Podróże po Europie

Puente Nuevo (Nowy Most) i wąwóz El Tajo w Rondzie

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2024

Ronda jest jednym z najbardziej malowniczo położonych miast w Hiszpanii, a może i całej Europie. Stare miasto (La Ciudad) od nowszej części oddziela głęboki na ponad 100 metrów wąwóz nazywany El Tajo, co można przetłumaczyć jako "przecinający".

Najważniejszym łącznikiem pomiędzy oboma obszarami jest XVIII-wieczny most Ponte Nuevo (Nowy Most). Jest to jednocześnie najczęściej fotografowany obiekt w mieście i jedna z wizytówek Andaluzji.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Rondy.

Puente Nuevo (Nowy Most) i wąwóz El Tajo w Rondzie
Puente Nuevo (Nowy Most) i wąwóz El Tajo w Rondzie

Wąwóz El Tajo

Wąwóz El Tajo przez wieki był naturalną osłoną miasta i skutecznie bronił dostępu do La Ciudad, czyli najstarszego z zamieszkanych obszarów dzisiejszej Rondy. Wąwóz wydrążyła rzeka Guadaletin, będąca jednym z dopływów rzeki o nazwie Segura.

Wąwóz ma długość około pół kilometra i jest wysoki na ponad 100 metrów. Jego stosunkowo niewielka szerokości (50 metrów) powoduje, że obie części miasta wyglądają tak, jakby rozdzieliło je pęknięcie w skale.
Widok na fragment wąwozu El Tajo w Rondzie
Widok na fragment wąwozu El Tajo w Rondzie

Istnieje możliwość zejścia w dół wąwozu. Trasa znajduje się po zachodniej stronie La Ciudad, na końcu placu Plaza de María Auxiliadora (położenie: 36.738168, -5.167071). Początkowa część szlaku to zwykła droga, która zaprowadzi nas też do świetnych punktów widokowych, z których można podziwiać Ponte Nuevo.

Widok na wąwóz El Tajo w Rondzie
Widok na wąwóz El Tajo w Rondzie

Jeśli chcemy zejść w dół musimy w pewnym momencie (przed jednym z punktów widokowych) skręcić w prawo w wydeptaną ścieżkę. Trasa nie jest specjalne skomplikowana, chociaż wymaga nieco wysiłku. Na całym przejściu nie ma barierek i w niektórych fragmentach jest dość wąsko. Po deszczu zejście może być utrudnione ze względu na błoto. Warto zabrać ze sobą odpowiednie obuwie.

Fragment trasy pod Puente Nuevo (Nowym Mostem) w Rondzie
Fragment trasy pod Puente Nuevo (Nowym Mostem) w Rondzie

Trochę trudniejsze jest poruszanie się już po samym wąwozie, w jego dolnej części. Aby przejść pod mostem musimy trochę się nagimnastykować. Widoki powinny nam jednak zrekompensować ten wysiłek. Ściany wąwozu wyglądają z dołu trochę jak wielkie skały greckich Meteorów.

Jeśli ruszymy za Ponte Nuevo na północ zobaczymy w oddali platformę widokową i wejście wykute w skale. Jest to dolna część kompleksu La Mina, który znajduje się obecnie pod pałacem znanym jako Casa del Rey Moro. Wydrążony w skale wysoki tunel La Miny umożliwiał bezpieczny transport świeżej wody do miasta. Na platformę widokową możemy wejść z ogrodów Casa del Rey Moro z poziomu La Ciudad, ale zejście jest mało komfortowe (schody są nierówne i mokre).

Widok (z wąwozu El Tajo) na podest u wyjścia z kopalni La Mina w Rondzie
Widok (z wąwozu El Tajo) na podest u wyjścia z kopalni La Mina w Rondzie

Jeszcze na początku XX wieku przy zachodnim początku wąwozu funkcjonowały wiatraki. Niestety, dziś nie ma już po nich śladu.

Puente Nuevo (Nowy Most) i wąwóz El Tajo w Rondzie
Puente Nuevo (Nowy Most) i wąwóz El Tajo w Rondzie

Ponte Nuevo (Nowy Most)

Najbardziej znanym symbolem Rondy jest majestatyczny Nowy Most (Ponte Nuevo), który łączy nowe i stare miasto. Do czasu budowy tej przeprawy do przejścia ponad El Tajo wykorzystywano dwa starsze mosty, znajdujące się przy południowym krańcu wąwozu.

Prace nad budową mostu trwały 34 lata - od 1759 do 1793 roku. Ponte Nuevo zaprojektował architekt Domingo Lois de Monteagudo, który odpowiadał za budowę do 1778 roku. Po kilku latach po zatrzymaniu prac zastąpił go Martín de Aldehuela, który odpowiadał też za projekt miejskiej areny walk byków (Plaza de Toros). Nowy architekt wprowadził trochę zmian i dokończył ambitny projekt swojego poprzednika. Według niektórych miejskich legend Aldehuela zginął spadając z mostu podczas prac (w innej wersji popełnił samobójstwo). Nie jest to jednak prawda, architekt zmarł w Maladze w 1802 roku.

Puente Nuevo (Nowy Most) w Rondzie
Puente Nuevo (Nowy Most) w Rondzie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Ponte Nuevo nie był pierwszym mostem zbudowanym w tym miejscu. W 1735 roku podjęto próbę budowy pierwszej wersji przeprawy, mniej ambitnej, z jednym łukiem. Nowa konstrukcja została źle zaprojektowana i zawaliła się kilka lat później, zabierając życie blisko 50 osobom.

W trakcie hiszpańskiej wojny domowej most był świadkiem wielu krwawych scen. W pomieszczeniach wewnątrz budowli stworzono więzienie. Obie strony konfliktu upodobały sobie też przeprawę jako miejsce egzekucji. Skazanych na śmierć po prostu zrzucano w przepaść.

Dziś most możemy przejść pieszo. O ile nie trwają remonty możliwy jest też ruch samochody.

Puente Nuevo (Nowy Most) w Rondzie
Puente Nuevo (Nowy Most) w Rondzie

Muzeum/wystawa wewnątrz mostu

Architekt projektujący most znalazł miejsce na specjalne pomieszczenie, które powstało bezpośrednio nad głównym łukiem i pełniło różne funkcje, w tym więzienie. Do środka prowadzi klimatyczny tunel.

Wnętrze Nowego Mostu (Puente Nuevo) w Rondzie
Wnętrze Nowego Mostu (Puente Nuevo) w Rondzie

Dziś w środku znajduje się mała wystawa (Centro Interpretacion del Puento Nuevo), w skład której wchodzą: interaktywne ekrany, trochę zdjęć i materiałów opisowych. Nie jest to specjalne imponująca atrakcja i w środku spędzimy kilka minut. Po drodze do pomieszczenia nie będą czekać też na nas specjalnie ciekawe widoki. Wejście znajduje się po stronie północnej, w zachodnim końcu mostu. Kasa biletowa mieści się w dawnej budce strażniczej. Na szczęście bilet jest niedrogi. Jeśli planujemy zwiedzić więcej atrakcji w Rondzie, możemy zakupić bilet łączony do kilku miejsc.

Widok z wnętrza Nowego Mostu (Puente Nuevo) w Rondzie
Widok z wnętrza Nowego Mostu (Puente Nuevo) w Rondzie

Skąd najlepiej obejrzeć Nowy Most?

Istnieje kilka miejsc, z których możemy popatrzeć na most - z każdego z nich zobaczymy przeprawę z trochę innej perspektywy. Niestety, nie zawsze zobaczymy most w całej okazałości.

Najlepszy widok (na cały most) znajdziemy na trasie prowadzącej od placu Plaza de María Auxiliadora w dół ( znajduje się on na tej samej trasie, która prowadzi też do samego wąwozu). Możemy podejść do najpopularniejszego z punktów widokowych (Mirador puente nuevo de Ronda, położenie: 36.739386, -5.167483) albo w okolicę dawnych murów miejskich (Arco del Cristo, położenie: 36.739268, -5.168228). W drugim przypadku czeka nas dłuższe zejście.

Po stronie starego miasta ciekawy widok oferuje również taras w domu/muzeum Casa de Don Bosco. Na obszarze nowego miasta najlepszy widok znajdziemy na trasie pieszej otaczającej hotel Parador de Ronda od strony zachodniej.

Jeśli chcemy zobaczyć most z drugiej strony, to do wyboru mamy:

  • Punkt widokowy Mirador de Aldehuela przy Palacio de Congresos. W tym przypadku stoimy blisko mostu i widok nie będzie kompletny.
  • Północna część ogrodu Cuenca (Jardines De Cuenca). Ogród znajduje się po drugiej stronie wąwozu i pozwala na lepsze obejrzenie konstrukcji.

Dla czytelników z większym budżetem ciekawą opcją może być zatrzymanie się w jednym z hoteli z tarasem lub oknem wychodzącym na wąwóz.

Ronda - widoki z Ogrodów Cuenca (Jardines De Cuenca) na Nowy Most (Puente Nuevo)
Ronda - widoki z Ogrodów Cuenca (Jardines De Cuenca) na Nowy Most (Puente Nuevo)

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama