Podróże po Europie

Południowy brzeg Jeziora Balaton

Panuje opinia, że południowe wybrzeże Balatonu pozbawione jest innych atrakcji niż kluby, dyskoteki i trawiaste plaże. To oczywiście nieprawda - choć zabytków jest tu mniej niż na północy to z całą pewnością w Siofoku czy Fonyod nie będziemy się nudzić.

Siófok

Liczące ponad 20 tysięcy mieszkańców miasto jest jedną z najpopularniejszych turystycznych destynacji Balatonu. Mówi się, że rywalizuje, z położonym na przeciwległym brzegu Balatonfüred, o tytuł “letniej stolicy Węgier”. Z całą pewnością jest doskonałym miejscem dla tych, co poza zwiedzaniem chcą pobawić się też na dyskotekach bądź w plażowych klubach. Specjalnie dla nich wydzielono fragment ulicy Petőfi, zmieniając ją w modny wśród węgierskich nastolatków deptak.

Sama miejscowość nie posiada zabytkowej architektury. Interesujące mogą okazać się dwa niewielka muzea: Ásványmúzeum (czyli Muzeum Minerałów przy ulicy Kálmán Imre stny. 10, otwarte od poniedziałku do piątku od 09-16) oraz Kálmán Imre Múzeum (poświęcone osobie Kálmána Imre jednego z najsłynniejszych kompozytorów operetek XX wieku, położone przy Kálmán Imre sétány 5). Symbolem miasta jest stara wieża ciśnień, która obecnie pełni funkcję wieży widokowej (sprawdź też więcej punktów widokowych nad Balatonem). W porcie obok tak zwanej Alei Róż stoi pomnik węgierskich rybaków.

Wieża widokowa nad Balatonem - Siofok Viztorony
Wieża widokowa nad Balatonem - Siofok Viztorony

Szántód

Oddalone o kilkanaście kilometrów od Siófoku miasteczko Szántód jest zdecydowanie cichsze i spokojniejsze. Leży najbliżej północnego brzegu - to właśnie tutaj większość turystów korzysta z promów aby przeprawić się na półwysep Tihany. Na południe od jeziora znajduje się niewielki rezerwat przyrody. Tuż za nim możemy zwiedzić bardzo ciekawy skansen prezentujący dawne budownictwo znad Balatonu. Na niewielkiej przestrzeni zgromadzono kilkadziesiąt chat i budynków gospodarczych z okolicznych wsi. Warto wdrapać się na wzgórze z kaplicą świętego Krzysztofa. Rozciąga się stąd piękny widok na skansen i położone w oddali jezioro. W jednej z chat, w sezonie, obejrzymy akwarium z najważniejszymi gatunkami ryb zamieszkujących Balaton.

Balatonszemes

Niewielka wioska związana jest z dwoma tragicznymi dla kultury węgierskiej wydarzeniami. W pobliżu tutejszego dworca kolejowego w 1937 roku popełnił samobójstwo młody awangardowy poeta Attila József. Niedoceniany za życia dziś uznawany jest za jednego najwybitniejszych przedstawicieli węgierskiego międzywojnia. Pomnik upamiętniający to wydarzenie stoi w pobliskiej wiosce Balatonszárszó. W 1976 roku w tym samym miejscu zginął słynny węgierski aktor Latinovits Zoltán. Co ciekawe zajmował się on między innymi interpretowaniem poezji Józsefa. Nie do końca jasne są przyczyny jego zgonu (pokutuje wersja o samobójstwie ale mówi się też o nieszczęśliwym wypadku). Muzeum poświęcone działalności Zoltána znajduje się przy ulicy Szabadság 1. Oprócz tego możemy zwiedzić też niewielkiej Muzeum Poczty (ulica Bajcsy-Zsilinszky 46).

Balatonboglár

Widok z kuli widokowej Gombkilato nad jeziorem Balaton
Widok z kuli widokowej Gombkilato nad jeziorem Balaton

Miejscowość słynie z Gömbkilátó czyli sporych rozmiarów kuli, która została zbudowana na Wystawę Expo w 1958 roku, a dziś pełni rolę punktu widokowego (sprawdź też więcej punktów widokowych nad Balatonem). Obok sfery znajduje się park linowy. Idąc w stronę wzgórza zwróćcie uwagę na stojący przy drodze kościół katolicki. Na jego terenie umieszczono kontrowersyjny pomnik Pál Telekiego. Pierwotnie miał on stanąć w Budapeszcie, ale po międzynarodowych protestach przeniesiono go nad Balaton. Pál Teleki to niejednoznaczna postać - był premierem Węgier podczas II wojny światowej. Podpisał wiele ustaw antyżydowskich, ale jednocześnie odmówił Niemcom zaatakowania Polski, a po wkroczeniu Hitlera do Jugosławii popełnił samobójstwo.

Balatonboglár ma jeszcze jedną atrakcję - w ładnym porcie stoi Csavargőzös - wybudowany w 1872 statek parowy, który przez wiele lat woził turystów po jeziorze. Dziś można go zwiedzać.

Jezioro Balaton i zabytkowy statek parowy - Csavargozos (Balatonboglar)
Jezioro Balaton i zabytkowy statek parowy - Csavargozos (Balatonboglar)

Fonyód

Kolejny z węgierskich kurortów to dość zróżnicowany pod względem rzeźby terenu Fonyód. Dawniej na pobliskich wzgórzach stał niewielki zamek, ale został zniszczony podczas wojen z Turkami. Dziś ten teren został zaadaptowany na potrzeby turystów - zamiast wież zamku możemy tu zobaczyć dwie wieże widokowe (sprawdź też więcej punktów widokowych nad Balatonem). O dawnej historii tych terenów przypomina niewielka drewniana palisada z bramą. W pobliżu znajduje się też Muzeum Fonyod (przy ulicy Bartók Béla 3). Nad samym jeziorem ustawiono rzeźbę przedstawiającą parę naturystów - dziś jeden z symboli miasteczka.

Balatonberény

To niewielka wioska położona na skraju południowego brzegu jeziora, która powinna zainteresować tych co nad hałas dyskotek przedkładają ciszę i spokój. Możemy tu zwiedzić Múltház czyli najstarsze domostwo, którego wystylizowane wnętrze pokazuje jak żyli jego dawni mieszkańcy. Pięć kilometrów od centrum wsi znajduje się Csillagvár - niewielki zameczek, w którego wnętrzach zorganizowano małe muzeum.

Fenékpuszta

Położona na samym skraju jeziora niewielka osada zaskakuje starożytną historią. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że w tym miejscu Rzymianie wybudowali sporych rozmiarów twierdzę. Do naszych czasów przetrwały fragmenty przyziemia bazyliki i militarnych zabudowań. Znajdują się one przy małej stacji kolejowej (po drugiej stronie asfaltowej drogi). Tuż obok rzymskich ruin przetrwały dwa zabytkowe dwory. Niestety, nieco zaniedbane zabudowania, są obecnie zamieszkane przez osoby prywatne i nieudostępnione do zwiedzania.

Jezioro Balaton - ruiny rzymskie w Fenekpuszta
Jezioro Balaton - ruiny rzymskie w Fenekpuszta

Reklama