Podróże po Europie

Estádio do Dragão - zwiedzanie stadionu FC Porto

Ostatnia aktualizacja: 27 września 2022

Estádio do Dragão (pol. Stadion Smoka) to stadion na którym swoje mecze rozgrywa słynne FC Porto. Obiekt został wybudowany z myślą o Mistrzostwach Europy, które w 2004 roku zorganizowano w Portugalii.

Stadion Smoka może pochwalić się unikatowym położeniem, gdyż znajduje się na wzgórzu z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Na stadionie oprócz meczów piłkarskich odbywają się również koncerty największych gwiazd jak the Rolling Stones czy Coldplay. Arena z racji swojego położenia jest wręcz stworzona do wieczorów z bezchmurnym niebem.

Trybuny stadionu FC Porto
Trybuny stadionu FC Porto

Estádio do Dragão - historia i ciekawostki

Koszt budowy stadionu Estádio do Dragão zamknął się w kwocie 100 milionów EURO, co jak na dzisiejsze warunki wydaje się kwotą bardzo niską. Całkowita pojemność trybun to 50 035 widzów. Obiekt posiada pięć gwiazdek UEFA, co oznacza, że można na nim rozgrywać finały dowolnych rozgrywek europejskich.

Stadion FC Porto
Stadion FC Porto

Pierwszy mecz na Stadionie Smoka rozegrano 16 listopada. FC Porto wygrało ze słynną Barceloną 2-0, a jako pamiątkę imiona i nazwiska wszystkich uczestników meczu (zawodników, trenerów oraz widzów) zapisano na ścianach stadionu od strony parkingu. Co warte odnotowania, na meczu pojawiło się aż 52 000 kibiców ustanawiając rekord frekwencji na meczu piłkarskim, który z powodu oficjalnej pojemności szybko nie zostanie pobity.

Lista osób z pierwszego meczu na stadionie
Lista osób z pierwszego meczu na stadionie

Zwiedzanie Estádio do Dragão

Na odwiedzających Stadion Smoka czekają dwie atrakcje:

 • możliwość zwiedzenia samego stadionu,
 • klubowe muzeum.

Zwiedzanie stadionu odbywa się w określonych godzinach, ale bez udziału przewodnika - na wejściu otrzymujemy przewodnik audio w języku angielskim i to z niego dowiadujemy się o mijanych miejscach. Pomysł nie jest może zły, ale my trafiliśmy na bardzo niemiłego ochroniarza, który w sposób mało uprzejmy odnosił się do odwiedzających.

Muzeum zwiedzamy już samodzielnie i nie jesteśmy ograniczeni czasowo.

Trybuny stadionu FC Porto
Trybuny stadionu FC Porto

Najciekawsze atrakcje w trakcie zwiedzania stadionu

 • odwiedzenie loży prezydenckiej i możliwość zajęcia miejsca prezydenta klubu,
 • możliwość odwiedzenia szatni,
 • stanięcie na wysokości murawy,
 • ławka rezerwowych,
 • wejście do salki konferencyjnej (nie można robić zdjęć, jest oddelegowany do tego klubowy fotograf).
Szatnie FC Porto
Szatnie FC Porto

Muzeum klubowe FC Porto

Klubowe muzeum jest dobrze zorganizowane i zdecydowanie wyróżnia się wśród obiektów tego typu, przede wszystkim dużą interaktywnością oraz mnogością ciekawych rekwizytów. Materiały w placówce dostępne są w języku angielskim.

W środku znajdziemy między innymi... klubowy autobus oraz statuy gwiazd FC Porto w charakterystycznych dla nich pozycjach.

Dodatkowo, każdy z europejskich sukcesów klubu posiada specjalną gablotę pamiątkową oraz możemy obejrzeć wszystkie mecze na drodze do wygrania trofeum. Możemy między innymi zobaczyć pogrom Polonii Warszawa, która przegrała z Portugalczykami 0-6.

W środku możemy obejrzeć na specjalnym pokazie krótki film przedstawiający samo miasto oraz klub.

Trofeum FC Porto
Trofeum FC Porto

Polskie akcenty

Z największymi sukcesami FC Porto związana jest postać Józefa Młynarczyka, który zdobył z ta drużyną w 1987 roku Puchar Mistrzów, Superpuchar Europy oraz Puchar Interkontynentalny. Zdjęcie naszego rodaka znajdziemy w dwóch pamiątkowych gablotach.

Józef Młynarczyk FC Porto
Józef Młynarczyk FC Porto

Wizyta na Estádio do Dragão - informacje praktyczne

 • Stadion oddalony jest o około cztery kilometry od historycznego centrum miasta i znajduje się tuż obok stacji metra Estádio do Dragão. Dojedziemy tam liniami A, B, E i F.
 • zwiedzanie stadionu trwa około 45 minut, w muzeum spędzimy w zależności od naszego tempa od 30 do 60 minut.
 • aktualne ceny oraz dni i godziny zwiedzania oraz otwarcia muzeum najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie,
 • będąc na miejscu warto zajrzeć do sklepu klubowego FC Porto Store.
Brama wejściowa FC Porto
Brama wejściowa FC Porto
Autobus FC Porto
Autobus FC Porto

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama