Dom Rubensa w Antwerpii

Peter Paul Rubens był jednym z najsłynniejszych flamandzkim malarzy epoki baroku. Artysta żył w latach 1577 – 1640.

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa

Po dziś dzień, w belgijskiej Antwerpii znajduje się słynny dom Rubensa. Urodzony w Niemczech (w miasteczku Siegen) malarz przeprowadził się do tego miasta po śmierci ojca wraz ze swoją matką oraz sześciorgiem rodzeństwa. Miał wtedy 10 lat. Poza niedługą przerwą, całe życie i twórczość Rubensa były związane właśnie z Antwerpią.

Zwiedzanie domu Rubensa

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa

Słynny dom malarza znajduje się przy ul. Wapper. Obiekt był własnością artysty i jego żony. Nie wszyscy wiedzą, że był on również znakomitym architektem – projekt domu jest jednym z jego architektonicznych dokonań. Po śmierci Rubensa dom przechodził regularnie z rąk do rąk, aby przed drugą wojną światową znaleźć się w dyspozycji władz miasta.

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa

Obecnie w budynku znajduje się muzeum poświęcone malarzowi. Jak nietrudno zgadnąć znajdują się tam jego najsłynniejsze dzieła. Aktualnie w domu artysty znajduje się około 10 jego obrazów. Oprócz nich w muzeum znajdują się prace współpracowników oraz uczniów malarza.

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa

Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka budynek przypomina pałac. Wchodząc do środka takie odczucia stają się jeszcze bardziej spotęgowane. Dom połączony jest z ogrodem, pełnym rzeźb i romantycznych zaułków.

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa

Urządzony w pełnym przepychu, bogatym stylu przywodzi na myśl poprzednie wieki i skutecznie uruchamia wyobraźnię. Ściany pokryte są skórzanymi panelami z ozdobnymi ornamentami, meble zachwycają licznymi zdobieniami i ciekawym wykończeniem.

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa

Trudno się dziwić, Rubens już za życia był artystą docenianym i zamożnym. Mówi się, że nie tylko umiał malować, potrafił również doskonale sprzedawać swoje dzieła. Za życia był człowiekiem spełnionym, szczęśliwym i towarzyskim, lubił przebywać z ludźmi, co dokładnie widać w jego obrazach – pełnych obfitości i bogactwa. Dwukrotnie żonaty dorobił się ósemki dzieci, które chętnie uwieczniał na swoich obrazach. Właśnie w taki sposób okazywał im swoją ojcowską miłość i troskę.

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa

W wieku 53 lat poślubił 16 letnią Helenę Fourment, która tknęła w artystę nowe życie, stając się jego muzą i modelką. Helena urodziła Rubensowi pięcioro dzieci. Ostatnie narodziło się już po jego śmierci.

Czy wiecie, że Rubens miał osobny pokój do przechowywania prześcieradeł, a niektóre pomieszczenia miały funkcję wyłączenie reprezentacyjną?

To bardzo ciekawe, zważywszy na fakt, że jego osobiste łóżko było niewielkie i skromne. Decydując się na odwiedzenie tego jakże popularnego miejsca, przygotujcie się na tłumy turystów, którzy regularnie oblegają dom artysty.

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa

Informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu:

rodzaj biletu cena
dorośli 26 - 65 lat 8,00 Euro
osoby w wieku od 12 do 25 lat 6,00 Euro
serniorzy 65+ 6,00 Euro
dzieci poniżej 12. roku życia bezpłatnie

Uwaga: bezpłatny wstęp w każdą, ostatnią środę miesiąca.

Dni i godziny otwarcia:

  • od wtorku do niedzieli - 10:00 - 17:00
  • ostatnie wejście 30 min przed zamknięciem
  • nieczynne w poniedziałki - wyjątek stanowi poniedziałek Wielkanocny

Więcej szczegółowych inforamcji oraz aktualności na oficjalnej stronie: http://www.rubenshuis.be/en/

Lokalizacja:

Adres: Wapper 9-11; 2000 Antwerp

Antwerpia, Dom i Muzeum Rubensa


Reklama