Podróże po Europie

La Mina i ogrody Palacio del Rey Moro w Rondzie

Północno wschodnia część starego miasta kryje jeden z sekretów Rondy - podziemny kompleks La Mina (kopalnia). Słowo kopalnia może kojarzyć się nam z wydobyciem kamienia lub wartościowego kruszcu, ale w tej konkretnej kopalni w czasach arabskich wydobywano po prostu wodę. A precyzyjniej transportowano ją z wąwozu El Tajo, prosto z rzeki Guadaletin, przez specjalne tunele wydrążone w skale pod miastem.

Ronda - kopalnia La Mina
Ronda - kopalnia La Mina

Do czasu budowy Nowego Mostu (Puente Nuevo) dostarczanie wody do miasta było skomplikowane. La Mina rozwiązywała ten problem i uniezależniała zasoby wody pitnej od tych sprowadzanych spoza murów otaczających miasto.

Kompleks powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku w trakcie panowania Abomelica I. Kopalnia ma wysokość około 80 metrów i ciągnie się aż do podstawy wąwozu El Tajo. W dół prowadzą nierówne schody (dziś jest ich mniej niż 300, a było prawdopodobnie o kilkadziesiąt więcej). Wewnątrz La Mina istniało kilka pomieszczeń. W niektórych z nich stały specjalne koła (noria) wspomagające pobieranie wody. Dolna część kompleksu przypominała twierdzę i miała umożliwić obronę zapasów oraz zapobiec wejściu wrogich oddziałów do miasta. Znajdowały się tam m.in. magazyn na broń, stanowisko obserwacyjne czy miejsce w którym przesiadywali żołnierze. Niestety, dziś wszystkie pomieszczenia są puste i trudno domyślić się jakie było ich oryginalne przeznaczenie.

Wnętrza kopalni La Mina w Rondzie
Wnętrza kopalni La Mina w Rondzie

Według popularnych teorii tunele i pomieszczenia kopalni wydrążyli chrześcijańscy niewolnicy, którzy byli wykorzystywani również przy późniejszym "wydobyciu" wody. Inne legendy mówią o tym, że w kopalni znajdowały się ukryte pomieszczenia pałacowe i łaźnie wykorzystywane przez rodzine władcy, ale dowodów na to nigdy nie znaleziono.

Ronda - Wąwóz El Tajo - widok po zejściu w kopalni La Mina
Ronda - Wąwóz El Tajo - widok po zejściu w kopalni La Mina

Maurowie drążąc tunele liczyli na stały dostęp do wody pitnej podczas oblężenia miasta. Sam zamysł może nie był zły, ale mógł zadziałać tylko wtedy, gdy wróg był nieświadomy istnienia kompleksu. Chrześcijanie doskonale wiedzieli jednak o La Mina. Podczas rekonkwisty najpierw zaatakowali dolną część budowli i pozbawili tym manewrem obrońców dostępu do wody, a następnie wkroczyli tunelami do miasta odbijając Rondę w 1485 roku.

Ronda - widok na wąwóz El Tajo z Ogrodów Palacio del Rey przy kopalni La Mina
Ronda - widok na wąwóz El Tajo z Ogrodów Palacio del Rey przy kopalni La Mina

Ogrody Palacio del Rey Moro

Wejście do kopalni La Mina znajduje się na terenie ogrodów Palacio del Rey Moro, czyli ogrodów przy Pałacu Króla Maurów. Pompatyczna nazwa nie ma zbyt wiele wspólnego z faktami historycznymi - ta olbrzymia willa powstała w XVIII wieku, a same ogrody jeszcze później - dopiero w 1912 roku. Ich twórcą był francuski architekt Jean Claude Nicolas Forestier. Forestier uznanie zdobył w Paryżu, gdzie był głównym konserwatorem zieleni miejskiej i zaprojektował m.in. ogrody na Polu Marsowym. W Hiszpanii odpowiadał za projekty wielu parków i terenów zielonych, w tym za ogrody na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie.

Ronda - Ogrody Palacio del Rey Moro przy kopalni La Mina
Ronda - Ogrody Palacio del Rey Moro przy kopalni La Mina

Projekt ogrodów łączy styl mauretańsko-hiszpański (fontanny, charakterystyczne płytki, różnorodność roślinności) z bardziej rygorystycznym układem znanym z Europy zachodniej. Ogród ma dwa poziomy i długi taras bezpośrednio nad wąwozem El Tajo. Bez wątpienia jest to przyjemne miejsce na krótki odpoczynek od tłumów turystów.

Palacio del Rey Moro w Rondzie
Palacio del Rey Moro w Rondzie

Zwiedzanie i informacje praktyczne (aktualizacja 2017)

Wejście na teren kompleksu znajdziemy przy ulicy Calle Cuesta de Santo Domingo 9. Najpierw wchodzimy do ogrodów. Wejście do La Mina znajduje się w ich północno-wschodniej części.

W trakcie zwiedzania wejdziemy do ogrodów i kopalni. Zejście na sam dół La Mina (i późniejsze wejście z powrotem) jest mało przyjemne. Schodzimy po nierównych i często mokrych/śliskich schodach. Na samym dole wyjdziemy na platformę widokową wychodzącą bezpośrednio na wąwóz El Tajo.

Bilet wstępu kosztuje 5€ dla osób dorosłych i 3€ dla dzieci.

Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela od 10:00 do 18:00.

Ronda - zejście do kopalni La Mina
Ronda - zejście do kopalni La Mina

Reklama