Podróże po Europie

Gdzie spać w Norymberdze? Najlepsze obszary i polecane hotele

Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2024

Położona w północnej części Bawarii Norymberga zalicza się do najważniejszych miast w historii Niemiec - od czasów średniowiecza był to ważny ośrodek handlowy, a w zbudowanym na wzgórzu zamku zatrzymywali się cesarzowie Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Obecnie Norymberga jest istotnym niemieckim ośrodkiem ekonomicznym i przemysłowym oraz popularnym kierunkiem turystycznym. Z tego względu ceny noclegów w mieście są stosunkowo wysokie przez większość roku i nie warto odwlekać poszukiwania zakwaterowania do ostatniej chwili. Na szczęście obok drogich hoteli znajdziemy też pensjonaty oraz apartamenty/mieszkania na wynajem, w których ceny są zauważalnie niższe.

My w ostatnich latach mieliśmy okazję kilkukrotnie odwiedzić to miasto i korzystając z naszych doświadczeń przygotowaliśmy dla Was przewodnik, w którym odpowiadamy na pytanie gdzie nocować w Norymberdze i na co zwrócić uwagę przy wyborze zakwaterowania w centrum oraz poza nim.

W jakich dzielnicach spać w Norymberdze?

Niemal wszystkie największe atrakcje Norymbergi oraz jej zabytki położone są w obrębie dawnych murów miejskich lub dosłownie kilka kroków poza granicą średniowiecznego miasta. Pojedyncze zabytki i atrakcje - takie jak Pałac Sprawiedliwości, ogród zoologiczny czy dawne tereny zjazdowe partii nazistowskiej - znajdują się poza centrum, ale bez problemu dojedziemy do nich komunikacją miejską.

Samo historyczne centrum jest też na tyle niewielkie, że możemy poruszać się po nim jedynie pieszo. Zauważalną niedogodnością jest jednak to, że nocleg w historycznych centrum nie należy do najtańszych.

Mitte - historyczne i aktualne centrum miasta

Jeśli nie blokuje nas budżet najlepszym miejscem na nocleg będzie szeroko rozumiane centrum miasta (niem. Mitte, co oznacza dosłownie Centrum). Mitte to zarówno historyczne centrum w obrębie murów miejskich, jak i obszar poza granicami średniowiecznych fortyfikacji.

Warto mieć na uwadze, że norymberskie centrum jest stosunkowo rozległe. Jeśli planujemy z samego rana wyruszyć do któregoś z frankońskich miast, warto rozważyć nocleg bliżej południowo-wschodniej części starego miasta i głównego dworca kolejowego (niem. Hauptbahnhof). Ponieważ dworzec znajduje się praktycznie przy samej starówce, jego sąsiedztwo należy do bezpiecznych - spacerowaliśmy tamtędy o różnych porach, zarówno późnym wieczorem, jak i wczesnie rano, i zawsze czuliśmy się komfortowo.

Norymberga - gdzie spać w centrum miasta?

Przykłady dobrze ocenianych noclegów w centrum miasta.

  • PrivatHotel Probst - bardzo dobrze oceniana i rozsądna cenowo opcja w bliskiej okolicy dworca głównego. Sami się tu zatrzymaliśmy podczas jednego z wyjazdów, kiedy Norymberga stanowiła naszą bazę wypadową do miast regionu. Warunki były niezłe, a stosunek ceny do jakości bardzo dobry.
  • Świetnym wyborem jest Hotel Burgschmiet Garni, leżący dosłownie kilka kroków za przebiegiem dawnych murów obronnych. Jego zaletą jest prywatny, choć płatny parking. Hotel zbiera świetne recenzje, ale jest znacznie droższy niż nasza poprzednia propozycja.
  • Ferienwohnung “Elsnerstrasse” - budżetowy, i jednocześnie bardzo dobrze oceniany apartament oddalony o 500 metrów od historycznych murów miejskich. Zaletą tego miejsca jest dostęp do aneksu kuchennego z podstawowym wyposażeniem.
  • Hotel Agneshof Nürnberg - bardzo dobrze oceniany obiekt w świetnej lokalizacji, w najprzyjemniejszej części norymberskiego starego miasta, całkiem niedaleko zamku. Jest to najdroższa z naszych propozycji.
  • tutaj znajdziecie więcej noclegów w centrum

Poza centrum

Szukając bardziej budżetowych noclegów, warto swoje poszukiwania skierować do dzielnic sąsiadujących ze starym miastem - na przykład do dzielnicy południowej (niem. Südstadt). Jest to obszar mieszkalny, ale w dalszej, położonej bardziej na południe części dzielnicy działa kilka zakładów przemysłowych. Kolejną alternatywą jest Nuremberg-Nord, czyli obszar na północ od centrum. W jego południowej części, bliżej Mitte, kursuje metro, a w dalszych zakątkach najlepiej zatrzymać sie w bliskiej okolicy przystanku tramwajowego.

Czytelnicy szukający oszczędności mogą poszukać noclegów oddalonych o kilkanaście minut jazdy komunikacją miejską lub kilkadziesiąt minut spacerem od centrum. Jeśli zostajemy w Norymberdze jedynie na dwa dni, warto zakupić kartę Nürnberg Card, która oprócz darmowych wstępów do najważniejszych atrakcji umożliwia również bezpłatne korzystanie z komunikacji publicznej.

Jeśli nie planujecie korzystać z karty Nürnberg Card i chcielibyście zatrzymać się dalej od centrum, warto dobrze policzyć koszty dojazdów. Pojedynczy bilet za przejazd przez więcej niż 2 przystanki metra lub 4 przystanki autobusowe/tramwajowe kosztuje 3,70 EUR, a bilet dzienny 9,70 EUR. Już przy dwóch osobach dojazd do centrum i z powrotem może kosztować nas dodatkowo minimum 14,80 EUR za każdy dzień. Aby nieco zaoszczędzić, możemy zakupić bilety nieco taniej online.

Norymberga - gdzie nocować dalej od centrum?

  • Bardzo dobrym wyborem w północnych dzielnicach jest Centro Hotel Nürnberg - ceny potrafią być w nim naprawdę okazyjne, jest dobrze oceniany, a do tego pokoje są naprawdę schludne. Całkiem niedaleko znajdziemy przystanek tramwajowy, z którego dojedziemy w mniej niż kwadrans do zamku.
  • Przykładem budżetowego hotelu w dzielnicy Südstadt jest obiekt sieci ibis budget - ibis budget Nürnberg City Messe. Na pewno dużym minusem jest położenie - hotel zlokalizowany jest wśród budynków przemysłowych, około 30 minut drogi spacerem od historycznego starego miasta. Z drugiej strony, jest to dobre miejsce dla turystów przyjeżdżających własnym autem (bezpłatny parking) lub szukających oszczędności. Niedaleko hotelu znajdziemy przystanek tramwajowy, skąd szybko dojedziemy do centrum i pod dworzec główny. Jest to jednak opcja mocno budżetowa o bardzo podstawowych warunkach, jak to w obiektach tej sieci najczęściej bywa - my raz tam nocowaliśmy po tym, jak trafiliśmy na promocyjną cenę o blisko połowę niższą niż najtańsza oferta w centrum. Ponieważ jednak często wybieraliśmy obiekty tej sieci w innych miastach, dokładnie wiedzieliśmy czego się spodziewać.
  • więcej noclegów na obszarze dzielnicy Südstadt znajdziecie tu

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama