Parque Juan Carlos I - nowoczesny park nieopodal lotniska w Madrycie

Szukasz miejsca do odpoczynku w stolicy Hiszpanii? Planujesz pojeździć rowerem, pospacerować lub po prostu odpocząć przed podróżą samolotem? W Madrycie znajdzie się takie miejsce, które zaspokoi wszystkie te potrzeby - mowa o Parque Juan Carlos I.

Parque Juan Carlos I - park miejski w Madrycie

Historia i ciekawostki

Parque Juan Carlos I jest jednym z największych parków w Madrycie - ma powierzchnię 160 hektarów i aż 13000 metrów ścieżek spacerowych.

Ze względu na swoją lokalizację - w północno - wschodniej części miasta, w okolicach lotniska bywa rzadko odwiedzany przez mieszkańców centrum. Dojazd do parku z centrum Madrytu zajmuje bowiem aż godzinę. Nie powinno to jednak zniechęcać osoby szukające wytchnienia od zgiełku miasta.

Park został oddany do użytku w 1992 roku, a jego nazwa upamiętnia króla Hiszpanii - Juana Carlosa I. Data otwarcia parku nie jest przypadkowa. Właśnie w 1992 roku Madryt nosił miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Parque Juan Carlos I - park miejski w Madrycie

Co ciekawe, jest to obiekt wręcz niezwykły architektonicznie. Oprócz roślinności, rzeki z urokliwym mostkiem, jeziora i… pola golfowego, na jego terenie znajduje się wiele rzeźb, fontann i postumentów. To właśnie dodatkowe, futurystyczne elementy parku przyciągają największe rzesze odwiedzających.

Dzieła zostały stworzone przez artystów z różnych części świata – z Rumunii, Irlandii, a nawet Meksyku czy Japonii. Oglądanie wytworów sztuki znacznie ułatwi… rower, który można wypożyczyć w parku. Godzinną przejażdżkę możecie odbyć całkiem za darmo. Aby wypożyczyć jednoślad potrzebny Wam będzie jedynie dokument, np. dowód osobisty lub paszport.

Parque Juan Carlos I - park miejski w Madrycie

Park Juan Carlos I to idealne miejsce na piknik. Wszystko za sprawą specjalnie do tego celu ustawionych stołów, o które zadbali twórcy obiektu. To również idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi nie będą nudzić się ani przez moment. Wśród dostępnych w parku atrakcji znajdziecie zajęcia i warsztaty dla dzieci, kursy kajakarstwa, a nawet wędkarstwo. Jednym słowem – park Juan Carlos to idealne miejsce do spędzenia rodzinnego, słonecznego weekendu z dala od hałasu i gwaru miasta.

Jeśli chcecie poczuć iście wakacyjny, beztroski nastrój, odwiedźcie tropikalną część parku – pełną palm w różnych odmianach oraz drzewek oliwnych, tak bardzo charakterystycznych dla śródziemnomorskiego klimatu. Drzewa oliwne są pozostałością gaju oliwnego, który znajdował się na terenie parku w XVIII wieku. W sumie jest ich obecnie ponad 2000.

Parque Juan Carlos I - park miejski w Madrycie

Na szczególna uwagę zasługuje również wszechobecna w parku woda. Rzeka, jeziora, fontanny i kaskady relaksują i pomagają odetchnąć od miejskiego zgiełku. Co więcej, regularnie odbywa się tu festiwal MetroRock. Ciekawym miejscem, podkreślającym ideę wielokulturowości jest Ogród trzech kultur - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Architekturę i projekt parku stworzyli Jose Luis Esteban Penelas i Emilio Esteras Martín.

Parque Juan Carlos I - park miejski w Madrycie

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia:

Park otwarty jest codziennie, a godziny uzależnione są od sezonu letniego i zimowego:

miesiące dni tygodnia godziny otwarcia
czerwiec - wrzesień piątek, sobota 07:00 - 03:00
czerwiec - wrzesień niedziela - czwartek 07:00 - 01:00
październik - maj piątek, sobota 07:00 - 00:00
październik - maj niedziela - czwartek 07:00 - 23:00

!Parque Juan Carlos I - park miejski w Madrycie - interesujące rzeźby przed wejściem
Parque Juan Carlos I - park miejski w Madrycie - interesujące rzeźby przed wejściem

Dojazd i lokalizacja:

Adres: Juan Carlos I Park IFEMA (Madrid Fair) Av del Partenón, S/N 28042 Madrid

Dojazd metrem:

  • linią nr 8 do Campo de las Naciones
  • linią nr 5 do El Capricho

Reklama