Stadfeestzaal - centrum handlowe w Antwerpii

Stadfeestzaal to stosunkowo niewielkie centrum handlowe w Antwerpii. Znajduje się w nim około 40 sklepów i punktów usługowych, rozmieszczonych na 4 poziomach o łącznej powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych. W Stadfeestzaal znajdziecie butiki z odzieżą damską, męską i dziecięcą, centra rozrywki, a także restauracje i kawiarnie. Kompleks obejmuje również 49 mieszkań i 275 podziemnych miejsc parkingowych.

Stadfeestzaal - centrum handlowe w Antwerpii

Informacje i ciekawostki

Centrum zajmuje neoklasycystyczny gmach, symbol miejscowego bogactwa i przepychu. Trzeba przyznać, że budynek robi naprawdę ogromne wrażenie. Na każdym kroku widać i czuć ogromny rozmach, i luksus. Imponujące marmurowe schody, przepiękne mozaiki, złote fasady i sklepienia, a także wyjątkowy dach sprawiają, że wnętrze centrum wygląda bardziej jak sala balowa niż centrum handlowe.

!Stadfeestzaal - centrum handlowe w Antwerpii
Stadfeestzaal - centrum handlowe w Antwerpii

W tym stwierdzeniu jest zresztą całkiem skoro prawdy. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że pierwotnym przeznaczeniem budynku była organizacja ważnych uroczystości, wystaw i targów sztuki.

Historia budynku

W 1908 roku decyzją władz miasta powstała przestrzenna, komfortowa sala z ogromnymi schodami z marmuru, bogatymi dekoracjami ze złota oraz zapierającym dech w piersiach, przeszklonym sklepieniem. Projekt realizował główny architekt miasta – Alexis van Mechelen. Sala kosztowała aż 400.000 franków belgijskich, a budowano ją aż osiem lat.

Stadfeestzaal - centrum handlowe w Antwerpii

Przepiękny obiekt bardzo szybko zyskał sławę, stając się jednym z najbardziej znanych w całej Antwerpii. Przez lata był miejscem odwiedzanym przez głowy państw, polityków oraz artystów. Od roku 1983 funkcjonuje jako chroniony, miejski zabytek.

W grudniu 2000 roku podczas bożonarodzeniowego jarmarku w budynku wybuchł pożar, który doszczętnie strawił niemal całą konstrukcję. Jedynymi elementami, które ocalały były: stalowa konstrukcja dachu, betonowa konstrukcja historycznych schodów oraz historyczna fasada budynku. Władze Antwerpii podjęły decyzję o rekonstrukcji budynku oraz stworzeniu w nim luksusowego centrum handlowego.

Stadfeestzaal - centrum handlowe w Antwerpii

Rekonstrukcję obiektu oraz dostosowywanie go do nowego przeznaczenia rozpoczęto w 2004 roku. Trzy lata później był on gotowy do użytku.

Obecnie, oprócz siedziby centrum handlowego obiekt pełni również funkcję kulturalną i rozrywkową. W jego wnętrzach regularnie odbywają się imprezy kulturalne, wystawy, mini-koncerty, pokazy mody oraz konkursy dla dzieci i dorosłych.

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia:

Obiekt czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 - 18:30. Centrum zamknięte jest w niedzielę.


Reklama