Andrássy út czyli Aleja Andrassyego - reprezentacyjna ulica w Budapeszcie

Andrássy út, czyli po polsku Aleja Andrassyego jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Budapesztu. Aleja łączy Plac Elżbiety (Erzsebet ter) z Placem Bohaterów (Hosok tere).

Informacje i ciekawostki

Trzeba wspomnieć tutaj, że jest ona również najdłuższą ulicą miasta, a jej długość to około 2,5 kilometra. Aleja Andrassy’ego wraz z Placem Bohaterów, Parkiem Miejskim i biegnącą pod nią Milenijną Koleją Podziemną została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2002 roku. Przy alei znajduje się wiele placówek dyplomatycznych, w tym także ambasada Polski.

Aleja Andrassyego w Budapeszcie - podczas spaceru

Warto o tym pamiętać, że ponad 200 lat temu – w 1768 r. ulica nosiła nazwę Ellbogengasse. W XIX wieku jej część nazwano Schiffmannsplatz, inną z kolei – Mauergasse. W 1870 roku ówczesny premier Węgier - hrabia Gyula Andrassy zaproponował przekształcenie ulicy w szeroką aleję, inspirowaną stylem francuskim. Pomysł ten spotkał się z pozytywnym przyjęciem, a w 1871 roku rozpoczęły się pierwsze prace budowlane.

Przemiana ulicy zakończyła się stosunkowo szybko, jednak na skutek kryzysu ekonomicznego zabiegi związane z jej zabudową znacznie się opóźniły. Finalnie aleję otwarto 20 sierpnia 1876 roku. Co ciekawe, ulica kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę. W 1883 roku zmieniono ją na Wielki Bulwar (Sugar ut), 2 lata później (1885 rok) zyskała imię swojego pomysłodawcy, stając się aleją Andrassy’ego (Andrássy út). W 1950 została obwołana ulicą Stalina (Sztalin ut), po śmierci dyktatora w 1956 roku stała się Aleją Młodzieży Węgierskiej (Magyar Ifjusag utja), a w 1957 - ulicą Republiki Ludowej (Nepkoztarsasag utja). Wreszcie w 1990 roku zdecydowano się powrócić do starej nazwy, która obowiązuje po dziś dzień.

Aleja Andrassyego w Budapeszcie - podczas spaceru

Wzdłuż ulicy znajduje się wiele budynków w eklektycznym stylu. Taki styl architektoniczny stanowi połączenie różnych, często niepasujących do siebie elementów architektonicznych. Rzeczywiście, patrząc na niektóre z nich można odnieść wrażenie, że wyglądają specyficznie. Przy Andrássy út mieści się również mnóstwo okazałych, przepięknych, rezydencji. To pamiątka po osiedlających się na tym terenie bogatych rodach węgierskich i austriackich.

Aleja Andrassyego dzieli się na dwie specyficzne, różniące się od siebie części – starszą i nowszą. Starsza znajduje się pomiędzy Placem Ferenca Deaka, a Placem Oktagon. Wyróżnia się wielością klimatycznych kawiarni i restauracji oraz obecnością starych drzew, które z pewnością pamiętają wiele. W starej części ulicy panuje niezwykły klimat, przywodzący na myśl barwną, nietuzinkową przeszłość tego terenu. Nowsza cześć ciągnąca się od Placu Oktagon do Placu Bohaterów, nosi znamiona nowoczesności i przepychu.

Aleja Andrassyego w Budapeszcie - podczas spaceru

Spacerując wzdłuż alei Andrassyego z pewnością zauważycie imponujący gmach Węgierskiej Opery Państwowej (aleja Andrassyego 22). Fasadę budynku zdobią wspaniałe rzeźby węgierskich kompozytorów, stworzone przez Alajosa Stróbla. Ciekawym elementem są również posągi sfinksów. Wnętrze budynku jest chyba jeszcze bardziej efektowne niż sam gmach. Zdobione złotem i purpurą, uważane jest za jedno z najpiękniejszych wnętrz operowych na świecie. Jeśli chcielibyście zasiąść na widowni, aby obejrzeć widowisko, zarezerwujcie bilety sporo wcześniej.

Niezwykle ciekawym, wartym odwiedzenia obiektem jest również muzeum Dom Terroru (Terror Haza), znajdujące się przy aleja Andrassyego 60. Obiekt jest hołdem dla bohaterów rewolucji 1956 i ofiar totalitaryzmu na Węgrzech. Jest ono stosunkowo nowe, zostało otwarte w 2002 roku na wniosek centroprawicowego premiera Viktora Orbana. Choć mieści się w neorenesansowym budynku, jego wnętrze kryje w sobie wiele nowoczesnych, naprawdę wartych zobaczenia atrakcji. Trzeba przyznać, że klimat i atmosferę tego miejsca po odwiedzinach każdy zapamięta na długo.

Aleja Andrassyego w Budapeszcie - podczas spaceru

Niedaleko Muzeum Terroru znajduje się rondo Kodalya, które zdobią posągi przedstawiające najważniejszych węgierskich bohaterów narodowych - Bottyaana Vaka, Miklosa Zrinyiego, Balinta Balassiego i Gyorgya Szondiego.


Reklama