Czechy - informacje praktyczne

Waluta: Korona czeska Język urzędowy: czeski Numer alarmowy: 112

Dobre piwo i bezstresowe nastawienie - te dwie rzeczy najlepiej opisują naszych południowych sąsiadów. Czechy, a przede wszystkim Praga, są również jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów z Polski.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Czech. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

System bankowy w Czechach należy do jednego z najbardziej nowoczesnych w Europie, z bardzo rozwiniętą architekturą oraz wszystkimi nowinkami. Podobnie jak w Polsce, większość terminali obsługuje płatności bezdotykowe (tzw. PayPass), a Czesi wiele transakcji wykonują przez Internet lub z wykorzystaniem rozwiązań mobilnych.

Płatność kartą w Czechach

W Czechach płatność kartą jest czymś normalnym i szeroko akceptowanym niemal wszędzie, przede wszystkim w Pradze i innych miejscowościach turystycznych.

W dużych sieciach supermarketów, większych hotelach czy restauracjach w miejscach turystycznych z reguły są terminale umożliwiające płatność kartą, natomiast będąc poza największymi miastami i poza szlakiem turystycznym warto wcześniej zapytać o możliwość płatności kartą. Dotyczy to także mniejszych hoteli, nie tylko sklepów czy restauracji.

Rzadko kartą można płacić za bilety komunikacji miejskiej, problem może być także w pubie i mniejszej jadłodajni.

Czy w Czechach można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach posiadających terminale. Honorowane są karty American Express, Maestro, MasterCard oraz Visa. Jeśli nie jesteśmy pewni, najpierw powinniśmy sprawdzić logotypy przy wejściu, następnie warto upewnić się raz jeszcze u sprzedawcy.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto jednak wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W Pradze i innych miejscach turystycznych nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem bankomatu i wypłatą gotówki.

W przypadku karty kredytowej również nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Czechach

Większość marketów w Czechach otwartych jest od 8:00-9:00 rano do 21:00-22:00 wieczorem. W przypadku mniejszych miast godziny otwarcia sklepów innych niż markety będą z reguły krótsze. W Pradze sklepy oraz centra handlowe otwarte są najdłużej.

W Czechach nie ma zakazu handlu w niedzielę, chociaż w mniejszych miejscowościach często sklepy w ten dzień (ale czasem i w sobotę) są zamknięte. Nie powinno nas to spotkać w przypadku marketów ani centrów handlowych w Pradze, chociaż godziny otwarcia w niedzielę mogą być krótsze niż w dni powszednie.

Napiwki

W lepszych restauracjach w Czechach przyjęło się zostawiać napiwek w przypadku zadowolenia z usługi. Brak napiwku może zostać uznany jako nasza oznaka dezaprobaty. Jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi możemy zostawić typowe 5-10%, lub zwyczajnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.

Zgodnie z prawem cena każdego dania zawiera już opłatę serwisową, jeśli więc zobaczymy informację o tym, że taka kwota nie została doliczona - jest to jedynie chwyt marketingowy mający zachęcić do zostawienia napiwku.

W przypadku pijalni piwa oraz małych jadłodajni napiwki nie są niczym ogólnie przyjętym, ani oczekiwanym.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja międzymiastowa w Czechach nie jest bardzo droga, dotyczy to zarówno autobusów, jak i kolei. Bardzo popularnym przewoźnikiem jest Leo Express, który oferuje dobre ceny i bardzo wysoką jakość.

Na czeskich torach kursują też pociągi firmy RegioJET. Bilety na taki transport możemy zakupić na stronie internetowej: pod tym linkiem. Często mamy do wyboru kilka rodzajów biletów. Te droższe dają możliwość podróży w specjalnych wagonach gdzie podróżny może oglądać filmy lub otrzymać darmowy posiłek.

Kościoły oraz świątynie

Czesi nie są zbyt religijnym narodem i mają bardzo luźny stosunek do wiary. W kościołach rzadko przebywają wierni, mimo to pamiętajmy o godnym zachowaniu i o nie przeszkadzaniu odwiedzającym świątynie w celach religijnych.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Czech i Pragi?

Czechy w porównaniu do zachodniej i północnej Europy nie należą do najdroższych państw z perspektywy polskiego turysty - co przedstawiliśmy w artykule Ceny w Czechach. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Mimo to warto zastosować się do kilku wskazówek, aby zaoszczędzić podczas odwiedzin tego kraju.

Bary dworcowe

Te dość specyficzne lokale mogą na pierwszy rzut oka odstraszać turystów: bardzo często ich wystrój przypomina minioną epokę, stali bywalcy to nieogoleni i nieco "wczorajsi" mężczyźni, a na ścianach wiszą plakaty partii SPD. Nie powinniśmy się jednak tym przejmować - wizyta w barze dworcowym powinna być obowiązkowa dla każdego kto chce poznać nieco "czeski folklor". Miejscowi są z reguły przyjaźnie nastawieni do turystów (często oferują pomoc niepytani), a ceny piwa czy jedzenia znacznie niższe niż w "normalnych" lokalach.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Na zlecenie czeskiego Ministerstwa Transportu stworzono system IDOS czyli wyszukiwarkę połączeń kolejowych i autobusowych. Swoim zasięgiem obejmuje ona również Słowację i Polskę - LINK.

Od niedawna możemy skorzystać również z aplikacji na smartfony: pobierz aplikację na telefon z systemem android.

Program spisuje się bardzo dobrze, warto jednak dokładnie sprawdzać wyznaczane przez niego przesiadki (może się okazać, że algorytm zostawi nam za mało czasu na zmianę dworca).

Korzystajmy z kart turystycznych

Odwiedzając Pragę warto zapoznać się z kartami do zwiedzania, które pozwalają na tańsze odwiedzenie większej ilości atrakcji. W tym momencie dostępne są dwie karty, Prague Card oraz Prague City Pass - warto sprawdzić obie przed przyjazdem do stolicy Czech.

Oczywiście, ceny kart nie są niskie, jednak w przypadku odwiedzenia większej ilości atrakcji wydatek się zwraca i pozwala na oszczędności.

Kupujmy bilety komunikacji międzymiastowej z wyprzedzeniem

Jeśli wiemy, że będziemy podróżować po większej ilości miast, warto zakupić bilety pociągowe lub autobusowe z wyprzedzeniem, będą tańsze niż kupowane w dniu przejazdu.

Darmowe atrakcje

Odwiedzając piękne historyczne miasta lub miasteczka Czech warto pamiętać, żeby nie zachodzić tylko do płatnych atrakcji. “Gubiąc się” na Starym Mieście w Pradze lub w dzielnicy zamkowej nawet w ciągu jednej godziny zobaczymy na pewno wiele pięknych uliczek, budynków czy knajpek.

Odwiedzajmy pijalnie piwa - także by dobrze zjeść

Jeśli lubimy piwo, nie ma lepszego miejsca, niż Czechy. Cena kufla złocistego trunku jest często dwukrotnie niższa niż w Polsce, do tego w wielu pijalniach podawane jest również pyszne jedzenie, jak na przykład hermelin lub “topielec”.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kuchni czeskiej, zajrzyjcie do naszego artykułu: Co zjeść w Czechach?

Czy Czechy są bezpiecznym krajem dla turysty?

Czechy są krajem bezpiecznym, warto jednak zachować ostrożność, szczególnie poza szlakiem turystycznym, w nocy oraz w największych miastach.

Warto uważać na swoje rzeczy w komunikacji miejskiej oraz w zatłoczonych centrach handlowych i ulicach. W metrze w Pradze grasuje wielu kieszonkowców.

Z powodu liberalizacji prawa narkotykowego wiele osób przyjeżdża do Pragi tylko w tym celu, warto uważać wieczorem w okolicach klubów nocnych.

Na co uważać w Czechach?

Okolice dworców

Jeśli przyjeżdżamy do Pragi autobusem, możemy zdziwić się widokiem głównego dworca autobusowego oraz jego okolicy - warto zachować ostrożność i pilnować swoich rzeczy. Duże dworce nie są również najbezpieczniejszymi miejscami rano oraz późnych wieczorem.


Reklama