Podróże po Europie

Północny brzeg Jeziora Balaton

Północna część “węgierskiego morza” to niezwykle zróżnicowany krajobraz, pełen wielu niespodzianek. Zadowoleni powinni być miłośnicy plażowania, turyści zainteresowani zabytkami kultury oraz ci zafascynowani dziką przyrodą.Północny brzeg Balatonu
Północny brzeg Balatonu

Balatonfüred

Nieduże miasto, które konkuruje z położonym po przeciwnej stronie jeziora Siofok pełni rolę największego kurortu po północnej stronie jeziora. Jego kariera zaczęła się w XVII wieku, a w 1772 roku Balatonfüred zostało oficjalnie nazwane uzdrowiskiem. Z tego okresu pochodzą też pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tutejszych wód. Popularność miejscowości sprawiła, że szybko powstał tu niewielki dom zdrojowy. W XIX wieku zaczęły pojawiać się liczne wille, przybywało też kolejnych kuracjuszy. Do najsłynniejszych z nich należeli powieściopisarz Mór Jókai oraz Rabindranath Tagore. Ten pierwszy napisał tu swoją powieść pod tytułem “Złoty człowiek” (dom w którym powstało dzieło mieści dziś muzeum twórcy - ul. Honvéd 1). Z kolei pomnik Tagore (bengalski poeta i pisarz, pierwszy na świecie noblista z Azji) możemy zobaczyć przy promenadzie nazwanej jego imieniem.

Spacer po miejscowości najlepiej zacząć od portu. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się obok brzegu jeziora pomnik z wyciągnięta do góry dłonią. Upamiętnia on zatonięcie w 1954 roku okrętu "Pajtás". W wyniku katastrofy życie straciło kilkadziesiąt osób. Przy ulicy Blaha Lujza 5 znajduje się Muzeum Miejskie oraz punkt informacji turystycznej.

Na północ od centrum, około pięciu kilometrów od portu możemy zobaczyć jaskinię Lóczy z interesującą szatą naciekową. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w zorganizowanych grupach (tylko w sezonie w godzinach od 10 do 18). Turyści indywidualni są dołączani do innych grup. Jeśli nie uda się nam załapać na zorganizowaną wycieczkę, możemy udać się na wschód, w stronę Jókai kilátó, popularnego punktu widokowego.

Zobacz też inne punkty widokowe nad Balatonem.

Tihany

Jedna z najstarszych osad nad całym jeziorem jest dziś przez wielu uważana za najpiękniejszą miejscowość nad brzegiem Balatonu. Zanim tereny te zasiedlili ludzie obecny półwysep był miejscem silnej aktywności wulkanów i gejzerów. Zainteresowani tym tematem powinni udać się do Levendula-ház, nowoczesnego muzeum poświęconemu geologicznej historii Tihany oraz tutejszym uprawom lawendy. Ta fioletowa roślinka jest symbolem miejscowości, a w okresie kwitnienia porasta tutejsze łąki sprawiając, że nadana Tihany nazwa - “węgierska Prowansja” wydaje się w pełni uzasadniona. Miłośnicy przyrody mogą udać się na spacer w stronę powulkanicznego jeziorka - to właśnie tutaj znajduje się najstarszy węgierski park narodowy.

Balaton - Tihany - Klasztor
Balaton - Tihany - Klasztor

Jednak nie tylko przyroda przyciąga turystów na półwysep. Widoczny już z daleka klasztor benedyktynów to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków nad Balatonem. Założony w XI wieku przez Andrzeja I z dynastii Arpadów obecnie mieści muzeum prezentujące historię świątyni i regionu.

Bez wątpienia warto odwiedzić tę niewielką wioskę - przespacerować się uroczymi uliczkami, zadumać nad historią regionu albo wybrać na romantyczny spacer.

Lawenda - Tihany (Balaton)
Lawenda - Tihany (Balaton)

Badacsony i Szigliget

Te dwie miejscowości łączą to co na Węgrzech najlepsze i najciekawsze: wino i zabytki.

Badacsony uważane jest za najważniejszy nad Balatonem region winiarski. Doskonałe położenie sprawiło, że tutejsze szczepy winorośli dają trunek o niepowtarzalnym smaku. Miejscowość kojarzona jest z charakterystyczną skałą o wyglądzie trapezu znajdującą się na północy. To także dzieło aktywnych niegdyś wulkanów.

Wytworem rąk ludzkich jest z kolei zamek w Szigliget. Malowniczo położone ruiny przyciągają wielu zwiedzających. Zamek ten przez wiele lat stawiał skuteczny opór Turkom. Prawdopodobnie został zdewastowany podczas powstania Rakczoego, a dzieła zniszczenia dopełniło uderzenia pioruna, od którego eksplodowały zgromadzone na zamku zapasy prochu.

Keszthely

To jedno z największych miast położonych nad “wewnętrznym morzem” swymi początkami sięga aż do czasów starożytnych. Od nazwy miejscowości pochodzi określenie “kultury keszthelskiej”. Zamieszkujący te obszary Rzymianie zbudowali szereg potężnych twierdz (Fenekpuszta (więcej w artykule: Balaton - południowy brzeg) lub Gorsium). Ta zapobiegliwość sprawiła, że kiedy prowincja straciła łączność z Imperium tutejsi Rzymianie jeszcze przez długie lata zachowywali niezależność. Odcięci od ojczyzny wytworzyli inną kulturę.

Po okresie upadku w czasie tak zwanych “wieków ciemnych” miejscowość wraca na arenę dziejów w XIII wieku. W 1421 roku Keszthely uzyskało prawo do organizowania jarmarków, ale prawdziwe prosperity przyniosła działalność Györgya Festeticsa. Hrabia, którego pomnik znajduje się na jednej z głównych ulic miasta, rozbudował rodowy pałac, który dziś jest jedną z wizytówek miasta. Dziś mieści się tam muzeum (ulica Kastély, otwarte w godzinach 9-18) - zwiedzający mogą zobaczyć zachowane wnętrza budowli wśród, których wyróżnia się biblioteka.

Keszthely może poszczycić się jeszcze kilkoma muzeami - warto wspomnieć o Muzeum Balatonu (ulica Múzeum 2, otwarte w sezonie od 09 do 18, poza sezonem krócej), Muzeum Cadillaca (ulica Kossuth Lajos 77, otwarte od 10 do 18) czy dość kontrowersyjnym Erotycznym Panoptikum (ulica Kossuth Lajos 10, otwarte od 09 do 18, poza sezonem od 09 do 17).

Balaton - Pałac Keszthely
Balaton - Pałac Keszthely

Heviz

Położone kilka kilometrów od brzegu jeziora Heviz również wywodzi się z czasów rzymskich. Na jego terenie przetrwały pozostałości willi, które mogli tu pobudować emerytowani żołnierze cesarstwa. Jednak prawdziwy rozwój miasta jako ośrodka turystycznego i sanatorium związany był z działalnością rodziny Festeticsów. To właśnie dzięki nim dziś do niewielkiego Heviz zjeżdżają tysiące turystów i kuracjuszy. Wszyscy pragną wykąpać się w największym w Europie naturalnym termalnym jeziorze. Ceny za taką przyjemność zaczynają się od 2800 HUF (ok 40 zł). Jezioro ma prawie 40 metrów głębokości (przy brzegach około dwa metry) i temperaturę ponad 30 stopni Celsjusza. Wprawdzie jezioro ma już na swoim koncie kilka ofiar (głównie nurków badających jego głębię), ale nie ma się czego bać - turyści, którzy nie pływają mogą wypożyczyć lub kupić dmuchane koła.

Balaton - Jezioro Heviz
Balaton - Jezioro Heviz

Po kąpieli warto udać się do zachodniej części Heviz czyli Egregy - dzielnicy, w której niegdyś żyli Rzymianie, a dziś uprawia się winorośle. W niektórych winnicach będzie mogli skosztować tego smacznego trunku. Ceny nie są wygórowane - zaczynają się już od 250 HUF za kieliszek (ok 3,50 zł).

Więcej uzdrowiskowym miasteczku znajdziecie w tekście: Heviz - zwiedzanie i informacje praktyczne.

Reklama