Zwiedzanie stadionu FC Porto - Estádio do Dragão

Stadion Smoka, na którym swoje mecze rozgrywa słynne FC Porto, został wybudowany z myślą o Mistrzostwach Europy, które w 2004 roku odbywały się w Portugalii. Obiekt ma świetne położenie, znajduje się na wzgórzu z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Koszt budowny zamknął się w kwocie 100 milionów EURO.

Jego całkowita pojemność to 50 035 widzów, posiada pięć gwiazdek UEFA, co oznacza, że można na nim rozgrywać finały dowolnych rozgrywek europejskich.

Na obiekcie oprócz meczy piłkarskich odbywają się również koncerty największych gwiazd jak the Rolling Stones czy Coldplay. Arena z racji swojego położenia jest wręcz stworzona do wieczorów z bezchmurnym niebem.

Trybuny stadionu FC Porto

Wybierasz się do Porto?

Porto

Porto - zwiedzanie i informacje praktyczne

Planujesz wyjazd do Porto? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę podczas planowania zwiedzania.

Porto

Gdzie spać w Porto?

Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w tym portugalskim mieście.

Stadion FC Porto

Pierwszy mecz na Stadionie Smoka rozegrano 16 listopada. FC Porto wygrało ze słynną Barceloną 2-0, a jako pamiątkę imiona i nazwiska wszystkich uczestników meczu (zawodników, trenerów oraz widzów) zapisano na ścianach stadionu od strony parkingu. Co warte odnotowania, na meczu pojawiło się aż 52 000 kibiców ustanawiając rekord frekwencji na meczu piłkarskim, który z powodu oficjalnej pojemności szybko nie zostanie pobity.

Lista osób z pierwszego meczu na stadionie

Mimo ciekawej architektury obiektu zwiedzanie nie jest najprzyjemniejsze z powodu dziwnej polityki klubu. Do grupy zwiedzających dołączony jest ochroniarz, który pogania grupę oraz wprowadza dziwną atmosferę. W niektórych istotnych miejscach nie można także robić samodzielnie zdjęć, można jedynie skorzystać z pomocy klubowego fotografa - na przykład w sali konferencyjnej.

Oczywiście nie powinno nas to zniechęcić - ale jeśli mamy dobre doświadczenia z innych obiektów tutaj nastawmy się na całkowicie inne podejście do zwiedzających.

Trybuny stadionu FC Porto

Najciekawsze atrakcje

  • odwiedzenie loży prezydenckiej i możliwość zajęcia miejsca prezydenta klubu
  • możliwość odwiedzenia szatni
  • stanięcie na wysokości murawy
  • ławka rezerwowych
  • wejście do salki konferencyjnej (nie można robić zdjęć, jest oddelegowany do tego klubowy fotograf)

Szatnie FC Porto

Muzeum FC Porto

Klubowe muzeum jest bardzo ciekawe i zdecydowanie wyróżnia się wśród obiektów tego typu, przede wszystkim dużą interaktywnością oraz mnogością ciekawych rekwizytów.

W środku znajdziemy między innymi.. autobus oraz figury gwiazd FC Porto w charakterystycznych dla nich pozycjach. Chyba pozycji Hulka nie trzeba opisywać?

Dodatkowo, każdy z europejskich sukcesów klubu posiada specjalną gablotę pamiątkową oraz możemy obejrzeć wszystkie mecze na drodze do wygrania trofeum. Możemy między innymi zobaczyć pogrom Polonii Warszawa, która przegrała z Portugalczykami 0-6.

W środku możemy obejrzeć na specjalnym pokazie krótki film przedstawiający samo miasto oraz klub.

Trofeum FC Porto

Polskie akcenty

Z największymi sukcesami FC Porto związana jest postać Józefa Młynarczyka - który zdobył z ta drużyną w 1987 roku Puchar Mistrzów, Superpuchar Europy oraz Puchar Interkontynentalny. Zdjęcie naszego rodaka znajdziemy w dwóch pamiątkowych gablotach.

Józef Młynarczyk FC Porto

Informacje praktyczne

Stadion oddalony jest o około cztery kilometry od historycznego centrum miasta, przy stacji metra Estádio do Dragão. Można tam dojechać liniami A, B, E i F. Bilety się kupuje w kasie obok sklepu kibica, tam też rozpoczyna się zwiedzanie oraz jest wejście do muzeum.

Zwiedzanie stadionu trwa około 45 minut, w muzeum spędzimy w zależności od naszego tempa od 30 do 60 minut.

Dni i godziny zwiedzania [aktualizacja 2017]

Zwiedzać można codziennie oprócz dni meczowych w godzinach 11:00, 12:00, 15:00, 16:00. Od lipca do września zwiedzanie jest możliwe również o 14:00 oraz 17:00.

Muzeum jest otwarte także w dni meczowe, codziennie z wyjątkiem poniedziałkowych poranków.

Ceny biletów wstępu [aktualizacja marzec 2018]

rodzaj biletu stadion muzeum stadion + muzeum
dorośli (od 17. lat) 8,00€ 12,00€ 15,00€
seniorzy 64+ 6,00€ 10,00€ 12,00€
dzieci 5-16 lat 5,00€ 8,00€ 10,00€
dzieci poniżej 5. lat bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie

Brama wejściowa FC Porto

Autobus FC Porto


Reklama