Punkty widokowe Rondy

W Rondzie znajdziemy wiele różnych punktów widokowych. Niestety, w całym mieście nie ma typowej wieży lub punktu obserwacyjnego z których zobaczymy miasto w całej okazałości.

Z każdego z punktów obejrzymy inną częścią lub inny fragment miasta, np. Nowy Most (Puente Nuevo), okoliczne wzgórza, arenę walk byków czy białe dachy okolicznych domostw.

Punkty widokowe podzieliliśmy na trzy sekcje - stare miasto, nowe miasto oraz fortyfikacje.

Nowe miasto

Mirador de Ronda

Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów widokowych w Rondzie. Jest to taras wychodzący poza ścianę skały. Niestety, nie zobaczymy stąd Puente Nuevo, a bardziej zachodnią okolicę miasta.

Niektórzy turyści boją się stanąć na krańcu tarasu, ale nie jest to wcale aż tak straszne!

Jeśli chcielibyśmy odpocząć od turystycznego zgiełku możemy ruszyć stąd na północ ulicą Paseo Blas Infante, która oferuje przyjemne widoki na okolicę i trochę cienia pod gałęziami drzew.

!Ronda - punkt widokowy Mirador de Ronda
Ronda - punkt widokowy Mirador de Ronda

Mirador de los Viajeros Romanticos

Punkt widokowy rozciągający się na tyłach hotelu Parador. Dobrze widać stąd okoliczne wzgórza i góry oraz częściowo most i stare miasto.

Nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza "punkt widokowy romantycznych podróżników" i nawiązuje do wędrowców, którzy przybywali tu w XVIII i XIX wieku w poszukiwaniu piękna i natury z dala od efektów rewolucji przemysłowej.

Restauracja Panoramico na dachu hotelu Catalonia Ronda

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć arenę walk byków (Plaza de Toros) z innej perspektywy - to nie ma lepszego miejsca! Taras restauracji na dachu hotelu Catalonia Ronda znajduje się bezpośrednio nad słynną areną. Najlepiej przyjść tu na złotą godzinę i zostać aż do pełnego zachodu słońca.

Do restauracji może wejść każdy. Wystarczy wejść do hotelu i wjechać windą na czwarte piętro. Ceny może nie są najniższe, ale zakup piwa, drinka lub herbaty można potraktować jak bilet za wejście na punkt widokowy.

!Widok na arenę byków z Restauracji Panoramico na dachu hotelu Catalonia Ronda
Widok na arenę byków z Restauracji Panoramico na dachu hotelu Catalonia Ronda

Ogrody Cuenca - Jardines De Cuenca

Ogrody Cuena znajdują się bezpośrednio przy zboczu wąwozu El Tajo. Możemy z nich zobaczyć majestatyczne ściany tej naturalnej formacji skalnej oraz wschodnią część Puente Nuevo. Wejście na teren ogrodu jest darmowe.

!Ronda - widoki z Ogrodów Cuenca (Jardines De Cuenca) na Nowy Most (Puente Nuevo)
Ronda - widoki z Ogrodów Cuenca (Jardines De Cuenca) na Nowy Most (Puente Nuevo)

La Ciudad - stare miasto

Mirador de Aldehuela

Punkt widokowy Mirador de Aldehuela znajduje się przy południowym końcu Nowego Mostu, po jego wschodniej stronie. Pozwala spojrzeć na wąwóz i wschodnią stronę mostu. Szczególnie ciekawy widok znajdziemy tu po zmroku, gdy budynki na szczycie ściany wąwozu są podświetlone.

Punkt obserwacyjny nazwano na cześć architekta odpowiedzialnego za budowę areny walk byków (Plaza de Toros) oraz za dokończenie projektu i budowy Nowego Mostu.

!Ronda - widok na Nowy Most (Puent Nuevo) z punktu widokowego Mirador de Aldehuela
Ronda - widok na Nowy Most (Puent Nuevo) z punktu widokowego Mirador de Aldehuela

Dom/Muzeum Casa de Don Bosco

Casa de Don Bosco to jeden z ukrytych skarbów Rondy. Dolne piętra historycznej rezydencji możemy zwiedzić, a szukający dobrych widoków powinni być zadowoleni stojąc na tarasie widokowym w willowym ogrodzie.

!Ronda - widok z Muzeum Casa de Don Bosco
Ronda - widok z Muzeum Casa de Don Bosco

Plaza de María Auxiliadora

Jedne z lepszych widoków na Nowy Most znajdziemy na tarasie placu Plaza de María Auxiliadora. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć Puente Nuevo w całej okazałości musimy zejść z placu ścieżką w dół do Mirador Puente Nuevo de Ronda (położenie: 36.739386, -5.167483). W przeciwieństwie do pozostałych opisanych punktów tylko tam zobaczymy most w całości.

!Ronda i wąwóz - widok z Plaza de Maria Auxiliadora
Ronda i wąwóz - widok z Plaza de Maria Auxiliadora

Dach kościoła Iglesia de Santa Maria la Mayor

Kościół Santa Maria la Mayor powstał po rekonkwiście w miejscu dawnego meczetu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zwiedzając świątynie możemy wejść również na taras znajdujący się troszkę poniżej dachu budowli.

Z góry zobaczymy dachy sąsiednich budynków i okoliczne wzgórza. Ciekawym rozwiązaniem są ławeczki na których możemy usiąść i odpocząć.

!Ronda - punkt widokowy na dachu kościoła Iglesia de Santa Maria la Mayor
Ronda - punkt widokowy na dachu kościoła Iglesia de Santa Maria la Mayor

Stary Most - Puente Viejo

Inny z ciekawych punktów widokowych znajdziemy na Starym Moście (Puente Viejo). Zobaczymy stąd z innej perspektywy wąwóz El Tajo oraz południową część miasta.

Fortyfikacje

Oryginalnymi punktami widokowymi Rondy są pozostałości po miejskich fortyfikacjach, które dawniej broniły dostępu do miasta

Pierwsza część murów znajduje się po wschodniej stronie starego miasta (Murallas de la Cijara) pod adresem Calle Goleta 10. W dobrym stanie zachowały się mury oraz wieża obronna, na które możemy wejść. Uwaga! Schody są w dobrym stanie, ale nie ma tam żadnych barierek (stan na listopad 2017). Jeśli zejdziemy wąską drogą w dół na północ to po drodze miniemy przynajmniej jeszcze jedną wieżę, na którą będziemy mogli wejść.

Druga część oryginalnej fortyfikacji zachowała się na południowym krańcu starego miasta. Jest to dawna brama miejska Puerta de Almocábar wraz z otaczającymi ją murami i wieżami. Możemy przespacerować się po całej fortyfikacji. Niestety, nie znajdziemy tam imponujących widoków - z góry popatrzymy jedynie na okoliczne place i fragmenty dalszej okolicy.

!Ronda - widok z murów Murallas de La Clijara
Ronda - widok z murów Murallas de La Clijara

Reklama