Dzielnica spichlerzy w Hamburgu - Speicherstadt

Speicherstadt, zwany inaczej Miastem Spichlerzy (a czasami bardziej potocznie również Miastem Magazynów) z całą pewnością jest miejscem niezwykłym. Może być również sporą niespodzianką dla osób, które spodziewają się zastać w miejscu portu nowoczesny kompleks.

Informacje i ciekawostki

Speicherstadt

Ta oryginalna dzielnica Hamburga posiada ponad stuletnią zabudowę. Zresztą nie byle jaką. Cechą charakterystyczną Speicherstadt są największe na świecie spichlerze z czerwonej cegły, wybudowane w stylu neogotyckim.

Warto wspomnieć, iż cały kompleks w lipcu 2015 roku, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co jeszcze bardziej świadczy o wyjątkowości tego obszaru.

Speicherstadt

Co ciekawe, spichlerze zostały usadowione na tysiącach dębowych pali, a oddzielają je od siebie niewielkie kanały. Front budynków został umiejscowiony od ulicy, a ich tylna część stanowi ścianę kanału. Budynki posiadają bardzo charakterystyczne ściany szczytowe, zwieńczone wieżyczkami. Zdobią je również imponujące zwieńczenia, łuki i wykusze.

Speicherstadt

Aktualna powierzchnia użytkowa wszystkich spichlerzy w Speicherstadt wynosi około 630.000 metrów kwadratowych!

Budynki zostały stworzone na skutek decyzji o utworzeniu w Hamburgu portu wolnocłowego w 1888 roku. Ówcześnie spichlerze były wypełnione tytoniem, kawą i przyprawami, a dzięki unikalnej konstrukcji i nowoczesnym dźwigom, w który zostały wyposażone, towar mógł wprost z barek lądować w ich wnętrzu.

Speicherstadt

Co ciekawe, niektóre z nich wciąż służą do tego celu. We wnętrzach pozostałych znajdują się muzea, a jeszcze inne przeznaczone są pod działalność wystawienniczą. Warto wspomnieć, że właśnie w Mieście Spichlerzy znajduje się największy na świecie skład wschodnich dywanów.

Poza nim znajduje się tam również Miniatur Wunderland (MiWuLa) – muzeum, w którym na 1300 metrach kwadratowych powstała największa na świecie makieta kolejarska i architektoniczna.

Speicherstadt

Na spragnionych i głodnych czekają również rozmaite kawiarnie, puby i restauracje. Skosztowanie lokalnych specjałów w tak oryginalnej scenerii to zdecydowanie pomysł wart realizacji.

Speicherstadt

Część Speicherstadt jest nowoczesna dzielnica HafenCity, o której więcej informacji oraz zdjęcia znajdziecie pod tym linkiem: nowoczesna dzielnica Hamburga - HafenCity. Jest to jedna z największych w Europie inwestycji budowlanych. Trzeba przyznać, że kontrast pomiędzy industrialnym Speicherstadt a futurystycznym, designerskim HafenCity jest naprawdę imponujący.

Speicherstadt


Reklama