Alter Elbtunnel w Hamburgu

Alter Elbtunnel to położny w Hamburgu, a właściwie pod nim(!) tunel, łączący dzielnice St. Paul i Steinwerder. Ma on głębokość 24 metrów i 426 metrów długości. Osoby, które mają klaustrofobię nie powinny decydować się na wycieczkę tunelem. Innym zdecydowanie polecamy to niezwykłe miejsce. Tunel położony jest pod rzeką Łabą. Świadomość tego, że kiedy spacerujemy jego wnętrzem, nad naszymi głowami znajduje się 15 metrów wody oraz potężne, płynące po Łabie statki jest naprawdę dziwna.

Informacje i ciekawostki

Alter Elbtunnel w Hamburgu

Tunel został oficjalnie otwarty 7 września 1911 roku. Jego projekt stworzył bardzo zdolny architekt - Philipp Holzmann. Obecnie znany również pod nazwą St. Pauli-Elbtunnel. Tunel miał ogromne znaczenie dla przemysłu i gospodarki miasta, zwłaszcza dla pracowników portu, znajdującego się po drugiej stronie rzeki. Zaprojektowany z wyjątkową dokładnością i precyzją stanowi prawdziwy architektoniczny i budowlany majstersztyk. Przy budowie wykorzystano metodę kesonową z nadciśnieniem, które wypierało napór wody. Podczas prac budowlanych 3 robotników straciło życie, kilkudziesięciu nabawiło się poważnych uszczerbków na zdrowiu, a kilkuset miało lżejsze objawy spowodowane zbyt szybką zmianą warunków atmosferycznych pomiędzy pracą pod ziemią, a funkcjonowaniem na jej powierzchni.

Co ciekawe, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu z tunelu mogą korzystać rowerzyści i piesi. Samochody mogą używać go jedynie od poniedziałku do piątku, w określonych godzinach, dla danej trasy. Z St. Pauli do Steinwerder 8:00 do 13:00, natomiast z Steinwerder do St. Pauli od 13:00 do 18:00. W soboty, niedziele i święta tunel jest zamknięty dla ruchu samochodowego.

Wnętrze obiektu pokryte jest terakotą. Składa się ono z 2 rur, którymi prowadzony jest transport w przeciwnych kierunkach. Jak twierdzą miejscowi, wycieczka wnętrzem tunelu jest doskonałym pomysłem na to, aby ochłodzić się podczas upalnego dnia.

Ze względu na swój niebanalny wygląd stanowi swoistą atrakcję turystyczną, przyciągającą ogromne rzesze wycieczkowiczów. Wejście i wjazd do tunelu pod Łabą mieści się w tej ciekawej budowli z charakterystyczną wieżą, tuż przy naziemnej stacji metra Landungsbrucken. Do tunelu poprowadzi Was przestronna, szeroka klatka schodowa. Aby dostać się na dół, możecie zjechać windą lub zejść po schodach. Wewnątrz budynku znajdziecie też szereg zdobień i dekoracji, bardzo typowych dla początków XX wieku. Koniecznie zwróćcie uwagę również na ogromne, metalowe windy, służące do transportu samochodów. Przy okazji podróży tunelem, warto zwiedzić imponujących rozmiarów port z targiem rybnym. Co roku na terenie tunelu odbywa się bieg Elbtunnel-Marathon oraz wystawa artystyczna.


Reklama