Zoo w Norymberdze

Norymberga, to przepiękne niemieckie miasto, w którym nikt nie powinien się nudzić, co jednak jeśli chcemy na chwilę uciec z centrum..? Dobrym pomysłem może okazać się wycieczka do norymberskiego zoo, w którym każdy spędzi miło czas.

Historia i ciekawostki

Początki ZOO w Norymberdze sięgają aż 1912 roku, kiedy to 11 maja po raz pierwszy otworzono bramy ogrodu dla publiczności. Od tego czasu zwierzyniec przeszedł jednak wiele, zbliżająca się wojna nie oszczędziła zoo.

Obiekt został nawet zajęty przez nazistów (rok 1934). Znajdujące się wówczas na terenie parku Luitpolhain zoo zostało wkrótce zamknięte, bo w lutym 1939 roku.

Całe szczęście już w maju tego samego roku (1939) zakończono trwające 2 lata przygotowania do otworzenia nowego miejsca i wtedy nastąpiło ponowne otwarcie z obecnej lokalizacji. Wybór miejsca nie był przypadkowy, kierowano się krajobrazem i ukształtowaniem terenu.

II wojna światowa to niezbyt szczęśliwy okres dla tego miejsca, podczas bombardowań zniszczone zostały praktycznie wszystkie budynku w parku, a co najgorsze, umarło wiele zwierząt. Rekonstrukcje i dążenie do uzyskania stanu sprzed wojny trwały aż do roku 1960.

Zoo w Norymberdze

Dzisiaj zwierzyniec w Norymberdze prężnie się rozwija i uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Niemczech. Podczas spacerów podziwiać możemy nie tylko zwierzęta ale również leśny krajobraz a nawet figury zwierząt.

Zwierzęta i wybiegi

ZOO w Norymberdze to wiele ciekawych zwierząt i sporych rozmiarów wybiegów. Całość otoczona jest lasem, dzięki czemu niektóre zwierzęta wyglądają jakby żyły w swoim naturalnym środowisku.

Spotkamy tutaj wiele ciekawych gatunków zwierząt, m.in. nosorożce, pawiany, goryle, żubry, bawoły, zebry, żyrafy, wilki, lamparty, antylopy i inne. Niektóre zwierzęta i ich wybiegi możemy podziwiać z nie tylko z dołu ale również od góry.

Zoo w Norymberdze

Poniżej przedstawiamy szczególnie warte uwagi zwierzęta i obszary zoo.

Delfinarium

Delfiny to dosyć rzadko spotykane ssaki z ogrodach zoologicznych, dlatego zasługują na dodatkowe wyróżnienie, oglądać je możemy w delfinarium (dolphinarium) / lagunie delfinów (dolphinlagoon). Te przepiękne zwierzęta współdzielą swój dom z fokami. Zarówno jedna, jak i drugie podziwiać możemy z dwóch perspektyw, z góry - w części znajdującej się na zewnątrz oraz zza szyby obserwując jak pływają pod wodą.

W "pawilonie" do podziwiania podwodnych umiejętności delfinów oraz towarzyszących im fok, po przeciwległej stronie zobaczymy również manaty karaibskie, imponujące swoimi rozmiarami.

!Delfiny w Zoo w Norymberdze
Delfiny w Zoo w Norymberdze

W norymberskim zoo nie zabraknie również pokazów z delfinami, odbywają się o: 11:00, 14:00 i 15:30. Godziny mogą ulec zmianie, najlepiej upewnić się i zapytać o nie przy kasie.

Ciekawostką jest, że pierwsze delfiny zamieszkały w tym zwierzyńcu już w roku 1971.

!Foka i delfiny w ZOO w Norymberdze
Foka i delfiny w ZOO w Norymberdze

Panda mała

Kolejne mniej spotykane zwierzę to panka ruda (panda mała), której wybieg podziwiać możemy zarówno z dołu jak i z góry, dzięki czemu przy odrobinie szczęścia będziemy mieli okazję wypatrzeć ją kryjącą się pośród gałęzi.

!Panda mała - Zoo w Norymberdze
Panda mała - Zoo w Norymberdze

Więcej informacji w osobnym tekście o pandce rudej.

Niedźwiedź polarny i Aquapark

Niedźwiedzie polarne do swojej dyspozycji mają duży wybieg, który możemy podziwiać głównie z podwyższonej platformy. Całość znajduje się na obszarze znanym jako Aquapark, gdzie spotkamy również foki i inne zwierzęta.

!ZOO w Norymberdze - niedźwiedź polarny
ZOO w Norymberdze - niedźwiedź polarny

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również osobny artykuł o niedźwiedziach polarnych.

Tygrys

Zawsze budzące podziw, cieszące oko i przyciągające uwagę zwierzęta to duże koty. W ZOO w Norymberdze dużą popularnością cieszą się tygrysy, zobaczymy je na wybiegu od zewnątrz oraz będziemy mogli wejść korytarzem do środka (pomiędzy wybiegami dla lwów i tygrysów), gdzie prawdopodobnie spotkamy ich jeszcze więcej.

!Tygrys w ZOO w Norymberdze
Tygrys w ZOO w Norymberdze

Karmienie zwierząt

Podobnie jak w wielu ogrodach zoologicznych, również w tym w Norymberdze rozpisane są godziny karmienia poszczególnych zwierząt (podane godziny mogą ulec zmianie - również bez zapowiedzi przez samo zoo). Jest to doskonała okazja na przyjrzenie się lepiej wybranym zwierzakom.

  • foki (Aquapark) - codziennie 9:45 i 13:45
  • niedźwiedzie polarne (Aquapark) - codziennie 14:15
  • inne zwierzęta w Aquapark - codziennie 14:45
  • pingwiny (Aquapark) - codziennie 15:15

Informacje praktyczne

Ogród zoologiczny w Norymberdze czynny jest przez cały rok, na jego terenie znajdziemy place zabaw do dzieci. Spacerując po zwierzyńcu uwagę przyciągnie również jego położenie - zalesiony ogród, a w nim stawy i pagórki.

Niestety na teren zoo nie można wprowadzać psów.

!Zoo w Norymberdze
Zoo w Norymberdze

Dni i godziny otwarcia

Norymberski ogród zoologiczny otwarty jest codziennie, już od 8:00 do 19:30. Ostatnie wejście możliwe jest do godziny 18:30.

Ceny biletów wstępu

  • dorosły - 13,50€
  • dorosły + dziecko - 18,00€
  • dziecko (4 - 13 lat) - 6,50€
  • studenci / emeryci / osoby niepełnosprawne - 11,50€
  • po godzinie 17:00 - 11,50€

Bezpłatny wstęp dla posiadaczy ważnej karty NÜRNBERG CARD.

Lokalizacja

Adres: Tiergarten Nürnberg, Am Tiergarten 30, D-90480 Nürnberg

Dojazd: Do obiektu dojedziemy tramwajem numer 5 lub 45.

Zoo w Norymberdze


Reklama