Podróże po Europie

Punkty widokowe nad Balatonem

Balaton to bez wątpienia piękne jezioro. Pobyt nad “węgierskim morzem” dostarczy nam z całą pewnością niesamowitych widoków. A gdyby tak spojrzeć na ten zbiornik wodny i jego okolice… z góry? Przedstawiamy kilka punktów widokowych zlokalizowanych nad Balatonem.

Najlepsze punkty widokowe nad Balatonem

  • Wieża widokowa w Siofok - Siofok Viztorony
  • Gömbkilátó - kula widokowa
  • Wieża widokowa w Fonyod - Sipos-hegyi kilátó
  • Wieża widokowa w Cserszegtomaj
  • Panorama z półwyspu Tihany
  • Wzgórze Jókai kilátó

Wieża widokowa w Siofok - Siofok Viztorony

Wbrew temu co może wydawać się na pierwszy rzut oka ta budowla nie jest nowa - powstała w 1912 roku i przez kilka dziesięcioleci pełniła rolę wieży ciśnień. W czasie drugiej wojny światowej została poważnie uszkodzona, ale już w 1946 roku w pełni przywrócono jej funkcjonalność. Ze względu na przebudowę i unowocześnienie sieci wodociągowej wyszła z użycia w latach siedemdziesiątych. Władze miasta w krótkim czasie uczyniły z niej punkt widokowy i taką rolę Siofok Viztorony pełni do dziś. Z racji tego, że wieża znajduje się dość daleko od brzegu z jej szczytu zobaczymy panoramę miasta. W miejscu dawnego zbiornika na wodę znajduje się niewielki bar.

Bilet wstępu: 800 HUF (ok 11,20 zł).

Wieża widokowa nad Balatonem - Siofok Viztorony
Wieża widokowa nad Balatonem - Siofok Viztorony

Gömbkilátó - kula widokowa

Na wzgórzu w miejscowości Balatonboglár znajduje się widoczna z daleka (zwłaszcza nocą kiedy rozbłyska światłem dziesiątek lamp) kula. To właśnie Gömbkilátó (po węgiersku “kula widokowa”) czyli konstrukcja, która została wystawiona przez Węgrów podczas Expo z 1958 roku i w oczywisty sposób nawiązywała swym wyglądem do belgijskiego Atomium. Kulę można było oglądać podczas Targów Narodowych w Budapeszcie. Następnie została przeniesiona nad Balaton i zamontowana w miejscu dawnej wieży widokowej. Dziś w pobliżu Gömbkilátó działa również tor saneczkowy i park linowy dla dzieci.

Bilet wstępu: normalny 250 HUF (ok 3,50 zł) i ulgowy 200 HUF (ok 2,80 zł).

Widok na kulę Gombkilato
Widok na kulę Gombkilato
Widok z kuli widokowej Gombkilato nad jeziorem Balaton
Widok z kuli widokowej Gombkilato nad jeziorem Balaton

Wieża widokowa w Fonyod - Sipos-hegyi kilátó

W miejscowości Fonyod znajdziecie aż dwie wieże widokowe - jeśli nie macie zbyt dużo czasu na zwiedzanie najlepiej wybrać się na tę położoną bliżej centrum czyli Sipos-hegyi kilátó. Droga na wzgórze jest dość dobrze oznaczona, ale stosunkowo stroma. Mimo wszystko warto ją pokonać, a potem wdrapać się na wieżę. Ze szczytu rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na jezioro!

Wejście na wieże tylko w sezonie wakacyjnym, wstęp jest płatny.

Widok z wieży widokowej Sipos-hegyi kialto w Fonyod (punkty widokowe nad Balatonem)
Widok z wieży widokowej Sipos-hegyi kialto w Fonyod (punkty widokowe nad Balatonem)

Wieża widokowa w Cserszegtomaj

Położona pomiędzy Heviz, a Keszthely jest stosunkowo nową atrakcją turystyczną. Wybudowana została z drewna w 2000 roku. Ma nieco ponad 30 metrów wysokości - z jej szczytu możemy podziwiać winnice Heviz i okolice miasta Keszthely.

Bilet wstępu: 600 HUF (ok 8,40 zł) i ulgowy 300 HUF (ok 4,20 zł).

Punkty widokowe nad Balatonem - widok na wieżę Cserszegtomaj
Punkty widokowe nad Balatonem - widok na wieżę Cserszegtomaj

Panorama z półwyspu Tihany

Paradoksalnie za podziwianie jednej z najpiękniejszych panoram nad Balatonem nic nie zapłacicie. Wystarczy przyjechać do miejscowości Tihany i podejść do opactwa benedyktynów. Droga od klasztoru na północ prowadzi przepiękną promenadą z której rozciąga się widok na północno-wschodnią część jeziora.

[Tirana - promenada nad jeziorem Balaton (punkty widokowe nad Balatonem)]
[Tirana - promenada nad jeziorem Balaton (punkty widokowe nad Balatonem)]

Wzgórze Jókai kilátó

Wzgórze (ponad 300 metrów nad poziomem morza) z drewnianą wieżą widokową wznosi się nad miastem Balatonfüred. Zostało nazwane na cześć węgierskiego prozaika Móra Jókaia (autor między innymi znanej w Polsce powieści “Złoty człowiek”), który mieszkał w jednej z pobliskich willi. Na wzgórze prowadzi szlak turystyczny.

Punkty widokowe nad Balatonem - widok na wzgórze Jokai kilato
Punkty widokowe nad Balatonem - widok na wzgórze Jokai kilato

Reklama