Gdzie spać w Norymberdze? Garść informacji praktycznych oraz przykładowe hotele

Położona w północnej części Bawarii Norymberga jest jednym z ważniejszych historycznych niemieckich miast. Już od czasów średniowiecza był to ważny ośrodek handlowy, a w zbudowanym na wzgórzu zamku zatrzymywali się cesarzowie Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Obecnie Norymberga jest istotnym niemieckim ośrodkiem ekonomicznym i przemysłowym oraz popularnym kierunkiem turystycznym. Z tego względu ceny noclegów w mieście są stosunkowo wysokie przez większość roku i nie warto odwlekać poszukiwania zakwaterowania do ostatniej chwili. Na szczęście obok drogich hoteli znajdziemy też pensjonaty oraz apartamenty/mieszkania na wynajem, w których ceny są zauważalnie niższe.

Wybierasz się do Norymbergi?

Norymberga

Norymberga - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać Norymbergę. Największe atrakcje i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

W jakich dzielnicach najlepiej zatrzymać się w Norymberdze?

Zdecydowana większość najważniejszych miejskich zabytków i atrakcji znajduje się w obrębie dawnych murów miejskich lub dosłownie kilka kroków poza granicą średniowiecznego miasta. Pojedyncze zabytki i atrakcje (takie jak Pałac Sprawiedliwości, ogród zoologiczny czy dawne tereny zjazdowe partii nazistowskiej) położone są poza centrum, ale dojedziemy do nich bez problemu komunikacją miejską.

Samo historyczne centrum jest też na tyle niewielkie, że możemy poruszać się po nim jedynie pieszo. Zauważalną niedogodnością jest jednak to, że nocleg w historycznych centrum nie należy do najtańszych.

Turyści szukający oszczędności mogą poszukać noclegów oddalonych o kilkanaście minut jazdy komunikacją miejską lub kilkadziesiąt minut spacerem od centrum. Jeśli zostajemy w Norymberdze jedynie na dwa dni warto zakupić kartę Nürnberg Card, która oprócz darmowych wstępów do najważniejszych atrakcji umożliwia również bezpłatne korzystanie z komunikacji publicznej.

Jeśli nie planujemy korzystać z karty Nürnberg Card i chcielibyśmy zatrzymać się dalej od centrum warto dobrze policzyć koszty dojazdów. Pojedynczy bilet za przejazd przez więcej niż 5 przystanków kosztuje 3,10 EUR, a bilet dzienny 8,10 EUR. Już przy dwóch osobach dojazd do centrum i z powrotem może kosztować nas dodatkowo 12,40 EUR za każdy dzień.

Mitte - historyczne i aktualne centrum miasta

Jeśli nie blokuje nas budżet najlepszym miejscem na nocleg będzie szeroko rozumiane centrum miasta (niem. Mitte, co oznacza po prostu Centrum). Mitte to zarówno historyczne centrum w obrębie murów miejskich, jak i obszar poza granicami średniowiecznych fortyfikacji.

Warto mieć na uwadze, że norymberskie centrum jest stosunkowo rozległe. Jeśli planujemy z samego rana wyruszyć do któregoś z frankońskich miast możemy rozważyć nocleg bliżej południowo-wschodniej części starego miasta i głównego dworca kolejowego (niem. Hauptbahnhof).

Przykłady dobrze ocenianych noclegów w centrum miasta.

  • Dream & Relax Apartment's Hauptbahnhof - apartament zlokalizowany na tyłach głównego dworca kolejowego (niem. Hauptbahnhof), skąd szybko wyruszymy na lotnisko lub pojedziemy do innych frankońskich miast. W mieszkaniu możemy korzystać z dobrze wyposażonej kuchni.

  • Ferienwohnung “Elsnerstrasse” - bardzo dobrze oceniany apartament oddalony o 500 metrów od historycznych murów miejskich. Zaletą tego miejsca jest dostęp do dobrze wyposażonej kuchni.

  • Huxx Rooms - oddalony o półtora kilometra od historycznego centrum hotel apartamentowy. Minusem jest współdzielona toaleta.

Znajdź inne noclegi w centrum

Poza centrum

Szukając bardziej budżetowych noclegów możemy swoje poszukiwania skierować do dzielnic sąsiadujących ze starym miastem - na przykład do dzielnicy południowej (niem. Südstadt). Jest to obszar mieszkalny, ale w dalszych południowych częściach dzielnicy działa kilka zakładów przemysłowych.

Przykładem budżetowego hotelu w tej okolicy jest obiekt sieci ibis budget - ibis budget Nürnberg City Messe. Na pewno małym minusem jest położenie - hotel zlokalizowany jest około 30 minut drogi spacerem od historycznego starego miasta wśród budynków przemysłowych. Z drugiej strony jest to dobre miejsce dla turystów przyjeżdżających własnym autem (bezpłatny parking) lub szukających oszczędności. Nawet w szczycie sezonu przy wcześniejszej rezerwacji istnieje szansa na pokój dla dwóch osób w cenie około 50-55 EUR za dobę, gdzie ceny w ścisłym centrum potrafią być nawet dwa razy wyższe. W pokojach jest czysto i schludnie. Niedaleko hotelu znajdziemy przystanek tramwajowy, skąd szybko dojedziemy do centrum i pod dworzec główny.

Sprawdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Südstadt


Reklama