Największe atrakcje w Gandawie

Gandawa, miasto położone na północy Belgii, wielu z nas zapewne nie mówi niemal nic. To jednak perełka mieszczące się w ścisłej czołówce wśród miejsc wartych odwiedzenia w tym malutkim kraju.

To piękne miasto położone jest nad dwoma rzekami Leie i Skada, a poprzez kanał Terneuzen ma dostęp do Morza Północnego. Od pierwszego spojrzenia urzeka swoim pięknem, zabytkami i panującą tam atmosferą. Piękna architektura, kanały wodne, wiele ciekawych atrakcji - wszystko to sprawia, że chce się tam wracać. Wieczorne, klimatyczne spacery nad wodą, lub wśród historycznych domków i restauracji na niemal kazdego działają jak wabik.

Podróż do Gandawy nie będzie długa i trudna, miasto jest dobrze skomunikowane z innymi belgijskimi miastami siecią kolejową. Spacer z dworca do centrum zajmie nam kilka minut.

Od tej pory pozostaje nam już tylko zwiedzanie i cieszenie się lokalnymi atrakcjami. Poniżej przedstawiamy naszą osobista listę największych atrakcji Gandawy.

Co zrobić i zobaczyć w Gandawie?

Czyli punkty obowiązkowe podczas pobyty w belgijskim mieście Gandawa.

Podziwiania miasta z wieży widokowej - Het Belfort van Gent (beffroi)

Widok na Gandawę z wieży Beffroi w Gandawie (Het Belfort van Gent)

Zapoznanie się z miastem dobrze jest zacząć od spojrzenia na nie z góry. W Gandawie służy do tego jedna z popularnych wśród turystów atrakcji - wieża widokowa beffroi - Het Belfort van Gent, będąca symbolem autonomii i niezależności miasta.

!Wieża widokowa beffroi w Gandawie - Het Belfort van Gent
Wieża widokowa beffroi w Gandawie - Het Belfort van Gent

Wieża belfort (czy też belfried lub belfry) to jeden z głównych punktów na mapie miasta. Potocznie można nazywać ją wieżą smoka, ponieważ opowiada pewną legendę o smoku. Na szczycie wieży umieszczono właśnie smoka, nie jest to oryginał, a rzeźba będąca kopią pierwowzoru umieszczona jest w wieży i udostępniona do oglądania - robi wrażenie!

Cena normalnego biletu wstępu to koszt 8,00 Euro.

Więcej informacji oraz zdjęć w artykule: Beffroi - wieża widokowa w Gandawie.

Spacer nad wodą

Spacer nad wodą w Gandawie

Będąc w Gandawie nie możemy odpuścić sobie przynajmniej krótkiego spaceru nad wodą. Tak pociągające miasto warto eksplorować również podczas wycieczki nad rzeką, zobaczymy wtedy nie tylko imponujące zabytki, których w mieście wiele ale również zwykłe - niezwykłe domki, puby, restauracje, jakich pełno po drodze. Podczas zachodu słońca oraz w blasku księżyca taka wędrówka może okazać się strzałem w dziesiątkę. Za dnia również. :)

Wizyta na Zamku Gravensteen

!Zamek Gravensteen w Gandawie
Zamek Gravensteen w Gandawie

Zamek Gravensteen, to świetnie odrestaurowany i uchroniony przed całkowitym zniszczeniem średniowieczny zamek hrabiów Flandrii. Został wybudowany w XII wieku. Powstał on w miejscu drewnianej rezydencji, która przez lata była siedzibą hrabiów.

Opuszczona przez ostatniego właściciela w XIV wieku twierdza, pełniła funkcje publiczne. Mieściło się tam więzienie, sąd oraz zakład produkcyjny. Władze miasta poddały zamek renowacji, kiedy to stał się on źródłem do "bezpłatnego poboru" materiałów na budowę domów.

Zamek jest jedną z głównych atrakcji miasta, znajduję się praktycznie w samym historycznym centrum. Połowa murów znajduje się od strony wody - i jest dobrze widoczna podczas rejsu wodnego dookoła Gandawy.

W środku znajdziemy między innymi zbrojownię, piwnicę - można również przejść się po murach i obejrzeć panoramę miasta.

Cena biletu normalnego to koszt 10,00 Euro.

Przerwa na obiad i skosztowanie lokalnego piwa w jednym z lokali nad wodą

Gandawa - przerwa na obiad i piwo w restauracji nad wodą

Belgia słynie z piw oraz dobrego jedzenia. Nie ma zatem lepszej okazji na skosztowanie lokalnych wyrobów jak odpoczynek w jednej z restauracji nad wodą. Oprócz wspaniałego jedzenie i oczywiście piwa nacieszymy się podczas takiej przerwy również wspaniałymi widokami. Polecamy wybrać sobie miejsce nad wodą, najlepiej przy ulicach Graslei lub Korenlei. A w lokalu zapytać o lokalne przysmaki.

Do obiadu jako dodatek polecamy znane i lubiane belgijskie frytki.

Zafunduj sobie rejs po rzece

!Gandawa - Graslei - widok podczas rejsu
Gandawa - Graslei - widok podczas rejsu

Gandawa to miasto przez, które przepływają dwie główne rzeki: Leie i Skalda. Przez historyczną część miasta biegnie rzeka, zapewniając przy tym jedną z ciekawszych atrakcji odwiedzającym miasto. Rejs łódką po rzece pozwoli nam na poznanie Gandawy z innej strony. Oprócz przeprawy wzdłuż najbardziej turystycznego odcinka znajdziemy się także pod murami zamku i w mniej znanych a równie urokliwych zakątkach miasteczka.

Gandawa podczas rejsu

Jest to idealny sposób na zapoznanie się z miastem i poznanie jego architektury. Z poziomu rzeki wszystko wygląda inaczej. Gdyby nie fakt, że podczas takiego rejsu niemal wszyscy starają się uwiecznić niektóre z miejsc i momentów, to można by poczuć, że przenieśliśmy się w czasie.

Wizyta w Katedrze Świętego Bawona

Katedra św. Bawona w Gandawie

Katedra Świętego Bawona (Katedra Sint-Baafs lub Sint-Baafskathedraal) to miejsce chrztu króla Hiszpanii - Karola V Habsburga, to przepiękna średniowieczna świątynia. Jej wnętrze można śmiało uznać za galerię sztuki religijnej, gdzie zobaczyć można wybitne dzieło - Ołtarz Gandawski, znany jako Adoracja Mistycznego Baranka autorstwa braci Huberta i Jana van Eycka.

Wśród wielu cennych prac znajdziemy tam także dzieło Rubensa - Św. Bawo przybywa do klasztoru w Gandawie.

Wizyta na Vrijdagmarkt

!Vrijdagmarkt w Gandawie
Vrijdagmarkt w Gandawie

Vrijdagmarkt to dosyć charakterystyczny gandawski plac. Ten duży, otwarty rynek wciąż jest miejscem spotkań. Od piątku do niedzieli organizowane są tam targi staroci. Jest to miejsce, w którym znajdziemy wiele restauracji, pubów i kawiarni. Bardzo popularne zarówno wśród turystów, jak i miejscowych.

W centralnej jego części stoi pomnik Jacoba van Artevelde będącego przywódcą, walczącym za Flandrię.

Przejście się mostem św Michała

Widok z mostu św. Michała w Gandawie

Most św. Michała to miejsce, z którego ujrzymy najbardziej imponujący widok na Gandawę. Most nie jest "punktem widokowym", a śmiało można by było go do takich zaliczyć ze względu na rozpościerającą się z niego panoramę z wiodącymi trzema wieżami (w całości można je podziwiać jedynie z tego miejsca).

Most przebiega nad rzeką Leie i łączy ze sobą dwie ulice Korenlei oraz Graslei. Przy samym moście znajduje się jeszcze jedna warta uwagi świątynia - Kościół św. Michała.

!Widok na Kościół św. Michała w Gandawie
Widok na Kościół św. Michała w Gandawie

Wejdź do Kościoła św. Mikołaja

!Kościół św. Mikołaja w Gandawie - widok z wieży Beffroi (Het Belfort van Gent)
Kościół św. Mikołaja w Gandawie - widok z wieży Beffroi (Het Belfort van Gent)

Kościół św. Mikołaja to kolejna warta uwagi świątynia w Gandawie (są jeszcze inne), jest jednym z najpopularniejszych punktów orientacyjnych. Dzisiaj wieża (centralna wieża służyła jako punkt obserwacyjny) tego kościoła, wraz z wieżą beffroi nadal dominują nad miastem.

Dzisiejszy obiekt stoi w miejscu dawnego kościoła romańskiego. Jego budowa rozpoczęła się w XIII wieku Styl tej architektury to gotyk skaldyjski (dosyć oryginalnie nazwany styl, którego nazwę zaczerpnięto od pobliskiej rzeki Skaldy). Ciekawostką jest, że styl ten charakteryzuje się wykorzystywaniem niebieskoszarego kamienia z Tournai.

W kościele warto zwrócić na uwagę na znajdujące się tam organy, bardzo cenne dla tego obiektu.

Podsumowanie

Gandawa to miasto, którego nie można pominąć podczas wizyty w Belgii. Oprócz wiodących tam zabytków głównie ze średniowiecza możemy cieszyć się klimatycznymi zabudowaniami wzdłuż rzeki i spacerami po spokojnym mieście.

Zainteresowaliśmy Was Gandawą? My już planujemy odwiedzić ją kolejny raz.

Ghent, Gent czy Gandawa?

Czy wiecie, że... Nazwa miasta Gandawa bywa często problematyczna, bynajmniej nie ze względu na jej wymowę czy też trudności z zapamiętaniem. Bardzo często zamiast polskiej nazwy tego miasta można spotkać się z nazwa angielską - stosowana bardzo często (zarówno w mowie jak i w piśmie) właśnie przez polaków Ghent czy też nazwą niderlandzką - Gent. Wspominamy o tym, ponieważ inne miasta nie sprawiają takich "problemów". A często rozmawiając czy szukając różnych informacji można również się spotkać ze stosowaniem nazwy w różnych językach. Dla uzupełnienie - z francuskiego - Gand.


Reklama