Hiszpania - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: hiszpański Numer alarmowy: 112

Hiszpania jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów przez turystów z całego świata. Pomimo to, niektóre sprawy mogą zaskoczyć turystę - szczególnie popularna przerwa w środku dnia.

Warto przed wyjazdem do Hiszpanii poznać praktyczne informacje o tym kraju i odpowiednio się przygotować.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Hiszpanii. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

W Hiszpanii, szczególnie w trakcie trwającego kryzysu finansowego, najpopularniejszym środkiem płatności jest gotówka. Pomimo tego, usługi bankowe są coraz bardziej popularne, zarówno jeśli chodzi o płatności kartami, jak i płatności mobilne oraz internetowe.

Płatność kartą w Hiszpanii

W największych miastach oraz miastach turystycznych płatności kartami są akceptowane w większości miejsc. Dotyczy to atrakcji, hoteli, sklepów czy restauracji. Przodują w tym Barcelona oraz Madryt.

Trudniej o płatność kartą może być w małych sklepach czy w hotelach i hostelach w mniejszych miejscowościach lub poza szlakiem. Warto przed przyjazdem zapytać się o możliwość płatności kartą. Podobnie w restauracjach i sklepach, warto zapytać przed złożeniem zamówienia.

Czy w Hiszpanii można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach obsługujących płatności bezgotówkowe. Honorowane są karty MasterCard i Visa. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

To co może nas zdziwić, to prośba o okazanie dokumentów podczas płatności kartą. Powinniśmy mieć że sobą dowód osobisty lub paszport.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W największych miastach jak Barcelona, Madryt czy Sevilla nie powinniśmy mieć żadnych problemów ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów w Hiszpanii

W Hiszpanii normalne sklepy działają od poniedziałku do soboty, w godzinach 9:00-13:00 i 15:00-20:00. W środku dnia często w wielu miejscach jest przerwa, czyli popularna “sjesta”. Duże supermarkety i centra handlowe z reguły są otwarte bez przerwy w środku dnia i często do godzin późniejszych, np. 20:00 czy 21:00.

Trochę trudniejsze jest określenie, czy sklepy otwarte są w niedzielę. Tutaj prawo jest różne w zależności od miasta oraz regionu. W Barcelonie sklepy w niedzielę są zamknięte (chociaż na samym wybrzeżu Katalonii są otwarte), z kolei w Madrycie czy Valencii duże supermarkety będą otwarte.

W pozostałych regionach często jedna niedziela w miesiącu jest niedzielą handlową i sklepy są wtedy otwarte. Podobnie z niedzielami przed najważniejszymi świętami, takimi jak Boże Narodzenie.

Warto sprawdzić zasady panujące w miejscu do którego jedziemy przed przyjazdem.

Znajomość języka angielskiego

Młodzi Hiszpanie znają angielski dość dobrze, szczególnie w dużych miastach, lub przynajmniej w stopniu podstawowym w przypadku mniejszych miejscowości.

Nie powinniśmy mieć również problemów z obsługa mówiącą po angielsku w hotelach, atrakcjach i restauracjach w miejscach turystycznych.

Starsi mieszkańcy czy osoby pracujące w sklepach mogą nie mówić po angielsku, tak samo właściciele pensjonatów czy małych hoteli poza głównym szlakiem turystycznym.

Napiwki

Hiszpanie często przebywają w restauracjach, jednak zostawianie napiwku nie jest czymś standardowym. Zdarza się jednak, że mieszkańcy zadowoleni z obsługi zostawiają w restauracji małą dodatkową kwotę, np. 10% od rachunku, lub zaokrąglają płatność do najbliższej pełnej kwoty. Częściej napiwki zostawiają turyści.

Warto również sprawdzić, czy serwis nie został dodany do rachunku. Pomimo, że w Hiszpanii nie należy to do standardu, np. w Barcelonie lub Madrycie jest to coraz częstsza praktyka.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja międzymiastowa w Hiszpanii dzięki funduszom unijnym należy do bardzo nowoczesnych, szczególnie w przypadku kolei. Jakość przejazdów autobusowych zależy od przewoźnika. Bilety często kupimy online lub u kierowcy.

Komunikacja w największych miastach jest dobrze rozwinięta (metro, tramwaje, autobusy), trzeba jedynie uważać na kieszonkowców.

Kościoły oraz świątynie

Kościoły w Hiszpanii, oprócz niektórych historycznych świątyń, są w większości otwarte i darmowe. W kościołach często przebywają wierni, pamiętajmy o godnym zachowaniu i o nie przeszkadzaniu odwiedzającym świątynie w celach religijnych.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Hiszpanii?

Hiszpania jest droga, szczególnie jej turystyczna część. Szczególnie koszty zakwaterowania oraz w restauracjach mogą okazać się wysokie. Poglądowe koszty odwiedzin Hiszpanii przedstawiliśmy w artykule Ceny w Hiszpanii. Znajdziecie tam przykładowe ceny oraz informacje gdzie możemy najtaniej zrobić zakupy w tym kraju.

Warto stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym będziemy mogli zaoszczędzić podczas wyjazdu do tego kraju..

Korzystajmy z kart turystycznych

W najważniejszych hiszpańskich miastach, takich jak Barcelona czy Madryt, możemy zakupić karty turystyczne, które umożliwiają darmowe wejścia lub zniżki do atrakcji, a także często również przejazdy komunikacją miejską.

Karta taka nie będzie tania, jednak w końcowym rozrachunku wyjdzie zdecydowanie taniej od zakupów pojedynczych wejściówek.

Unikajmy miesięcy letnich i szczytu sezonu

W miesiącach letnich, szczególnie od maja do września, Hiszpania jest oblegana i ceny są wtedy zdecydowanie najwyższe. Jeśli zależy nam przede wszystkim na zabytkach, powinniśmy pomyśleć o wybraniu innych miesięcy, będzie wtedy mniejszy tłok i ceny zakwaterowania będą z reguły dużo niższe. Pamiętajmy również, że w kwietniu lub październiku powinno być również sporo ciepłych dni, chociaż nie ma wtedy szans na kąpiel.

Sprawdźmy terminarz meczów piłkarskich

Barcelona i Madryt znane są ze swoich wspaniałych klubów piłkarskich, FC Barcelony i Realu Madryt. Warto sprawdzić, czy w trakcie planowanych odwiedzin nie są rozgrywane ważne mecze, ceny w hotelach są wtedy zazwyczaj wyższe.

Kupujmy bilety komunikacji miejskiej okresowe lub w paczkach

Jeśli chcemy często korzystać z komunikacji miejskiej, warto pomyśleć o zakupie biletów czasowych, np 24 lub 48 godzinnych, lub paczek biletów, np po 10. Wyjdzie to zdecydowanie taniej od kupna biletów pojedynczych.

W wielu miastach bilety kupowane bezpośrednio u kierowcy będą droższe od tych kupowanych w kioskach lub automatach.

Uliczne jedzenie

Na ulicach hiszpańskich miast kupimy zdrowe i smaczne dania na wynos, np. sałatki z owoców morza, świeże owoce czy szynkę w kawałkach. W porównaniu z cenami w restauracjach uliczne jedzenie wychodzi bardzo tanio.

Warto również wybrać się na targ, gdzie często zjemy też coś na ciepło, np. kalmary czy ośmiornicę z grilla.

Tapas i miejsca turystyczne

Tapas w Hiszpanii jest jednym z popularniejszych sposobów na obiad, chociaż może okazać się drogi, jeśli zajrzymy do restauracji w miejscach turystycznych. Warto odejść trochę od centrum, i znaleźć miejsca w których stołują się miejscowi, dzięki temu zaoszczędzimy i prawdopodobnie dostaniemy większą porcję.

Autobusy lub samoloty zamiast pociągów

Jeśli chcemy zwiedzić więcej miast, warto poszukać autobusów, lub nawet tanich linii lotniczych. Pociągi w Hiszpanii są bardzo drogie, chociaż zarazem bardzo nowoczesne.

Darmowe atrakcje

Hiszpania jest pięknym krajem, znajdziemy tu piękne krajobrazy i wiele historycznych budynków oraz wspaniałych ulic, które możemy oglądać i podziwiać za darmo.

Niektóre muzea są darmowe w każdą lub pierwszą/ostatnią niedzielę miesiąca, warto to sprawdzić przed przyjazdem. Niestety, np. w przypadku Muzeum Picassa kolejki mogą się ciągnąć nawet na kilometr w darmowe dni.

Czy Hiszpania jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Hiszpania jest uważana za stosunkowo bezpieczny kraj, chociaż występuje w nim wiele drobnych przestępstw, takich jak kradzieże. Co oczywiste, powinniśmy zachować ostrożność w nocy i w pustych uliczkach, a także uważać na kieszonkowców - którzy są plagą szczególnie w Barcelonie.

Jeśli jednak zachowamy zwyczajną ostrożność nie powinno się nam nic złego przydarzyć.

Podobnie jak w całej Europie w Hiszpanii możliwe są zamachy terrorystyczne.

Na co uważać podczas wyjazdu do Hiszpanii?

Sjesta

Przerwa w środku dnia, podczas której mniejsze miasta i wiele miejsc zamiera. Coraz rzadziej spotykana np. w centrum Madrytu czy Barcelony, nadal jednak popularna w większości kraju.

Pamiętajmy, że sjesta dotyczy także niektórych muzeów, warto wcześniej sprawdzić godziny otwarcia przed odwiedzinami.

Kieszonkowcy

Powinniśmy przez cały czas pilnować portfela oraz innych cennych rzeczy, szczególnie w komunikacji publicznej. Nie nośmy plecaka zawieszonego na jedno ramie, ani nic w luźnych kieszeniach - hiszpańscy złodzieje to niestety najlepsi zawodowcy w swoim "fachu".


Reklama