Anglia - informacje praktyczne

Waluta: Funt brytyjski Język urzędowy: angielski Numer alarmowy: 112

Wyjazd do Anglii kojarzy się głównie z wyjazdem w celach zarobkowych. Na szczęście od pewnego czasu się to zmienia i coraz więcej osób odwiedza Anglię również w celach turystycznych. Warto więc do takiego wyjazdu się odpowiednio przygotować.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd do Anglii. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

Pomimo, że wielu Anglików nadal używa czeków do codziennych rozliczeń, w praktycznie każdym sklepie sieciowym zapłacimy za zakupy kartą, także używając popularnego w Polsce PayPass-a.

W Anglii rozwinięte są również płatności z aplikacji mobilnych, np. z Apple Pay, z pomocą którego zakupimy chociażby bilety w komunikacji miejskiej w Londynie.

Płatność kartą

Płatności kartą są w Anglii czymś normalnym, nawet w kościołach korzystając z karty możemy wpłacić dobrowolną dotację.

Niektóre puby mogą nie przyjmować kart z powodu zbyt dużego ruchu i wprowadzanego przez takowe płatności zamieszania, chociaż nie powinno nas to spotkać w obszarze turystycznym.

Czy w Anglii można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów

Sklepy w Anglii są otwarte w większości przypadków siedem dni w tygodniu. Zdarza się, że sklepy sieciowe otwarte są do 23:00 lub do północy, chociaż w dni powszednie większość zamyka się o godzinie 22:00.

W niedzielę sklepy wielkopowierzchniowe (powyżej 280 metrów kwadratowych powierzchni) zgodnie z prawem mogą być otwarte jedynie 6 godzin.

Małe sklepy mogą być zamknięte w niedzielę lub otwarte krócej, zależy to od decyzji właściciela.

Napiwki

Napiwki w Anglii nie są czymś standardowym, jeśli jesteśmy zadowoleni z usługi możemy zostawić typowe 5-10%, lub zwyczajnie zaokrąglić rachunek do pełnej kwoty.

Warto mieć na uwadze, że niektóre restauracje doliczają kwotę za serwis (service charge) i warto to sprawdzić po otrzymaniu rachunku.

Czy Anglia jest bezpiecznym krajem dla turysty?

W Anglii generalnie jest bezpieczenie, ludzie są przyjaźni i powinnismy czuć się w tym kraju swobodnie.

Warto jednak zachować ogólne środki ostrożności, szczególnie wieczorem, nie chodzić samodzielnie po ciemnych uliczkach poza centrami miast, ani przesadnie nie afiszować się ilością gotówki w komunikacji miejskiej.

Cały czas możliwe w Anglii są zamachy terrorystyczne, niestety staje się to codziennością dla całej Europy.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

W większości miast w Anglii w komunikacji występuje zjawisko Peak oraz Off Peak. Peak, czyli godziny szczytu, wyróżniają się wyższymi cenami. Warto o tym pamiętać kupując bilety. Z reguły okres Off Peak zaczyna się po godzinie 9:00, z przerwą na godziny powrotów z pracy - 16:00 do 18:00.

Dotyczy to również komunikacji miejskiej - w dużych miastach bilet dzienny zaczynający się od 9:00 często będzie tańszy od tego umożliwiającego przejazdy od samego rana.

Kościoły oraz świątynie

Większość kościołów w Anglii jest darmowych, oprócz kilku wyjątków - takich jak Opactwo Westminster. Mimo to, w wielu historycznych kościołach zastaniemy budki z możliwością zostawienia dotacji - warto wspomóc chociaż małą kwotą, ponieważ wiele z nich nie otrzymuje wsparcia od władz państwowych.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu do Anglii?

Darmowe muzea

Wszystkie publiczne muzea w Anglii są darmowe, w każdym mieście. Widoczne jest to szczególnie w Londynie, gdzie kilka dni możemy spędzić odwiedzając jedynie wspaniałe darmowe placówki.

Wcześniejsze kupowanie biletów oraz wejściówek

W wielu miejscach w Anglii kupując bilety online z wyprzedzeniem oszczędzamy z reguły 1-3£. Dużo większe oszczędności są możliwe przy wcześniejszym zakupie biletów pociągowych oraz autobusowych. Ceny biletów zakupionych z wyprzedzeniem mogą być nawet 50% niższe.

Zakup karty English Heritage

Jeśli chcemy odwiedzić większą liczbę atrakcji, takich jak zamki czy miejsca dziedzictwa narodowego jak Stonehenge, warto zakupić kartę organizacji English Heritage, która kosztuje 30£ i pozwala przez 9 dni zwiedzać wszystkie atrakcję, którymi opiekuje się wspomniana organizacja. Aby uświadomić sobie jaka to oszczędność, warto wspomnieć, że wejściówka do Stonehenge dla jednej osoby to wydatek 15,50£.

Karta English Heritage dla rodziny to koszt 57£, a dla dwóch osób dorosłych 52£. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem.


Reklama