Węgry - informacje praktyczne

Waluta: Forint Język urzędowy: węgierski Numer alarmowy: 112

Węgry, a przede wszystkim Budapeszt, od lat są jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych wśród polskich turystów. Sprzyja temu odległość, stosunkowo niedrogie loty oraz tanie przejazdy autobusowe.

W tym artykule przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd na Węgry. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

Pomimo, że Węgrzy na co dzień korzystają głównie z gotówki, płatności bezgotówkowe w Budapeszcie i miastach turystycznych przyjęły się dobrze i nie są niczym niespotykanym. Nie znajdziemy na Węgrzech raczej wielu nowinek bankowych, a w przypadku niektórych płatności zamiast wpisania możemy zostać poproszeni o złożenie podpisu.

Płatność kartą na Węgrzech

W dużych sieciach supermarketów, większych hotelach czy restauracjach w miastach turystycznych spotkamy terminale umożliwiające płatność kartą. Akceptowane są zarówno karty MasterCard, jak i Visa. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze jest to norma i powinniśmy wcześniej sprawdzić możliwość płatności kartą np. w hotelu.

Trudniej może być poza szlakiem turystycznym, często także mniejsze sklepy nie akceptują płatności kartą.

Warto jednak pamiętać, że płacąc kartą zapłacimy także za przewalutowanie, które w przypadku forinta może być bardzo niekorzystne.

Czy na Węgrzech można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach posiadających terminale. Honorowane są karty MasterCard oraz Visa. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto zapytać sprzedawcy - najpierw powinniśmy sprawdzić logotypy przy wejściu, następnie warto upewnić się raz jeszcze u sprzedawcy.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W Budapeszcie oraz miejscach typowo turystycznych nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem bankomatu czynnego 24 godziny na dobę i wypłatę gotówki, trudniej może być w mniejszych miejscowościach.

W przypadku karty kredytowej również nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów na Węgrzech

Większość sklepów na Węgrzech otwartych jest od poniedziałku do soboty od 7:00-8:00 rano do 18:00-21:00 wieczorem. Dłużej będą otwarte markety, szczególnie te w Budapeszcie lub innych większych miastach. Jeśli chcemy znaleźć najdłużej otwarty sklep spożywczy warto poszukać Tesco, niektóre z nich otwarte są nawet 24 godziny na dobę.

W niedzielę handel jest dozwolony, chociaż poza Budapesztem sklepy będą raczej zamknięte, a w samym Budapeszcie, oprócz centrów handlowych, sklepy otwarte będą z reguły krócej.

Napiwki

W restauracjach na Węgrzech przyjęło się zostawiać symboliczny napiwek w przypadku zadowolenia z usługi. Brak napiwku może zostać uznany jako nasza oznaka dezaprobaty obsługą lub jakością jedzenia. Jeśli jesteśmy zadowoleni możemy zostawić typowe 5-10%, lub zwyczajnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.

Niektóre restauracje doliczają dodatkową opłatę za serwis, nie ma jednak na Węgrzech prawa, które wymusza na pracodawcy podzielenie się dodatkową kwotą z pracownikiem, w takiej sytuacji o kwestii napiwku powinniśmy zdecydować sami.

W przypadku pubów oraz małych jadłodajni bez kelnera napiwki nie są niczym ogólnie przyjętym, ani oczekiwanym.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja międzymiastowa na Węgrzech nie należy do najnowocześniejszych, na szczęście nie jest również bardzo droga. Dotyczy to zarówno autobusów, jak i kolei. Od jakiegoś czasu podejmowane są wysiłki aby zmienić taki stan rzeczy. Wprawdzie węgierskie autobusy pozostawiają wiele do życzenia, ale na torach pojawiły się już pociągi, którymi można podróżować na odpowiednim poziomie. Węgierski MAV (odpowiednik polskiego PKP) inwestuje też w PR - na dużych dworcach pojawiły się punkty informacji, a nawet automaty do sprzedaży biletów, które pozwalają uniknąć kolejek. Pamiętajmy, że w przypadku pociągów bez miejscówek nie musimy kupować biletu na konkretną godzinę. [aktualizacja lipiec 2018] Jeśli spóźnimy się na odjazd to nic nie stracimy możemy pojechać następnym kursem. W przypadku autobusów warto dokładnie wczytać się w regulamin i taryfikator, może się bowiem okazać, że przy kupnie biletu u kierowcy będziemy musieli dopłacić (np. komunikacja miejska w Sopronie).


Kościoły oraz świątynie

Węgrzy są bardzo religijnym narodem i swoją wiarę traktują bardzo poważnie, także poprzez częste uczęszczanie do kościołów. Pamiętajmy o godnym zachowaniu i o nie przeszkadzaniu odwiedzającym świątynie w celach religijnych.

Kościoły, z wyłączeniem skarbców, wież widokowych czy pojedynczych historycznych świątyń, są przeważnie darmowe.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu na Węgry i do Budapesztu?

Węgry dla polskiego turysty nie są drogim krajem, ceny w Budapeszcie są nieznacznie wyższe niż te w Warszawie, co opisaliśmy w podsumowaniu Ceny na Węgrzech. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Mimo to warto zastosować się do kilku wskazówek, aby zaoszczędzić podczas odwiedzin tego kraju.

Korzystajmy z kart turystycznych

Odwiedzając Budapeszt warto sprawdzić kartę Budapest Card, która umożliwia darmowy transport oraz zniżki i darmowe wejścia do wielu ważnych atrakcji stolicy Węgier.

Darmowe atrakcje

W Budapeszcie wiele pięknych miejsc możemy zobaczyć zupełnie za darmo, np spacer ulicą Andrássy út może być niesamowitym doświadczeniem. Nie musimy wchodzić do każdego muzeum, aby zobaczyć prawdziwe piękno tego miasta.

Podobnie rzecz się ma z węgierską przyrodą, odnajdziemy tu parki narodowe - na terenie kraju jest ich dziesięć, a wstęp na większość szlaków jest bezpłatny. Nie znajdziemy tu wprawdzie bardzo wysokich gór czy morskich brzegów, ale jeziora, lasy i rzeki powinny nam wynagrodzić te braki.

Odwiedzajmy lokalne jadłodajnie

Aby zjeść pyszny gulasz, nie musimy iść do drogiej restauracji. Na całej szerokości Węgrzech znajdziemy wiele małych jadłodajni, w których zjemy pyszny gulasz i popijemy pysznym winem tokaj. Z reguły nie zostaniemy obsłużeni przez kelnera, ale dostaniemy pyszną i odpowiednio dużą porcję w zamian.

Czy Węgry są bezpiecznym krajem dla turysty?

Generalnie Węgry uważane są za kraj bezpieczny, warto jednak zachować ostrożność, szczególnie poza szlakiem turystycznym, w nocy oraz w największych miastach.

Warto uważać na swoje rzeczy w komunikacji miejskiej oraz w zatłoczonych centrach handlowych i ulicach, bardzo łatwo zostać okradzionym przez kieszonkowca, jeśli odpowiednio nie uważamy.

Na co uważać na Węgrzech?

Okolice dworców

Warto uważać na siebie i swoje rzeczy na największych dworcach autobusowych oraz kolejowym, przede wszystkim bardzo rano lub wieczorem.

Języki

Niestety znajomość języka angielskiego na Węgrzech nie jest powszechna. Zdecydowana większość (nawet młodych) Węgrów uczy się niemieckiego. Starsi znają jeszcze rosyjski, ale jest to wiedza zanikająca. Wprawdzie w restauracjach czy w muzeach powinniśmy dogadać się po angielsku, ale nie zdziwimy się jeśli trafimy na kogoś kto tego języka nie zna. Miłym akcentem są menu lub informacje w języku polskim. Nie jest to jednak częsty widok.

Pomnik Ofiar Okupacji na Szabadsag Ter w Budapeszcie

To dość kontrowersyjne miejsce, które od kilku lat gromadzi różnego rodzaju protesty i demonstracje polityczne. W 2014 roku rząd postawił tam pomnik poświęcony ofiarom nazistów. Z tą retoryką polemizują opozycjoniści twierdząc, że mamy do czynienia z próbą wybielania win. Miejsce warte jest zobaczenia, ale będąc tam lepiej powstrzymać się od komentarzy i nie wdawać w polityczne dyskusje.

Godziny otwarcia

Należy pamiętać, że Węgrzy dość luźno podchodzą do godzin otwarcia. Wprawdzie w Budapeszcie czy dużych miastach nie powinno być z tym problemu, ale na prowincji może się zdarzyć, że chcąc zwiedzić jakieś muzeum "całujemy klamkę". Tyczy się to również prywatnych firm świadczących usługi turystyczne.


Reklama