Festiwal balonów w Bristol

Festiwal balonów w Bristol - BRISTOL INTERNATIONAL BALLOON FIESTA to niezwykła uczta dla zmysłów, barwne, niepowtarzalne, nieporównywalne z niczym innym widowisko.

Trudno się dziwić, że każdego roku festiwal przyciąga do Bristol wielotysięczną publiczność. Obecnie, jest on jednym z największych międzynarodowych festiwali balonów na ogrzane powietrze i jednym z ważniejszych symboli miasta.

Historia festiwalu balonów

Festiwal balonów w Bristolu po raz pierwszy zorganizowano w 1979 roku, to sama idea zaczęła kiełkować już w latach 60. XX wieku, kiedy to Giles Bulmer przyniósł do Bristolskiego Klubu Szybowcowego (Bristol Gliding Club) jeden z numerów magazynu National Geographic. W magazynie opisywano nowoczesny typ balonu, wynaleziony w USA przez Eda Yosta. Amerykański balon stał się inspiracją dla 7 członków klubu, którzy zbudowali Bristol Belle - pierwszy nowoczesny balon w zachodniej Europie. Pierwszy lot balonu odbył się 9 lipca 1967 roku.

Jeden z pracowników klubu - Don Cameron, jako miłośnik baloniarstwa samodzielnie zbudował kilka balonów. Co ciekawe, właśnie wtedy popyt na nie nieoczekiwanie zaczął wzrastać. Zaintrygowany tym faktem Cameron, porzucił swoje bieżące obowiązki i zaczął działać pod własną marką, zakładając firmę Cameron Balloons. Reklamował on swoje produkty (jednocześnie testując je) w zapierających dech w piersiach okolicznościach, np. latając nad Saharą czy nad Alpami. W 1978 roku entuzjasta baloniarstwa został zauważony przez Bristol Junior Chamber. Zaproszono go i poproszono o podzielenie się swoimi przygodach, o których miał opowiedzieć. Po jego wystąpieniu uczestnicy przenieśli się do pubu, w którym wspólnie stworzyli ideę festiwalu. Jego miejscem miała stać się duża połać ziemi, na której swoje modele testowała m.in. zlokalizowana niedaleko firma Camerona - Ashton Court.

Jak powiedzieli, tak też uczynili. Pierwszy festiwal balonów trwał 3 dni - od 7. do 9. wresęnia 1979 roku. Na niebie zobaczyć można wtedy było 27 balonów nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale również z Niemiec, Luksemburga, a nawet USA i Australii. W 2004 roku było ich już 150.

Festiwal balonów dzisiaj

Ze względu na warunki pogodowe, balonowa fiesta odbywa się obecnie na początku sierpnia i trwa 4 dni. Wśród wirujących na niebie balonów, znajdują się nie tylko te standardowe, ale również bardzo oryginalne. Do najciekawszych z całą pewnością należą: wózek Tesco :) czy też balon przypominający kształtem latający spodek z USA a nawet ptaka kiwi z Nowej Zelandii.

Jeśli pogoda pozwala, starty odbywają się zbiorowo 2 razy w ciągu dnia - o 6 rano i 18.

Oprócz podziwiania podniebnych lotów do dyspozycji odwiedzających jest również kilkaset namiotów z różnego rodzaju atrakcjami dla dzieci i dorosłych, a także rozmaite karuzele oraz specjalne kule na wodzie, uwielbiane szczególnie przez najmłodszych.

Na miejscu będziecie mogli skorzystać także z widokowych przelotów balonem nad okolicą. O muzyczną oprawę imprezy dbają lokalne kapele z regionu South West.

Jednym z najpiękniejszych momentów festiwalu jest element ceremonii towarzyszący dniu otwarcia oraz zamknięcia - Night Glow. Night Glow to pokaz, polegający na zapalaniu i gaszeniu płomieni szeregu balonów w rytm grającej muzyki.

Nieodzownym elementem imprezy są równie efektowne pokazy sztucznych ogni.

Jako ciekawostkę zdradzimy Wam, że w 2003 roku jeden z mostów, prowadzących na miejsce fiesty - Clifton Suspension Bridge został znacznie przeciążony przez wracające z imprezy tłumu. W roku 2004 wprowadzono ograniczenia w ruchu na tym moście i jest on zamykany w określonych godzinach, podczas festiwalu.

Zaplanowane festiwale

Jeśli chcecie sami, na żywo obejrzeć niebo pełne balonów, w 2017 roku festiwal odbywać się od 10 do 13 sierpnia (czwartek - niedziela).

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu - Bristol Balloon Fiesta.


Reklama