Plac Puerta del Sol w Madrycie

Plac Puerta del Sol, czyli po polsku Plac Słońca jest prawdziwym sercem stolicy Hiszpanii. Umiejscowiony w samym centrum, jest jednym z najważniejszych placów miasta. Ma kształt półkola, które otaczają kremowe, XVIII - wieczne budynki. Nazwa placu pochodzi od dawniej znajdującej się tam miejskiej Bramy Słońca.

Informacje i ciekawostki

Nie wszyscy wiedzą, że Puerta del Sol uważany jest nie tylko za centrum Madrytu, ale również całej Hiszpanii, wyznaczony przez punkt nazywany przez wszystkich jako kilometr zerowy, znajduje się on na tym placu, przed budynkiem dawnego urzędu pocztowego. Punkt ten jest miejscem, od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych hiszpańskich miast. Dróg jest 6: do Kastylii i Leonu, do Aragonii i Katalonii, do Walencji, do Andaluzji, do Estremadury i Portugalii oraz do Galicji.

To właśnie na Słonecznym Placu w 1919 roku otworzono pierwszą linię metra, a w 1931 proklamowano Drugą Republikę.

Co zobaczyć na Puerta del Sol?

Jednym z najważniejszych zabytków placu jest pomnik Karola III - księcia Parmy i króla Neapolu. Szczególną sławę oraz przydomek król – burmistrz władca zyskał dzięki ogromnej ilości prac publicznych, jaką przeprowadzono za jego panowania. Posąg ma 10 metrów wysokości i wzniesiono go stosunkowo niedawno – w 1994 roku. Podchodząc bliżej z pewnością zauważycie, że na cokole znajduje się krótka historia życia Karola III. Co ciekawe, pomnik znalazł się na Słonecznym Placu w wyniku referendum, w którym Hiszpanie decydowali jakie umiejscowienie będzie dla niego najlepsze.

Oprócz pomnika na Puerta del Sol znajduje się także słynny posąg niedźwiedzia, wspinającego się na drzewo truskawkowe. Ten monument, ważący aż 20 ton (!) jest jednym z najważniejszych symboli miasta. To właśnie przy niedźwiedziu najczęściej spotykają się zakochani.

!Niedźwiedź z drzewem truskawkowym - plac Puerta del Sol w Madrycie
Niedźwiedź z drzewem truskawkowym - plac Puerta del Sol w Madrycie

Spacerując po placu warto obejrzeć także dawną siedzibę Poczty Królewskiej (Casa de Correos). Budynek został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jaimie'go Marquet. Początkowo pełnił on funkcję poczty. Pod koniec XX wieku budynek przejęło Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. We wnętrzu gmachu odbywają się zebrania Rady Autonomicznej Prowincji Madrytu, a przed nim - najważniejsze w mieście demonstracje i manifestacje, coroczna Parada Madrilenos oraz zabawa sylwestrowa dla mieszkańców miasta. Jak nakazuje tradycja, aby zapewnić sobie szczęście i pomyślność, podczas sylwestrowej nocy każdy z nich powinien zjeść 12 winogron, po jednym owocu na każde uderzenie zegara.

!Budynek Casa de Correos - Puerta del Sol w Madrycie
Budynek Casa de Correos - Puerta del Sol w Madrycie

Zegar na Placu Puerta del Sol jest najsłynniejszym zegarem w całym Madrycie. Jego stworzeniem zajął się zegarmistrz rodziny królewskiej - Jose Rodrigez Losad. 19 listopada 1866 roku królowa Izabela II w swoje urodziny odsłoniła zegar. Jego mechanizm jest niezwykle precyzyjny. Madrycki zegar spóźnia się jedynie… 4 sekundy na miesiąc, a jego wahadło mierzy aż 3 metry.

Fasadę Casa de Correos zdobi balkon oraz medalion z twarzą Herkulesa, herb panującego wówczas Karola III. Wieża zegarowa pochodzi z XIX wieku.

Ciekawym i jednym z najbardziej charakterystycznych elementów placu jest słynna reklama Tio Pepe - jedna z najstarszych reklam neonowych. Reklamowy neon na placu Puerta del Sol znajdował się od 1936 roku, zniknął stamtąd aż na 3 lata! Najbardziej rozpoznawalny neon z stolicy Hiszpanii, a prawdopodobnie i w całym kraju powrócił na plac ponownie w roku 2014. Jednak zmienił on swoją lokalizację z Puerta del Sol 1 na Puerta dal Sol 11 (naprzeciwko Casa de Correos).

!Neon TIO PEPE na placu Puerta del Sol w Madrycie
Neon TIO PEPE na placu Puerta del Sol w Madrycie

Jeśli zgłodniejecie i będziecie mieli ochotę na chwilę odpoczynku, możecie usiąść w jednej z klimatycznych kawiarni, których na placu znajduje się naprawdę sporo. Co zamówić? Na deser oczywiście tradycyjne, pyszne churros lub hiszpański tapas. :) (Więcej o jedzeniu w Hiszpanii - Co zjeść w Hiszpanii? lub o hiszpańskich deserach - Jaki deser zjeść w Hiszpanii?.)

Jak dojechać do Puerta del Sol?

Do placu najłatwiej i najszybciej dojechać metrem. Zwiezie Was tam linia 1, 2 i 3. Przystanek docelowy to Puerta del Sol.


Reklama