Paryż: zwiedzanie, zabytki i atrakcje turystyczne

Paryż to miasto miłości, pięknej architektury, sztuki i pysznego jedzenia. Ale też miasto kontrastów, czasem przytłaczające, które jednak nigdy nie pozwala się nudzić.

Stolicę Francji każdego roku odwiedzają miliony turystów, których nie zrażają wysokie ceny oraz wszechobecne tłumy. Nie każdy się jednak w Paryżu zakocha, a wiele osób popada nawet w chorobę nazwaną syndromem paryskim. Jak się ona objawia? Niektórzy nie mogą pogodzić się z tym, że miasto jest mniej wspaniałe, niż w ich oczekiwaniach.

Wybierasz się do Paryża?

Paryż

Gdzie spać w Paryżu? Najlepsze dzielnice, przykładowe hotele oraz informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Paryża. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Francji.

Jak zwiedzać Paryż?

Główna historyczna część Paryża nie zajmuje zbyt dużego obszaru i swoim kształtem przypomina lekko spłaszczone koło (średnica tego okręgu to zaledwie 11 kilometrów). Co prawda trudno nam będzie poruszać się jedynie pieszo, ale warto nasz plan zwiedzania podzielić na obszary - pomiędzy nimi poruszać się komunikacją, a w ich ramach już wyłącznie piechotą. Niemal na każdym kroku i w każdej uliczce możemy spotkać piękny budynek lub fasadę, która może nas zachwycić znacznie bardziej niż typowo turystyczne miejsca.

Podstawowym środkiem komunikacji publicznej w Paryżu jest metro - posiadające 16 linii oraz 304 stacje. Niestety, paryskie metro było budowane w czasach, gdy nie dbano tak o ergonomię oraz osoby z ograniczoną mobilnością - tunele są długie, niewygodne, wiele z nich posiada schody - czasami przejście od stacji do stacji będzie nie lada wyzwaniem logistycznym. Może się zdarzyć też tak, że wyjdziemy na powierzchnię, lub będziemy musieli mocno wdrapać się w górę. Jest to problematyczne szczególnie wtedy, gdy mamy problem z poruszaniem się lub zabraliśmy ze sobą ciężkie bagaże, więc warto mieć to na uwadze.

Karty turystyczne

Jeśli planujemy aktywnie zwiedzać muzea oraz atrakcje Paryża możemy rozważyć zakup którejś z kart turystycznych. Dla turystów zainteresowanych wyłącznie muzeami oraz pałacami najbardziej opłacalna wydaje się być fizyczna karta Paris Museum Pass, która umożliwia darmowe wejście do około 50 muzeów oraz zabytków. Więcej przeczytacie o niej tutaj.

Jeśli zależy nam również na innych atrakcjach, takich jak wjazd na wieżę Montparnasse czy rejsy po Sekwanie, to możemy sprawdzić chociażby kartę Paris Pass, w skład której wchodzi cyfrowa karta Paris Pass oraz wspomniana wcześniej fizyczna Paris Museum Pass. Więcej o rozwiązaniu tym przeczytacie w naszym artykule Paris Pass: recenzja paryskiej karty turystycznej lub na oficjalnej stronie.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Paryża?

Minimalna liczba dni, która pozwoli na poznanie najważniejszych dzielnic miasta oraz odwiedzenia najważniejszych atrakcji od środka to 4-5 dni. Szczególnie w sezonie, gdy kolejki do każdej atrakcji ciągną się na wiele metrów.

Jeśli nie planujemy wchodzić do środka większości muzeów oraz innych atrakcji, to Paryż będzie idealnym wyborem także na wyjazd weekendowy, choć prawdopodobnie po tak krótkiej wyprawie będziemy czuli lekki niedosyt. Chcąc spędzić weekend w Paryżu warto dobrze rozplanować każdy z dni pod kątem logistyki.

Jeśli chcielibyśmy odwiedzić również położone dalej atrakcje (takie jak chociażby słynny Wersal czy zamek Château de Vincennes), leniwie pospacerować po ogrodach, oraz pojechać do jednego z parków rozrywki (Disneylandu lub Parku Asteriksa) - możemy potrzebować nawet tygodnia.

Zwiedzanie Paryża

Paryż posiada tak wiele atrakcji, że nikt nie zdoła zobaczyć ich wszystkich w trakcie krótkiego wyjazdu. Z tego powodu powinnismy pogrupować atrakcje po obszarach i realistycznie przygotować plan.

Warto sprawdzić godziny otwarcia atrakcji i również nimi kierować się w trakcie przygotowywania planu. Na przykład wejście na wieże Montparnasse możliwe jest aż do godziny 23:00, a sama wieża znajduje się daleko od innych atrakcji - pojechanie tam we wcześniejszych godzinach może rozbić nam dzień. Czasami, jak w przypadku katakumb, lepiej jest dopłacić i zakupić wejściówkę online, żeby ominąć kolejki do środka (a te w środku dnia potrafią ciągnąć się i ciągnąć).

Paryż: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Wyspa Île de la Cité - miejsce narodzin Paryża

Wyspa Île de la Cité jest jedną z dwóch naturalnych wysepek na Sekwanie w obrębie historycznego Paryża, i to tutaj miasto miało swój początek. Dzisiaj znajdziemy tu budynki administracji publicznej oraz kawałek parku, ale wszyscy turyści przybywają na wyspę przede wszystkim z powodu słynnej katedry Notre Dame, która znajduje się obecnie w trakcie odbudowy.

!Katedra Notre Dame w Paryżu widziana podczas rejsu po Sekwanie
Katedra Notre Dame w Paryżu widziana podczas rejsu po Sekwanie

Drugą z naturalnych wysp jest położona na zachód od Île de la Cité wyspa Saint-Louis, pomiędzy obiema można przejść mostem. Dzisiaj mieści się tu bardzo elegancka dzielnica - spacerując pomiędzy pięknymi fasadami będziemy raz po raz mijać knajpki, galerie sztuki (z wystawionymi wieloma eksponatami) oraz inne ciekawe sklepy i sklepiki. Dla Polaków ciekawym pomysłem może być odwiedzenia malutkiego muzeum Adama Mickiewicza, które mieści się tuż przy zejściu z mostu Pont de la Tournelle. Tuż obok muzeum mieści się biblioteka polska, czyli najstarsza polska instytucja kulturalna mieszczącą się poza granicami naszego kraju.

Od Łuku Triumfalnego po Luwr - pomysł na aktywny spacer

Pomimo tego, że Łuk Triumfalny dzielą od Luwru blisko cztery kilometry, to warto wybrać się na spacer pomiędzy nimi jedną z najciekawszych tras spacerowych w Paryżu. Startując spod Łuku Triumfalnego, i idąc w linii prostej, miniemy słynne Pola Elizejskie, Plac Concorde (Place de la Concorde), ogród Jardin des Tuileries, aż dojdziemy do samej piramidy Luwru. Na każdym z odcinków będziemy mogli zatrzymać się i odchodząc kawałek zobaczyć niesamowite pałace czy kościoły.

!Łuk Triumfalny w Paryżu
Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny należy do najbardziej rozpoznawalnych symboli Paryża. Inicjatorem jego budowy był sam Napoleon, który chciał w ten sposób uczcić francuskie zwycięstwa militarne. Forma monumentu miała nawiązywać do tworzonych przez Rzymian łuków, pod którymi defilowali zwycięscy wodzowie. Wybrane miejsce znajdowało się przy granicy ówczesnego miasta, a sam łuk miał być zakończeniem osi Pól Elizejskich. Warto obejść łuk ze wszystkich stron i wypatrywać polskich akcentów, gdyż pojawiają się na nim zarówno polskie nazwiska, jak i nazwy polskich miast. Po zakupie biletu możemy wejść do wnętrza budowli, gdzie znajduje się niewielka wystawa, oraz na taras widokowy na szczycie.

Więcej: Łuk Triumfalny w Paryżu

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie, czyli Avenue des Champs-Élysées, to najbardziej reprezentatywna ulica Paryża. Znajdziemy tu sklepy najdroższych marek, restauracje oraz modnie ubranych turystów oraz mieszkańców miasta. Nie musimy jednak mieć na koncie milionów, aby dobrze się bawić spacerując pomiędzy kolorowymi wystawami. Nie przegapmy wystawy producenta aut Renault, gdzie w środku zobaczymy m.in. historyczny automobil oraz bolid Formuły 1.

Inną atrakcją, mogącą zainteresować przede wszystkich młodszych, jest oficjalny sklep Disneya. W środku kupimy wszystko co związane z animacjami oraz filmami tego studia, a także bilety do Disneylandu. Czasami niektóre produkty są przecenione i można je zakupić w bardzo dobrych cenach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź relacje z wieczornego spaceru Polami Elizejskimi

Grand Palais, Plac Concorde oraz klasycystyczny kościół św. Magdaleny

Dalsza część trasy prowadzi wśród przyjemnej zieleni. Przy samym rondzie Franklina D. Roosevelta warto odejść kawałek w prawo i zobaczyć monumentalny, oszklony budynek Grand Palais (pol. Wielki Pałac), który wzniesiono z okazji wystawy światowej odbywającej się w Paryżu w 1900 roku.

Dochodząc do Placu Concorde (Plac Zgody) nie zapomnijmy skręcić w lewo w stronę kościoła św. Magdaleny. Świątynia ta jest jedną z najbardziej imponujących w Paryżu - wzniesiono ją w stylu greckiej świątyni z kolumnadą (więcej: Kościół de la Madeleine (św. Magdaleny) w Paryżu. Jeśli z kolei skierujemy się w przeciwną stronę Placu Concorde i przejdziemy na drugą stronę Sekwany - dojdziemy do Pałacu Burbonów (Palais Bourbon), gdzie dziś obraduje francuski parlament.

Ogród Jardin des Tuileries oraz Musée de l'Orangerie z dziełami Moneta

Ogród Jardin des Tuileries jest jednym z ciekawszych parków miejskich i zdecydowanie warto po nim pospacerować, a już zwłaszcza w ciepły dzień. W południowo-zachodnim krańcu świata skrywa się nie lada gratka dla wszystkich fanów impresjonizmu - muzeum Musée de l'Orangerie ze słynnymi liliami wodnymi Moneta.

W okolicy Jeśli mamy więcej czasu, to możemy wyjść z ogrodu przy ulicy Rue de Castiglione i podejść do otoczonego wspaniałymi elewacjami placu Vendome (Place Vendôme). Na jego środku Napoleon rozkazał postawić kolumnę z pomnikiem na cześć Bitwy pod Austerlitz wzorowaną na rzymskiej kolumnie Trajana. Sam plac powstał w 1702 roku jako pomnik chwały Ludwika XIV. Fasady budynków okalających plac są jednym z najlepszych przykładów paryskiej architektury.

Luwr oraz ogrody Le Palais Royal

Nasz długi spacer kończymy przy piramidzie Luwru, jednego z najsłynniejszych muzeów świata, które powstało w dawnym kompleksie pałacowym. Jest to wymarzone miejsce dla wszystkich fanów szeroko rozumianej sztuki (w zbiorach muzeum znajdują się najwspanialsze dzieła z różnych epok oraz cywilizacji), którzy mogliby spędzić w nim cały dzień. Więcej o kolekcji muzeum przeczytacie w naszym artykule Luwr: obrazy, kolekcja, bilety. Zwiedzanie najsłynniejszego muzeum świata.

Spod Luwru warto podejść też do ogrodów Le Palais Royal (fr. Jardin du Palais-Royal) ukrytych pomiędzy okolicznymi budynkami. O dziwo, ogrody te, mimo centralnego położenia, nie są wcale tak bardzo oblegane przez turystów, i można nadal odczuć w nich kameralny klimat.

Pole Marsowe i wieża Eiffla

Jednym z kilku najważniejszych symboli Paryża jest wysoka na 307 metrów Wieża Eiffla. Co ciekawe, nawet pomimo swojej sławy, wielu Paryżan uznaje ją za szpecącą ich miasto. Wieża została zaprojektowana przez Gustave’a Eiffla na wystawę światową w 1889 roku. Na szczyt wieży możemy wjechać lub wejść, lecz powinniśmy się jednak spodziewać długich kolejek do windy.

!Widok na Wieżę Eiffla z Wieży Montparnasse w Paryżu
Widok na Wieżę Eiffla z Wieży Montparnasse w Paryżu

Na przeciwko metalowej konstrukcji, po drugiej stronie Sekwany, stoi Park Trocadero, z którego najlepiej widać słynną metalową konstrukcje. Wygodnie jest wysiąść na stacji metra Trocadero i zejść spacerkiem pod samą wieżę przy okazji ciesząc się widokiem.

Po drugiej stronie wieży znajduje się Pole Marsowe, tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców - w środku zauważymy tu dziesiątki Paryżan w każdym wieku siedzących na kocu, popijających wino i jedzących bagietki oraz sery. Kiedyś obszar ten był wykorzystywany przez szkołę wojskową i odbywały się tu ćwiczenia.

Plac Inwalidów

Na końcu Pól Marsowych stoi jeden z ciekawszych zabytków miasta, słynny Pałac Inwalidów (Les Invalides), którego złota kopuła widoczna jest już z daleka. W środku znajduje się muzeum armii francuskiej oraz kaplica z sarkofagiem Napoleona, umiejscowionym jakby pod podłogą. Oprócz Napoleona pochowano tu innych dowódców oraz członków jego rodziny, w tym marszałka Ferdinanda Focha.

Spacerując po Pałacu Inwalidów rozglądajmy się za pamiątkowymi tablicami, na których zobaczymy także polskie akcenty.

Dzielnica Łacińska

Dzielnica Łacińska (Latin Quarter) jest jednym z najpiękniejszych obszarów Paryża. Czekają tam na nas: tętniące życiem (także późnym wieczorem) klimatyczne uliczki, uniwersytet Sorbona, piękna fontanna św. Michała czy Panteon, w podziemiach którego pochowano Marie Curie-Skłodowską, jako pierwszą kobietę w historii. W cieniu Panteonu stoi kościół Saint-Étienne-du-Mont, na schodach którego wyczekiwał na przeniesienie się w czasie bohater filmu O północy w Paryżu.

!Panteon w Paryżu
Panteon w Paryżu

Sama nazwa tego obszaru wzięła się od języka łacińskiego, który był tu spotykany częściej niż francuski, z powodu bliskości uniwersytetu. W średniowieczu to łacina była językiem religii i nauki. Dzisiaj również spotkamy tu całe masy studentów, ale na co dzień posługują się oni francuskim lub angielskim.

W okolicy: Nie każdy zdaje sobie sprawę, że całkiem niedaleko odnajdziemy ruiny amfiteatru z czasów rzymskich - Arènes de Lutèce (w starożytności na wyspie Île de la Cité istniała galijska osada Lutecja). Antyczne pozostałości znajdują się w małym parku, w niepozornym miejscu. Nie spotkamy tu wielu turystów, a raczej mieszkańców grających w bulę - grę polegającą na zbijaniu dużych metalowych kul.

Wskazówka: Jeśli zgłodnieliśmy i nie chcemy wydawać dużych kwot, możemy wybrać się na wąską i kolorową uliczkę Rue de la Huchette, gdzie zjemy szybkie dania kuchni greckiej czy pyszne naleśniki. Sama uliczka też należy do miejsc wyjątkowych, gdzie wręcz czuć tu klimat miasta i jego historię. Doceniał ją chociażby Ernest Hemingway, który zatrzymywał się tu w jednym z hoteli.

W okolicy: W nietypowym budynku o metalowej fasadzie z orientalną ornamentyką mieści się Instytut Arabski (Institut du monde arabe). W środku zobaczymy wiele eksponatów przedstawiających dzieje arabskie w Europie i Francji na przełomie wieków.

Więcej o Dzielnicy Łacińskiej w artykule Zwiedzanie Dzielnicy Łacińskiej.

Montmartre

Montmartre przez wielu uważana za najbardziej paryską ze wszystkich dzielnic stolicy Francji, choć nie każdy zdaje sobie sprawę, że obszar ten włączono do Paryża dopiero w 1860 roku! Już samo ukształtowanie terenu wyróżnia Montmartre. W przeciwieństwie do reszty miasta, dzielnica rozciąga się na wzgórzu - na szczycie którego wybudowano słynną Bazylikę Sacre Coeur. Na górę możemy wejść piechotą po wysokich schodach, lub skorzystać ze specjalnej kolejki.

Dawno temu, gdy Montmartre było zaledwie małym miasteczkiem, jego znakiem rozpoznawczym były młyny. Do dziś zachowały się jedynie dwa Moulin Blute-Fin oraz Moulin Radet, które bardzo często pojawiały się jako motyw w sztuce artystów przebywających w Paryżu. Namalowali je m.in. Renoir oraz Vincent Van Gogh. W popkulturze najbardziej znany jest jednak inny z młynów - czerwony młyn na budynku Moulin Rouge, który jest zaledwie oryginalną dekoracją fasady.

!Mouline Rouge - Paryż
Mouline Rouge - Paryż

Zwiedzając Montmartre nie przegapmy uwielbianego przez ulicznych artystów placu Place du Tertre. Niemal o każdej porze spotkamy tu malarzy sprzedających swoje obrazy. Innym klimatycznym miejscem jest plac Place des Abbesses, tuż obok którego znajduje się stacja metra z historycznym wejściem nadającą temu miejscu niesamowity klimat.

Warto jednak pamiętać, że Montmartre uważana jest nie bez przyczyny za jedną z mniej bezpiecznych dzielnic historycznego centrum i powinniśmy uważać na kieszonkowców oraz innych naciągaczy. Zasada jest taka, że czym wyżej w górę, tym jest przyjemniej - a kojarzony w Polsce Plac Pigalle wcale nie zachwyca, i ciężko jest zjeść tam kasztany ;)

Więcej o dzielnicy Montmartre znajdziecie w artykule Dzielnica Montmartre.

Sekwana - spacer wzdłuż nabrzeża i rejs po rzece

Sekwana to jeden z największych symboli stolicy Francji i trzecia najdłuższa rzeka tego kraju. Spacerując wzdłuż jej brzegów będziemy mijać piękne mosty, parki i zapierające dech w piersiach fasady, a nawet pomniejszoną wersję Statuy Wolności (fr. Statue de la Liberté Paris), która stanęła na południowo-zachodnim krańcu sztucznej wyspy Île aux Cygnes. Co ciekawe, jest ona starsza niż jej nowojorska odpowiedniczka, gdyż powstała jako jej wstępny model!

Najbardziej żywą część rzeki znajdziemy tuż przy wyspie Île de la Cité oraz przy moście Aleksandra III - to właśnie tam Paryżanie spędzają czas, pijąc wino i rozmawiając. Niestety, z powodu braku toalet "zapach" w niektórych miejscach może dawać się we znaki i "lekko" zepsuć romantyczny klimat.

W przynajmniej kilku miejscach przy Sekwanie natkniemy się na słynne stoiska-sklepiki, w których sprzedawane są obrazy, książki czy różnego rodzaju starocie.

Jednym z najciekawszych doświadczeń związanych z Paryżem może być godzinny rejs. Statki wycieczkowe odpływają spod mostu Pont de l’Alma, rejsy obsługuje firma Bateux Mouches. Ceny zaczynają się od 13,50€. Bilety możemy zakupić online lub przed rejsem, pamiętajmy jednak, że w przypadku sezonu turystycznego powinniśmy przyjść pod kasy chwilę wcześniej. [aktualizacja 2017]

Innym sposobem na rejs może być skorzystanie z tramwaju wodnego, popularnego Batobusa. Działa on trochę w inny sposób - kupuje się bilet na jeden lub dwa dni, i możemy wsiąść na dowolnej z 9 stacji w trakcie ważności biletu. Bilet jednodniowy kosztuje 17€, a dwudniowy 19€. [aktualizacja 2017]

Więcej o Sekwanie w relacji ze spaceru wzdłuż Sekwany.

Miasto kultury i sztuki

Paryż od zarania słynął jako miasto przyjazne artystom i niemal w każdej epoce powstawały tu wielkie dzieła sztuki. Tworzyli tu pisarze, malarze, muzycy. Z tego powodu stolica Francji jest wyjątkowym miejsce dla każdego, kto chciałby zanurzyć się w sztuce z różnych epok.

Najważniejszym z muzeów jest oczywiście słynny Luwr, w którym można spędzić i cały dzień. Przed odwiedzinami warto dobrze się przygotować się i wybrać prace, które nas najbardziej interesują, dzięki czemu zyskamy trochę czasu. Znajdziemy tu dzieła stworzone przed 1848 rokiem.

!Muzeum Luwru w Paryżu
Muzeum Luwru w Paryżu

Musée d’Orsay

Drugim z najważniejszych muzeów jest Musée d’Orsay, w którym zobaczymy prace z lat 1848-1914 (realizm, impresjonizm), w tym takich artystów jak Delacroix, Monet czy Van Gogh. Samo muzeum mieści się w dawnym budynku dworca, a fasada budynku wyróżnia się umieszczonymi na niej zegarami.

Centrum Pompidou, czyli architektura postawiona na głowie

Sztukę nowoczesną po 1914 roku zobaczymy z kolei na wystawach w Centrum Pompidou. Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani wejściem do środka, powinniśmy się tu udać i zobaczyć ten oryginalny budynek od zewnątrz. Rury, mocne kolory, ruchome schody - wszystko co normalnie architekci przed nami ukrywają, tu zostały wystawione na widok publiczny. Tuż obok centrum znajdziemy słynną fontannę Fontannę Strawińskiego (fr. Fontaine Stravinsky) ozdobioną różnorodnymi metalowymi rzeźbami. Dookoła mieści się też wiele knajpek, ceny są jednak wysokie i obsługa nastawiona zdecydowanie na turystów.

Opera Garniera oraz Galeria Lafayette

Będąc w Paryżu grzechem było by nie rzucić okiem na słynną Opery Garniera, którą możemy również zwiedzić od środka - samemu lub z przewodnikiem (więcej tutaj. W jej wnętrzach zobaczymy wspaniale zdobione sale z imponującymi sufitami oraz piękne Wielkie Schody.

Tuż przy Operze Garniera stoi słynna Galeria Lafayette, czyli centrum handlowe z drogimi markami, której wnętrza na myśl przywodzą królewskie pałace.

Katakumby - mroczna strona Paryża

Paryż skrywa niejedną tajemnicę, a najbardziej mroczną z nich są katakumby, czyli liczący nawet 50 kilometrów labirynt podziemnych tuneli, do których przez lata znoszono ciała ofiar chorób i klęsk. Katakumby nazywane są najdłuższym grobowcem świata. Ich wnętrza wypełnione są czaszkami oraz kości ułożonymi równie jedna na drugiej. Mały fragment katakumb został też udostępniony zwiedzającym, więcej opisaliśmy w artykule Katakumby Paryża.

Zwiedzanie katakumb w Paryżu

Nekropolie Paryża

W Paryżu przez wieki przebywało wielu naszych rodaków. Do dziś na cmentarzach miejskich możemy spotkać grobowce słynnych Polaków. Jedną z najczęściej odwiedzanych nekropolii jest Cmentarz Montmartre, gdzie spoczywa między innymi Juliusz Słowacki.

Drugą z ważnych nekropolii miejskich jest cmentarz Père Lachaise - tu pochowano między innymi Fryderyka Chopina czy Józefa Wysockiego.

Paryż widziany z góry

Zabudowa Paryża jest bardzo równa, więc praktycznie nie spotkamy tu budynków zdecydowanie wyższych od innych - wyjątkiem jest wspomniana wcześniej niebieska Wieża Montparnasse. Jeśli chcemy spojrzeć na miasto z góry, możemy wybrać się na szczyt bazyliki Sacre Coeur, lub wdrapać się na wieżę Eiffla.

Inne miejsca obserwacyjne opisaliśmy w artykule Punkty widokowe Paryża.

Parki Paryża - Ogród Luksemburski i inne

Nie pozna Paryża nikt, kto choć raz nie zgubi się w jednym z jego parków. Nawet w ścisłym centrum miasta znajdziemy wiele mniejszych bądź większych ogrodów, z których niektóre wyraźnie się wyróżniają.

Jednym z najpiękniejszych parków jest znajdujący się kawałek od Panteonu Ogród Luksemburski - na jego terenie znajdziemy oczko wodne w którym mieszkańcy puszczają statki, rzeźby, a także pałacyk i kawiarnię. Jest to nasz ulubiony paryski ogród i zachęcamy każdego do jego odwiedzin.

Wielu Paryżan wybiera się na krótki odpoczynek do Parku Monceau. Miejsce to słynie z wielu oryginalnych budowli - stoi tu chociażby rotunda, mała piramida czy klasyczna kolumnada. Polaków może zainteresować fakt, że zobaczymy tu rzeźbę polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Innym ciekawym miejscem, chociaż mniej znanym turystycznie i znajdującym się kawałek od centrum, jest Parc de la Villette. Zobaczymy w nim słynną srebrną kulę oraz łódź podwodną udostępnioną do zwiedzania.

!Srebrna kula w parku Park de la Villette w Paryżu
Srebrna kula w parku Park de la Villette w Paryżu

La Defense - paryska dzielnica biznesowa

Centrum Paryża to nie tylko historyczna zabudowa - w stolicy Francji znajdziemy również nowoczesną dzielnicę biznesową La Defense, gdzie zobaczymy nowoczesne rozwiązania architektoniczne przeplatane nowoczesnymi rzeźbami. Najważniejszym punktem dla turystów jest Wielki Łuk Braterstwa, czyli Grande Arche.

Ciekawostka Nazwa dzielnicy La Defense wywodzi się od pomnika La Defense de Paris (pomnik Obrońców Paryża), który odsłonięto tu w 1883 roku w hołdzie żołnierzom broniącym miasta podczas wojny prusko-francuskiej w 1870 roku.

Więcej informacji umieściliśmy w artykule La Defense - dzielnica biznesowa Paryża.

Parki rozrywki

Niemal każdy słyszał o Disneylandzie, słynnym parku rozrywki. Wizyta w nim jest marzeniem niemal każdego dziecka oraz wielu dorosłych chcących na chwilę powrócić do czasów swojego dzieciństwa. Disneyland dziś to właściwie dwa parki - starszy, typowo bajkowy, oraz nowszy, kładący większy nacisk na filmy i nowoczesne animacje studia Pixar.

Jeśli chcemy odwiedzić oba parki, szczególnie w sezonie, powinniśmy zaplanować na to dwa dni, ponieważ w najważniejszych atrakcjach są bardzo długie kolejki. Do Disneylandu dojedziemy kolejką RER - ostatnia stacja jednej z linii znajduje się tuż obok wejścia do parku.

Nie każdy jednak wie, że pod Paryżem znajduje się jeszcze jeden park rozrywki - Park Asteriksa. Znajdujące się w nim kolejki i atrakcje nie odbiegają wiele od tych znajdujących się w Disneylandzie - a na miejscu jest zdecydowanie luźniej. Niestety dla turystów - jest to park nastawiony głównie na Francuzów, więc nie spodziewajmy się wielu informacji w języku innym niż francuski, ani obecności osób posługujących się językiem angielskim. Pomimo tych niedogodności, warto się tu wybrać - szczególnie atrakcje wodne oraz kolejki górskie wprawiają w zachwyt.

Więcej o Parku Asteriksa znajdziecie w artykule Park Asteriksa w Paryżu

Trzecim miejscem mogącym uchodzić za park rozrywki jest park wodny Aquaboulevard de Paris. Długie i kręte zjeżdżalnie (część tras wychodzi na zewnątrz) oraz sztuczne fale - czego więcej potrzeba spragnionym wodnej rozrywki? W wakacje są tu tłumy, z kolei w miesiącach jesiennych czy wiosennych w ciągu dnia ilość osób nie przyprawia aż tak bardzo o ból głowy.

Więcej o parku Aquaboulevard w Paryżu

Wersal - zwiedzanie pałacu Króla Słońce

Któż nie słyszał o słynnym Wersalu i jego ogrodach? Wnętrza pałacu wręcz ociekają przepychem i pełne są złotych zdobień oraz dzieł sztuki. Oprócz głównego pałacu kawałek dalej stoi mniejszy budynek, Pałacyk Marii Antoniny - Petit Trianon, który również udostępniony jest do zwiedzania. Na zwiedzenie obu obiektów najlepiej zaplanować do dwóch godzin.

Wiele pięknych dzieł sztuki zobaczymy również w przypałacowych ogrodach, gdzie spacerując pomiędzy alejkami, podziwiając rzeźby lub odpoczywając na ławeczkach moglibyśmy spędzić nawet kilka godzin. I co ważne - wstęp na teren ogrodów jest darmowy.

Do Wersalu dojedziemy kolejką RER linią C.

Galerie zdjęć oraz informacje praktyczne opublikowaliśmy w artykule: Wersal.

Wieczorne spacery

Paryż jest jednym z nielicznych miast, gdzie wiele miejsc naprawdę żyje wieczorami. Pola Elizejskie, uliczki Dzielnicy Łacińskiej, czy okolice Trocadero i wieży Eiffla - o każdej porze, zwłaszcza w ciepły dzień, spotkamy tam spacerujących turystów i mieszkańców. W weekendy mieszkańcy piją wino na Polach Marsowych siedząc na trawie oraz wzdłuż nabrzeża Sekwany.

Wszystkie głównie atrakcje są oświetlone, dzięki czemu wieczorem zyskują całkowicie inny wygląd.

Mosty Paryża

Spacerując wzdłuż Sekwany co jakiś czas spotkamy przeprawę, a wiele z tych mostów można uznać za atrakcje turystyczne same w sobie.

Do najpiękniejszych należy most Aleksandra III (Pont Alexandre III), który prowadzi z Pól Elizejskich do Pałacu Inwalidów. Wyróżniają go piękne rzeźby oraz metalowa konstrukcja. Wygląd mostu symbolizuje przymierze francusko-rosyjskie i znajdziemy na nim godła Francji oraz Imperium Rosyjskiego.

Najstarszym mostem Paryża jest, na co nie wskazuje jednak nazwa, Nowy Most (Pont Neuf). Powstał on na początku XVII wieku i miał umożliwić łatwiejsze przedostawanie się pomiędzy Luwrem a dzisiejszą Dzielnicą Łacińską.

Trzecim mostem z ciekawą konstrukcją jest most Bir-Hakeim (Pont de Bir-Hakeim), z którego dobrze widać niedaleką wieżę Eiffla. Warto uważać tu wieczorem, gdyż mało osób przeprawia się tędy piechotą.

!Most Bir-Hakeim w Paryżu
Most Bir-Hakeim w Paryżu

Najbardziej rozpowszechnionym w kulturze paryskim mostem jest z kolei Pont des Arts, czyli Most Zakochanych. Od dawna zakochani wieszali tu kłódki jako dowód swojej miłości. Niestety, ich waga była tak duża, że spowodowała częściowe zawalenie mostu. Władze zdjęły barierki i zamieściły nowe, na których nie ma już możliwości wieszania kłódek. Spacerując tym mostem spotkamy ulicznych malarzy czy grajków.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Paryża?

Paryż należy do drogich miejsc, co do tego nie ma żadnych wątpliwości, dlatego warto zastanowić się możliwymi oszczędnościami w trakcie odwiedzin stolicy Francji, szczególnie w przypadku korzystania z komunikacji miejskiej.

Darmowe wejścia dla osób poniżej 26 lat

stan na luty 2022

Trzeba przyznać, że najlepiej jest odwiedzić stolicę Francji przed swoimi 26. urodzinami, gdyż właśnie do tego wieku wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej mogą za darmo wejść do publicznych muzeów.

Darmowa pierwsza niedziela miesiąca

stan na maj 2022

W wielu paryskich muzeach wprowadzono darmowe wejście w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, z czego chętnie korzystają także sami Paryżanie. Do najbardziej znanych placówek biorących udział w tym przedsięwzięciu są Musée d’Orsay oraz Centre Pompidou. Niestety, w dniu ostatniej aktualizacji naszego artykułu darmowa pierwsza niedziela miesiąca nie obowiązywała w Luwrze.

W dni darmowe powinniśmy jednak spodziewać się tłumów, szczególnie w sezonie. Aktualną listę darmowych dni muzealnych znajdziecie na oficjalnej stronie turystycznej miasta

Parki, kościoły oraz ulice

Piękne fasady i budowle, parki oraz większość kościołów - wszystko to Paryż udostępnia odwiedzającym za darmo. Czasem warto zwyczajnie się "zgubić" i odejść od utartej ścieżki, gdzie za każdym razem możemy odkryć coś nowego.

Wiele osób zwiedza Paryż tylko z zewnątrz, i są bardzo zadowoleni, a goniąc za atrakcjami pamiętajmy, że właśnie architektura czyni Paryż wyjątkowym.

Zakup biletów grupowych komunikacji publicznej lub kart okresowych [aktualizacja wrzesień 2019]

Jeśli wiemy, że będziemy częściej korzystać z komunikacji miejskiej, możemy zakupić bilet na 10 przejazdów - który finalnie jest o kilka euro tańszy niż zakup pojedynczych biletów.

Z drugiej strony, jeśli chcemy korzystać z komunikacji bardzo często, możemy zastanowić się nad zakupem karty czasowej Paris Visite Pass, która oprócz komunikacji oferuje również zniżki do wybranych atrakcji.

Na co uważać podczas odwiedzin Paryża?

Poniedziałek oraz wtorek

Wiele publicznych muzeów oraz instytucji jest zamkniętych dla zwiedzających w poniedziałek. Nie jest to jednak reguła, część muzeów zamykana jest we wtorek - na przykład słynny Luwr oraz Centrum Pompidou.

Przed zaplanowaniem podróży powinniśmy sprawdzić dni otwarcia interesujących nas atrakcji.

Język angielski

Znajomość angielskiego wśród Francuzów, szczególnie tych starszych, nie stoi na bardzo wysokim poziomie. Podobnie wśród obsługi w sklepach czy marketach. Nie powinniśmy mieć żadnego problemu z dogadaniem się w hotelach i restauracjach niedaleko miejsc turystycznych.

Wielu Paryżan zna język angielski, nie zawsze są jednak chętni do pomocy. Warto spróbować odezwać się po francusku i dopiero poprosić o pomoc w języku angielskim.

Bezpieczeństwo

Historyczne centrum Paryża jest bezpiecznym miejscem (porównując do innych dużych metropolii europejskich). Uważać powinniśmy na siebie w okolicy dworców, w pustych przedziałach kolejki podmiejskiej RER, a także w niektórych dzielnicach poza historycznym centrum. Za bardzo niebezpieczną uchodzi dzielnica St. Denis.

Uważajmy też na siebie wieczorem spacerując wzdłuż nabrzeża Sekwany, jeśli oddalimy się od okolic Dzielnicy Łacińskiej.

Niestety, w Paryżu cały czas istnieje ryzyko zamachów terrorystycznych, przez co ulice patrolują uzbrojone patrole wojska.


Reklama