Punkty widokowe Porto

Porto, drugie co do wielkości miasto w Portugalii, które na całym świecie słynie z win o tej samej nazwie. Miejsce niezwykłe, z piękną zabudową, osadzone na wzgórzu, potrafiące oczarować każdego - szczególnie wieczorem.

Dzięki swojemu położeniu Porto oferuje wiele ciekawych punktów widokowych, z których możemy oglądać miasto z różnych perspektyw. Pamiętajmy, że miasto przedzielone jest rzeką Douro - i punkty obserwacyjne znajdują się po obu stronach.

Przygotowaliśmy opis siedmiu punktów, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym mieście.

Najlepsze punkty widokowe w Porto

 • plac kościoła i klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar
 • wieża w kościele Kleryków - torre dos Clerigos
 • mury miejskie
 • most Ludwika I - Ponte Dom Luís I
 • punkt widokowy Miradouro da Vitoria
 • plac katedralny - Terreiro da Se
 • ogrody kryształowego pałacu - Jardins do Palácio de Cristal

Plac kościoła i klasztoru Mosteiro da Serra do Pilar

Mosteiro da Serra do Pilar to ciekawie zlokalizowany plac, znajdujący się na wzgórzu, tuż obok, a dokładniej po lewej stronie mostu Ludwika I.

Co zobaczymy? Taras z widokiem daje nam możliwość spojrzenia na most Ludwika I z innej strony, widać stąd dobrze winnice, mury miejskie i tramwaj, który jest nazywany także windą (evelador), która łączy nadbrzeżną dzielnicę Ribeira z placem Batalha. Warto poczekać do zachodu słońca i obserwować zmieniające się wtedy miasto.

Porto wieczorem - widok z placu Mosteiro da Serra do Pilar

Porto - widok z placu Mosteiro da Serra do Pilar

Wieża w kościele Kleryków - Torre dos Clerigos

Kościół i wieża Clerigos - Igreja e Torre dos Clérigos to jeden z najbardziej znanych symboli miasta.

Torre dos Clérigos znajduje się na tyłach kościoła, została zbudowana pomiędzy 1754 a 1763 rokiem. Jej wysokość to 75,6 metra Aby wejść na jej szczyt, trzeba pokonać 225 stopni.

Uwaga: Wejście na wieżę nie należy do trudnych, jednak czym wyżej, tym ciaśniej i ciężej, ponieważ wiele osób jednocześnie przeciska się na wąskim korytarzu ze schodami. Nie zalecamy wizyty nikomu, kto źle czuje się w wąskich pomieszczeniach. Dodatkowo - poruszanie się na szczycie także nie należy do najwygodniejszych. Mimo trudności - polecamy!

Ceny biletów i godziny otwarcia:

 • bilet wstępu na wieżę (łączony ze zwiedzeniem muzealnej części kościoła) to koszt 3,00 Euro;
 • dla posiadaczy Porto Card jest 50% zniżka - 1,50 Euro;
 • otwarte - codziennie pomiędzy godziną 9:00 i 19:00.

Co zobaczymy? Na szczycie wieży widać panoramę miasta. Dobrze widoczna jest Katedra Se i rzeka Douro.

Widok na Katedrę Se Katedra w Porto - widok z Torre dos Clerigos
Porto - widok z Torre dos Clerigos

Mury miejskie

Kiedyś Porto było całkowicie odgrodzone wysokimi murami od świata zewnętrznego - nawet odcinek bezpośrednio przy wodzie. Na dziś dzień zachowany został jeden większy odcinek razem z klimatycznymi wieżyczkami.

Zabytek ten udostępniony jest bezpłatnie dla turystów, można po nim pospacerować. Stanowi on także doskonały punkt widokowy. Trzeba dodać, że są to najstarsze mury tego miasta. Możemy się spotkać z takimi nazwami Cerca Primitiva, Muralha Primitiva lub Muralha Romanica. Niestety większość fortyfikacji została rozebrana w XIV wieku, aby umożliwić rozwój przestrzenny miasta.

Co zobaczymy? Oprócz wspaniałych murów, które można obejrzeć z wielu stron widać stąd słynny most - Ponte Dom Luis I, rzekę Douro oraz miasto z poziomu dachów.

Uwaga: Większość muru, oraz schody prowadzące na górę wieżyczek nie są w żaden sposób zabezpieczone, lub w niektórych miejscach zainstalowane zostały jedynie prowizoryczne barierki. Uważajmy, gdy na murze jest dużo osób.

Widok na most z murów miejskich w Porto

Mury miejskie w Porto

Most Ludwika I - Ponte Dom Luís I

Ponte Dom Luís I to jeden ze znaków rozpoznawczych miasta. Ten dwukondygnacyjny most, który łączy ze sobą dwa brzegi rzeki Douro doskonale nadaje się do obserwowania miasta. Wejście na most jest bezpłatne. Poruszać się można zarówno dolną jak i górną kondygnacją. Jako punkt obserwacyjny na miasto lepiej skorzystać z górnej.

Jego wysokość to zaledwie 45 metrów, które robią jednak wrażenie nie tylko stojąc na nim ale także patrząc na niego z poziomu rzeki.

Co zobaczymy? Widoki z mostu należą chyba do najlepszych w Porto, ponieważ oprócz pięknej i krętej rzeki zobaczymy piętrzące się wzdłuż niej budynki. Widać stąd także wspaniale prezentujące się pozostałości murów miejskich.

Widok na miasto Widok na Porto z mostu Ponte Dom Luis I

Widok na mury miejskie Widok na mury miejskie z mostu Ludwika I - Porto

Punkt widokowy Miradouro da Vitoria

Miradouro da Vitoria - jest to otwarty punkt obserwacyjny, na którym nie są pobierane żadne opłaty, i można odwiedzić go o dowolnej porze. Wieczorami należy jednak zachować trochę ostrożności, ponieważ miejsce wydaje się opustoszałe i choć zdarzają się turyści szukający tego punktu, to poza nimi można powiedzieć, że żywej duszy tam nie ma. Okolica jest ciemna i nie sprzyja chodzeniu w wywieszonym aparatem na szyi. Za dnia jest oczywiście dużo lepiej.

Adres: R. de São Bento da Vitória 11, Porto

Co zobaczymy? Z tego miejsca rozpościera się dosyć ciekawy widok na miasto. Możemy dobrze stąd zobaczyć Katedrę Se oraz kościół i klasztor Mosteiro da Serra do Pilar.

Widok w dzień na Porto z punktu widokowego Miradouro da Vitoria Widok w dzień na Porto z punktu widokowego Miradouro da Vitoria

Widok wieczorny na Porto z punktu widokowego Miradouro da Vitoria Widok wieczorny na Porto z punktu widokowego Miradouro da Vitoria

Plac Katedralny - Terreiro da Se

Terreiro de Se czyli plac przed Katedrą Se(Sé Catedral lub Sé do Porto), który został poddany pracom restrukturyzacyjnym w XX wieku. Na placu przed Katedrą stoi manueliński pręgierz (niegdyś słup służący do wymierzania kar), przy którym zachowały się haki oraz pomnik Vímara Pereza (Vimar Peres - hrabia Portugalii). Pręgierz stoi przed głównym wejściem do świątyni, natomiast pomnik po jej lewej stronie (patrząc na główne wejście).

Co zobaczymy? Roztacza się z niego wspaniały widok na nabrzeże Ribeira, rzekę Douro, dzielnicę Vila Nova de Gaia, a także na Kościół i wieżę Clerigos. Dobra pogoda świetnie zaprezentuje architekturę miasta wraz z przepięknymi czerwonymi daszkami.

widok z placu katedralnego w Porto

Widok na wieżę kościelną Clerigos. Widok na wieżę kościelną Clerigos - widok z placu katedralnego - Porto

Ogrody Kryształowego Pałacu - Jardins do Palácio de Cristal

Ogrody Jardins do Palácio de Cristal stanowią jeden z najbardziej zachwycających miejsc w Porto. Park składa się kilku różnych mniejszych ogrodów tematycznych, a każdy z nich prezentuje różne gatunki roślin. Główną budowlą ogrodu był Kryształowy Pałac - Palácio de Cristal, który w 1956 roku został przebudowany i obecnie na jego miejscu stoi wielofunkcyjny pawilon, który służy głównie jako hala sportowa i koncertowa. Projektantem ogrodów był Emílio David, a czas w którym je tworzył to rok 1860.

Godziny otwarcia:

 • 01.04 - 30.09 - od 8:00 do 21:00
 • 01.10 - 31.03 - od 8:00 do 19:00

Co zobaczymy? Ogrody zlokalizowane są na wzgórzu, a rozpościera się stamtąd bardzo malowniczy i kolorowy krajobraz na Vila Nova de Gaia i rzekę Douro.

Porto - widok z ogrodów Kryształowego Pałacu

Widoki na porto z ogrodów kryształowego Pałacu


Reklama