Podróże po Europie

Największe atrakcje w Kownie

Będąc na Litwie obowiązkowo należy odwiedzić Kowno. I to nie dlatego, że jest to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy, ale przede wszystkim z uwagi na jego piękne położenie, zabytki architektury i historię. To tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy Wilno było w rękach Polaków została tymczasowo przeniesiona stolica Litwy. Ślady bogatej historii miasta spotykamy na każdym kroku. Znajdziemy tu moc wartych obejrzenia zabytkowych obiektów z różnych okresów jak choćby pamiętający czasy krzyżackie zamek, gotycka kamienica z XV w. tzw. Dom Perkuna, Starówka z Ratuszem i liczne budowle sakralne. Spacer słynną Aleją Wolności i pięknymi uliczkami Starego Miasta na pewno będzie godny zapamiętania. Nie możemy również zapomnieć, ze z tym miastem związany był Adam Mickiewicz. Odwiedzając Kowno warto zarezerwować czas na zwiedzanie przedmieść miasta, gdzie znajdują się pozostałości kowieńskich fortyfikacji, pomnik upamiętniający ofiary zagłady oraz Muzeum IX Fortu - Kauno IX Fortos Muziejus.

Poniżej przedstawiamy alternatywną listę co trzeba zrobić i zobaczyć będąc w Kownie.

Spacer po Rynku i Starym Mieście

Spacer po Rynku i Starym Mieście
Spacer po Rynku i Starym Mieście

Kowieńska starówka to miejsce, które skupia większość zabytkowych zabudowań z czasów od XVI wieku. Centralnym punktem jest tradycyjny rynek, typowy dla średniowiecznych miast. Otoczony jest z czterech stron pierzejami domów, dzięki czemu można poczuć klimat dawnego, historycznego miasta z tradycjami.

Najważniejszymi obiektami w jego obrębie są: gotycka Bazylika św Piotra i Pawła, dwa kościoły klasztorne oraz Ratusz z wieżą zegarową. Oprócz Ratusza i budynków sakralnych znajdują się tam odrestaurowane po wojnie kamienice z czerwonej cegły.

Pijalnia czekolady w Kownie - Chocolaterie
Pijalnia czekolady w Kownie - Chocolaterie

Na Rynku znajduje się pijalnia czekolady (Chocolaterie), gdzie podczas zimowego dnia można się porządnie rozgrzać serwowanymi tam napojami, a przy okazji skosztować pyszny deser. Z pewnością zauważy ją każdy, ponieważ budynek przyciąga swoim nietypowym, lekko pomarańczowym, ciepłym kolorem.

Warto również odejść trochę od Rynku i przespacerować się odrobinę dalej, rozglądając się po ciekawych budynkach, klimatycznych kawiarenkach i restauracjach, które można spotkać nawet w piwnicach.

Zobaczyć Dom Percuna

Dom Percuna
Dom Percuna

Dom Perkuna jest to zabytkowa kamienica kupiecka w stylu gotyckim wybudowana na przełomie XV i XVI w. Wielokrotnie zmieniała swoje przeznaczenie. Po zakupie budynku przez Jezuitów została tu urządzona kaplica (1643 r.), która przetrwała aż do 1773 roku (do kasacji klasztoru). Kamienica ulegała stopniowemu zniszczeniu. Dopiero w XIX w. obiekt został poddany pracom remontowym i przeznaczony na szkołę oraz teatr dramatyczny (uczęszczał tu Adam Mickiewicz). Po powstaniu styczniowym budynek znowu zaczął popadać w ruinę. W 1928 roku kamienica została ponownie przekazana w ręce Jezuitów, którzy zorganizowali w niej internat. Obecnie mieści się tu Muzeum Adama Mickiewicza oraz niewielka wystawa archeologiczna. Legenda głosi, że w czasach pogańskich w miejscu obecnej kamienicy mieściła się pogańska świątynia litewskiego boga Perkuna. Jego posążek znaleziono podczas remontu w XIX w. i stąd nazwa budynku. (Adres: Aleksoto g. 6.)

Zwiedzić Ratusz Miejski

Ratusz Miejski w Kownie
Ratusz Miejski w Kownie

Kauno rotušė czyli Ratusz w Kownie usytuowany jest na Starym Mieście na Placu Ratuszowym. Budynek z uwagi na swój charakterystyczny wygląd: biel oraz połączenie 53-metrowej wieży harmonijnymi spływami wolutowymi z niższymi kondygnacjami przypomina łabędzia podrywającego się do lotu, dlatego też przez mieszkańców został nazwany "Białym Łabędziem". Ratusz wyróżnia się wąskim frontem i wysoką 6-kondygnacyjną wieżą, która zajmuje pierwsze miejsce pod względem wysokości w tej części miasta.

Obiekt zbudowany w XVI wieku jako parterowy nieotynkowany budynek w latach 1771-80 został gruntownie przebudowany w stylu barokowym i wtedy dobudowano mu 53-metrową wieżyczkę. W roku 1824 Rosjanie przeznaczyli go początkowo na cerkiew, później - na arsenał. W latach 1836-38 zdewastowany budynek został odrestaurowany i przeznaczony na rezydencję carską. Przez kilka lat działał tu również teatr, a od 1869 r. do 1944 ratusz ponownie stał się siedzibą władz miejskich.

Piwnice Ratusza Miejskiego w Kownie
Piwnice Ratusza Miejskiego w Kownie

W chwili obecnej mieści się tu muzeum ceramiki, a wnętrza (historyczne muzeum burmistrzostwa) możemy bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem zapisując się wcześniej na konkretną godzinę. W środku zobaczymy m.in. piwnice, które służyły za więzienie, pokój burmistrza, a także piękną salę "The White Hall". W budynku są przechowywane najważniejsze insygnia miejskie, w tym klucz do bram miasta, pozłacany łańcuch mera, insygnia mistrza ceremonii i inne przedmioty związane z miastem (np. wzory herbów i flag). Obecnie w budynku ratusza odbywają się ceremonie ślubne, a także reprezentacyjne uroczystości miejskie.

Odwiedzenie Bazyliki św Piotra i Pawła

Wnętrze Bazyliki św. Piotra i Pawła w Kownie
Wnętrze Bazyliki św. Piotra i Pawła w Kownie

W jednym z narożników Rynku znajduje się największy katolicki obiekt sakralny na Litwie - Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie (Kauno Šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedra bazilika) to gotycki kościół z XV wieku. Jest największym katolickim obiektem sakralnym na Litwie.

Świątynia jest zbudowana z cegły, była wielokrotnie przebudowywana, a jej budowę rozpoczęto w 1413 roku. Nawa główna i wieża zostały ukończone w 1624 roku, a koniec budowy nastąpił w 1655 roku. Kościół jest trzynawowy, z czego nawa główna ma 26 metrów wysokości.

Ołtarz główny bazyliki pochodzi z 1755 roku i został wykonany przez Tomasza Podhajskiego, przedstawia grupę Ukrzyżowania w otoczeniu 12 apostołów. W kościele znajduje się aż dziewięć ołtarzy bocznych. Ściany ozdobione są obrazami Johanna Gotharda Berhoffa i Michała Andriollego.

Spacer dookoła ruin Zamku i baszty

Spacer dookoła ruin Zamku i baszty w Kownie
Spacer dookoła ruin Zamku i baszty w Kownie

Zamek w Kownie czyli Kauno Pilis to już jedynie pozostałe ruiny po obronnej twierdzy tego miasta.

Kowno istniało już w XIV wieku i pełniło funkcje obronne przed najazdami Krzyżaków na tereny Litwy. Niestety zbyt słaba warownia została przejęta i zniszczona. Później została odbudowana, jednak nie dotrwała do czasów współczesnych w całości.

Była to pierwsza na Litwie murowana konstrukcja bez wieży, za to z dwiema bramami.

Budowla była świadkiem wielkich wydarzeń historycznych. To tutaj w jej murach w roku 1396 wielki mistrz krzyżacki podpisał z Witoldem zawieszenie broni, po którym podpisano Pokój na wyspie Salin (w 1398 roku), na mocy którego Kowno stało się miastem nadgranicznym pomiędzy Litwą i Krzyżakami (posiadającymi ziemie na Żmudzi do rzeki Niewiaży).

Do czasów pokonania Krzyżaków pod Grunwaldem w zamku odbywały się zjazdy zakonu. Wielokrotnie w zamku przebywał król Władysław Jagiełło, a król Kazimierz Jagiellończyk w czasie zarazy w 1464 r. spędził tu z całym dworem zimę.

Ostatnie prace przy budowli prowadzone były w XVI wieku. Dla wzmocnienia warowni dobudowano wtedy od strony południowo-wschodniej basteję. Zamek bardzo ucierpiał w wyniku klęsk żywiołowych: powodzi w 1611 r. oraz pożaru w 1655 . Na dodatek po III rozbiorze Polski Rosjanie pozwolili na budowę na jego terenie budynków mieszkalnych co przyczyniło się do dalszego niszczenia obiektu. Położenie zamku w pobliżu wylewającej rzeki Wilii było przyczyną zawalenia się części murów z dwiema basztami (XVIII w).

Archeolodzy rozpoczęli pierwsze prace wykopaliskowe dopiero w latach 30-tych XX w. Około 1954 r. przystąpiono do restauracji obiektu. Nadbudowano część wieży i murów. Zachowały się dwie narożne baszty: południowo-wschodnia (okrągła) i południowo-zachodnia (kwadratowa), łączący je odci­nek murów obwodowych (mur południowy) oraz przyległe do baszt fragmenty murów zachodniego i wschodniego. Okrągłą basztę otacza półokrągła basteja z podziemiami. Zamek otacza głęboka i szeroka fosa.

Obecnie w jednej z baszt mieści się niewielkie Muzeum Zamku Kowieńskiego, a wokół ruin zamku znajdują się tereny spacerowe.

Spacer po Alei Wolności i Wizyta w Kościele św. Michała Archanioła

Kościół św. Michała Archanioła w Kownie
Kościół św. Michała Archanioła w Kownie

Aleja Wolności w Kownie (Laisvės alėja) to ulica znajdująca się w Śródmieściu, która łączący ze sobą Stare i Nowe Miastem. Rozciąga się od kowieńskiej Starówki do kościoła pw. św. Michała Archanioła. Należy do najdłuższych w Europie ulic przeznaczonych wyłącznie dla ruchu pieszego.

Przez środek przebiega długi rząd lip, które nadają temu miejscu trochę paryskiego szyku.

Widok na Aleję Wolności w Kownie i Kościół św. Michała Archanioła
Widok na Aleję Wolności w Kownie i Kościół św. Michała Archanioła

Kościół św. Michała Archanioła w Kownie (Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia) inaczej określany jako Kościół Garnizonowym (Įgulos bažnyčia) to dawny kowieński sobór prawosławny, który wybudowany został w 1893 roku, pełnił on rolę międzywojennego kościoła garnizonowego (od 1919 roku). Po 1991 roku stał się siedzibą parafii rzymskokatolickiej.

W latach 60. XX wieku został przerobiony na galerię sztuki, aż do czasu odzyskania przez Litwę niepodległości w 1991 roku.

Obiekt wzniesiony został na planie kwadratu, z wysuniętym przedsionkiem i półkolistą absydą. Całość wieńczy pięć kopuł położonych na wielobocznych bębnach. Trzy wejścia do świątyni (główne i dwa boczne) dekorowane są portykami i łukami.

Świątynia jest dobrze widoczna z daleka i przyciąga swoim rozmiarem.

Muzeum IX Fortu i Pomnik upamiętniający Ofiary Zagłady

Kowno - Pomnik upamiętniający Ofiary Zagłady
Kowno - Pomnik upamiętniający Ofiary Zagłady

IX Fort w Kownie to pozostałości po kowieńskich fortyfikacjach, które zapisały się na kartach historii jako miejsce egzekucji. Odbywały się tam masowe egzekucje Żydów podczas II wojny światowej.

Fort powstał w 1900 roku, a zarządzenie o jego budowie podpisano już w 1879 roku.

Pozostałości po fortyfikacjach w Kownie (należące do Muzeum IX Fortu)
Pozostałości po fortyfikacjach w Kownie (należące do Muzeum IX Fortu)

Przed wybuchem I wojny światowej miasto otoczone było dziewięcioma fortami, które miały spełniać ważną rolę strategiczną. Fortyfikacje nie zdały jednak egzaminu i miasto zostało zajęte przez Niemców. IX Fort podczas trwania tej wojny prawie nic nie ucierpiał. W okresie międzywojennym mieściła się w nim filia więzienia. Przetrzymywano tu przeciwników Antanasa Smetony prezydenta Litwy.

W czasie II wojny światowej IX Fort przeznaczono na więzienie NKWD, a w latach 1941-1944 były tu przeprowadzane przez Niemców masowe egzekucje . W tym miejscu zgięła ogromna liczba osób, ok 50 tys Żydów. Tajne niemieckie dokumenty IX Fort określały mianem fabryki - Fabryka 1005-B (Fabrik Nr. 1005-B).

Po wojnie mieściły się tu magazyny. W roku 1958 otwarto Muzeum IX Fortu (Kauno IX Fortos Muziejus). Zgromadzono w nim eksponaty skupiające się na temacie II wojny światowej i Zagładzie nie tylko w Kownie, a na całej Litwie.

Kowno - Muzeum IX Fortu
Kowno - Muzeum IX Fortu

Muzeum mieści się w ciekawej architektonicznej konstrukcji, która przypomina bardziej wejście do schronu niż do obiektu muzealnego. Obok przechodzi się do pozostałości Fortu, gdzie jest dalsza część zwiedzania. Mury, więzienie, różne cele, gabinety do narad, a także drzwi przez które uciekło 64 więźniów 25 grudnia 1943 roku. Wśród eksponatów znajdują się także liczne przedmioty osobiste i zdjęcia osób poległych w tym miejscu.

Kowno - Muzeum IX Fortu
Kowno - Muzeum IX Fortu

Całość zwieńczona jest ogromnym monumentem - pomnik upamiętniający Ofiary Zagłady.

Kowno, mimo małej popularności wśród polskich turystów, jest miejscem godnym polecenia na krótki pobyt. Tym bardziej, że znajduje się o godzinę drogi od Wilna.

Zachwyca przede wszystkim Stare miasto, które zachowało się w niemal nienaruszonym stanie - spacerowanie po historycznych uliczkach sprawia faktyczną radość.

Warto znaleźć czas i odwiedzić IX Fort, wizyta pozwoli na zrozumienie trudnej historii Litwy i na zadumę nad tym dokąd ludzkość może zostać doprowadzona, gdy zostaną uruchomione najniższe instynkty.

Reklama