Podróże po Europie

Gdzie spać nad Balatonem? Polecane miejscowości i przykładowe hotele

Balaton to jedno z najpiękniejszych miejsc na Węgrzech. Malownicze jezioro, rozciągnięte na setkach kilometrów kwadratowych przestrzeni daje nam możliwość spędzenia wielu aktywnych bądź leniwych dni.

Przy wyborze miejsca noclegowego istotne jest udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie: co tak naprawdę chcemy robić podczas naszego pobytu nad Balatonem? Jeśli mamy zamiar odpoczywać leżąc na plaży lub bawiąc się w klubach czy dyskotekach to wtedy należy szukać noclegów w Balatonfüred lub Siófok (albo w ich bezpośredniej okolicy). Jeśli interesuje nas zwiedzanie to dobrą opcją może być miasto Keszthely (z barokowym pałacem, możliwością wypadu do Hévíz lub nad Mały Balaton) albo nocleg nad północnym brzegiem (półwysep Tihany, możliwość dojazdu pociągiem to Tapolca czy Veszprém). Ci, którzy myślą raczej o leniwym i cichym wypoczynku na trawiastej plaży czy ewentualnych wypadach do rezerwatu przyrody mogą wybrać jedną z wiosek położonych w okolicach Małego Balatonu (np. Balatonberény).

W której części najlepiej szukać noclegu nad jeziorem Balaton?

Południowy brzeg

Uwaga! Południowy brzeg jest stosunkowo płytki więc amatorzy kąpieli mogą się poczuć nieco zawiedzeni (w niektórych punktach można oddalić się od brzegu nawet o kilkaset metrów i mieć wody po pas). Z drugiej strony ta część Balatonu to dobre miejsce na wyjazd z naszymi pociechami. Jest tu spokojniej i ciszej niż na północy (wyjątek to miasta jak Siófok czy Fonyód).

Sprawdź też nasz artykuł: Balaton - południowy brzeg.

Siófok

Tym, którzy wolą nocować w większym mieście blisko stacji kolejowej, przystani, płatnej plaży oraz deptaku z dużą liczbą barów może spodobać się wysoko oceniany, tani, niewielki pensjonat Oleander B&B (pokoje ze wspólnymi łazienkami). Dość popularne są też noclegi w prywatnych domach (zwanych z reguły willami lub pensjonatami). Dobrym przykładem takiego miejsca może być Villa Erica (pokoje z prywatnymi łazienkami), położona poza centrum, ale blisko jeziora - z wysokimi ocenami turystów.

Turyści z większym budżetem szukający nietypowych miejsc noclegowych powinni zainteresować się pokojami w XIX-wiecznej willi położonej w centrum Siófok - Jokai Villa.

Inne miejscowości

Wielu pensjonatów z mniejszych miejscowości nie znajdziemy w popularnych serwisach interntowych. Często ich właściciele wynajmują pokoje jedynie przez węgierskie portale turystyczne lub stronę AIRBNB. Jeśli jednak zaczniemy szukać noclegu w miarę wcześnie bądź będziemy mieli trochę szczęścia, to bez problemu powinniśmy znaleźć pokój o odpowiednio wysokim standardzie i niskiej cenie.

Oto typowy przykład pensjonatu nad Balatonem (miasto Fonyod) o dobrym standardzie, odpowiedniej cenie. Obiekt położony około 700 metrów od plaży, ale z łazienkami w pokojach, wysoko oceniany przez turystów: Kamilla Apartman.

Podróżni z bardziej zasobnym portfelem szukający ciszy i spokoju mogą znaleźć noclegi o wyższym standardzie w tutejszych miasteczkach. Takim obiektem jest na przykład duży i nowy hotel Mátyás Vendégház (Balatonkeresztúr).

Północny brzeg

Te tereny są nieco bardziej zróżnicowane niż przeciwległy brzeg jeziora. Jest tu też głębiej niż w okolicach Siofok. Blisko leżą turystyczne miasta Tapolca czy Veszprém.

Sprawdź też nasz artykuł: Balaton - północny brzeg.

Balatonfüred

To najważniejszy z kurortów północnej części "węgierskiego morza". Mówi się, że Balatonfüred co roku toczy bój z Siofokiem o miano letniej stolicy Węgier. Jest w tym nieco racji - liczące nieco ponad 13 tysięcy mieszkańców miasto, latem odwiedzają liczni turyści. Trudno oczekiwać więc ciszy i spokoju, ale za to można tu znaleźć dobrą zabawę i sporo ciekawych atrakcji.

Jeden z wyżej ocenionych pensjonatów w mieście, położony dalej od plaży, ale blisko dworca i popularnej wśród turystów jaskini (pokoje z łazienkami) Babi Guesthouse - Babi Vendégház. Droższy, ale leżący w ścisłym centrum (blisko promenady), mieszący się w historycznej willi Hotel Astoria.

Inne miejscowości

Sytuacja tutaj przypomina trochę tę z południowego brzegu. Mniejsze miejscowości nie posiadają aż tak rozbudowanej bazy hotelowej jak Balatonfüred, są za to cichsze i spokojniejsze. Podczas wyboru miejsca naszego pobytu wziąć można pod uwagę region Badacsony (ruiny zamku oraz znane winnice). Przykładem dobrze ocenianego noclegu w tej okolicy może być Berkes Vendégház.

Keszthely i Heviz

Położone na zachód od jeziora miasta wymagają osobnego komentarza. Keszthely to większe miasto (ponad dwadzieścia tysięcy mieszkańców) z zachowaną starówką, pięknym barokowym pałacem i kilkoma muzeami. Latem odbywa się tu sporo imprez plenerowych i koncertów. Z kolei pobliskie Heviz (nie leży nad Balatonem) przypomina trochę polskie miejscowości uzdrowiskowe. Jest tu spokojnie, większość turystów to osoby starsze, korzystające z dobrodziejstw jednego z największych jezior termalnych w Europie. Wiele osób odwiedza również tutejsze doliny winiarskie. Te miasteczka powinny zainteresować również turystów, którzy chcieliby wybrać się do ścisłych rezerwatów Małego Balatonu (dzikie jezioro położone około 20 kilometrów od Keszthely).

Pensjonat położony w centrum Keszthely, polecany przez odwiedzających: Silatti Panzió.

Pokoje do wynajęcia w Heviz (dalej od centrum, ale blisko do dolin winiarskich):
 Lisa Vendégház.

Na co uważać podczas szukania noclegu nad Balatonem?

Znalezienie sensownego noclegu nad Balatonem nie powinno stanowić problemu, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli nad "węgierskie morze" przyjeżdżamy transportem publicznym sprawdźmy zawczasu odległość naszego miejsca noclegowego od stacji kolejowej. Jeśli chcemy dużo zwiedzać, to w przypadku miast lub wsi położonych przy samym jeziorze najprawdopodobniej to właśnie kolej będzie naszym najczęstszym środkiem transportu. Warto również poszukać informacji na temat remontów i przerw w kursowaniu pociągów na tamtejszych trasach.

Mimo tego, że standard noclegów na Węgrzech jest podobny do tych w Polsce, to zdecydowanie należy zapoznać się z komentarzami i ocenami na portalach grupujących oferty noclegowe. Niestety funkcjonują tu miejsca, których stan urąga wszelkim normom, dlatego lepiej być ostrożnym.

Kiedy jechać nad Balaton?

Szczyt sezonu urlopowego przypada na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, na lipiec i sierpień. Wakacje szkolne zaczynają się w połowie czerwca. Właśnie w tych dniach możemy spodziewać się istnego najazdu turystów na Balaton. Jeśli chcemy uniknąć tłoku lepszą opcją będzie wrzesień lub pierwsze tygodnie czerwca. O ciepło wody nie powinniśmy się martwić - Balaton jest płytki i nagrzewa się dość szybko. Jeżeli wiosna nie była szczególnie zimna to w pierwszej połowie czerwca możemy spodziewać się temperatur wody podobnych do Bałtyku w sierpniu.

Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że wiele węgierskich firm czy zakładów pracy stosuje tzw. plany urlopowe. W związku z tym ich pracownicy planowanie wyjazdu zaczynają już na początku roku i wtedy znikają najlepsze oferty noclegów nad jeziorem.

Reklama