Muzeum Reina Sofia (Królowej Zofii) w Madrycie - zwiedzanie, kolekcja, bilety
Muzeum Królowej Zofii (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) to jedna z trzech słynnych placówek madryckiego "Trójkąta Sztuki", obok Muzeum Prado oraz Muzeum Thyssen-Bornemisza.
Muzeum skupia się na sztuce współczesnej i nowoczesnej, kładąc spory nacisk na wystawy czasowe. Reina Sofía to jednak nie tylko klasyka awangardy XX wieku, ale również dynamiczna przestrzeń ekspozycyjna dla współczesnych twórców, będąca sceną dialogu między różnymi epokami i stylami artystycznymi. Muzeum, jako ośrodek edukacji i kultury, oferuje liczne wystawy czasowe, warsztaty, konferencje i wydarzenia, co czyni je popularnym punktem na kulturalnej mapie Madrytu.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Madrytu.

Muzeum Reina Sofia i jego historia
Muzeum, którego oficjalna inauguracja miała miejsce 10 września 1992 roku, otrzymało nazwę na cześć królowej Zofii. Placówka mieści się w imponującym XVIII-wiecznym budynku dawnego szpitala, który po renowacji stał się przestrzenią dla jednego z najważniejszych zbiorów sztuki współczesnej w Europie. Ta część muzeum nazywana jest "budynkiem Sabatiniego", ponieważ to architekt Francisco Sabatini nadzorował budowę szpitala,
Gmach dawnego szpitala został rozbudowany o nowoczesną część, za projekt której odpowiadał ceniony architekt Jean Nouvel. W ten sposób zwiększono dostępny obszar wystawienniczy o niemal 60%. Obecnie nowoczesna część nazywana jest po prostu "budynkiem Nouvela".

Kolekcja
Oficjalnie kolekcja Reina Sofía obejmuje około 22 tysiące dzieł sztuki, które datowane są końca XIX stulecia do czasów współczesnych. Na wystawie zobaczymy jednak tylko niewielki ułamek tych zbiorów**.


Kolekcja stała składa się z kilku wystaw. Dla większości turystów najważniejszym etapem zwiedzania jest wizyta na drugim piętrze budynku Sabatiniego, gdzie prezentowane jest malarstwo. Sercem wystawy jest słynna "Guernica" Pabla Picassa, monumentalne dzieło antywojenne, które stało się globalnym symbolem protestu przeciwko okrucieństwom konfliktów zbrojnych. W sali, której jest prezentowana, wywieszono też szkice przygotowawcze artysty. Po ukończeniu obrazu Guernica Picasso namalował kilka obrazów z motywem traumy wojennej - w Reina Sofia zobaczymy poruszającą "lamentującą kobietę" oraz "matkę ze zmarłym dzieckiem".


Oprócz Picassa, muzeum prezentuje dzieła innych legendarnych artystów. Najpopularniejszym jest Salvador Dalí - w Reina Sofia wystawiany jest jego ekscentryczny "Wielki masturbator", choć nie tylko - na nas spore wrażenie zrobiła "Dziewczyna w oknie". Podczas wizyty zobaczymy też prace takich sław jak René Magritte, Joan Miró, Juan Gris czy Francis Bacon. Przyznamy się Wam jednak, że sami liczyliśmy na bogatszą ekspozycję i pierwsza wizyta była dla nas lekkim zawodem.


Kolejne wystawy to instalacje i dzieła typowe dla sztuki współczesnej. Kilka rzeźb zobaczymy dodatkowo na wewnętrznym dziedzińcu.

Wprawdzie kolekcja stała nie zachwyca ilością dzieł sztuki, jednak muzeum zawsze oferuje kilka wystaw czasowych, które zajmują aż trzy piętra. Zauważyliśmy, że sporo osób bez zbędnej zwłoki przemierza sale kolekcji stałej, by odnaleźć Guernicę, a następnie ruszają oglądać wystawy czasowe. Ich kalendarz znajdziecie na oficjalnej stronie.
Zwiedzanie Muzeum Reina Sofia
Odbiór muzeum zależy od tego, jak bardzo przemawia do Was sztuka współczesna. Jeśli nie jesteście wielkimi miłośnikami różnego rodzaju instalacji, a zależy Wam głównie na obejrzeniu kolekcji malarstwa, zwiedzanie kolekcji stałej można zamknąć nawet w 45 minut.

Jeśli jednak najnowszy okres w sztuce to coś, co Was interesuje, możecie zarezerwować sobie nawet dwa razy tyle czasu. W takim przypadku polecamy Wam jednak dopłatę do przewodnika audio w języku angielskim.
Trudno oszacować czas potrzebny na zwiedzenie wystaw czasowych, bowiem każda się różni. Na obejrzenie ich wszystkich możecie potrzebować od 30 do nawet 90 minut.
Osobiście wizytę zaczynaliśmy zawsze od 2. piętra budynku Sabatiniego, gdzie znajduje się wystawa malarstwa, i następnie przechodziliśmy przez kolejne wystawy stałe i czasowe.
Na dachu budynku mieści się taras widokowy, ale ostatnio był on zamknięty. Warto to jednak śledzić.

Muzeum Reina Sofia - informacje praktyczne
Dni i godziny otwarcia
Muzeum jest czynne codziennie oprócz wtorku. Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie.
Kasa biletowa zamykana jest na 30 minut przed oficjalną godziną zamknięcia. Odwiedzający są proszeni o opuszczenie sal już na kwadrans przed zamknięciem.
Bilety
Bilet wstępu kosztuje 12€ - cena jest taka sama przy zakupie w kasie jak i na oficjalnej stronie. Zakup na oficjalnej stronie może pozwolić nam ominąć kolejkę do kasy.
Bezpłatny wstęp dla dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, uczniów i studentów do 25. roku życia (sugerowana jest pokazanie karty ISIC) oraz osób z niepełnosprawnościami (i jeśli istnieje taka potrzeba, darmowy wstęp przysługuje jednemu ich towarzyszowi).
Dostępny jest również bilet łączony do trzech muzeów Trójkąta Sztuki w cenie 32,80€ (20% zniżki względem zakupu pojedynczych biletów osobno).
Bezpłatny wstęp dla wszystkich
Muzeum oferuje bezpłatny wstęp dla wszystkich przez dwie ostatnie godziny otwarcia. Aby z niego skorzystać, należy ustawić się w kolejce na zewnątrz. Następnie zostaniemy wpuszczeni do środka, gdzie odbierzemy bezpłatny bilet i będziemy mogli rozpocząć zwiedzanie. Nie ma możliwości wcześniejszego zarezerwowania bezpłatnego biletu online.
Ostatnio dwukrotnie obserwowaliśmy jak to wygląda w praktyce i kolejka porusza się powoli w porównaniu z Prado (prawdopodobnie wpływ na to ma fakt, że kasy i wejście znajdują się w tym samym miejscu), dlatego sporo osób pojawia się na miejscu nawet 30-45 minut wcześniej. Co nas zdziwiło, podczas naszych obserwacji jeszcze o 19:45 kolejka była długa. Możliwe, że w inne dni będzie to wyglądać lepiej, ale - zwłaszcza w sezonie - lepiej nie zostawiać wizyty na ostatnią chwilę. Przypominamy, że odwiedzający są wypraszani z sal już około kwadrans przed oficjalną godziną zamknięcia.
