Podróże po Europie

Litwa

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2024

Miasta i miejsca

Na naszym blogu opisaliśmy dotychczas następujące miasta i miejsca:

Polskie ślady

Litwa praktycznie

Co warto wiedzieć przed odwiedzinami Litwy?

Język polski i Polacy

Na Litwie, szczególnie w okręgu wileńskim i w samym Wilnie, wiele osób rozumie i potrafi mówić w języku polskim. Pamiętajmy jednak, że odwiedzając Litwę nie jesteśmy u siebie i warto rozpoczynać rozmowę słowem po litewsku lub angielsku, nim spróbujemy porozumieć się po polsku.

Wielu Litwinów czuje się obrażonych, gdy Polacy zaczynają rozmowę po polsku. Starajmy się zachowywać grzecznie i szanować uczucia gospodarza. Tym bardziej, że słysząc nasz akcent w większości przypadków osoby rozumiejące polski same się do nas odezwą w naszym języku.

Odwiedzając Wilno zachowujmy się godnie, aby mieszkający tam Polacy nie musieli się za nas wstydzić. Pamiętajmy również, że poza okręgiem wileńskim i okolicy polskiej granicy znajomość języka polskiego nie jest czymś naturalnym - np. w Kownie prawdopodobnie nie spotkamy nikogo mówiącego po polsku.

Miejsca związane z Polską

W Wilnie niemal na każdym kroku czuć polskość, szczególnie na wileńskiej Starówce i jej okolicy. Pamiętajmy jednak, że Polska jako kraj nie może utrzymywać litewskich kościołów i monumentów znajdujących się poza granicami naszego kraju, i jeśli mamy możliwość - powinniśmy wspomóc utrzymanie tych miejsc. Jak? Zostawiając ofiarę w kościołach czy kupując pamiątki w polskich sklepach, np. w piwnicy pod Ostrą Bramą.

Różnica czasu

Pomiędzy Litwą i Polską występuje godzinna różnica czasu, więc odwiedzając Litwę powinniśmy przesunąć zegarki godzinę do przodu. Jeśli w Polsce jest 12:00, na Litwie jest godzina później, czyli 13:00.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama