Spacer nad Sekwaną w Paryżu

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

Sekwana - informacje i ciekawostki

Sekwana jest trzecią co do wielkości rzeką Francji. Jej długość to 776 km. Nazwa Sekwana pochodzi od celtyckiego słowa squan i oznacza „wijąca się jak wąż”.

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

Rzeka ma swoje źródło nieopodal Dujon, w środkowo-zachodniej części kraju. Uchodzi do kanału La Manche w Hawrze, w regionie Górna Normandia.

Sekwana przepływa przez Paryż, Hawr, Rouen i Troyes. Nie wszyscy wiedzą, że rzeka została wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco. Ciekawostką z całą pewnością jest fakt, że na Sekwanie znajduje się aż 37 mostów. Najstarszy z nich - „Pont Neuf” pochodzi z XIV i został zbudowany przez Henryka III Walezego.

!Widok na Pont Neuf podczas spaceru nad Sekwaną w Paryżu
Widok na Pont Neuf podczas spaceru nad Sekwaną w Paryżu

!Pont Alexandre III - most Aleksandra III - podczas spaceru nad Sekwaną - Paryż
Pont Alexandre III - most Aleksandra III - podczas spaceru nad Sekwaną - Paryż

W szczycie sezonu paryskie bulwary biegnące wzdłuż rzeki przeistaczają się w piaszczyste plaże, z których z powodzeniem korzystają nie tylko Paryżanie, ale również przybyli do miasta turyści.

Ze względu na ruch statków oraz sporą ilość zanieczyszczeń kąpiele w Sekwanie są zabronione. Popołudniowy relaks na piasku, do tego w centrum miasta jest jednak przyjemnością, której z pewnością warto skosztować. Ciekawą atrakcją może być również podróż statkiem wycieczkowym i zwiedzanie miasta z perspektywy rzeki.

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

Spacer wzdłuż Sekwany w Paryżu

Spacerując brzegiem Sekwany naszym oczom ukaże się wiele przepięknych zabytków architektury oraz niezwykłych widoków. Decydując się na taką podróż pamiętajcie, że nie będzie to zwykły spacer – to spacer przez tysiąclecia, wycieczka śladami historii.

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

W połowie długości dzielnicy piętnastej z jednej strony i szesnastej z drugiej strony rzeki znajduje się bardzo ciekawa replika Statuy Wolności. Co ciekawe, pierwotnie twarz posągu była zwrócona w odwrotną stronę. Wszystko po to, aby nie odwracać uwagi od Pałacu Elizejskiego.

!Pont de Bir-Hakeim podczas spaceru nad Sekwaną w Paryżu
Pont de Bir-Hakeim podczas spaceru nad Sekwaną w Paryżu

Jednak na prośbę jego twórcy, w 1937 roku twarz została obrócona w stronę napływających statków. Mijając paryską Statuę Wolności, natkniemy się na pałace - Chaillot i Trocadero oraz Więżę Eiffla, stojącą naprzeciw.

!Widok na Wieżę Eiffla - podczas spaceru nad Sekwaną w Paryżu
Widok na Wieżę Eiffla - podczas spaceru nad Sekwaną w Paryżu

Warto zatrzymać się na chwilę, aby obejrzeć Wielki i Mały Pałac (Le Grand Palais i Le Petit Palais), położony przy Placu Inwalidów - kościół pw. Świętego Ludwika z piękną złoconą kopułą oraz ogród Tuileries z Luwrem na prawym brzegu rzeki.

Ciekawym miejscem jest także Wyspa Św. Ludwika, na której znajduje się charakterystyczny pomnik Św. Genowefy, która jest patronką Paryża.

W zachodniej części, na Ile de la Cite, znajdziecie bardzo popularną katedrą Notre Dame oraz St-Chapelle.

!Widok na Katedrę Notre-Dame - podczas spaceru nad Sekwaną w Paryżu
Widok na Katedrę Notre-Dame - podczas spaceru nad Sekwaną w Paryżu

Warto wiedzieć, że budowa katedry Notre Dame trwała prawie 170 lat (1163-1330), a jej nazwa tłumaczona jest jako Nasza Pani i odnosi do Matki Boskiej.

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

W tym miejscu musicie podjąć decyzję, którym brzegiem rzeki wolicie spacerować. Widoki i wrażenia są bowiem zdecydowanie inne.

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

Wybierając lewy brzeg Sekwany będziecie mieli zdecydowanie lepszą perspektywę na katedrę, spacerując prawym brzegiem, będziecie mogli obejrzeć wyjątkowy pałac królewski, oraz la Conciergerie.

Ta imponująca budowla w przeszłości pełniła rozmaite funkcje – w X wieku była pałacem dynastii Merowingów, w XIV stanowiła siedzibę królewskiego szambelana (concierge).

!Wieczorny widok na most Aleksandra III w Paryżu - nad Sekwaną
Wieczorny widok na most Aleksandra III w Paryżu - nad Sekwaną

Nieco później la Conciergerie została przeobrażona na więzienie, w którym więźniowie oczekiwali na wykonanie kary śmierci. Wśród „słynnych więźniów” znajdowała się m.in. królowa Maria Antonina oraz znany przywódca rewolucji francuskiej, Maximilien de Robespierre.

Nie wszyscy wiedzą, że wzdłuż brzegu Sekwany znajduje się całkiem sporo ścieżek rowerowych, więc jeśli lubicie taki środek transportu, poczujecie się tam jak w raju.

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

Zarówno Paryż, jak i Sekwana wciąż pozostają doskonałym źródłem inspiracji dla artystów – reżyserów, aktorów, malarzy i pisarzy. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o Woodym Allenie, który z miłości do stolicy Francji stworzył film „O północy w Paryżu”.

Trzeba przyznać, że jest to jeden z bardziej udanych obrazów Allena. Film opowiada historię zakochanych – Inez i Gila, którzy wraz z rodzicami kobiety przybywają nad Sekwanę. Gil marzy o tym, aby napisać pierwszą w swoim życiu, prawdziwą powieść. Jako niespełniony artysta marzy, że Paryż będzie dla niego idealną inspiracją. Trzeba przyznać, że miasto odkrywa przed nim szereg nie tylko współczesnych, ale również przeszłych sekretów. Autor zdjęć do filmu spisał się na medal, w magiczny sposób oddając niezaprzeczalny urok miasta, a zwłaszcza okolic Sekwany.

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

Spacer nad Sekwaną w Paryżu

Spacer nad Sekwaną w Paryżu


Reklama