Micropia w Amsterdamie - czyli świat mikroorganizmów pod lupą
Micropia to stosunkowo nowe miejsce na mapie atrakcji w Amsterdamie. Jest to "muzeum" z "żywą wystawą", można powiedzieć nawet, że to taki "ogród zoologiczny z mikroorganizmami".
Czym jest Micropia?
To miejsce, w którym obejrzysz pod mikroskopem niewidzialne gołym okiem organizmy, takie jak bakterie, pierwotniaki, roztocze czy nicienie oraz inne drobnoustroje.
Micropia ma na celu szerzenie wśród większej publiczności świata mikrobów, które nam towarzyszą w codziennym życiu, chociaż możemy sobie do końca z tego nie zdawać sprawy. To miejsce, gdzie dowiemy się o otaczających nas mikroorganizmach oraz o tym, które żyją na naszym ciele a nawet i w nim.
Innowacyjny "muzeum" budzi szerokie zainteresowanie nie tylko w Holandii, co ciekawe już zdobyło kilka różnego typu nagród i wyróżnień. Micropia to nie tylko "wystawy", to również miejsce spotkań i badań oraz popularyzowania mikrobiologii.
Zwiedzanie
Zwiedzanie rozpoczynamy przy kasie, tam zostaniemy najpierw poproszeni o zostawienie bagaży w przechowywali (kilka stopni niżej za kasami), następnie przechodzimy przez "bramkę" skanując bilet. Zatrzymujemy się przy windzie, gdzie czekamy chwilę na obsługę, która zawiezie nas na górę, na główne piętro atrakcji.
Obok windy, czekając na wjazd na górne piętro możemy rozpocząć eksplorowanie świata mikroorganizmów, już tutaj zobaczymy przykładowe formy życia mikrobów w powiększeniu. Podczas wjazdu windą nad nami wyświetli się krótkie "into".
Micropia to głównie mikroskopy, dzięki którym w powiększeniu zobaczymy najprzeróżniejsze drobnoustroje, to także miejsce gdzie zebrano przykładowe produkty używane przez ludzi na co dzień, (również pokazane w częściowo w powiększeniu) - dostrzeżemy na nich otaczające nas przez cały czas mikroby.
Na miejscu będziemy mogli również posłuchać krótkiej prelekcji (w prostym języku angielskim) np. pod tytułem bioplastik. Podczas tego niedługiego wykładu może odbyć się również malutka prezentacja (w zależności od tematu prelekcji), a na końcu będziemy mogli zadawać pytania. (Za mówcą znajduje się laboratorium.)
W budynku zainteresować mogą nas nie tylko eksponaty i mikroskopy ale także "interaktywne wystawy i urządzenia". Np. dla zwiedzających udostępniono ciekawe rozwiązanie, które przy połączeniu nowych technologii pozwala nam zobaczyć jak na naszym własnym ciele rozkładają się mikroorganizmy. Stajemy przed dużym interaktywnym ekranem i obsługujemy bezdotykowo, ruchami rąk.
Zwiedzanie kontynuujemy schodząc schodząc schodami na dół, gdzie czeka na nas dalsza część wystawy, gdzie zobaczymy przede wszystkim dużo przedmiotów z życia codziennego.
Informacje praktyczne
Micropia ucieszy zapewne osoby interesujące się mikroorganizmami, mikrobiologią czy ogólnie biologią. Żeby dodatkowo zwiększyć nasze zainteresowanie organizatorzy przygotowali dla zwiedzających specjalne "książeczki" (ulotki), które na odwrocie posiadają niezapełnione czyste pole na stempelki.
Stempelki można "zdobywać" przy każdym kolejnym etapie zwiedzania.

Uwaga: Placówka rekomenduje wstęp dla osób od 8. roku życia. Na miejscu znajdują się opisy w języku angielskim.
Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie www.micropia.nl/en/.
Dni i godziny otwarcia [stan na styczeń 2020]
Micropia czynna jest codziennie, w godzinach zależnych od dnia tygodnia:
- poniedziałek - środa: 9:00 - 18:00
- czwartek - sobota: 9:00 - 20:00
- niedziela: 9:00 - 18:00
Ceny biletów wstępu [stan na styczeń 2020]
Micropia oferuje normalne bilety oraz bilety łączone z wejściem do położonego obok ogrodu zoologicznego w Amsterdamie.
Micropia - bilety wstępu:
Podczas zakupów on-line mogą być dostępne zniżki.
Lokalizacja
Adres:
Plantage Kerklaan 38-40, 1018 CZ Amsterdam, Holandia