Ceny w Glasgow (2017)

Glasgow, mimo bycia największym miastem drogiej Szkocji i jej centrum przemysłowym, może okazać się dla turysty stosunkowo tanim miejscem. Niemal wszystkie najważniejsze muzea, galerie, katedry oraz historyczne budynki są darmowe - czym miasto bardzo się szczyci.

Dodatkowo, dzięki szerokiej ofercie hosteli, można w Glasgow przenocować stosunkowo tanio w porównaniu do pozostałych miast w Szkocji.

W Glasgow znajdziemy także wielu pubów oraz knajpek z rozsądnymi cenami, a w samym centrum znajdziemy kilka tanich dyskontów.

Artykuł skupia się na Glasgow, jeśli jednak chcesz przeczytać ogólnie o cenach w Szkocji, sprawdź nasz artykuł: Ceny w Szkocji.

Wybierasz się do Glasgow?

Glasgow

Glasgow - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać największe miasto Szkocji.

Glasgow

Gdzie spać w Glasgow?

Na co zwrócić uwagę podczas szukania noclegu w Glasgow, sprawdź najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Ceny komunikacji miejskiej w Glasgow

Głównym środkiem transportu w Glasgow są autobusy oraz metro. Linie autobusowe obsługuje firma First Group, na jej stronie znajdziemy informacje o dokładnych cenach biletów.

Ceny komunikacji w Glasgow są podobne do innych miast w Wielkiej Brytanii. Jeśli jednak zatrzymamy się w szeroko rozumianym centrum i mamy odpowiednią formę, powinniśmy być w stanie w większość miejsc dojść piechotą.

Bilet jednorazowy na krótki przejazd Autobus 1,40£
Bilet jednorazowy na dłuższy przejazd Autobus 2,15£
Bilet dobowy Autobus 4,50£
Bilet tygodniowy Autobus 15,50£
Bilet tygodniowy Metro 15,50£

Koszt pojedynczego biletu autobusowego z lotniska Glasgow Airport (GLA) to 7.50£, a bilet powrotny (czyli w obie strony) kosztuje 10.00£. Jeśli podróżujemy w niewielkich grupach możemy zakupić w jedną stronę bilet dla maksymalnie 5 osób za 20.00£, natomiast w dwie strony (dla grupy do 5 osób) będzie to koszt 30.00£. Bilety w dwie strony ważne są 28 dni.

Ceny artykułów spożywczych

Ceny artykułów spożywczych w marketach są podobne w całej Szkocji. Więcej przykładów umieściliśmy w artykule Ceny w Szkocji, znajdziecie tam również informację o tanich sklepach w Szkocji.

Produkt Cena Sieć
Pomidory, opakowanie - 6 sztuk 0,55£ ALDI
Cukierki Werther's Original, opakowanie - 135 g 0,98£ ALDI
London Dry Gin - 1,00L 13,99£ ALDI
Coca-Cola / Coca-Cola Diet (Light), zestaw puszek (6 x 330 ml) 1,29£ ALDI
Bagietka duża 0,49£ Lidl
Pomidorki Cherry, opakowanie - 250 g 0,49£ Lidl
Ser Mozzarella, marka własna - 125 g 0,43£ Lidl
Red Bull, puszka - 250 ml 0,99£ Lidl
Coca-Cola / Coca-Cola Diet (Light), puszka - 330 ml 0,95£ SPAR
Serek Philadelphia, opakowanie - 180 g 2,39£ SPAR
Lurpak, opakowanie - 250 g 2,19£ SPAR
Lody Magnum, różne rodzaje 1,90£ SPAR

Ceny w restauracjach

W wielu restauracjach w Glasgow zjemy danie główne już za 8-12£, chociaż w lepszych restauracjach powinniśmy spodziewać się raczej cen w stylu 12-16£. Za piwo lub kieliszek wina w restauracji zapłacimy około 3-5£. Tak naprawdę, w Glasgow znajdziemy chyba każdy możliwy rodzaj kuchni, z cenami na każdą kieszeń, trzeba tylko odpowiednio wcześniej się rozejrzeć i przygotować do przyjazdu.

Często taniej, chociaż mniej wykwintne, możemy zjeść w niektórych pubach. Stosunkowo tanio zjemy i napijemy się piwa w pubach sieci Wetherspoon. W Wetherspoon zjemy również smaczne szkockie śniadanie. Z reguły tańsze będą lokalne dania szkockie niż kuchnia zagraniczna.

W niektórych muzeach dostępne są tanie dania obiadowe, np. w muzeum transportu pyszna zupa dnia kosztuje 3,50£.

Ceny ulicznego jedzenia

Na szczęście restauracje to nie jedyna możliwość zjedzenia czegoś na ciepło w największym mieście w Szkocji. W wielu miejscach znajdziemy różne rodzaje ulicznego jedzenia, zaczynając od słynnych fish&chips, na daniach kuchni chińskiej i falafelach kończąc. Danie takie możemy zakupić już za 3-6£.

Jeśli jesteśmy w okolicy dworca głównego, i chcemy spróbować czegoś nowego, możemy zakupić słynne danie z angielskiej Kornwalii, Cornish pasty, które będzie nas kosztowało w okolicach 3,50-5£, w zależności od rozmiaru oraz zawartości.

Ceny alkoholu

Piwo w pubach w Glasgow jest tanie (jak na Wielką Brytanię) lub drogie, wszystko zależy od miejsca. Z reguły zapłacimy 2,50 do 5,00£. Tańsze będzie piwo sklepowe, które kosztuje 1,00-1,60£ w przypadku zwykłego piwa, a około 1,80-2,00£ w przypadku cydru. Taniej za niemarkowe piwa zapłacimy w Lidl'u lub Aldi'm.

Produktu Cena
Puszka piwa (markowego) w sklepie 1,00 - 1,60£
Puszka piwa Guinness w sklepie 1,50 - 2,00£
Cydr w sklepie 1,80 - 2,00£
Pinta piwa w knajpie 2,50 - 5,00£
Single Malt Whisky - w knajpie od ok 3,00£

Ceny atrakcji

Najważniejsze atrakcje w Glasgow są darmowe. Jeśli nie zależy nam na odwiedzeniu jednego ze stadionów piłkarskich, możemy podczas krótkiego pobytu w Glasgow nie wydać na atrakcję ani grosza. Z płatnych miejsc ciekawy jest Tenement House, czyli idealnie zachowany typowy dom czynszowy budowany w Wielkiej Brytanii w przeszłości.

Atrakcja Cena
Centrum Nauki (Glasgow Science Centre) 11,00£
Wieża widokowa w Centrum Nauki (bilet kupowany razem z wstępem do centrum) 3,50£
Wieża widokowa w Centrum Nauki (bilet kupowany bez wstępu do centrum) 6,50£
Planetarium w Centrum Nauki (bilet kupowany razem z wstępem do centrum) 3,00£
Planetarium w Centrum Nauki (bilet kupowany bez wstępu do centrum) 5,50£
Zwiedzanie stadionu Rangers 15.00£
Zwiedzanie Stadionu Celtic 10.00£
Tenement House 6,50£
Katedra św. Mungo darmowe
Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove darmowe
Muzeum Transportu darmowe
The Tall Ship at Riverside darmowe

Ceny zakwaterowania

Jednym z największych wydatków podczas odwiedzin Glasgow jest zakwaterowanie. Prywatny pokój dla dwóch osób, z własną łazienką, w hotelu w okolicy centrum to koszt od 60 do nawet 100£. Aby znaleźć coś tańszego, powinniśmy rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio szybciej.

Na szczęście wiele hosteli oferuje prywatne pokoje z własną łazienką, standard jest tam niższy niż w hotelu, ale w centrum można znaleźć pokój nawet za 40-50£.

Możemy również poszukać pokoi w hostelach (ceny zaczynają się od 20£), lub bez własnej łazienki, tutaj koszt powinien zaczynać się od 50-60£.

Przykładowe noclegi:

Euro Hostel Glasgow

Hostel w dobrej lokalizacji w bardzo rozsądnej cenie. Pokoje nie są w najwyższym standardzie, za wiele usług trzeba dopłacać, jednak relacja cena-jakość w porównaniu z hotelami jest bardzo korzystna - pokój dwuosobowy z prywatną łazienką można znaleźć nawet w okolicy 200-220 zł.

Sprawdź stronę Euro Hostel Glasgow

Wyszukaj inne noclegi w Glasgow


Reklama