Ogród botaniczny w Glasgow

Przed wejściem do ogrodu botanicznego w Glasgo - ogród botaniczny w Glasgow

Ogród botaniczny w Glasgow (Glasgow Botanic Gardens) to zielona oaza spokoju, idealna dla wszystkich, którzy pragną odpocząć i zregenerować siły po długim tygodniu pracy. Położony w zachodniej części miasta regularnie przyciąga tłumy miejscowych i turystów.

!Wnętrze szklarni Kibble Palace - ogród botaniczny w Glasgow
Wnętrze szklarni Kibble Palace - ogród botaniczny w Glasgow

Ogród botaniczny jest popularnym miejsce plenerowych przyjęć i pikników. Uwielbiany zwłaszcza przez entuzjastów botaniki, którzy mogą w nim podziwiać wyjątkowe gatunki roślin, umieszczone w kilku przestronnych szklarniach. Na terenie ogrodów znajduje się również plac zabaw dla dzieci oraz niedawno otwarta herbaciarnia. Wstęp do ogrodu jest bezpłatny.

Muchówka - ogród botaniczny w Glasgow

Historia i ciekawostki

Ogród został utworzony w 1817 roku na wniosek Królewskiego Instytutu Botanicznego w Glasgow. Jego projekt powstał z myślą o miejscowym uniwersytecie. Ogród miał dostarczać studentom kierunków medycznych i botanicznych pomocy dydaktycznych.

Szklarnia - ogród botaniczny w Glasgow

W 1821 roku William Jackson Hooker - jeden z najwybitniejszych botaników na świecie został mianowany profesorem botaniki na Uniwersytecie w Glasgow. W ciągu dwudziestu lat, podczas których ogrody były pod jego kierownictwem ich potęga rosła w siłę. W 1825 roku zbiory liczyły aż 12.000 gatunków roślin.

Wizyta w ogrodzie botanicznym w Glasgow

Kibble Palace

Podczas spaceru po ogrodzie zajrzyjcie do Kibble Palace – przestronnej szklarni o powierzchni 2137 m², powstałej pod koniec XIX wieku. Projekt szklarni stworzył John Kibble. Przez 7 lat od otwarcia na terenie obiektu odbywały się wydarzenia kulturalne. W 1880 zdecydowano, że budynek będzie przeznaczony wyłącznie do ekspozycji roślin. Obecnie znajdują się w nim te najbardziej wymagające gatunki. Wśród nich np. australijskie drzewa paprociowe. Niektóre z nich mają nawet 120 lat!

!Szklarnia Kibble Palace - ogród botaniczny w Glasgow
Szklarnia Kibble Palace - ogród botaniczny w Glasgow

Jeśli chcecie obejrzeć rośliny pochodzące z regionów tropikalnych, pustynnych i stepowych, zajrzyjcie do szklarni Main Range - starej oranżerii.

!Szklarnia Main Range - stara oranżeria - ogród botaniczny w Glasgow
Szklarnia Main Range - stara oranżeria - ogród botaniczny w Glasgow

Wizyta w ogrodzie botanicznym to doskonały sposób na spędzenie rodzinnego popołudnia oraz romantycznego wieczoru. Bliskość natury, spacery wzdłuż rzeki oraz kojąca dla oczu (oraz nerwów :) ) zieleń pozwolą Wam odpocząć, zregenerować siły, dostrzec piękno otaczającej nas natury.

 podczas wizyty w Kibble Palace - ogród botaniczny w Glasgow

Informacje praktyczne

Ogród botaniczny w Glasgow udostępniony jest dla publiczności za darmo.

Adres: 730 Great Western Rd, Glasgow G12 0UE, Szkocja

Ogród botaniczny położony jest niecały kilometr od uniwersytetu w Glasgow.

Dni i godziny otwarcia

Teren ogrodu botanicznego w Glasgow otwierany jest codziennie (przez cały rok) już od 7:00. Zamykany o zmierzchu.

Szklarnie oraz herbaciarnie (Tearooms) czynne są od godziny 10:00. Szklarnie w sezonie letnim zamyka się o 18:00, natomiast w sezonie zimowym o 16:45. Herbaciarnia czynne są do 16:15 podczas sezonu letniego, zimną w okolicach zmierzchu.

spacer po ogrodzie botanicznym w Glasgow


Reklama