Największe atrakcje w Porto

Porto (po angielsku Oporto), czyli miasto znane w Polsce przede wszystkim z wina o tej samej nazwie oraz drużyny piłkarskiej. Miasto to ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Nie dość wspomnieć, że jego historyczna część została dopisana do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To portugalskie miasto jest nowoczesną metropolią, która jest dumne ze swojej historii. Sami mieszkańcy lubią określać swoje miasto "niezwyciężonym", po tym jak przetrwało oblężenie w latach 1832-34.

Miasto położone jest na wzgórzach, musimy się więc nastawić na ciągłe chodzenie a to w górę, a to w dół. Na szczęście architektura, czyli połączenie wieków - od czasów średniowiecznych aż po nowoczesne budowle - nam to wynagradza.

Co jednak najlepiej zobaczyć, zrobić i zwiedzić w Porto w trakcie krótkiego pobytu ? Spróbowaliśmy zebrać różne ciekawe atrakcję, zabytki oraz kulinaria, które uznaliśmy za najciekawsze, aby urozmaicić kilkudniowy wypad. Nie jest to oczywiście pełna lista i nie zawiera wszystkich największych atrakcji. Jeśli chcielibyśmy w pełni poznać to drugie co do wielkości portugalskie miasto potrzebny jest co najmniej tydzień, chociaż i tak wątpimy, że w tym czasie udało by się zobaczyć i zrobić wszystko..

Wybierasz się do Porto?

Porto

Porto - zwiedzanie i informacje praktyczne

Planujesz wyjazd do Porto? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę podczas planowania zwiedzania.

Porto

Gdzie spać w Porto?

Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w tym portugalskim mieście.

Co zrobić i zobaczyć w Porto?

Katedra - Sé do Porto

!Katedra Sé do Porto
Katedra Sé do Porto

Sé do Porto czy Sé Catedral to rzymskokatolicka świątynia, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Porto. Katedra ta należy do budowli obronnych z racji na swoje potężne i wysokie mury.

Jej pierwotny wygląd był w stylu romańskim, jednak w XVIII wieku została przebudowana na styl barokowy.

Wnętrze katedry zdobi srebrny ołtarz. Katedra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wejście na muru obronne miasta

!Mury miejskie w Porto
Mury miejskie w Porto

Mury miejskie w Porto zachowały się w niewielkim stopniu, do dziś pozostał tam jeden dłuższy odcinek, znajdujący się przy znanym moście Ponte Dom Luis I. Na murach znajdują się nadal wieżyczki. Mury mogą być celem do spaceru, a także do podziwiania z nich miasta.

Wejście na mury jest bezpłatne, podczas wejścia należy zachować ostrożność, ponieważ całość jest dosyć wąska i brak tam dodatkowych zabezpieczeń.

Po wejściu na nie obejrzyjmy miasto, roztacza się stąd wspaniały widok na most, rzekę rzekę Douro, wzgórze z Klasztorem i Kościołem Mosteiro da Serra do Pilar.

Zwiedzanie Pałacu Giełdowego - Palácio da Bolsa

!Sala Arabska w Pałacu Giełdowym (Palácio da Bolsa) w Porto
Sala Arabska w Pałacu Giełdowym (Palácio da Bolsa) w Porto

Palácio da Bolsa czyli po polsku Pałac Giełdowy to zabytkowy budynek, który został zbudowany w XIX wieku przez miejskie Stowarzyszenie Handlowe (Associação Comercial). Reprezentuje on styl neoklasycystyczny. Dzisiaj obiekt widnieje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Znajduje się na placu Infante D. Henrique - w zabytkowym centrum miasta.

Pałac można zwiedzać z przewodnikiem, najlepiej wcześniej zakupić bilet na odpowiadającą nam godzinę. Koszt wstępu to 7,00 Euro, natomiast posiadacze Porto Card płacą 3,50 Euro.

Wnętrza Pałacu zachwycają wielkością sal, korytarzy oraz różnymi zdobieniami poszczególnych miejsc. Wyróżniającym się od reszty miejscem jest sala arabska - Salao Árabe.

Kolejną i chyba jedną z najbardziej wartych zobaczenia sal jest tutaj Sala Narodów - Pátio das Naçoes - jest to centralny hol pokryty ogromną ośmiokątną kopułą wykonaną z metalu i szkła. Dolna części kopuły prezentuje herby narodowe, a także herby tych państw, z którymi w XIX wieku Portugalia prowadziła negocjacje handlowe.

Wizyta na stadionie FC PORTO

!FC Porto - zwiedzanie stadionu
FC Porto - zwiedzanie stadionu

FC Porto to jeden z najbardziej utytułowanych klubów Portugalii oraz Europy. My, Polacy, kojarzymy go głównie z postacią Józefa Młynarczyka, który był w składzie tej drużyny, gdy osiągała swoje największe sukcesy.

Wizyta na stadionie (noszącym nazwę stadionu Smoka) jest nie lada gratką. Sam obiekt położony jest na wzgórzu i jest stosunkowo młody, powstał w 2003 roku przed mistrzostwami Europy w tym kraju.

Oprócz zwiedzania samego obiektu - podczas którego możemy stanąć na wysokości trybun oraz zrobić sobie zdjęcie w loży prezydenckiej - możemy wejść do interaktywnego muzeum - w którym oprócz wielkiego autobusu i woskowych piłkarzy zobaczymy całą historię klubu oraz interaktywny film.

W części interaktywnej muzeum zobaczymy również drogę do zdobycia przez FC Porto każdego z europejskich pucharów, możemy obejrzeć wszystkie bramki, pamiątkowe zdjęcia oraz same trofea.

Więcej w relacji ze zwiedzania stadionu FC Porto.

Skosztuj ośmiornicę lub inne owoce morza

Danie z grillowaną ośmiornicą w Porto

Jeśli lubicie owoce morza, świeże owoce morza, to nie zastanawiajcie się dłużej i jedźcie do Porto. To kolejny powód, dla którego warto odwiedzić to miasto.

Na każdym kroku mijamy liczne restauracje i knajpki, w których serwowane są różne specjalności morza. Porto należy do miast (w porównaniu z resztą Europy), gdzie w konkurencyjnych cenach możemy spróbować różnych pyszności za niewielką cenę.

Polecamy ośmiornicę każdej formie, szczególnie grillowaną.

Chcesz poczytać więcej o jedzeniu ośmiornicy w Portugalii?

Wycieczka do Vila Nova de Gaia, zwiedzanie piwnic i testowanie wina porto

!Porto - widok na Vila Nova de Gaia
Porto - widok na Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia to miejsce znane na całym świecie ze znajdujących się tam licznych piwnic i magazynów wina typu porto. Teoretycznie jest to osobne miasteczko, które jednak należy do aglomeracji miejskiej Porto. Znajduje się po drugiej stronie brzegu rzeki Douro.

Niegdyś zamieszkiwane było przez liczną grupę kupców angielskich, których obecność można dostrzec dzisiaj w angielskich nazwach firm produkujących porto (np. Taylor, Sandeman).

Po tej stronie rzeki można skorzystać z wielu ofert zwiedzania piwnic i testowania wina porto. Takie "wycieczki" cieszą się dużą popularnością, dlatego najlepiej dzień lub dwa dni wcześniej zarezerwować sobie wstęp na odpowiednią godzinę.

Spacer po moście Ponte Dom Luis I

Widok na Most - Ponte Dom Luis I z klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar w Porto

Ponte Dom Luís I to jeden ze znaków rozpoznawczych miasta. Wejście na most jest bezpłatne. Most jest dwukondygnacyjny, a z jego górnej części rozpościerają się doskonałe widoki na miasto.

Wysokość mostu wynosi 45 metrów, całkowita długość to 385,25 metrów, natomiast jego waga to 3045 ton. Most wykonany jest ze stali, a projektantem jego był inżynier z grupy Gustave Eiffel - Teófilo Seyrig.

Warto wybrać się na niego zarówno w dzień, jak i w nocy - kiedy możemy popatrzeć na rozświetlone historyczne centrum z jednej, oraz Vila Nova de Gaia z drugiej strony.

Wizyta w Parku Kryształowego Pałacu

Hala w Ogrodach Kryształowego Pałacu w Porto

Za zielone płuca Porto można uznać Ogrody Palacio de Cristal, a dokładniej Jardins do Palácio de Cristal. Stanowią one jeden z najbardziej zachwycających miejsc w Porto. Park składa się kilku mniejszych ogrodów tematycznych, a każdy z nich prezentuje różne gatunki roślin. Główną budowlą ogrodu jest Kryształowy Pałac - Palácio de Cristal, który w 1956 roku został przebudowany i obecnie na jego miejscu stoi wielofunkcyjny pawilon, który służy głównie jako hala sportowa i koncertowa. Projektantem ogrodów był Emílio David, a czas w którym je tworzył to rok 1860.

Warto dodać, że ogrody znajdują się na wzgórzu i niektórych miejsc można podziwiać widoki na miasto. Znajdziemy tam bardzo dużo wspaniale prezentujących się miejsc, różnorodną roślinność, mniejsze zbiorniki wodne i bardzo klimatyczne alejki.

Godziny otwarcia parku: * 01.04 - 30.09 - od 8:00 do 21:00 * 01.10 - 31.03 - od 8:00 do 19:00

Spacer po nabrzeżu

Spacer po nabrzeżu

Nabrzeże Porto jest fantastycznym miejscem, pełnym knajpek oraz żywym do późnych godzin nocnych. Druga część zdania jest kluczowa, jeśli chcemy zjeść tam coś treściwego (np. smaczną ośmiornicę) sprawdźmy od której otwarta jest część kulinarna miejsca do którego się udajemy. Większość knajpek otwiera kuchnię po 17 lub nawet 18, wcześniej możemy się tam tylko napić wina lub zjeść charakterystyczną przekąskę.

W przeszłości nabrzeże, jak i cała historyczna część miasta, była oddzielona murami. Dzisiaj z murów pozostał tylko fragment, a nabrzeże stało się jednym z głównych miejsc spotkań mieszkańców.

Francesinha - kanapka mięsno-mięsna

Francesinha - kanapka mięsno-mięsna z Porto

Francesinha - to nic nie mówiąca nazwa kanapki. Sama nazwa oznacza "Francuską damę". Dosyć nietypowo jak na portugalską kanapkę. Jest to regionalna specjalność, prosto z Porto, kanapka mięsno-mięsna? Tak, jest to kanapka, która w każdym miejscu jest przygotowywana w inny sposób. Najważniejszym punktem łączącym wszystkie jest kilka rodzajów mięsa, które się w niej znajduje. Czasami na kanapce znajdziemy także sadzone jajko, nieraz podawana jest z dużą porcją frytek. Kanapka serwowana jest na ciepło. Każdy powinien spróbować tego dania.

Kanapka najczęściej polewana jest sosem pomidorowo-piwnym. A w środku znajdziemy m.in. pieczone mięso, szynkę i kiełbasę.

Podsumowanie

Powyższa lista powinna bez problemu zapełnić jeden lub dwa dni w Porto (a nawet więcej, jeśli chcemy spokojnie spędzić więcej czasu w niektórych punktach). Jeśli jednak zostajecie dłużej, warto wybrać się do kilku innych miejsc, np. wieży Clerigos, księgarni Lello & Irmao czy pięknego kościoła św. Franciszka, w którym znajduje się.. podziemny cmentarz.

Nawet jeśli nie lubimy alkoholu, warto się przełamać i spróbować wina Porto w jednej z winnic. Wino to jest słodkie, ma też kilka odmian, może akurat okaże się strzałem w dziesiątkę. My je wyjątkowo polubiliśmy.

Pewne jest natomiast jedno - Porto jest świetnym miastem do odwiedzin, i namawiamy każdego, o ile ma taką możliwość, żeby chociaż na jeden lub dwa dni się tam wybrał - nie powinien żałować.


Reklama