to warto wejść do środka i napić się kawy lub gorącej czekolady.

Secesyjną fasadą mogą pochwalić się również popularne delikatesy A Pérola Do Bolhão, które znajdują się przy Rua Formosa 279.

A Pérola Do Bolhão w Porto
A Pérola Do Bolhão w Porto

Mercado do Bolhão - największe miejskie targowisko

Kawałek na zachód Rue Santa Catarina znajdziemy największe miejskie targowisko Mercado do Bolhão. Targ mieści się w dwupiętrowej hali datowanej mniej więcej na 1850 rok.

W środku zakupimy dowolne produkty spożywcze, ale też zjemy coś na szybko. Targowisko otwarte jest od poniedziałku do soboty od samego rana. W soboty czynny jest do 13:00, w pozostałe dni do 17:00. Warto zajrzeć do środka będąc w okolicy!

Foz do Duoro - atrakcje nad oceanem

Porto położone jest bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim, a historyczne centrum miasta oddalone jest od linii brzegowej o zaledwie 6 kilometrów - szkoda byłoby więć choć na chwilę nie wybrać się w tamte strony.

Najbliżej położonym obszarem leżącym bezpośrednio nad oceanem jest dzielnica (gmina) Foz do Douro, co oznacza po prostu ujście Duoro. Przy samym ujściu stoi latarnia morska (Farol de Felgueiras), znajdziemy tam też plażę Praia do Carneiro oraz historyczny fort Fortaleza de São João da Foz.

Do fortu możemy wejść za darmo, a z jego murów będziemy mieć dobry widok na okolicę. W środku znajdziemy też ruiny dawnego kościoła. Budowa fortu zaczęła się w 1570 roku i zakończyła 77 lat później. Cytadela służyła do obrony ujścia rzeki przed atakiem od strony oceanu. Latarnia morska stoi na wysuniętym molo, o które w trakcie dużego wiatru rytmicznie uderzają fale.

Kawałek dalej na północ znajduje się plaża Anglików (Praia dos Ingleses), a za nią kolejne plaże, w tym plaża Praia de Gondarém słynąca z wielu barów i restauracji oraz promenady Pergola of Foz wzdłuż której ciągnie się obustronna kolumnada. Możemy cały czas iść na północ mijając kolejne plaże i knajpki.

Dojazd do Foz do Duoro

Do okolic Foz do Duoro dostaniemy się historycznym tramwajem (przejazd trwa mniej niż 30 minut) lub autobusem miejskim . Autobus rusza z centrum i zatrzymuje się przy kilku plażach i innych punktach nad oceanem. Czas przejazdu to około 30 minut.

W sezonie najlepiej wsiąść na jednym z pierwszych przystanków, ponieważ na kolejnych mogą być już tłumy ludzi w środku. Tramwaj dojeżdża jedynie w okolicę ogrodu Jardim do Passeio Alegre, który znajduje się około pół kilometra na wschód od latarni morskiej.

Matosinhos - najlepszy targ rybny w Porto

Wędrując kilka kilometrów (4 do 5) na północ od Foz do Duoro trafimy do rybackiego miasteczka Matosinhos. Znajdziemy tam jedną z największych okolicznych plaż - Praia de Matosinhos oraz duży targ (ryby, owoce morza i nie tylko) Mercado Municipal de Matosinhos. Targowisk najlepiej odwiedzić z samego rana, gdy dostępnych jest najwięcej świeżych produktów.

  • Na pewno wybierając się do jednej z tawern lub restauracji w Matosinhos możemy liczyć na świeże ryby i owoce morza (chociaż lepiej uważać na koniec tygodnia i poniedziałek, ponieważ nie wszyscy rybacy pracują w niedzielę). Swoistym zagłębiem knajpek jest ulica Rua Heróis de França.
  • Po północnej stronie miasteczka znajdziemy latarnię morską Farol da Boa Nova, która czasem udostępniana jest turystom. Do pokoniania jest ponad 200 stopni!
  • Kawałek na południe od Matosinhos odnajdziemy XVII-wieczny Serowy Zamek (Castelo do Queijo). Oficjalna nazwa konstrukcji to Fort São Francisco Xavier, a przydomek wziął się prawdopodobnie od okrągłej skały na której zbudowano twierdzę. Pomieszczenia twierdzy nie są możliwe do zwiedzenia, ale za drobną opłatą możemy czasem wejść do środka. W środku działa też sklep i restauracja.

Jeśli nie interesuje nas spacer z Foz do Duoro, to do Matosinhos możemy dojechać również metrem niebieskiej linii A. Stacja docelowa to Matosinhos Sul i znajduje się w strefie Z3 jeśli ruszamy z centrum. Przejazd trwa kilkanaście minut.

Atrakcje Porto poza utartym szlakiem

W naszym przewodniku opisaliśmy naprawdę sporo atrakcji wartych zobaczenia, ale Porto to miasto, które ma do zaoferowania znacznie więcej. Jeśli macie więcej czasu, możecie odwiedzić również kościół Karmelitów z fasadą pokrytą azulejos, darmowy ogród botaniczny, Muzeum Narodowe António Soares dos Reis, a nawet restaurację McDonald's Imperial, która powstała w zabytkowym budynku Art Deco, gdzie zachowała się część dekoracji.

Więcej o nich przeczytacie w naszym artykule Nieoczywiste miejsca w Porto - 9 atrakcji poza utartym szlakiem.

Zwiedzanie Porto - informacje praktyczne

Kiedy najlepiej odwiedzić Porto?

Położenie Porto powoduje, że panuje tu klimat podzwrotnikowy. W wakacje nie jest wcale tak gorąco jak mogłoby się początkowo wydawać (średnie temperatury dzienne w Porto są takie same w lipcu i w sierpniu jak w Warszawie!) Łagodne są za to zimy, chociaż w styczniu i grudniu średnio ponad połowa dni jest deszczowych.

Mimo wszystko najlepiej celować w okres od przełomu kwietnia i maja do końca września, kiedy to jest najcieplej i opady są najrzadsze. Z drugiej strony, w zimę w Porto będzie zdecydowanie cieplej niż w Polsce i możemy uciec do przyjemniejszego klimatu z większą ilością światła oraz słońca.

Na pewno wybierając się do Porto warto zabrać ze sobą ubranie przeciwdeszczowe, a poza najcieplejszymi miesiącami powinniśmy liczyć się z chłodnymi wieczorami i porankami.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Porto?

Porto może być dobrym miejscem na krótki wypad, chociaż naszym zdaniem na wizytę lepiej zaplanować sobie 3 dni. Wtedy przez jeden dzień zwiedzimy atrakcje w historycznym centrum i dzielnicę Ribeira, w drugi dzień wybierzemy się do leżących nad oceanem Foz do Duoro oraz Matosinhos, a trzeci z dni poświęcimy na Vila Nova de Gaia.

Oczywiście, wizytę można zmieścić w 2 dniach, ale równie dobrze zwiedzając historyczne atrakcje i plażując możemy w Porto zostać tydzień i się nie nudzić.

Porto Card

Jeśli planujemy często korzystać z komunikacji publicznej i odwiedzić więcej z popularnych atrakcji możemy rozważyć zakup oficjalnej karty turystycznej Porto Card. Pozwala ona na korzystanie z komunikacji publicznej oraz zapewnia zniżki i czasami darmowe wejście do wielu muzeów i atrakcji.

Od jakiegoś czasu dostępna jest również tańsza karta Porto Card w wersji Pedonal (Spacerowicz), czyli bez możliwości korzystania z komunikacji publicznej.

Na pewno nie dla każdego karta Porto Card będzie opłacalna. Przed decyzją o zakupie warto wszystko dobrze obliczyć. W przypadku korzystania z karty przy Palácio da Bolsa zaoszczędzimy 4€, a do Casa do Infante wejdziemy za darmo. Czyli przy zakupie karty dziennej bez transportu już po tych dwóch atrakcjach koszt zakupu nam się zwróci.

Karta dostępna jest w wariantach: 1-, 2-, 3- oraz 4-dniowym.

Kartę możemy zakupić w punktach informacji turystycznej lub na oficjalnej stronie. Możemy też ściągnąć specjalną aplikację. Przy zakupie z aplikacji otrzymamy 5% zniżki.

Więcej na oficjalnej stronie turystycznej miasta.

Na co uważać podczas odwiedzin Porto?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić historyczną pogodę w miesiącach, w których odwiedzamy Porto. Poza sezonem powinniśmy być gotowi na deszcz i wiatr.

Pamiętajmy też, że wybierając się na spacer dzielnicą Ribeira do nabrzeża (lub w drugą stronę) może na nas czekać trochę wchodzenia w górę i w dół.

Historia Porto

Historia osadnictwa na tym obszarze sięga III wieku p.n.e., kiedy to tereny dzisiejszego miasta zamieszkiwały ludy celtyckie. W czasach rzymskich znajdował się tu jeden z najważniejszych portów w regionie.

Sama nazwa Porto pojawiła się pierwszy raz w V wieku. W XVIII wieku miasto podobnie jak cały Półwysep Iberyjski trafiło w ręce Maurów, ale w mniej niż 2 wieki zostało odbite przez siły chrześcijańskie. Przez kolejne wieki Porto rozrastało się dzięki rozwojowi handlu i produkowaniu swojego wina oraz współpracy z Wielką Brytanią. W XVIII wieku miasto było ważnym uczestnikiem rewolucji przemysłowej.

XIX wiek to z jednej strony dla Porto okres dalszego rozwoju przemysłowego, a z drugiej czas wojen i rewolt. Na początku wieku do Porto wkroczyły wojska napoleońskie, a od 1820 do 1834 roku w Portugalii trwały rewolucje i wojna domowa. Przez osiemnaście miesięcy w latach 1832-1833 Porto było pod oblężeniem wojsk królewskich i dzięki swojemu uporowi otrzymało przydomek niezwyciężonego miasta ("Cidade Invicta"). Pod koniec XIX wieku w Porto wybuchła kolejna rewolta wzniesiona przez republikanów przeciwko monarchii, która finalnie doprowadziła do powstania republiki Portugalii.

W XX wieku miasto spokojnie się rozwijało i dziś jest głównym centrum komercyjnym regionu, gdzie swoje siedziby mają największe portugalskie firmy.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama