Litwa - zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Nie da się ukryć, że Litwa to kraj dość często odwiedzany przez polskich turystów. Decydują o tym niskie ceny, ale też historyczne sentymenty. Oto subiektywny spis najciekawszych zabytków na Litwie.

Kościół świętego Piotra i Pawła w Wilnie

pochodzącą z XVII wieku świątynię można bez przeszkód nazwać jednym z najpiękniejszych barokowych kościołów na świecie. Ufundowana przez Michała Kazimierza Paca nie kryje w swym wnętrzu barwnych malowideł jak jej “koleżanki” z epoki. Białe, oślepiające wnętrze pokryte jest licznymi sztukateriami. Rzeźby przedstawiają sceny z Biblii, mitologii oraz wyobrażają katolickich świętych i męczenników. Kościół uniknął zniszczeń podczas licznych wojen (być może dlatego, że znajdował się w położonej poza centrum dzielnicy Antokol) jakie przetaczały się przez Wilno i dzięki temu możemy dziś oglądać rzeźby Pietro Perettiego oraz Giovanniego Gallego zachowane w świetnym stanie. Aby dotrzeć do tego zabytku należy za Muzeum Narodowym skręcić w prawo i iść cały czas prosto wzdłuż brzegu rzeki Wilii.

!Litwa - Kościół świętego Piotra i Pawła w Wilnie
Litwa - Kościół świętego Piotra i Pawła w Wilnie

Ostra Brama

Nie ma chyba polskiej wycieczki do Wilna, która ominęłaby Aušros Vartai czyli Ostrą Bramę. Jednak to nie część dawnych fortyfikacji jest istotna, a to co znajduje się w jej wnętrzu. Chodzi tu rzecz jasna o obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej opisany przez Adama Mickiewicza w inwokacji “Pana Tadeusza”. Oglądany z poziomu ulicy, przez otwarte okno wydaje się niewielki. Dopiero kiedy staniemy w środku okazuje się, że malowidło ma wraz z ramą ponad dwa metry wysokości! Przez wieki obraz uznawano za cudowny i szczególnie ważny dla Polaków mieszkających na Litwie. Kult ten nie wygasł z upływem czasu, nadal organizowane są tu piesze pielgrzymki z Polski, a w kaplicy odprawia się msze w języku polskim.

!Litwa - Ostra Brama w Wilnie i obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej w kaplicy
Litwa - Ostra Brama w Wilnie i obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej w kaplicy

Wileńskie cmentarze

To jedne z najważniejszych zabytków przypominających o obecności Polaków w Wilnie. Najważniejszy jest oczywiście cmentarz na Rossie gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego, Joachim Lelewel oraz część polskich obrońców Wilna. Niezwykły, również ze względu na swoje położenie jest Cmentarz Bernardyński. Najwięcej polskich żołnierzy spoczywa z kolei na cmentarzu wojskowym na Antokolu w wojskowej części nekropolii. Najmniej szczęścia miał Cmentarz Słoneczny (parafii św. Piotra i Pawła), którego wileńskie władze nie chciały uznać za zabytek. W związku z tym wiele zabytkowych i pozbawionych opieki grobów znajduje się w stanie wymagającym natychmiastowej renowacji.

!Litwa - wileńskie cmentarze - Wojskowy cmentarz na Antokolu
Litwa - wileńskie cmentarze - Wojskowy cmentarz na Antokolu

Więcej informacji można znaleźć w osobnych artykułach:

Barokowy kościół i klasztor w Pożajściu

Druga ze słynnych fundacji kościelnych rodu Paców również reprezentuje styl barokowy. Jest jednak zupełnie inna niż kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie. Kościelne freski oczarowują żywymi barwami i niezwykłą harmonią. Całkiem niedawno w kościele zakończyły się prace konserwatorskie i dziś turyści mogą podziwiać jego wnętrze w pełnej krasie.

!Litwa - barokowy kościół i klasztor w Pożajściu
Litwa - barokowy kościół i klasztor w Pożajściu

Średniowieczny zamek w Trokach

Dawna siedziba litewskich władców szczyciła się swego swego czasu trzema zamkami. Pierwszy z nich nie przetrwał do naszych czasów, drugi został niedawno odbudowany. Najpiękniejszy jest jednak trzeci - położony na wyspie, na którą wiedzie drewniany most. Trudno uwierzyć że jeszcze niedawno znajdował się w stanie ruiny. Plany jego odbudowy sporządzili w latach trzydziestych polscy konserwatorzy, a wcielili je w życie Litwini, kończąc prace na początku lat sześćdziesiątych. Dziś fortyfikacje te są jednym z najchętniej odwiedzanych litewskich zabytków.

!Litwa - średniowieczny zamek w Trokach
Litwa - średniowieczny zamek w Trokach

Grodzisko w Kiernowie

Niewielki Kiernów nie przypomina dziś dawnej stolicy Litwy. To malutkie i ciche miasteczko, po którego dumnej przeszłości pozostały dwudziestometrowe kopce z wiodącą między nimi turystyczną ścieżką. Właśnie w tym miejscu znajdowała się siedziba słynnego wodza Litwinów Mendoga. Jeśli monumentalne ziemne usypiska to dla nas za mało aby wyobrazić sobie jak wyglądało tu życie w średniowieczu to warto udać się do pobliskiego muzeum archeologicznego. Wyświetlane tam trójwymiarowe animacje z pewnością pozwolą choć na chwilę spojrzeć w przeszłość.

!Litwa - Kiernów
Litwa - Kiernów

Góra Krzyży w Szawlach

Z pewnością warto nieco zjechać z utartych litewskich szlaków i obejrzeć owo nietypowe sanktuarium. Nieco ponad dziesięć kilometrów za miastem Szawle wyrasta niewielkie wzgórze pokryte dziesiątkami tysięcy krzyży (jeśli doliczyć te leżące i wiszące to ich liczba może wynosić nawet 150 tysięcy). Dawniej ich stawianie symbolizowało opór Litwinów wobec władz carskich, a później radzieckich. Dziś jest to wyraz wiary niezależny od narodowości. Znajdziemy tu bowiem krzyże pozostawione przez katolików z różnych państw i kontynentów.

!Litwa - Góra krzyży w Szawlach
Litwa - Góra krzyży w Szawlach

Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Litwy