Podróże po Europie

Madryt - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Hiszpanii.

Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2023

Madryt jest nowoczesną metropolią oraz jedną z najwyżej położonych stolic Europy, leżącą na wysokości aż 657 m n.p.m.. Stolica Hiszpanii słusznie uważana jest za miasto sztuki, co potwierdzają jej znakomite muzea. Tutejsze centrum wypełniają tętniące życiem place oraz parki, zaś na obrzeżach dominuje nowoczesna architektura.

Największe atrakcje Madrytu, takie jak Muzeum Prado, przyciągają wielu turystów, choć daleko mu do popularności wielu europejskich stolic.

W naszym przewodniku opisujemy najważniejsze atrakcje Madrytu, zarówno te popularne, jak i mniej znane, bazując na naszych osobistych doświadczeniach. Ponadto na końcu znajdziecie praktyczne informacje, które pomogą Wam zaplanować udane zwiedzanie Madrytu.

Jak zwiedzać Madryt? Metrem i pieszo!

Większość popularnych atrakcji Madrytu znajduje się w centrum miasta lub na jego obrzeżach, co pozwala na łatwe poruszanie się między nimi pieszo lub korzystając z metra. Z dobrze przygotowanym planem, jedynie jeden weekend może wystarczyć, aby zobaczyć większość z nich. Do aktywnego zwiedzania zachęcają również długie godziny otwarcia niektórych muzeów i atrakcji - na przykład słynne Muzeum Prado jest czynne od poniedziałku do soboty aż do 20:00.

Do atrakcji położonych dalej od centrum, jak stadiony piłkarskie czy Plaza de Toros de Las Ventas, czyli arena walk byków, najwygodniej jest dojechać metrem.

Warto wiedzieć, że Madryt został stolicą Hiszpanii dopiero w 1561 roku, a prawa miejskie uzyskał w roku 1118. W międzyczasie, rozwijał się powoli i nie należał do najważniejszych ośrodków Królestwa Hiszpanii. Biorąc to pod uwagę, nie powinniśmy oczekiwać od Madrytu imponującej średniowiecznej architektury czy licznych zabytkowych kościołów, takich jak te na południu kraju.

Komunikacja miejska w Madrycie

Madryckie metro składa się z 16 linii i 326 stacji, niemal całkowicie pokrywając szeroko rozumiane centrum miasta. Dzięki możliwościom przesiadek, możemy dotrzeć nim praktycznie wszędzie. Jedynym mankamentem może być czasami występująca w środku duchota, do której jednak trzeba się przyzwyczaić.

Oprócz metra, w mieście funkcjonują również autobusy, a oba te środki transportu korzystają z zintegrowanego systemu biletowego. Jeśli planujemy regularnie korzystać z transportu miejskiego, warto rozważyć zakup biletów czasowych lub paczki 10 biletów pojedynczych.

Powinniśmy jednak pamiętać, że w madryckim transporcie publicznym obowiązują specjalne karty, które można zakupić, a następnie nabić na nie bilety, w automatach dostępnych na stacjach. Z perspektywy turysty, najbardziej opłaca się nabyć kartę Multi card w cenie 2,50€. Uwaga! Bilety pojedyncze nabite na kartę musimy wykorzystać tego samego dnia.

Co warto zobaczyć w Madrycie? Największe atrakcje oraz zabytki

Puerta del Sol - madrycki niedźwiedź i neon Tio Pepe

Puerta del Sol, co moglibyśmy przetłumaczyć jako "Brama Słońca", jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów placów w Madrycie. Właściwie miejsce to uważane jest nie tylko za centrum Madrytu, ale również całej Hiszpanii, ponieważ przed miejscowym urzędem pocztowym znajduje się tzw. "kilometr zerowy". To właśnie od tego punktu mierzy się odległości od Madrytu do innych hiszpańskich miast.

Podczas wizyty na placu warto zwrócić uwagę na słynną rzeźbę niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe - ten motyw jest obecny również na herbie miasta. Wielu turystów odwiedza Puerta del Sol również ze względu na popularny neon reklamowy Tio Pepe.

Atrakcje Madrytu - neon Tio Pepe na placu Puerta del Sol
Atrakcje Madrytu - neon Tio Pepe na placu Puerta del Sol

Muzeum Prado - najsłynniejsze hiszpańskie muzeum

Muzeum Prado (Museo del Prado) nie wymaga szczegółowego wprowadzenia, gdyż zalicza się do najważniejszych galerii sztuki w Europie. Wnętrze muzeum kryje ponad 5000 dzieł sztuki, eksponowanych w ponad 100 salach na trzech piętrach.

Muzeum szczyci się największą kolekcją malarstwa hiszpańskiego, datowanego od XII do XIX wieku. Znajdziemy tu aż 140 prac Francisco de Goi oraz największą kolekcję dzieł Diego Velazqueza. Prado to jednak nie tylko prace hiszpańskich artystów, ale również innych uwielbianych starych mistrzów - włoskich, niderlandzkich czy niemieckich. Osoby zafascynowane malarstwem mogą tu spędzić cały dzień i nadal odczuwać niedosyt.

Zwiedzanie Muzeum Prado - informacje praktyczne

Bazując na naszych doświadczeniach, uważamy, że na spokojne zwiedzenie Prado potrzeba co najmniej dwóch godzin. Obfity zasób dzieł jest tak wielki, że w pewnym momencie oglądanie kolejnego malowidła może okazać się męczące. Dlatego uważamy, że warto wcześniej choćby pobieżnie zapoznać się z kolekcją i wybrać kilka najważniejszych dla nas dzieł, które koniecznie chcemy zobaczyć.

Największe wrażenie zrobiły na nas:

  • dzieła Francisco de Goi (w tym słynny obraz Trzeci Maj oraz czarne malowidła, wykonane przez artystę pod koniec życia),
  • Dawid z głową Goliata Caravaggia,
  • Las Meninas Velazqueza (wwarto poświęcić chwilę na zbadanie szczegółów - na przykład w lustrze zauważymy odbicie królewskiej pary),
  • Ogród rozkoszy ziemskich Boscha,
  • pomnik konny Karola V Tycjana,
  • Adoracja Trzech Króli Rubensa.

To jednak tylko niewielki wycinek całej kolekcji.

Wskazówka praktyczna W ostatnich godzinach działania muzeum, wstęp jest darmowy. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie. W tym czasie musimy jednak liczyć się ze sporymi kolejkami

Gran Via i Edificio Metropolis

Do miana najbardziej reprezentacyjnej ulicy Madrytu może śmiało pretendować, która ciągnie się od Plaza de España aż do budynku Edificio Metropolis. Ten gmach kojarzy się przede wszystkim ze słynnym napisem “Metropolis” oraz kopułą pokrytą 30 tysiącami liści 24 karatowego złota. Zaraz za Edificio Metropolis stoi kolejna ceniona budowla - Edificio Grassy - z historycznym sklepem z zegarkami.

Gran Via jest zatłoczona przez większość dnia i prawie cały wieczór. Na jej całej długości można znaleźć sklepy, hotele oraz restauracje.

Wskazówka praktyczna Jeśli chcielibyście spojrzeć na fasadę Metropolis z nieco wyższej perspektywy, warto udać się na taras widokowy zlokalizowany w budynku Círculo de Bellas Artes, znajdującym się naprzeciwko. Aktualne godziny otwarcia dachu oraz ceny wstępu znajdziecie tutaj (strona wymaga użycia translatora).

Pałac Królewski w Madrycie - atrakcje w Madrycie związane z monarchią

Pałac Królewski uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków w całej Hiszpanii, a do tego zalicza się do największych królewskich rezydencji w Europie. Obecnie hiszpańska rodzina królewska nie mieszka tam na stałe, co sprawia, że pałac jest dostępny dla zwiedzających.

Pałac został zbudowany w XVIII wieku z inicjatywy króla Filipa V na miejscu wcześniejszej twierdzy arabskiej, zwanej Alcázarem. Wejście do pałacu znajduje się przy przestronnym placu Plaza de la Armería, otoczonym masywną kolumnadą. Na wschodnim krańcu placu usytuowany jest przyjemny taras widokowy, z którego roztacza się widok na park oraz dalsze dzielnice miasta.

Zwiedzanie Pałacu Królewskiego - informacje praktyczne

Przechadzając się między komnatami pałacu, zwiedzający mogą podziwiać dzieła słynnych malarzy, takich jak Caravaggio, El Greco, Francisco de Goya, Rubens czy Velázquez, oraz zobaczyć bogato zdobione i pełne przepychu wnętrza. Szczególne wrażenie robią monumentalne schody, Sala Tronowa, apartamenty królewskie, prywatna kaplica oraz rokokowy salon Gaspariniego. W królewskiej zbrojowni można zobaczyć olbrzymią kolekcję różnorodnych eksponatów - ponad 3 tysiące artefaktów! W jednym z pomieszczeń wystawiono również królewskie powozy. Jednym z sekretów pałacu jest wystawa prezentująca cztery instrumenty muzyczne Stradivariusa - parę skrzypiec, wiolonczelę oraz altówkę.

Na spokojne zwiedzenie pałacu warto zaplanować przynajmniej 90 minut. Istnieje również możliwość zakupu droższego biletu, z którym będziemy mogli zwiedzić także królewskie kuchnie.

Uroczysta zmiana warty przy Pałacu Królewskim

W każdą środę oraz sobotę od 11:00 do 14:00 (w lipcu i sierpniu od 10:00 do 12:00) odbywa się uroczysta zmiana warty. Ma ona miejsce kilkukrotnie przy placu bramie Puerta del Príncipe.

W pierwszą środę miesiąca o godzinie 12:00 (z wyjątkiem stycznia, sierpnia oraz września) na Plaza de la Armería organizowane jest bardziej okazałe przedstawienie, w którym, podobnie jak za panowania króla Alfonsa XII oraz Alfonsa XII (druga połowa XIX wieku), bierze udział około stu strażników oraz tyle samo konnych.

Aktualne godziny zmiany warty możemy sprawdzić m.in. na oficjalnej stronie miasta.

Ogród Jardines de Sabatini i inne zabytki w okolicy Pałacu Królewskiego

Obok pałacu rozpościera się XIX-wieczny plac Plaza de Oriente, który powstał na miejscu wyburzonych średniowiecznych budynków. Wzdłuż uliczek ustawiono rzeźby hiszpańskich królów, a w ciepłe dni miejsce to tętni życiem, gromadząc malarzy i innych ulicznych artystów. Na środku placu stanął pomnik Filipa IV.

Po wschodniej stronie Plaza de Oriente stoi gmach Teatru Królewskiego (hiszp. Teatro Real). Jest to miejsce warte zobaczenia ze względu na klasycystyczną fasadę. Teatr jest otwarty dla zwiedzających - więcej informacji o wycieczkach znajdziecie tutaj.

Za budynkiem pałacu znajduje się ogólnodostępny, zaprojektowany w stylu klasycystycznym, ogród Jardines de Sabatini, który jest oficjalnie częścią pałacu. Ogród otrzymał swoją nazwę na cześć włoskiego architekta Francesco Sabatiniego, który zaprojektował wcześniej stojące na tym miejscu królewskie stajnie. W środkowej części ogrodu umieszczono oczko wodne, a wszystkie alejki i drzewa tworzą harmonijny, geometryczny układ.

Katedra Almudena

Naprzeciwko Pałacu Królewskiego przytupnęła katedra Matki Bożej Almudena (hiszp. Catedral de Santa María la Real de la Almudena). Plany budowy świątyni w tym miejscu narodziły się pod koniec XIX wieku, a pierwotnie miała ona pełnić funkcję mauzoleum dla królowej Marii de las Mercedes Orleańskiej. Kamień węgielny położono w 1883 roku, jednak prace przerwano już dwa lata później, co zbiegło się z utworzeniem Archidiecezji Madrytu. Wtedy to zdecydowano o budowie bardziej okazałej świątyni, nawiązującej do francuskiego stylu gotyckiego, która miała otrzymać status katedry.

Budowa trwała przez większość XX wieku. Jej neogotyckie wnętrze jest dość surowe, ale warto zejść do rozległej, neoromańskiej krypty, przywodzącej na myśl średniowieczne konstrukcje. Była ona pierwszym oddanym do użytku elementem katedry, ukończono ją w 1911 roku. Budowę katedry zakończono w 1993 roku, a jej konsekracji dokonał Jan Paweł II.

Sekrety Madrytu - mało znany punkt widokowy oraz relikty z czasów arabskich

Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość wejścia na kopułę katedry, skąd można podziwiać okolicę z zupełnie innej perspektywy. Obowiązuje na nią wspólny bilet z muzeum katedralnym.

Na tyłach katedry odnajdziemy pozostałości po murze z czasów arabskich. W okresie średniowiecza niemała część Półwyspu Iberyjskiego znajdowała się pod panowaniem mauretańskim, a w IX wieku w tej okolicy istniała niezachowana twierdza arabska (Alcázar).

Park Retiro - atrakcje Madrytu na świeżym powietrzu

Kawałek na wschód od bulwaru Paseo del Prado rozciąga się jeden z najpiękniejszych parków miejskich w Europie - Park Retiro (hiszp. Parque del Retiro). Oprócz rozległych terenów zielonych i malowniczo rozłożonych ścieżek, możemy tu podziwiać monumentalny pomnik Alfonsa XII, który góruje nad jeziorkiem, po którym można popływać małą łódeczką (wypożyczymy ją za kilka Euro).

Na terenie parku znajduje się również Pałac Kryształowy, inspirowany brytyjskimi pałacami szklanymi, w którym organizowane są wystawy sztuki.

W parku warto odwiedzić Paseo de las Estatuas - alejkę, wzdłuż której rozmieszczone są rzeźby hiszpańskich monarchów. Możemy tu także odkryć piękne fontanny, takie jak: Los Galápagos (Żółwie), El Ángel Caído (Upadły Anioł) czy La Alcachofa (Karczoch).

Aby nacieszyć się wizytą w parku, i móc nieśpiesznie go przemierzać, warto zaplanować około godziny.

W okolicy - łuk triumfalny Puerta de Alcalá

Główne wejście do parku znajduje się przy Plaza de Independencia (północno-zachodni róg parku). Przy tym placu znajduje się łuk triumfalny Puerta de Alcalá, który w przeszłości pełnił funkcję bramy miejskiej. Zabytek został zaprojektowany przez Francesco Sabatiniego i wzniesiono go w latach 1769 - 1778. 30-metrowa brama, ozdobiona licznymi zdobieniami i rzeźbami, służyła do powitania monarchów, a także innych ważnych gości, przybywających do miasta.

Plaza Mayor i Chocolatería San Ginés

W pobliżu Puerta del Sol znajduje się plac Plaza Mayor. Został on zaprojektowany w XVII wieku, za panowania króla Filipa III, i od samego początku, ze względu na swoje położenie i rozmiary, był miejscem najważniejszych wydarzeń i zgromadzeń - od koronacji po kanonizacje świętych.

Na środku placu stoi pomnik konny Filipa III, który został odsłonięty dopiero w 1848 roku. Plac otacza zespół trzykondygnacyjnych budynków z balkonami. Szczególną perełką architektoniczną jest fasada budynku Casa de la Panadería, pokryta malowidłami. Na parterze budynków otaczających plac znajdują się kawiarnie i restauracje z ogródkami.

Chocolatería San Ginés

Przy Plaza Mayor działa najstarsza czekoladziarnia w Madrycie, której historia sięga końcówki XIX stulecia. Jej wnętrze zostało udekorowane zielonymi panelami oraz lustrami, ale to nie dekoracje są naszym głównym celem - w środku zjemy przepyszne churrosy (podłużne wypieki podobne do pączków), serwowane z gorącą czekoladą, w której je maczamy przed każdym kęsem.

Targ San Miguel (Mercado de San Miguel)

Nieopodal Plaza Mayor znajduje się słynny kryty targ Mercado de San Miguel, którego początki datowane są na 1916 rok. Targ został przebudowany i ponownie otwarty w 2009 roku. Na miejscu swoje stoiska ma kilkudziesięciu sprzedawców, u których zakupimy świeże, lokalne produkty, w tym popularne szynki Jamón ibérico. Można tu również zjeść tapas i napić się wina. Mimo iż ceny nie należą do najniższych, wybór przysmaków jest zdecydowanie godny polecenia.

Złoty Trójkąt Sztuki w Madrycie - raj dla fanów malarstwa

Trzy najważniejsze atrakcje kulturalne Madrytu usytuowane są przy bulwarze Paseo del Prado i ze względu na swoje bliskie położenie są nazywane "Złotym Trójkątem Sztuki". W skład tego trójkąta wchodzi już wcześniej opisane przez nas Muzeum Prado, a także Muzeum Thyssen-Bornemisza i Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii. Wszystkie te muzea zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W ich pobliżu znajduje się dodatkowo CaixaForum ze słynnym pionowym ogrodem.

Wskazówka praktyczna Jeśli planujecie odwiedzić wszystkie trzy muzea, warto zakupić kartę Paseo del Arte Pass, dzięki której zaoszczędzimy około 20% na biletach wstępu. Karta jest ważna przez rok i pozwala na jedno wejście do każdej z placówek. Można ją nabyć w kasie każdego z trzech muzeów.

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (w skrócie Museo Reina Sofía, po polsku Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii), to galeria sztuki nowoczesnej, gdzie możemy podziwiać prace wielkich hiszpańskich mistrzów tego okresu, takich jak Joan Miró, Pablo Picasso (w tym jego słynne dzieło Guernica) czy Salvador Dali (surrealistyczny Wielki Masturbator, Le Grand Masturbateur).

Muzeum mieści się w przekształconym zabytkowym szpitalu z XVIII wieku.

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Trzecia placówka tworząca Trójkąt Sztuki to Muzeum Thyssen-Bornemisza (hiszp. Museo Nacional Thyssen-Bornemisza), w którym zgromadzono około 1000 dzieł. Ekspozycja obejmuje prace największych mistrzów sztuki pochodzących z całej Europy i datowanych od XIII do XX wieku, w tym dzieła takich artystów jak Pablo Picasso, Piotr Rubens, Salvador Dali, Vincent van Gogh, Renoir czy Claude Monet. W muzeum znajduje się także wystawa poświęcona malarstwu amerykańskiemu XIX wieku.

Podczas wizyty w muzeum byliśmy szczególnie zadowoleni z możliwości zobaczenia dzieł takich jak "Chrystus wśród uczonych w Piśmie" autorstwa Albrechta Dürera, portret Henryka VIII pędzla Hansa Holbeina Młodszego, "Święta Katarzyna Aleksandryjska" Caravaggia, autoportret Rembrandta oraz krajobraz Auvers namalowany przez Vincenta van Gogha.

Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia, na wizytę w muzeum warto zarezerwować co najmniej dwie godziny.

Ciekawostką jest fakt, że Muzeum Thyssen-Bornemisza stanowi drugą co do wielkości na świecie prywatną kolekcję sztuki.

Caixa Forum i pionowy ogród

Położone przy Paseo del Prado Caixa Forum to prywatne muzeum sztuki nowoczesnej, które mieści się w zrekonstruowanej stacji elektrycznej. Nawet jeśli nie mamy ochoty na zwiedzanie wnętrza, warto zwrócić uwagę na fasadę budynku, na której zainstalowano niecodzienny pionowy ogród. Wnętrze budowli skrywa wspaniałe schody, idealnie nadające się do fotografowania.

Mercado Antón Martín - czas na coś na ząb!

Po zakończeniu zwiedzania muzeów możemy udać się na około dziesięciominutowy spacer do kolejnego popularnego targu spożywczego. Mercado Antón Martín zajmuje aż trzy piętra i na jego stoiskach znajdziemy mnóstwo przysmaków kuchni hiszpańskiej (w tym różnorodne tapas), choć nie tylko.

Dworzec Atocha i żółwie, czyli nieoczywiste atrakcje Madrytu

Nieopodal Muzeum Thyssen-Bornemisza znajduje się stacja kolejowa Atocha, która naszym zdaniem należy do najbardziej unikatowych dworców w Europie. W jej wnętrzu utworzono tropikalny ogród z oczkiem wodnym, w którym można obserwować dziesiątki pływających żółwi. Dodatkowo, wewnątrz budynku stacji mieści się niewielki bazar, oferujący oryginalne potrawy kuchni hiszpańskiej i arabskiej. Nazwa stacji pochodzi od znajdującej się w pobliżu bazyliki Real Basílica de Nuestra Señora de Atocha.

Tropikalny ogród na dworcu kolejowym Atocha w Madrycie
Tropikalny ogród na dworcu kolejowym Atocha w Madrycie

Plaza de Cibeles - fontanna bogini Kybele oraz ratusz miejski z tarasem widokowym

Plac Plaza de Cibeles to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Madrycie. Na jego środku znajduje się słynna fontanna bogini Kybele. Opiekunka płodności została przedstawiona na rzeźbie w momencie ujeżdżania rydwanu ciągniętego przez lwy. Niestety, fontanna otoczona jest przez ruchliwe rondo, co utrudnia jej dokładne obejrzenie.

Fontanna bogini Kybele w Madrycie
Fontanna bogini Kybele w Madrycie

Najbardziej znanym budynkiem usytuowanym na placu jest dawny gmach pocztowy Palacio de Comunicaciones, który obecnie pełni funkcję ratusza miejskiego. Na ósmym piętrze tego pałacu znajduje się niedrogi taras widokowy - Mirador Madrid.

Jeżeli chcielibyście odkryć inne miejsca, skąd można podziwiać Madryt z wysokości, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu Najlepsze punkty widokowe w Madrycie.

Innym budynkiem wartym uwagi na Placu de Cibeles jest Casa de America, mieszczący dziś centrum kultury amerykańskiej i muzeum.

Zwiedzanie stadionu Santiago Bernabeu - atrakcje Madrytu dla fanów piłki nożnej

Mówimy Madryt, myślimy Real - popularni "Królewscy" to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek stolicy Hiszpanii. Dla wielu kibiców największą atrakcją Madrytu jest bez wątpienia możliwość obejrzenia meczu lub/i zwiedzenia słynnego stadionu Santiago Bernabeu.

Zwiedzanie Santiago Bernabeu - informacje praktycznie

Przez ostatnie lata stadion Realu był poddawany renowacji, co ograniczyło możliwość jego zwiedzania.

Więcej informacji na temat biletów oraz miejsc dostępnych do zwiedzania znajdziecie na oficjalnej stronie. Nasz przewodnik po zwiedzaniu obiektu ze zdjęciami sprzed renowacji znajdziecie tutaj: Santiago Bernabéu: zwiedzanie stadionu Realu Madryt.

Stadion Realu Madryt zlokalizowany jest niedaleko centrum, w dzielnicy biznesowej Chamartín. Tuż obok obiektu znajduje się stacja metra linii numer 10 o nazwie Santiago Bernabeu. Na miejsce można dotrzeć również autobusem - trasę można sprawdzić za pomocą dowolnego plannera podróży.

Sposób na oszczędność Bilety na zwiedzanie stadionu kupowane online są o kilka euro tańsze niż te dostępne w kasach na miejscu.
Podczas wizyty na stadionie Realu Madryt
Podczas wizyty na stadionie Realu Madryt

Stadion Vicente Calderon - atrakcje Madrytu dla fanów Atletico

Real, chociaż cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, nie jest uważany przez wielu mieszkańców Madrytu za najważniejszy klub w ich mieście. Licznych kibiców ma również ich odwieczny rywal - Atletico. Stadion Vicente Calderon można również zwiedzać, jednak tylko w określonych godzinach i z przewodnikiem. Wizytę można zarezerwować na oficjalnej stronie klubu.

Świątynia Debod - najstarszy zabytek w Madrycie

Nie każdy planujący zwiedzanie Madrytu spodziewa się, że najstarszym zabytkiem w mieście jest... egipska świątynia Debod (hiszp. Templo de Debod) z II wieku p.n.e., zbudowana na cześć Króla Adikhalamaniego. Tę niezwykłą atrakcję Madrytu skrywa park Parque de la Montana.

Warto jednak zaznaczyć - świątynia nie znalazła się w stolicy Hiszpanii w czasach kolonialnych. Została podarowana Hiszpanii przez rząd Egiptu w 1968 roku jako wyraz wdzięczności za pomoc w konserwacji nubijskiej świątyni Abu Simbel.

Zabytkowa świątynia usytuowana jest w przyjemnym otoczeniu stawów i parkowych ścieżek, a do tego jest ogólnodostępna. Na terenie parku znajduje się również punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na Pałac Królewski i katedrę.

W parku można również zobaczyć interesującą fontannę nazwaną na cześć hiszpańskiego architekta Juana de Villanueva (hiszp. Fuente de Juan de Villanueva).

Co jeszcze warto zobaczyć w Madrycie? Zabytkowe place!

Puerta del Sol oraz Plaza Mayor to obowiązkowe punkty na planie zwiedzania Madrytu, ale nie są jedynymi placami wartymi uwagi. Poniżej przedstawiamy trzy dodatkowe propozycje.

Plaza de la Villa - śladami dawnego Madrytu

Choć plac Plaza de la Villa nie imponuje rozmiarami tak jak dwa wcześniej opisane, charakteryzuje go ogromna wartość historyczna. To najstarszy plac w mieście, który otaczają budynki z różnych epok, datowane od XV do początku XVII wieku.

W jednym z gmachów, Casa de la Villa, niegdyś mieścił się ratusz miejski. Naprzeciwko niego stoi jeden z najstarszych zachowanych budynków w Madrycie - Casa de los Lujanes - będący przykładem architektury gotyckiej i stylu mudejar. Budowlę charakteryzuje ceglana wieża, w której według legendy więziono króla Francji, Franciszka I, oraz jego synów po bitwie pod Pawią (1525 r.). Drewniane drzwi prowadzące do wieży są oryginalne.

Trzecim ważnym zabytkiem, choć mniej rzucającym się w oczy, jest renesansowa Casa de Cisneros. Budynek ten służył w przeszłości między innymi jako więzienie i został odrestaurowany w XX wieku.

Plac Hiszpański - pomnik Cervantesa i taras widokowy

Plaza de España może nie jest najbardziej "urzekającym" placem Madrytu, ale warto na chwilę na niego zajrzeć, by zobaczyć olbrzymi pomnik Miguela de Cervantesa. Będąc na miejscu, zwróćmy uwagę na rzeźby z brązu przedstawiające najbardziej znane postacie z twórczości pisarza - Don Kichota oraz Sancho Pansy.

Przy placu stoją dwa wieżowce - Torre de Madrid, który do 1967 roku był najwyższym budynkiem w zachodniej Europie, oraz Edificio España. Na dachu Edificio España, na wysokości około 100 m, znajduje się taras widokowy hotelu Riu. Dla odwiedzających przygotowano oszklony pomost, którego przejście może być atrakcją dla osób poszukujących silniejszych wrażeń.

Plaza de Santa Ana

Ostatnim placem, który opisujemy, jest Plaza de Santa Ana (plac św. Anny) położony niedaleko Puerta del Sol. Jego historia rozpoczęła się w 1810 roku i od samego początku stał się ulubionym miejscem spotkań madryckich artystów oraz intelektualistów, którzy pracowali i toczyli dysputy w tutejszych kawiarniach.

Obecnie plac ten kojarzony jest z lokalami gastronomicznymi, gdzie możemy się napić wina lub piwa i zjeść tradycyjne tapas. Tych czytelników, którzy podążają śladami znanych postaci, może zainteresować fakt, że w mieszczącym się tu pubie Cerveceria Alemana czas wolny spędzał Ernest Hemingway, który w latach 1937 - 1938 przebywał w stolicy Hiszpanii jako korespondent wojenny podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Najbardziej znane budynki przy placu to Teatro Español (najstarszy teatr w Madrycie) oraz hotel ME Madrid Reina Victoria, w którym zatrzymywali się słynni torreadorzy. Na placu odsłonięto pomniki dedykowane dwóm artystom - pisarzowi Pedro Calderón de la Barca oraz poecie Federico García Lorca.

Zoo i kolejka linowa Teleferico - atrakcje Madrytu dla najmłodszych

Na zachód od Pałacu Królewskiego rozciąga się Casa de Campo - największy park miejski w Madrycie i jeden z największych w Europie. Na jego terenie znajduje się las, wielkie jezioro, park rozrywki Parque de Atracciones de Madrid oraz ogród zoologiczny. Nad parkiem przebiega kolejka linowa Teleferico, a w samym parku znajduje się Cerro Garabitas - wzgórze o wysokości 660 metrów, które jest doskonałym punktem widokowym na miasto.

Szczególnie polecamy madryckie zoo, w którym przebywa wiele unikatowych gatunków, w rzadko spotykana w Europie Panda Wielka.

Więcej informacji o ogrodzie zoologicznym w Madrycie znajdziecie w artykule: Zoo w Madrycie.

Najbardziej znany z mieszkańców madryckiego zoo
Najbardziej znany z mieszkańców madryckiego zoo

Nieopodal lotniska znajduje się inny z największych parków Madrytu, Parque Juan Carlos I, który został oddany do użytku w 1992 roku. który został oddany do użytku w 1992 roku. Jest to idealne miejsce na krótki odpoczynek przed lotem - możemy pospacerować alejkami (ich łączna długość wynosi aż 13 kilometrów!), usiąść nad jeziorem czy poszukać nowoczesnych rzeźb. Jest to idealne miejsce na złapanie ostatniego oddechu przed powrotem do domu!

Parque Juan Carlos I - mniej znane atrakcje Madrytu
Parque Juan Carlos I - mniej znane atrakcje Madrytu

Atrakcje w Madrycie poza utartym szlakiem

Kościół San Francisco el Grande

Wyruszająć spod Pałacu Krolewskiego na południe i przechodząc po wysokim wiadukcie segowskim (hiszp. Viaducto de Segovia), po krótkim spacerze dotrzemy do zbudowanej w 1761 roku bazyliki San Francisco el Grande. Zdecydowanie warto znaleźć czas i tu zajrzeć - w kaplicach możemy podziwiać prace Goi, Velázqueza czy Francisco de Zurbarána.

Wewnątrz warto również spojrzeć w górę na zadziwiające zdobienia wewnętrznej kopuły. Możliwe jest także wejście do muzeum. W przeszłości kościół był miejscem pochówku wielu zasłużonych Hiszpanów.

Descalzas Reales - dawny klasztor klarysek ze wspaniałymi gobelinami projektu Rubensa

Ten położony w centrum miasta kompleks klasztorny powstał w XVI wieku z inicjatywy Joanny Austriackiej, córki cesarza Karola V. Stał się on miejscem, do którego chętnie przybywały kobiety z wyższych sfer, przynosząc ze sobą cenne kosztowności. Do największych skarbów klasztoru należą wspaniałe gobeliny zaprojektowane przez Rubensa, obrazy innych starych mistrzów, zachowane freski ścienne oraz apartamenty.

Klasztor pełni dzisiaj funkcję muzeum i za wstęp do niego pobierana jest opłata. Podobnie jednak jak w przypadku wielu innych placówek, podczas niektórych dni, w ostatnich godzinach pracy, możemy wejść do środka za darmo - wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

Arena walk byków - Las Ventas

We wschodniej częsci miasta, nieco dalej od centrum, znajduje się najważniejsza arena walk byków w Hiszpanii (Plaza de Toros de Las Ventas). Jej okazały gmach został wzniesiony w latach 20. ubiegłego stulecia w stylu neomudéjar, a jego detale architektoniczne przywodzą na myśl zabytki, które najczęściej spotkać można na terenie Andaluzji.

Arenę można zwiedzić wraz z muzeum (więcej informacji tutaj), a jeśli nie mamy nic przeciwko takim atrakcjom, także wybrać się na pokaz - sezon trwa od końca marca do połowy października.

Atrakcje w Madrycie - Plaza de Toros de Las Ventas (arena walk byków)
Atrakcje w Madrycie - Plaza de Toros de Las Ventas (arena walk byków)

Muzeum Morskie - gratka dla wszystkich sympatyków historii morskich podbojów

W pobliżu Paseo del Prado znajdziemy jeszcze jedną placówkę kulturalną godną uwagi - Muzeum Morskie (hiszp. Museo Naval), które poświęcone jest historii hiszpańskiej floty oraz wyprawom do odległych lądów. Znajdziemy tu mapy, makiety statków oraz przedmioty stanowiące wyposażenie tych jednostek. Za najcenniejszy eksponat uważana jest najstarsza istniejąca mapa Ameryki - jej autorem był Juan de la Cosa, który brał udział w wyprawie z Krzysztofem Kolumbem.

Choć wejście do muzeum jest teoretycznie darmowe, sugerowany jest datek na rzecz muzeum w wysokości 3€.

Królewski Ogród Botaniczny

Królewski Ogród Botaniczny (hiszp. Real Jardín Botánico) usytuowany jest w bliskim sąsiedztwie Parku Retiro oraz Muzeum Prado. Historia tego kompleksu sięga połowy XVIII wieku i czasów panowania Ferdynanda VI, a za jego kształt odpowiadał wspominany już wielokrotnie w naszym przewodniku architekt Francisco Sabatini.

Na terenie ogrodu znajdziemy szklarnie, liczne ścieżki oraz kilka tysięcy gatunków roślin z pięciu kontynentów Do najpopularniejszych atrakcji madryckiego ogrodu botanicznego należą drzewka bonsai.

Ogród jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

Muzeum Archeologiczne

Jeśli już odwiedziliście wszystkie wcześniej opisane przez nas muzea i wciąż odczuwacie niedosyt, lub po prostu interesuje Was sztuka antyczna, warto wybrać się do Narodowego Muzeum Archeologicznego (Museo Arqueologico Nacional).

Placówka ta została założona w 1867 roku przez królową Izabelę II i posiada w swoich zbiorach eksponaty datowane od prehistorii aż do XIX wieku. Na wystawach zobaczymy m.in. rzymskie monety, egipskie mumie czy znaleziska z okresu panowania Arabów. Do najważniejszych eksponatów należą: mauzoleum Pozo Moro, korona wizygockiego króla Recceswint, Dama z Bazy, Damy z Elche czy Dama z Galery.

Muzeum Lázaro Galdiano

W kolekcji tego muzeum zgromadzonych jest kilkanaście tysięcy artefaktów oraz dzieł sztuki, które były zbierane przez finansistę i kolekcjonera Lázaro Galdiano. Wystawa mieści się w kilkudziesięciu salach jego rezydencji Parque Florido.

Do najcenniejszych skarbów kolekcji należą dzieła hiszpańskich malarzy (m.in. El Greco, Goya czy Velázquez) oraz prace znanych artystów zagranicznych, takich jak Hieronymus Bosch, John Constable i George Romney.

Muzeum prezentuje nie tylko obrazy, ale również ceramikę, wyroby z kości słoniowej, srebrną zastawę oraz monety.

La Latina - w poszukiwaniu lokalnej atmosfery Madrytu

Położona na południe od Pałacu Królewskiego, La Latina uważana jest za jedną z najbardziej autentycznych dzielnic stolicy Hiszpanii. Znajdziemy tu nieskończoną ilość barów i knajpek, w których dominują miejscowi mieszkańcy. Warto pokręcić się po malowniczych ulicach Cava Baja czy Cava Alta (obie przebiegają równolegle), zajść na drinka czy zjeść oryginalny hiszpański tapas w głośnej tawernie.

Właśnie tutaj, w każdą niedzielę i święta, od rana odbywa się pchli targ El Rastro. Jeśli planujecie odwiedzić to miejsce, kierujcie się w stronę ulic Plaza de Cascorro oraz Ribera de Curtidores.

Malasaña - lokalna kuchnia oraz zabytki

Kolejnym obszarem, który warto odwiedzić w poszukiwaniu lokalnej kuchni, jest dzielnica Malasaña - w przeszłości jeden z najbiedniejszych rejonów miasta. Znajdziemy tu puby, tawerny, restauracje, a także bogatą ofertę kulturalną. Fani sztuki ulicznej będą mieć okazję podziwiać ciekawe realizacje podczas spaceru po okolicznych uliczkach

Ikoną dzielnicy jest Plac 2-go Maja (Plaza de 2 de Mayo), na środku którego stoi pomnik upamiętniający rebelię przeciw wojskom Napoleona, do której doszło, gdy żołnierze francuscy próbowali porwać dziedzica tronu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Hiszpanii.

Do najbardziej popularnych miejsc w Malasañie zalicza się nowoczesny rynek z jedzeniem Mercado de San Ildefonso. Znajdziemy tu wiele punktów gastronomicznych i knajpek, serwujących nie tylko hiszpańskie dania. Niestety, ceny nie należą do najniższych.

W obrębie dzielnicy znajdziemy również neoklasyczny pałac Liria (Palacio de Liria), w którym przechowywana jest imponująca kolekcja europejskiej sztuki i rzeźb z czasów antycznych, a także liczne stare księgozbiory czy manuskrypty. Pałac można zwiedzić - więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Stacje metra jako... muzea

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dwie stacje madryckiego metra pełnią równocześnie funkcję... muzeów! Na położonej około 10 metrów pod powierzchnią ziemi stacji Ópera znajduje się wydzielone muzeum archeologiczne Caños del Peral. Na 200 kwadratowych prezentowane są tam pozostałości po fontannie, akwedukcie i arenie. Wejście jest darmowe, ale muzeum jest otwarte tylko w określonych godzinach - sprawdzić je można tutaj

Drugie z muzeów umieszczone jest na stacji Carpetana, lecz nie mieści się w wydzielonym obszarze, tylko w tunelach prowadzących do stacji - zobaczymy tam wystawy paleontologiczne.

Bramy Europy i inne budowle dzielnic biznesowych

Madryt to nowoczesna metropolia, choć najbardziej współczesne dzielnice biznesowe znajdują się nieco na uboczu ścisłego centrum. Jednymi z najbardziej znanych budynków nowoczesnej architektury są tzw Bramy Europy (Puerta de Europa) - to dwa oszklone budynki przechylone w swoim kierunku. Należy jednak uczciwie zaznaczyć, że osoby niezainteresowane architekturą mogą nie być zachwycone koniecznością wyprawy w celu zobaczenia tych konstrukcji.

Innymi przykładami nowoczesnej architektury są budynki:

  • BBVA Tower,
  • Torres Blancas (na pierwszy rzut oka przypomina twórczość Antoniego Gaudiego),
  • El Mirador de Sanchinarro (w jego górnej części znajduje się brama, która wygląda niczym złożona z klocków)).

Zwiedzanie Madrytu - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Madrytu?

Jeśli pragniemy spędzić czas na zwiedzaniu miasta, odwiedzaniu najważniejszych muzeów, wizycie na stadionie Realu Madryt, czy też delektowaniu się tapasem, wówczas Madryt okaże się idealnym wyborem na wyjazd weekendowy. Jeżeli jednak zależy nam na szczegółowym poznaniu miasta i spokojnym podziwianiu jego muzealnych kolekcji, warto na wizytę zaplanować od 3 do 5 dni.

Kiedy najlepiej odwiedzić Madryt?

Madryt nie jest typowym sezonowym miastem turystycznym i tętni życiem przez cały rok. Oczywiście, najkorzystniejszym czasem na odwiedziny jest okres ciepłych miesięcy, od kwietnia do października. Wtedy dni są długie i można zawsze siedzieć przy stoliku na zewnątrz. Niestety, ma to również swoje minusy - wówczas kolejki do muzeów są najdłuższe, a lipiec i sierpień mogą przynieść skwar, który będzie trudny do zniesienia.

Jeżeli naszym głównym celem są muzea oraz architektura, to zima może okazać się dobrym wyborem - warto jednak pamiętać, że Madryt jest chłodniejszy niż nadmorskie południe Hiszpanii. W sezonie zimowym ceny hoteli znacznie spadają, a w muzeach można poruszać się swobodnie, bez pośpiechu. Sami po raz pierwszy odwiedziliśmy Madryt w zimę, i byliśmy zadowoleni z tej wizyty.

Dodatkowo, warto unikać dat ważnych meczów Realu Madryt (o ile nie planujemy na nie wybrać się), ponieważ wtedy ceny hoteli mogą znacząco wzrosnąć.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Madrytu?

Madryt nie jest najtańszym miastem, jednak z odpowiednim przygotowaniem do wizyty, możemy utrzymać nasz budżet w ryzach.

Najważniejsze muzea w Madrycie oferują darmowe wejście w określonych godzinach. Na przykład, do Muzeum Prado wejdziemy za darmo od poniedziałku do soboty od 18:00 do 20:00, a w niedzielę i święta od 17:00 do 19:00. Warto sprawdzić oficjalne strony wszystkich muzeów, które planujemy odwiedzić, aby dowiedzieć się, czy oferują podobne opcje. Jedynym minusem darmowego wejścia, zwłaszcza w sezonie, mogą być tłumy turystów oraz długie kolejki.

Jeśli planujemy częste korzystanie z komunikacji miejskiej, warto rozważyć zakup biletów okresowych. Dostępne są one na 1, 2, 3, 5 lub 7 dni. Jeżeli jednak zamierzamy podróżować rzadziej, lepszym rozwiązaniem może być zakup zestawu 10 biletów.

Na co uważać podczas odwiedzin Madrytu?

  • Dni zamknięcia muzeów - większość ważniejszych muzeów jest otwarta siedem dni w tygodniu, ale niektóre z nich zamykane są w poniedziałki lub wtorki - nie ma tu reguły. Niektóre z mniejszych muzeów otwarte są też krótko, na przykład tylko do godziny 15:00.
  • Siesta, czyli przerwa w środku dnia, nie jest bardzo popularna w turystycznych częściach Madrytu. Jeśli jednak planujemy odwiedzać restauracje czy sklepy nastawione na mieszkańców, warto mieć to na uwadze. Hiszpanie jedzą główny posiłek wieczorem, więc w ciągu dnia nie wszystkie lokale serwują dania główne.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama