Litwa - informacje praktyczne

Waluta: Euro Język urzędowy: litewski Numer alarmowy: 112

Wilno jest jednym z ulubionych celów turystycznych Polaków, szczególnie tych mieszkających we wschodniej i centralnej Polsce. W Wilnie i na Litwie znajdziemy wiele polskich śladów, a mieszkańcy tego kraju w większości są dobrze nastawieni do turystów z Polski.

Do odwiedzin Litwy i Wilna zachęcają również ceny, które są podobne do tych w Polsce.

Przygotowaliśmy listę praktycznych informacji, które pomogą przygotować się na wyjazd na Litwę. Lista ta jest systematycznie rozszerzana.

Płatności

Litwa jest małym krajem i niektóre rozwiązania bankowe pojawiają się tam z opóźnieniem. Mimo to, nie powinniśmy mieć problemów z płatnościami podczas wyjazdu.

Od niedawna na Litwie możliwe są popularne w Polsce płatności zbliżeniowe PayPass.

Płatność kartą na Litwie i w Wilnie

Bez problemu powinniśmy zapłacić kartą w sklepach sieciowych, dobrych hotelach oraz w lepszych restauracjach w miejscach turystycznych lub większych miastach.

Zdecydowanie ciężej będzie w małych hotelach lub pensjonatach, w mniejszych restauracjach i kawiarniach, pubach czy sklepach osiedlowych, oraz poza największymi miastami.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy w hotelu można płacić kartą, najlepiej wysłać wiadomość z pytaniem, aby na miejscu nie zostać z problemem braku gotówki. Podobnie w małych restauracjach i kawiarniach, warto wcześniej zapytać obsługi, czy będziemy mogli po posiłku zapłacić kartą.

Czy na Litwie można płacić polską kartą?

W przypadku kart kredytowych oraz kart tzw. wypukłych nie powinnismy mieć żadnych problemów w miejscach akceptujących płatności kartami. Warto jednak wcześniej upewnić się w jaki sposób wyliczany jest kurs, aby finalnie nie przepłacić.

Na Litwie terminale z reguły obsługują karty dwóch popularnych w Polsce wystawców kart, MasterCard oraz Visa.

Bankomaty

Niektóre z polskich kart płatniczych pozwalają na wypłatę gotówki z bankomatu, warto wcześniej sprawdzić to w oddziale naszego banku. W dużych miastach na Litwie nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem bankomatu.

W przypadku karty kredytowej nie powinno być problemu, chociaż taka wypłata może wiązać się z automatycznym naliczeniem procentów kredytowych.

Godziny i dni otwarcia sklepów na Litwie

Duże sklepy i markety otwarte są na Litwie i Wilnie codziennie. W dni powszednie powinniśmy zrobić zakupy do 21:00 lub 22:00. W sobotę sklepy z reguły będą otwarte krócej, do 18:00-20:00.

W niedzielę duże sklepy działają normalnie, podobnie jak w Polsce, chociaż niektóre z nich mogą być otwarte krócej, np do 16:00.

Małe sklepy mogą być zamknięte w niedzielę, w ich przypadku wszystko zależy od polityki właścicieli.

Język polski i Polacy

Na Litwie, szczególnie w okręgu wileńskim i w samym Wilnie, wiele osób rozumie i potrafi mówić w języku polskim. Pamiętajmy jednak, że odwiedzając Litwę nie jesteśmy u siebie i warto rozpoczynać rozmowę słowem po litewsku lub angielsku, nim spróbujemy porozumieć się po polsku.

Wielu Litwinów czuje się obrażonych, gdy Polacy zaczynają rozmowę po polsku. Starajmy się zachowywać grzecznie i szanować uczucia gospodarza. Tym bardziej, że słysząc nasz akcent w większości przypadków osoby rozumiejące polski same do nas się odezwą w naszym języku.

Odwiedzając Wilno zachowujmy się godnie, aby mieszkający tam Polacy nie musieli się za nas wstydzić.

Miejsca związane z Polską

W Wilnie niemal na każdym kroku czuć polskość, szczególnie na wileńskiej Starówce i jej okolicy. Pamiętajmy jednak, że Polska jako kraj nie może utrzymywać litewskich kościołów i monumentów znajdujących się poza granicami naszego kraju, i jeśli mamy możliwość - powinniśmy wspomóc utrzymanie tych miejsc. Jak? Zostawiając ofiarę w kościołach czy kupując pamiątki w polskich sklepach, np. w piwnicy pod Ostrą Bramą.

Napiwki

Na Litwie, podobnie jak w Polsce, w restauracjach w dużych miastach przyjęło się zostawiać mały napiwek. Może to być 10% lub zaokrąglenie do pełnej kwoty.

W samoobsługowych jadłodajniach, pijalniach piwa czy w mniejszych miastach nie jest to z kolei standard.

Kościoły

Kościoły na Litwie są darmowe i ogólnodostępne. W kościołach nie ma zakazu robienia zdjęć, warto jednak zachowywać się kulturalnie i brać pod uwagę komfort obecnych w kościele modlących się wiernych.

Pamiętajmy także, że Litwini są religijnym narodem, zachowujmy się więc godnie i miejmy na sobie odpowiedni strój.

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa

Komunikacja miejska oraz międzymiastowa na Litwie działa podobnie jak w Polsce, i ma również podobne ceny. Bilety kupimy na dworcu lub u kierowcy, a przypadku komunikacji międzymiastowej w wielu przypadkach również online.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas wyjazdu na Litwę i do Wilna?

Litwa nie jest drogim krajem dla odwiedzających Polaków - co przedstawiliśmy w artykule Ceny na Litwie i w Wilnie. Warto jednak zastosować kilka sztuczek, aby zaoszczędzić podczas odwiedzin naszego wschodniego sąsiada.

Korzystajmy z kart turystycznych

Wilno oferuję kartę turystyczną Vilnius City Card. Warto zapoznać się z nią przed odwiedzeniem tego miasta, szczególnie jeśli chcemy bardzo aktywnie zwiedzać stolicę Litwy.

Znajdźmy małe, lokalne restauracje

Powinniśmy omijać restauracje na najważniejszych ulicach i w miejscach turystycznych na rzecz mniejszych lokalnych restauracji. Różnica w cenie będzie znaczna, a często również możemy trafić na smaczniejsze jedzenie.

Odwiedź targowiska

Wprawdzie żywność w litewskich sklepach nie jest droga, ale zapłacimy znacznie mniej jeśli sery lub suszone świńskie uszy kupimy na targu zamiast w markecie. Przykładem takiego miejsca może być Rynek Kalwaryjski w Wilnie (Kalvarijų g. 61).

Darmowe atrakcje

Spacerując po Wilnie i Kownie znajdziemy wiele pięknych darmowych miejsc, ulic czy kościołów. Warto również odwiedzić polskie cmentarze, np. cmentarz Bernardyński lub cmentarz na Rossie.

Czy Litwa jest bezpiecznym krajem dla turysty?

Litwa oraz samo Wilno są bardzo bezpiecznymi miejscami dla turystów. Należy jedynie zachować standardową ostrożność w okolicy blokowisk oraz wieczorem, i nie zapuszczać się w ciemne zakamarki poza głównymi ścieżkami.

Na co uważać na Litwie i w Wilnie?

Różnica czasu

Pomiędzy Litwą i Polską występuje godzinna różnica czasu, odwiedzając Litwę powinniśmy przesunąć zegarki godzinę do przodu. Jeśli w Polsce jest 12:00, na Litwie jest godzina później, czyli 13:00.

Pogoda

Na Litwie jest zimniej niż w Polsce. W przypadku miesięcy zimowych różnica może wynieść kilka do nawet 10 stopni w porównaniu do centrum Polski.

Zwróćmy też uwagę na sumy opadów, które są u naszych sąsiadów bardzo wysokie. Wielu Litwinów żartuje, że nazwa ich kraju wzięła się od słowa "lietus" oznaczającego deszcz. W związku z tym lepiej zabrać ze sobą parasol lub kurtkę.

Jeśli chcemy odwiedzić Litwę w zimie powinniśmy zabrać ze sobą ciepłe ubrania.

Zakaz palenia w lokalach i restauracjach

Na Litwie nie wolno palić wewnątrz lokali, jeśli musimy zapalić powinniśmy wyjść na zewnątrz.

Prohibicja

Od początku 2018 roku na Litwie ograniczono sprzedaż alkoholu. Napoje alkoholowe można nabyć tylko w godzinach 10-20, a w niedzielę 10-15. Sprzedawcy podchodzą do tych zasad bardzo restrykcyjnie pilnując ustawowego czasu co do minuty. Ze względu na grożące im kary raczej nie ma możliwości aby poszli na żadne ustępstwa.

Używanie języka polskiego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto rozpoczynać rozmowę słowem po litewsku lub angielsku. Pamiętajmy również, że poza okręgiem wileńskim i okolicach polskiej granicy znajomość języka polskiego nie jest niczym zwyczajnym - np. w Kownie prawdopodobnie nie spotkamy nikogo mówiącego po polsku.


Reklama