Podróże po Europie

Największe atrakcje w Brugii

Brugia - małe, bajkowe, niemal całkowicie zachowane, średniowieczne miasto. Niezliczona ilość kanałów, piękne budynki, wspaniałe place. Wieczorem miasto niemal wymiera i spacerowanie po nim jest niezapomnianym przeżyciem.

Legenda głosi, że w całej swojej historii nie spodobała się tylko jednej osobie, pochodzącemu z Wysp Brytyjskich Rayowi ;) (dla zainteresowanych, miasto gra “główną rolę” w komedii “Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”, gdzie w rolę Raya wciela się Colin Farrell).

Jeśli lubicie małe, klimatyczne, miasteczka - musicie się tam wybrać. A w przygotowaniach do wyjazdu pomoże nasza subiektywna lista atrakcji Brugii.

Wejście na wieże Beffroi i podziwianie panoramy miasta

Widok na miasto z wieży Beffroi w Brugii
Widok na miasto z wieży Beffroi w Brugii

Zwiedzanie miasta, szczególnie tak pięknego warto zacząć od krótkiego spaceru zwieńczonego podziwianiem jego uroków z góry. Brugia oferuje wszystkim przybyszom wspaniałe miejsce, znajdujące się w samym sercu tego miasta.

Widok na Belffroi z dzwonnicą w Brugii
Widok na Belffroi z dzwonnicą w Brugii

Wieża Beffroi na dzwonnicy znajdująca się na Rynku - Grote Markt zadowoli każdego, kto wejdzie na samą górę. Piękna i zabytkowa architektura, czerwone dachy - to wszystko zobaczymy po pokonaniu 366 schodów.

Chcesz wiedzieć więcej i zobaczyć więcej zdjęć z punktu widokowego w Brugii? Zapraszamy do artykuły - Beffroi - wieża widokowa w Brugii

Wieczorny spacer po Brugii

[Brugia - wieczorne spacery]
[Brugia - wieczorne spacery]

Aby poczuć klimat tego miasta koniecznie trzeba odbyć wieczorny spacer po spokojnych uliczkach Brugii, zobaczyć żyjący po zachodzie słońca Rynek. Warto również przejść się wzdłuż kanałów i podziwiać odbijające się światło księżyca od tafli spokojnej wody.

Skosztuj lokalnego piwa w jednym z klimatycznych pubów

[Testowanie piwa w Brugii]
[Testowanie piwa w Brugii]

Brugia, zresztą podobnie jak cała Belgia znane są na całym świecie z wyrabianego tam piwa. W całym kraju spotkać możemy ogromną ilość różnych piw. Piwa jasne, ciemne, pszeniczne, palone, owocowe i inne. W niektórych pijalniach możemy zasmakować w kilku rodzajach wybierając zestaw próbników (różnej wielkości, w zależności od miejsca), np. ok 150 ml.

Klimatyczny pub w Brugii
Klimatyczny pub w Brugii

Jeśli już posmakowaliśmy w belgijskich trunkach, to sprawdźmy jeszcze jeden, jedyny lokalny browar. Piwo marki Brugse Zot jako jedyne jest warzone w Brugii, w browarze De Halve Maan. Ciekawostką jest, że od nazwy miasta zostały nazwane jeszcze inne piwa, jednak nie są ona tam produkowane.

Zobacz Plac Wolności - Burg

[Burg- wieczorny spacer po Brugii]
[Burg- wieczorny spacer po Brugii]

Burg inaczej nazywany jako Plac Wolności to jeden z głównych placów w mieście. Położony w historycznym centrum, tuż obok Rynku - Grote Markt.

Jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ znajdziemy tutaj m.in. Ratusz - Stadhuis van Brugge oraz położoną w samym jego rogu świątynię - Bazylikę św. Krwi, niepozornie wyglądającą z zewnątrz i "ściśniętą" innymi budynkami.

Burg jest miejscem bardzo klimatycznym i dużo spokojniejszym niż główny rynek. Polecamy również wieczorny spacer po tym placu.

Zobacz relikwie z krwią Jezusa w Bazylice Świętej Krwi

Wnętrze Bazyliki Świętej Krwi w Brugii
Wnętrze Bazyliki Świętej Krwi w Brugii

Bazylika Świętej Krwi w Brugii (Basiliek van Het Heilig Bloed te Brugge lub w skrócie Heilig-Bloed Basiliek) to miejsce obowiązkowe ze względu na znajdującą się tam relikwie, której kościół zawdzięcza swoją nazwę. Znaną na całym świecie relikwią, znajdującą się w tym miejscu jest krew, prawdopodobnie jest to krew Jezusa.

Krew, a dokładniej kawałek płótna, którym otarto ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu znajduje się w podłużnym szklanym naczyniu zdobionym po obu końcach złotymi koronami.

Rejs kanałami

[Rejs kanałami w Brugii]
[Rejs kanałami w Brugii]

Miasteczko Brugia określane jest jako flamandzka Wenecja ze względu na ilość przepływających tam kanałów. Już sam spacer wzdłuż kanałów może dostarczyć nam wiele niesamowitych wrażeń i widoków.

Kanały są różnej szerokości, jedna są bardzo wąskie, gdzie raczej nie przepływają żadne łódki, w innych miejscach szerokość ta jest bardzo duża. Tam spotkać można liczne rejsy wycieczkowe.

Przepłynięcie się taką łódką może dostarczyć innych niesamowitych widoków na miasto. Tym razem z nieco niższego poziomu, co nie oznacza wcale, że z gorszego. Wręcz przeciwnie! Rejs kanałami to jedna z najlepszych atrakcji w Brugii. Podczas tego możemy obserwować zabytkowe budowle i malutkie domki czy hotele i restauracje wybudowane wzdłuż kanałów.

Odwiedź Kaplicę Jeruzalem - Jeruzalemkerk

Wnętrze Jeruzalemkerk w Brugii
Wnętrze Jeruzalemkerk w Brugii

Jeruzalemkerk to miejsce, w którym nie zabraknie motywu czaszek. Mniej znana i popularna wśród turystów świątynia należy do prywatnych rąk, opiekuje się nią jedna rodzina. Pomysłodawca wybudowania tej Kaplicy po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej postanowił wybudować u siebie w Brugii kopię Bazyliki Grobu Świętego. Efekty możemy oglądać do dziś.

Więcej zdjęć, informacji, historii i ciekawostek znajdziecie we wpisie poświęconemu Jeruzalemkerk w Brugii.

Odwiedź Muzeum Memlinga - dawny Szpital św. Jana

Stara apteka w budynku Szpitala św. Jana w Brugii - Muzeum Memlinga
Stara apteka w budynku Szpitala św. Jana w Brugii - Muzeum Memlinga

Muzeum Memlinga w Brugii zgromadziło w swojej kolekcji eksponaty prezentujące jak działał średniowieczny szpital. Muzeum znajduje się w budynku dawnego Szpitala św. Jana i co najciekawsze jest to jeden z najstarszych zachowanych obiektów szpitalnych na kontynencie europejskim.

Muzeum podzielone jest na dwie główne części: szpital z kaplicą oraz starą zabytkową aptekę.

W kaplicy szpitalnej możemy obejrzeć dzieła Hansa Memlinga - malarza mieszkającego w XV wieku w Brugii, uznanego za jednego z najważniejszych przedstawicieli wczesnego odrodzenia w Europie.

Apteka, będąca bardzo cennym zabytkiem w swoich progach pokazuje jak wyglądały dawniej takie miejsca. Możemy tam zobaczyć różne naczynia służące do wyrabiania lekarstw, wagi, słoiczki i buteleczki do przechowywania. A wszystko to w pięknym ładzie i harmonii z pomieszczeniami tworzącymi ten obiekt. trzeba przyznać, że nie tylko fani farmacji będą mieli na czym zawiesić oko. Cena normalnego biletu wstępu to koszt 8,00 Euro.

Spacer po Beginażu

Podczas spaceru po Beginażu w Brugii
Podczas spaceru po Beginażu w Brugii

Beginaż czyli Begijnhof jest miejscem, gdzie mieszkały beginki. Beginaże powstawały głównie w średniowieczu. Beginaż w Brugii założono w 1245 roku. Dzisiaj możemy się przespacerować po kompleksie. Znajduje się on w pobliżu Jeziora Miłości, otoczony jest dziedzińcem z ogrodami. Ten zespół budynków mieszkalnych o kolorowych elewacjach dzisiaj należy on do Benedyktynów, którzy zachowali niektóre rytuały z XV wieku. Znajdziemy tam muzeum pokazujące życie kobiet, które oddały się służbie Bogu.

Usiądź na moście św. Bonifacego

Most św. Bonifacego w Brugii
Most św. Bonifacego w Brugii

Znajdź i zrelaksuj się chwilę w przy moście św. Bonifacego, wyglądającym na bardzo stary. Most św. Bonifacego, co może nie jest oczywiste należy do bardzo "młodych" przepraw. Zbudowano go na początku XX wieku.

Jego urok wraz z całym towarzyszącym mu otoczeniem przyciągają wiele osób w to miejsce.

Wizyta w browarze De Halve Maan

Zwiedzanie browaru De Halve Maan w Brugii
Zwiedzanie browaru De Halve Maan w Brugii

Zastanawiasz się jak to możliwe żeby w tak małym miasteczku, a dokładnie w jego historycznej, zabytkowej części znajdował się czynnie produkujący piwo browar? Historia tego miejsca jest bardzo ciekawa i związana jest przede wszystkim z jedną rodziną, a problem brakującego miejsca w browarze rozwiązano przeciągnięciem "piwnej rury" pod ulicami miasta. Obecnie nadal produkcja odbywa się w budynku browaru, który możemy zwiedzać, a na końcu skosztować pysznego piwa. Wycieczka również jest interesująca oraz odrobinę nietuzinkowa, za sprawą wejścia na dach budynku i możliwość podziwiania miasta z góry.

Więcej informacji i ciekawostek oraz zwiedzanie opisaliśmy w artykule: De Halve Maan - zwiedzanie browaru w samym sercu Brugii.

Na koniec jako ciekawostkę warto dodać, że miasto Brugia jest miejscem akcji filmu "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" o angielskim tytule "In Bruges", który warto obejrzeć przed wizytą w tym mieście. :)

Reklama