Gdzie spać w Porto? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Położone nad Oceanem Atlantyckim Porto jest jednym z najbardziej oryginalnych europejskich miast, które dzięki tanim liniom lotniczym staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród turystów z Polski.

Porto jest miastem specyficznym i wcale nie tak turystycznym, jak mogło by się wydawać. Oczywiście, w sezonie ulice przepełnione są przyjezdnymi, ale poza najcieplejszymi miesiącami jest zdecydowanie luźniej, a ceny spadają do naprawdę rozsądnych poziomów. Szukając noclegu w okresie od października do marca możemy znaleźć budżetowy pokój dla dwóch osób, w dość dobrej lokalizacji i z prywatną łazienką już za około 35 EUR. W pozostałe miesiące ceny rosną, dlatego najlepiej rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio wcześniej, nim najlepsze oferty znikną ze stron rezerwacyjnych.

Wybierasz się do Porto?

Porto

Porto - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać Porto. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Baza noclegowa w Porto

Ze względu na specyficzną zabudowę najstarszej części Porto, w mieście powstało dużo hoteli butikowych oraz hoteli apartamentowych, które utworzono w zrewitalizowanych historycznych budynkach. Obok nich działa też wiele prywatnych apartamentów na wynajem. Typowe duże obiekty hotelowe powstały dalej od centrum - np. w nowoczesnej dzielnicy Boavista czy nad oceanem.

Zatrzymanie się w apartamencie z dostępem do kuchni wydaje się być bardzo dobrym pomysłem dla turystów, którzy sami chcieli by zaopatrywać się w świeże produkty na targowiskach bądź w sklepach i probować nowych smaków po powrocie z miasta.

Zaletą hoteli apartamentowych, w porównaniu do prywatnych apartamentów, jest recepcja działająca przez dłuższy czas (a nawet do wieczora), co może być dużym ułatwieniem dla turystów przylatujących w późniejszych godzinach.

Dla części odwiedzających minusem historycznych budynków może być brak windy. Gdy przyjeżdżamy podczas miesięcy zimowych warto sprawdzić komentarze gości z tego okresu - w niektórych starszych budynkach potrafi być chłodno lub wilgotno.

Sprawdź bazę noclegową w Porto

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Porto?

Mimo że określenie "drugie największe miasto Portugalii" brzmi dumnie, to samo Porto nie jest wcale wielkim miastem. Naprawdę duży jest obszar metropolitarny Porto (pt. Área Metropolitana do Porto), ale samo historyczne miasto zajmuje stosunkowo niewielki teren i przy znalezieniu noclegu w odpowiednim miejscu powinniśmy móc poruszać się głównie pieszo. Nawet gdy zatrzymamy się w dzielnicach sąsiadujących z centrum (np. Boavista), to do centralnej części miasta dojdziemy w około 30-40 minut.

W tym miejscu musimy ostrzec czytelników - Porto położone jest na wielu wzniesieniach i spacerowanie po mieście będzie czasem wymagać od nas podejść w górę lub w dół. Głównym środkiem transportu w centrum są autobusy i tramwaje. Jeśli zatrzymujemy się dalej, to warto sprawdzić siatkę linii metra.

Przed wyborem miejsca noclegowego warto zastanowić się nad głównym celem naszego wyjazdu. Jeśli są to miejskie zabytki i atrakcje, to warto rozejrzeć się po najbardziej centralnych dzielnicach, takich jak Baixa (ścisłe centrum) czy Ribeira (obszar nad rzeką). Blisko do centrum będziemy mieć również zatrzymując się kawałek na wschód od katedry (pt. Sé).

Osoby wybierające się do Porto w celu degustacji wina o tej samej nazwie mogą poszukać noclegu w nadbrzeżnej części Vila Nova de Gaia, czyli w miejscu funkcjonowania słynnych piwnic, w których od wieków producenci tego trunku przechowywali go w wielkich (i mniejszych w przypadku odmiany Tawny) beczkach.

Turyści chcący pozostać bliżej plaży mogą swoje poszukiwania skierować do: obszaru Foz do Douro, miasta Matosinhos lub na południowy-zachód Vila Nova de Gaia. Na plażach Vila Nova de Gaia będzie przebywać mniej turystów, choć jednocześnie dużo miejscowych.

Centrum miasta - Baixa, okolice katedry i obszar na północ od Avenida dos Aliados

Dla większości turystów najlepszym miejscem na nocleg będzie szeroko rozumiane centrum miasta, w granicach którego znajdują się niemal wszystkie najważniejsze atrakcje. Najbardziej centralną częścią Porto jest dzielnica Baxia, czyli obszar otaczający Aleję Aliantów (pt. Avenida dos Aliados), najważniejszą (i najbardziej majestatyczną) z miejskich ulic. Niedaleko Avenida dos Aliados znajduje się też główny miejski dworzec kolejowy São Bento.

Szukając noclegu spokojnie możemy jednak rozszerzyć teren poszukiwań dalej na północ (aż do pełnej modnych sklepów i knajp dzielnicy Cedofeita) oraz na wschód (już za katedrą). Generalnie możemy w pewnym uproszczeniu założyć, że na południe od Avenida dos Aliados rozciąga się obszar najbardziej turystyczny i pełen zabytków. Teren na północ od Avenida dos Aliados to więcej modnych sklepów (w tym wypełniona galeriami i długa na ponad 600 metrów ulica Rua Miguel Bombarda) oraz kawiarni. Teren na północny wschód od katedry jest już bardziej lokalny i mieszkalny.

Bez względu jednak na to, gdzie się zatrzymamy, wszędzie będziemy mogli poruszać się pieszo. Jedynym problemem mogą być wzniesienia, ale nawet osoby w średniej formie powinny sobie z nimi poradzić.

Przykłady dobrze ocenianych noclegów w centrum.

  • 12 Short Term - hotel apartamentowy, zlokalizowany trochę dalej na wschód od katedry. Sami podczas jednego z wyjazdów się w nim zatrzymaliśmy i byliśmy bardzo zadowoleni, a do najważniejszych atrakcji dochodziliśmy pieszo.

  • MyStay Porto Centro - hotel zlokalizowany w północnej części centrum miasta. Zaletą tego miejsca jest bliskość do lokali gastronomicznych i kawiarni.

  • PurpleHouse - opcja bardziej budżetowa i położona zdecydowanie dalej od ścisłego centrum. Pokoje są niewielkie i obiekt zapewnia jedynie dostęp do wspólnej łazienki, ale poza sezonem można znaleźć nocleg za około 30 EUR za dobę.

Znajdź inne noclegi w centrum miasta

Ribeira - najbardziej malownicza część miasta

Za najbardziej urokliwą część Porto uchodzi niewielka dzielnica Ribeira, która pnie się w górę od nadbrzeża rzeki Duoro. Obszar ten wyróżnia się kolorowymi fasadami, wąskimi uliczkami oraz dziesiątkami knajpek i restauracji. Ribeira została w całości doceniona przez organizację UNESCO, która wpisała dzielnicę na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

W opinii wielu turystów jest to najlepsze miejsce na nocleg. Trudno z tym polemizować, choć są też i minusy. Główną wadą jest mała dostępność miejsc noclegowych, przez co ceny w sezonie są naprawdę wysokie. Minusem może być też potrzeba codziennego wchodzenia pod górę i w dół, co szczególnie po zmroku może być mało komfortowe. No i jest tu tłoczno oraz głośno, więc wracając do obiektu w ciągu dnia będziemy musieli przeciskać się przez tłumy turystów. Przyjezdnym z małymi dziećmi może przeszkadzać hałas z knajpek oraz lokali, które żyją do późnych godzin nocnych. W takiej sytuacji przed dokonaniem rezerwacji warto sprawdzić, czy wybrany obiekt nie sąsiaduje z lokalami gastronomicznymi.

Przykładem bardzo dobrze ocenianego noclegu w samym sercu dzielnicy jest Ribeira 24. Obiekt oferuje schludnie urządzone apartamenty z prywatną łazienką oraz niewielką kuchnią. Z okien niektórych pokoi widać fragment przepływającej poniżej rzeki Duoro.

Znajdź inne noclegi na obszarze Ribeira

Vila Nova de Gaia - po drugiej stronie Duoro

Po drugiej stronie rzeki Duoro, naprzeciwko wspomnianej wcześniej Ribeiry, rozciąga się Vila Nova de Gaia, nazywana po prostu Gaia. I choć początkowo może wydać się to dziwne, ale Gaia jest niezależnym od Porto miastem. Obie miejscowości połączone są ze sobą kilkoma mostami, w tym słynnym Mostem Ludwika I (pt. Ponte Dom Luís I), przez który wiele osób przechodzi pieszo.

Vila Nova de Gaia słynie z piwnic, w których od stuleci przechowywane jest wino Porto. Obecnie wiele z nich udostępniono do zwiedzania i spokojnie możemy spędzić cały dzień spacerując po nadbrzeżu oraz zaglądając do piwnic bądź tawern. Mimo że Gaia nie oferuje tylu atrakcji co leżące po drugiej stronie rzeki Porto, to dla części turystów może być ciekawym wyborem na nocleg. Zwłaszcza, gdy chcielibyśmy gustować w winie Porto do późnych godzin nocnych, i to w mniej tłocznej atmosferze niż na obszarze Ribeiry.

Najdroższe obiekty położone są w najbliższej okolic nadbrzeża, a czym dalej wgłąb miasta, tym taniej. Pamiętajmy jednak, że Vila Nova de Gaia nie ustępuje rozmiarem samemu Porto, warto więc dokładnie sprawdzić odległość od przystanków komunikacji publicznej oraz sposoby dojazdu do największych atrakcji. Najlepszym wyjściem wydaje się nocleg w okolicy jednej ze stacji metra linii D lub alternatywnie niedaleko przystanku autobusowego. W przypadku autobusów możemy być jednak zmuszeni do przesiadek.

Ciekawym wyborem dla turystów zainteresowanych winem jest nocleg w budynku jednego z producentów tego trunku - firmy Sandeman. The House of Sandeman - Hostel & Suites działa w dość unikalnym modelu, który można określić jako połączenie butikowego hotelu z hostelem. Obiekt oferuje noclegi w w rozsądnych cenach w salach wieloosobowych (w łóżkach w kształcie beczki wina) lub dość drogie pokoje prywatne. Plusem droższych pokoi jest widok na rzekę Duoro. Bez względu na opcje w cenę noclegu wliczone jest śniadanie.

Kolejnym bardzo dobrze ocenianym obiektem, położonym niedaleko słynnych piwnic, jest hotel apartamentowy Reis de Gaia. W tym przypadku ceny są również wysokie, ale może to być opłacalna opcja dla bardziej licznej grupy. Większe apartamenty (dla dwóch par lub dla rodziny z dziećmi) wychodzą na osobę taniej niż małe studia dla maksymalnie dwóch osób.

Turyści poszukujący schludnych warunków i niższych cen mogą sprawdzić hotel sieci ibis budget - Hotel ibis Budget Porto Gaia, który zlokalizowany jest około 30-40 minut drogi komunikacją miejską (z przesiadką) od centrum Porto. I choć lokalizacja nie jest idealna, to poza sezonem można znaleźć pokój dla dwóch osób już za około 35 EUR.

Znajdź inne noclegi w Vila Nova de Gaia

Boavista - nowoczesna część miasta

Położona na północ od centrum dzielnica Boavista jest bardziej nowoczesnym obszarem Porto, w którym zobaczymy więcej przykładów współczesnej architektury, w tym oddaną do użytku w 2005 roku salę koncertową Casa da Música. Na obszarze dzielnicy działa dużo sklepów, lokali czy innych miejsc skierowanych głównie do miejscowych. Jeśli znajdziemy nocleg z dostępem do kuchni będziemy mogli zaopatrywać się w świeże produkty na targowisku Mercado Bom Sucesso. Boavista jest wartym rozważenia wyborem dla tych turystów, którzy nie przepadają za najbardziej turystycznymi obszarami miast i chcieli by po ciężkim dniu wrócić w spokojniejsze miejsce.

Oferta noclegowa Boavisty jest dość różnorodna i składają się na nią zarówno drogie hotele, jak i tańsze apartamenty/mieszkania na wynajem. Ceny całościowo wydają się jednak trochę wyższe niż w centrum. Zatrzymując się w okolicy ronda Rotunda da Boavista lub w jego okolicy będziemy mieć dobry dojazd do centrum - znajdziemy tam stacje metra oraz przystanki autobusowe. Dość dobry dojazd będziemy mieć również zatrzymując się nieopodal szerokiej ulicy Avenida da Boavista.

Przykładem bardzo dobrze ocenianego noclegu przy Avenida da Boavista jest A Casa das Margarida, który oferuje apartamenty z prywatną lub współdzieloną łazienką. Obiekt oddalony jest około 30 minut spacerem od centrum, więc nie jesteśmy uzależnieni od komunikacji publicznej.

Sprawdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Boavista

Foz do Douro oraz Matosinhos - dla turystów pragnących zatrzymać się blisko plaży

Około pięć kilometrów na zachód od centrum Porto rozciąga się obszar nazywany Foz do Duoro (co można luźno przetłumaczyć jako Usta Duoro), gdzie znajdziemy kilka piaszczystych plaż oraz popularną promenadę Pergola of Foz. Ta część Porto bardziej przypomina nadmorski kurort niż typową dzielnicę miasta. Wzdłuż linii brzegowej porozrzucane są drogie restauracje i knajpki, a dostępne noclegi to często wysokie hotele skierowane w stronę oceanu.

Jeśli chcielibyśmy zatrzymać się blisko plaży i jednocześnie blisko historycznego centrum (około 30 minut autobusem lub tramwajem), to Foz do Duoro może być odpowiednim miejscem dla nas.

Przykładem obiektu oddalonego o kilka minut drogi od plaży jest dobrze oceniany Suites Foz O Porto.

Sprawdź inne obiekty w okolicy morza. Uwaga! Wyszukiwarka pokaże nam również obiekty położone wzdłuż rzeki Duoro, dlatego warto przeglądać stronę w widoku mapy.

Inną możliwością znalezienia noclegu blisko plaży jest miasto Matosinhos, które podobnie jak Vila Nova de Gaia połączone jest z centrum Porto metrem. Piaszczysta plaża Matosinhos (pt. Praia de Matosinhos) pozytywnie wyróżnia się swoim rozmiarem i jest bardzo popularna wśród okolicznych mieszkańców. Matosinhos słynie również z targu rybnego oraz tawern i restauracji, w których zjemy świeże owoce morza. Zatrzymując się w Matosinhos musimy jednak liczyć się z tym, że dojazd do centrum Porto może zając nam nawet 40-45 minut.

Przykładem świetnie ocenianego obiektu jest apartament MyTrip Porto. Obiekt położony jest blisko plaży oraz stacji metra i przystanków autobusowych.

Sprawdź inne opcje noclegowe w mieście Matosinhos


Reklama