Chorwacja - zwiedzanie i informacje praktyczne

  • Waluta: kuna chorwacka [HRK]
  • Język urzędowy: chorwacki
  • Numer alarmowy: 112

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży Polaków. I chociaż plaże są tu najczęściej kamieniste to jednak ciepły klimat i mnogość zabytków wynagradzają tę niedogodność. Kraj jest dość dobrze przygotowany na najazd turystów, warto jednak poznać zawczasu jego specyfikę.

Płatności

Walutą obowiązującą jest chorwacka kuna (nazwa oznacza gatunek zwierzęcia i odnosi się do czasów gdy kunia skóra była traktowana jak jednostka monetarna), a na monetach znajdziemy wizerunki zwierząt (kuna, słowik, tuńczyk, niedźwiedź). Jedna kuna to sto lip (na monetach widać kukurydzę, winogrono, dąb, tytoń, oliwkę i degenerię).

Karty kredytowe

Obrót gotówką jest dominujący i nie należy polegać tylko na kartach kredytowych. Wiele sklepików czy nawet placówek muzealnych nadal nie honoruje płatności kartą (nawet w dużych miastach). Np. za wejście na mury obronne w Dubrowniku zapłacimy tylko gotówką. Z drugiej strony z roku na rok przybywa miejsc, w których możemy posługiwać się popularnym "plastikiem". W Chorwacji honorowane są polskie karty, ale pamiętajmy że ze z dużą dozą prawdopodobieństwa nasz bank zastosuje podwójne przewalutowanie, co raczej nie wyjdzie nam na korzyść.

Bankomat

Wyjmowanie pieniędzy "ze ściany" jest w Chorwacji powszechne. Ze znalezieniem bankomatu nie powinno być problemu. Pamiętajmy jednak o opłatach, jakie mogą naliczyć banki.

Znajomość języka angielskiego

Chorwaci często i chętnie posługują się angielskim. Wiele osób mówi również po niemiecku. Co ciekawe język chorwacki posiada wiele słów podobnych do tych z naszego języka. I chociaż trudno bazować jedynie na znajomości języka ojczystego to może on być pomocny w razie nieporozumień.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Chorwacki transport to w większości przypadków autobusy. Tramwaje jeżdżą w Zagrzebiu i w Osijeku. Sieć kolejowa jest lepiej rozwinięta na wschodzie i północy kraju, gorzej w części centralnej, na południu praktycznie nie istnieje. Duże miasta jak Split, Zagrzeb czy Dubrownik posiadają własną komunikację i osobne systemy sprzedaży biletów. Autobusy międzymiastowe są z reguły wygodne i nowoczesne, chociaż ze względu na zakorkowane drogi często dochodzi do opóźnień. Istnieje praktyka dopłat za bagaż, który chcemy włożyć do luku. Są to jednak kwoty niewielkie.

Kościoły

Wiele kościołów zwiedzimy za darmo ale w kilku miejscach trzeba będzie kupić bilet (np. katedra w Szybeniku). Znacznie częściej spotkamy się z sytuacją kiedy zwiedzanie świątyni jest darmowe, a zapłacić trzeba za obejrzenie skarbca lub muzeum kościelnego. Chorwaci są w przeważającej większości katolikami, a do swojej religii podchodzą bardzo poważnie. W kościołach często odprawiane są msze, a zwiedzanie świątyń podczas nabożeństw nie jest mile widziane. Dodatkowo dość duża wagę przywiązuje się tu do odpowiedniego stroju zwiedzających. Dla przykładu w Splicie turyści otrzymują specjalne chusty jeśli obsługa katedry uzna, że ich strój jest zbyt kusy.

Ciekawostką jest estyma, jaką Chorwaci darzą papieża Jana Pawła II. Wiele głównych ulic nosi jego imię, a mieszkańcy dobrze pamiętają uczestnictwo w papieskich pielgrzymkach.

Poruszanie się po kraju

Chorwackie drogi należą do jednych z lepszych na całym Półwyspie. Przez kraj biegnie kilka dużych i utrzymanych w dobrym stanie autostrad. Mimo korków przy wjazdach są one najlepszym sposobem na szybkie dotarcie do wybranych punktów. Autostrady są płatne, a od 2018 roku ich ceny wzrosły o kilkanaście procent. Przykładowo przejazd autem osobowym z Zagrzebia do Splitu kosztuje 225 kun chorwackich [aktualizacja 2018] (44 kuny za odcinek od granicy z Węgrami do Zagrzebia i 181 kun za odcinek Zagrzeb - Dugopolje). Wysokość opłat za konkretne odcinki autostrad możemy sprawdzić tutaj: link (pamiętajmy żeby określić najpierw do której kategorii zalicza się nasze auto np. kategoria IA to tylko jednoślady).

Polacy najczęściej wyjeżdżają do Chorwacji przez przejście graniczne z Węgrami w Letenyei. Mimo tłoku na wjazdach jest to stosunkowo prosta i bezpieczna droga. Mniej popularne (ze względu na wysokie opłaty) są trasy przez Austrię i Słowenię.

Jak oszczędzać pieniądze w Chorwacji?

Z roku na rok ten piękny nadadriatycki kraj drożeje. Najwyższych cen możemy spodziewać się w Dubrowniku, gdzie noclegi czy jedzenie w restauracjach jest o kilkanaście procent droższe niż w innych częściach kraju. Podobnie jest zresztą ze wstępami do popularnych muzeów czy parków narodowych. Przykładowo bilet wstępu do Parku Narodowego Jezior Plitwickich w 2018 roku kosztował 250 kun, zaś do znacznie mniej znanego Parku Paklenica jedynie 60 kun!

Przyjechać poza sezonem

Większość turystów przyjeżdża nad Adriatyk latem ze względu na wysokie temperatury i duże nasłonecznienie. Trzeba jednak wiedzieć, że w miesiącach zimowych ceny wstępów w Chorwacji spadają dość mocno. Na przykład aby obejrzeć wodospad w Parku Narodowym Krka latem musimy zapłacić 145 kun, zaś zimą jedynie 25 kun!

Dobrze wybrać miejsce pobytu

Trudno jednoznacznie powiedzieć która część Chorwacji jest droższa, a która tańsza chociaż panuje przekonanie, że mamy tu do czynienia z drogim południem i tańszą północą. Funkcjonują jednak pewne mity, które nie wytrzymują konfrontacji z rzeczywistością. Np. znacznie łatwiej znaleźć tani nocleg czy niedrogi fast-food w Makarskiej niż w centrum Dubrownika. Paradoksalnie więc modne kurorty wcale nie muszą być tak drogie jak się to wydaje. Osobną sprawą są koszta pobytu w dużych nadmorskich resortach jak np. Zaton Holiday Resort. Za bliskość morza, prywatną plażę, sklepy i pobyt na zamkniętym terenie będziemy musieli liczyć się z wyższymi cenami.

Czy Chorwacja jest krajem bezpiecznym dla turysty?

Nie ma powodów do obaw podczas urlopu w Chorwacji. Mieszkańcy są dobrze nastawieni do Polaków (wielu Chorwatów wierzy we wspólną tożsamość obu narodów wywodząc je z tzw. Białej Chorwacji). Napaści i próby okradania samochodów są raczej rzadkie. Polskie MSZ przypomina jednak, że Chorwacja nie podpisała "Konwencji o odpowiedzialności osób utrzymujących hotele za rzeczy wniesione przez gości hotelowych" z 1962 roku. Dodatkowo podkreśla się że też przy granicy z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną pozostało sporo niewypałów. Tyczy się to głównie trudno dostępnych górskich terenów.

Na co uważać w Chorwacji?

Historia

Mimo że Chorwaci dość szybko otrząsnęli się z koszmaru wojny to bolesne wspomnienia są nadal żywe. Kontrowersje budzi polityka władz z czasów II wojny światowej (kolaboracja), zapędy nacjonalistyczne współczesnych polityków i oskarżenia o udział w czystkach etnicznych. Lepiej nie poruszać tych tematów w rozmowach z miejscowymi, a tym bardziej nie starać się przekonać ich do swoich poglądów.

Jeżowce

W Adriatyku występują jeżowce, których ukłucia są bardzo bolesne (rany trudno się goją). Podczas kąpieli w morzu najlepiej nosić specjalnie obuwie, bo chociaż spotkania z jeżowcami nie są częste to jednak lepiej uważać.


Reklama