Czeski Raj - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Ta skalista część Czech to prawdziwy raj dla turystów - piękne skaliste krajobrazy, zabytkowe zamki i pałace, wiele tras pieszych czy rowerowych i piwo z małych, lokalnych browarów. Dodajmy to tego położenie blisko granicy z Polską i mamy świetną opcję na spędzenie tygodniowego urlopu.

Pojęcie Czeski Raj jest stosunkowo nowe (powstało w XIX wieku) i nie wiąże się z żadnym obszarem historycznym lub czy etnograficznym. Trudno więc dokładnie określić jego granice. Na potrzeby niniejszego artykułu uznajmy więc, że pod tą nazwą rozumiemy obszar chroniony "CHKO Český ráj" i położone w jego najbliższym sąsiedztwie miasta i wsie.

Jiczyn

Stare miasto położone przy drodze z Hradec Kralowe do Czeskiego Raju było pierwotnie własnością królów. Dopiero w XIV wieku przejęła je lokalna szlachta. Znaczną przebudowę przeszło podczas wojny trzydziestoletniej, powstał tu pałac Albrechta Wallensteina. Aby wznieść budynek wyburzono wiele mieszczańskich kamienic. To właśnie w Jiczynie rozgrywa się akcja opowieści o rozbójniku Rumcajsie autorstwa Václava Čtvrtka. W mieście możemy obejrzeć malutkie muzeum poświęcone tej postaci, zachowała się też średniowieczna brama, zabytkowa zabudowa rynku oraz dumny pałac Wallensteina (sparodiowanego w opowiadaniach o Rumcajsie jako Książę Pan).

Zamek Troski

Przyjeżdżających do Czeskiego Raju od strony wschodniej witają malownicze ruiny. To słynny zamek Troski wybudowany na dwóch stromych skałach w XIV wieku. Pomiędzy dwiema wieżami (Babą i Panną) rozciągał się pierścień murów, zabudowania gospodarcze i siedziba możnowładcy. Zamek niszczony był przez pożar i łupiony przez obce wojska. Wreszcie opuszczony przez mieszkańców popadł w ruinę. Polskim czytelnikom znany jest przede wszystkim z powieści Andrzeja Sapkowskiego "Boży bojownicy" - to właśnie w podziemiach tej twierdzy główny bohater książki spotyka maga Rupiliusa Ślązaka. Dziś ruiny można zwiedzać, godziny i dni otwarcia są różne w zależności od miesiąca. Najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie obiektu: link.

!Zamek Troski - Czeski Raj
Zamek Troski - Czeski Raj

Zamek Hrubá Skála

Na wysokiej skale, u wejścia do nieprzebytych lasów, wzniesiono w średniowieczu siedzibę rodu Wallensteinów. Kilkakrotnie zmieniała ona właścicieli i styl architektoniczny. Wreszcie w XIX wieku została przebudowana w nurcie neogotyckim. Dziś w zamku mieści się hotel, ale turystom udostępnia się punkt widokowy na wieży rezydencji.

Jednak w najbliższej okolicy zamku (około kilometra) znajdziemy darmowe punkty widokowe na Czeski Raj (np. Mariánská vyhlídka).

Innym ciekawym miejscem jest położony niedaleko Symbolický hřbitov horolezců czyli pomnik poświęcony wszystkim ludziom gór, którzy zginęli podczas wspinaczek.

!Zamek Hrubá Skála - Czeski Raj
Zamek Hrubá Skála - Czeski Raj

Sedmihorky

To najlepszy dowód na to, że uroki Czeskiego Raju doceniano już w XIX wieku. Właśnie wtedy powstało tu sanatorium, którego kuracjusze pili lokalne wody mineralne i leczyli się okładami z torfu. Dziś w budynkach dawnego sanatorium działa restauracja - w pobliżu mieści się hotel i duży camping. Jest to jeden z lepszych punktów wypadowych do zwiedzania okolicy.

Zamek Valdštejn

Ukryty pośród drzew niewielki zameczek to również dawna posiadłość antenatów słynnego Albrechta Wallensteina. Na zamku obejrzymy pokój poświęcony temu XVII-wiecznego wodzowi chociaż Albrecht prawdopodobnie nigdy tu nie był. Bardzo ciekawy jest również zamkowy kościół oraz niewielki most z barokowymi figurami świętych.

!Zamek Valdštejn - Czeski Raj
Zamek Valdštejn - Czeski Raj

Turnov

Kilkunastotysięczne miasteczko może być świetną bazą wypadową do zwiedzania całego obszaru. Poza punktem wyjścia dla kilku szlaków znajduje się tu również Muzeum Czeskiego Raju. Turnov zachował też dawną zabudowę centrum z dwoma zabytkowymi kościołami (barokowym i neogotyckim). Jednak najsłynniejszy jest pałac Hrubý Rohozec. Wielokrotnie przebudowywana rezydencja mieści interesujące muzeum wnętrz - turyści mogą zobaczyć tu bogatą bibliotekę, ciekawe zbiory malarstwa i sztuki użytkowej. Muzeum szczyci się wystawą wzornictwa przemysłowego. Bilety wstępu do pałacu kosztują: normalny 120 CZK (około 19,20 zł) i ulgowy 80 CZK (około 12,80 zł). [aktualizacja kwiecień 2018]

!Turnov (centrum miasta) - Czeski Raj
Turnov (centrum miasta) - Czeski Raj

Mladá Boleslav

Jedno z większych miast na tym obszarze znane jest z głównie z fabryki Skody. Powstało tu również muzeum tych samochodów, które na pewno zainteresuje wszystkich fanów motoryzacji. Poza tym w Mladá Boleslav zachował się późnogotycki pałac miejski oraz potężny zamek, którego wieże i grube mury widać już z daleka. Kilka zabytkowych budynków przetrwało w okolicach placu Staromiejskiego.

Mnichovo Hradiště

Niewielkie miasto słynie z pięknego barokowego pałacu, należącego przez lata do rodu Wallensteinów. To właśnie tutaj pochowany został wódz z czasów wojny trzydziestoletniej Albrecht Wallenstein. Ciało zamordowanego przez cesarskich oficerów w Chebie dowódcy do Mnichova trafiło dopiero w XVIII wieku. Spoczywa w kaplicy św. Anny, którą można dziś zwiedzać. Pałac posiada również dwie inne trasy zwiedzania: podczas jednej z nich poznamy m.in. zgromadzone tu zbiory ceramiki, podczas drugiej pałacowy teatr.

!Mnichovo Hradiště - Czeski Raj
Mnichovo Hradiště - Czeski Raj

Zamek Kost

Ta położona nieco na uboczu forteca to jedna z najlepiej zachowanych gotyckich budowli Czech. Rzadko kiedy o zamek toczyły się ciężkie walki (Kost leżał daleko poza głównymi szlakami komunikacyjnymi) więc przetrwał on w prawie nienaruszonej postaci. Znajdował się we władaniu rodów: Birbersteinów, Lobkowiczów i Netolickich. Dziś mieści się tutaj ciekawe muzeum. Kupując bilet możemy wybierać spośród dwóch tras zwiedzania (zwiedzający oglądają również rekonstrukcje walk na broń białą). Bilety wstępu kosztują: normalny 120 CZK (około 19,20 zł) i ulgowy 80 CZK (około 12,80 zł). [aktualizacja kwiecień 2018]

!Zamek Kost - Czeski Raj
Zamek Kost - Czeski Raj

Skały

Nie da się ukryć, że większość turystów przyjeżdża tu właśnie ze względu na świetnie zachowane formacje skalne. Do najważniejszych z nich należą Hruboskalsko skalne miasto, Prachovské skály, Zbirohy lub Příhrazské skály.

Wstęp na teren Prachovskich Skał jest biletowany - bilet normalny 70 CZK (około 11,20 zł) i ulgowy 40 CZK (około 6,40 zł). [aktualizacja kwiecień 2018]

Pamiętajmy jednak, że większość grup skalnych znajduje się na terenie obszaru chronionego - wykroczenia przeciw obowiązującym tu zasadom są surowo karane.

!Jeden ze skalnych rezerwatów - Czeski Raj
Jeden ze skalnych rezerwatów - Czeski Raj

Szlaki turystyczne

Cały obszar Czeskiego Raju można przemierzać dzięki licznym szlakom turystycznym. Część z nich przeznaczona jest dla pieszych, a część także dla rowerzystów. Nie ma tu wysokich wzniesień więc nawet dzieci powinny dać sobie radę z podróżą przez tę część kraju. Oznaczenia są dobrze widoczne, chociaż mogłoby być ich nieco więcej. Uwaga! Czesi nie podają na tabliczkach odległości czasowych pomiędzy danymi punktami, a jedynie długość trasy w kilometrach.

Inne

Rzecz jasna to nie wszystkie ciekawe miejsca położone w omawianym regionie. Warto zobaczyć drewnianą dzwonnicę w Rovensko pod Troskami, gdzie dzwony zostały odwrócone do góry nogami na znak protestu przeciw przymusowej katolicyzacji kraju. Interesujący może okazać się też pałac Humprecht w Sobotce czy ruiny zamku Michalovice, który również został opisany na kartach Trylogii Husyckiej Andrzeja Sapkowskiego.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Czech