Zwiedzanie stadionu Schalke 04 Gelsenkirchen - Veltins-Arena

Veltins Arena, przed 2005 rokiem nazywana po prostu Arena aufSchalke, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów piłkarskich w Niemczech. Stadion został zbudowany w 2001 roku z prywatnych środków, a całkowity koszt budowy wyniósł 191 milionów Euro.

Oficjalna pojemność obiektu podczas rozgrywek Bundesligi to 61 673 (w tym 16 000 miejsc stojących), a podczas rozgrywek międzynarodowych tylko 53 994. Na stadionie znajdziemy nawiązania do górniczego pochodzenia regionu - w tym tunel przypominający wejście do kopalni. Trybuny stadionu Schalke

Otwarcie obiektu nastąpiło 13 sierpnia 2001 roku, podczas turnieju trzech drużyn: FC Schalke 04, Borussia Dortmund i 1. FC Nürnberg. W meczu otwarcia Schalke bezbramkowo zremisowało z Borussią.

Na stadionie odbywały się mecze Mistrzostw Świata w 2006 roku, odbył się tu również finał Ligi Mistrzów w 2004 roku, gdy Porto pokonało AS Monaco 3-0.

Stadion mimo swoich ponad 10 lat jest nadal jednym z najbardziej zaawansowanych obiektów na świecie, z wysuwanym dachem oraz wysuwaną murawą. Odbywają się tu największe imprezy i koncerty.

Trybuny Veltins Arena

Największe atrakcje

  • wizyta w szatni Szatnia Schalke
  • wizyta na płycie boiska (w przypadku, gdy stadion przygotowywany jest do imprezy i murawa wyjeżdża, możliwe jest spacerowanie po płycie)
  • wizyta w stadionowej kaplicy
  • wizyta w strefie mieszanej
  • wizyta na trybunach
  • wizyta w sali konferencyjnej Sala konferencyjna na stadionie Schalke
  • wizyta w nowoczesnej salce medialnej
  • wizyta w strefie mieszanej
  • wejście tunelem prowadzącym do szatni Tunel na stadionie Schalke

Muzeum

Muzeum Schalke jest bardzo małe, mieści się w jednym dużym pomieszczeniu. W środku znajdziemy wydzielone wyspy, opisujące najlepsze okresy klubu, oraz historyczne zbiory związane z klubem. Jeśli dobrze się przyjrzymy, znajdziemy tam kilka polskich akcentów w postaci plakatów oraz kart dwóch polskich obrońców, Tomasza Hajty oraz Tomasza Wałdocha.

Muzeum Schalke Ten drugi, jako kapitan Schalke, został uwieczniony również na plakacie nad schodami prowadzącymi do poziomu szatni.

Tomasz Wałdoch na stadionie Schalke Nie powinniśmy w muzeum spędzić więcej niż 30 minut, chyba, że znamy niemiecki i bardzo ciekawi nas historia tego klubu.

Sklep klubowy

Na Veltins Arena znajdziemy sklep klubowy, w którym zakupimy oficjalne pamiątki klubu, takie jak koszulki meczowe i oryginalne gadżety.

Oficjalne sklepy to nie jedyne miejsca, gdzie możemy zakupić pamiątki Schalke. Jadąc komunikacją miejską w stronę stadionu, mijamy ulicę (łatwo ją zauważyć), wzdłuż której ciągną się sklepy kibiców oraz siedziby fan klubów. Możemy wysiąść i poszukać interesującej nas pamiątki.

Praktyczne informacje [aktualizacja marzec 2018]

Ceny, dni oraz godziny mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualności bezpośrednio przed przyjazdem.

Uwaga! - Zwiedzanie stadionu wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Oficjalna strona - link.

Zwiedzanie

Zwiedzanie trwa około 75 minut, i odbywa się w języku niemieckim. W teorii prowadzący zna angielski i w zależności od rozmiaru grupy można zadawać mu pytania, w praktyce trafić można na osobę bez nawet podstawowej znajomości języka innego niż niemiecki.

Zwiedzanie rozpoczyna się przy muzeum, do którego wchodzimy schodami przy wejściu numer 12. Na obiekt wchodzimy wejściem West 1.

Jeśli chcemy odwiedzić obiekt, najlepiej wysłać maila po angielsku pod adres tour@schalke04.de i zarezerwować miejsce. Dzięki temu będziemy pewni, że na pewno uda nam się “załapać” do grupy o interesującej nas godzinie.

Ceny

Koszt dla osoby dorosłej (muzeum+zwiedzanie) to 9€, ulgowy (poniżej 21 roku życia) wynosi 5€. Bilet kupujemy w kasie w muzeum.

Koszt wejściówki normalnej jedynie do muzeum wynosi 5€, ulgowy 3€, dzieci do lat 6 wchodzą za darmo.

Dni oraz godziny

Zwiedzać stadion można od wtorku do niedzieli, oprócz dni meczowych i dni, w których odbywają się duże imprezy, jak koncerty. W dni robocze zwiedzanie odbywa się z reguły o 12:00 i 16:00, w weekendy o 11:00 i 14:30.

Muzeum jest otwarte również od wtorku do soboty od 10:00 do 18:00, w niedziele oraz w zimę otwarte jest godzinę krócej.

Dojazd

Najlepiej dojechać tramwajem linii 302, i wysiąść na stacji VELTINS Arena. Z dworca głównego czas przejazdu to około 15 minut, dojście na stadion zajmie nam nie więcej niż 10 dodatkowych minut.

Krzesełka na stadionie Schalke

!Nowoczesna salka medialna
Nowoczesna salka medialna
Boczna trybuna na obiekcie Schalke Zaplecze stadionu Schalke Wanna w szatni Schalke

Reklama