Podróże po Europie

Lotnisko Porto (OPO) - dojazd do centrum Porto, do Bragi i innych miast

Ostatnia aktualizacja: 18 maja 2022

Port lotniczy w Porto oddalony jest o około 10 km od centrum miasta. Lotnisko obsługuje tradycyjne oraz budżetowe linie lotnicze. Niestety, bezpośrednio z Polski dostępnych jest niewiele połączeń - Wizzair lata z lotniska Warszawa Chopin (WAW), a Ryanair obsługuje z połączenia z lotnisk w Krakowie (KRK) oraz Modlinie (Warszawa Modlin WMI).

Wybór lotniska w Porto jako miejsce lądowania jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy szukają tanich lotów do tego miasta lub chcieliby wybrać się do innych popularnych miejscowości na północny Portugalii. Z lotniska łatwo dostaniemy się do największych miast tej części kraju, a nawet do Lizbony czy na słoneczną Maderę.

Port lotniczy Porto - najważniejsze informacje

  • Nazwa po angielsku: Francisco Sá Carneiro Airport / Porto Airport
  • Nazwa po portugalsku: Aeroporto Francisco Sá Carneiro / Aeroporto do Porto
  • Kod IATA - OPO
  • Adres: 4470-558 Maia, Portugalia

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Jak dojechać z lotniska w Porto do centrum miasta?

Lotnisko w Porto z racji bliskiej odległości od centrum jest dobrze skomunikowane z miastem.

Jak najwygodniej dojechać z lotniska w Porto do centrum miasta?

Najwygodniejszym sposobem na przedostanie się z lotniska do centrum będzie metro. Dosłownie kilka minut spacerem od terminala znajduje się stacja Aeroporto, będąca pierwszym przystankiem na trasie linii fioletowej E, która w około 27 minut dowiezie nas do położonej w centrum stacji Trindade, gdzie będziemy mogli rozpocząć zwiedzanie lub przesiąść się do pozostałych linii metra.

Cena za przejazd metrem w Porto zależy od ilości przekraczanych stref. Aby dojechać do stacji Trindade powinniśmy zakupić bilet Z4 za 2€. Warto jednak pamiętać, że w Porto obowiązują bilety wielokrotnego użytku (o nazwie Andante), za które dopłacamy 0,60€. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki bilet powinniśmy kupić, możemy to sprawdzić na stronie do planowania podróży - metroporto.pt.

W przypadku planów częstszego podróżowania możemy zakupić bilet 24-godzinny (Andante Tour 1) za 7€ lub 72-godzinny (Andante Tour 3) za 15€ (w obu przypadkach dopłacimy 0,60€ za wydanie biletu wielokrotnego użytku).

Metro w Porto kursuje regularnie co około 20-30 minut od mniej więcej 6:00 do 24:00. Aktualne rozkłady możemy ściągnąć z oficjalnej strony

Autobusy miejskie

Alternatywnym sposobem na dostanie się do centralnej części Porto jest skorzystanie z którejś z linii autobusów miejskich obsługiwanych przez przewoźnika STCP. Aktualna rozpiska linii dostępna jest tu oraz tu, a mapę z przystankami ściągniemy stąd.

Największą zaletą autobusów jest fakt, że część linii kursuje również w nocy (od 00:30 do 5:30).

W autobusach obowiązuje te same bilety co w metrze (Andante) oraz ta sama taryfa.

Jak dojechać z lotniska w Porto do innych miast?

Bezpośrednio z lotniska w Porto możemy dojechać też do innych popularnych miast. Poniżej przedstawiliśmy opcję łatwego dostania się do Bragi oraz Guimarães.

Jak dojechać z lotniska w Porto do Bragi?

Z lotniska w Porto do portugalskiego miasta Braga dojedziemy autobusem firmy Get Bus. Przewoźnik ten kursuje wielokrotnie w ciągu dnia i dowiezie nas na miejsce w około 50 minut.

Ceny biletów:

  • dorośli (osoby od 14. roku życia) - 8,00€ w jedną stronę / 14,00€ w dwie strony,
  • dzieci w wieku 4 - 13 lat - 4,00€ w jedną stronę / 8,00€ w dwie strony,
  • dzieci poniżej 4. roku życia - bezpłatnie.

Bilety możemy zakupić na oficjalnej stronie przewoźnika Get Bus.

Jak dojechać z lotniska w Porto do Guimarães?

Miasteczko Guimaraes położone jest niedaleko wspomnianej w poprzednim punkcie Bragi i również w około 50 minut dowiezie nas tam przewoźnik Get Bus.

Ceny biletów:

  • dorośli (osoby od 14. roku życia) - 8,00€ w jedną stronę / 14,00€ w dwie strony,
  • dzieci w wieku 4 - 13 lat - 4,00€ w jedną stronę / 8,00€ w dwie strony,
  • dzieci poniżej 4. roku życia - bezpłatnie.

Bilety możemy zakupić na oficjalnej stronie przewoźnika Get Bus.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama