Arenas de Barcelona - dawna arena byków zamieniona w centrum handlowe

Arenas de Barcelona to niezwykłe miejsce na mapie Barcelony. Znajduje się ono przy Placu Hiszpańskim (Plaça d'Espanya / Plaza de España), jednym z głównych placów w Barcelonie, w dzielnicy Montjuic.

Arenas de Barcelona

Historia i ciekawostki

Arenas de Barcelona to centrum handlowe z tarasem widokowym. Zostało ono wzniesione na terenie dawnej areny byków, zbudowanej w 1900 roku.

!Widok z centrum handlowego Arenas de Barcelona
Widok z centrum handlowego Arenas de Barcelona

Nie wszyscy wiedzą, że arena przez wiele lat uchodziła za jedną z najważniejszych w Barcelonie. Obiekt został zaprojektowany przez architekta Augusta Carrerasa, wybudowany z inicjatywy Josepa Marsansa. Las Arenas to obiekt w stylu neomauretańskim o średnicy 52 metrów. Arena mieściła aż 16 000 osób!

Inauguracja areny odbywała się 29.06.1900, a ostatnia walka 9.06.1977 roku. Odkąd w Katalonii wprowadzono zakaz walki byków, budynek stał się zupełnie bezużyteczny. Aby uchronić go od zburzenia przez radą miejską stworzono kilka projektów, mających na celu nadanie mu nowego życia.

wizyta w centrum handlowym Arenas de Barcelona

Nowe życie areny

Projekt ponownego zagospodarowania przestrzeni areny zrealizowała firmy Richard Rogers Partnership i Alonso-Balaguer Associated Architects. Prace budowlane zdawały się przeciągać w nieskończoność. Jak twierdzą mieszkańcy Barcelony, ponoć na skutek konfliktów pomiędzy firmami, wykonującymi projekt.

podczas wizyty w Arenas de Barcelona

Las Arenas zostało otwarte 24.03.2011 roku. Podobno podczas dnia otwarcia Katalończycy tak tłumnie odwiedzili nowo otwarte centrum handlowe, że kolejki były nawet do… ruchomych schodów.

Trzeba przyznać, budynek jest naprawdę przepiękny i bardzo charakterystyczny. Już na pierwszy rzut oka przypomina imponującą arenę. Choć nie uchodzi on jeszcze za wizytówkę Barcelony, jest znany i rozpoznawany przez turystów z całego świata.

wizyta w Arenas de Barcelona

Na ponad 30 000 metrów kwadratowych powstało imponujące, sześciopiętrowe centrum handlowe, które mieści w sobie ponad 100 sklepów, kino, restauracje i miejsca rozrywki. Na górze znajduje się przepiękny taras widokowy, z którego rozciąga się imponujący widok na całą Barcelonę. Budynek posiada jeden z największych dachów w Europie o wysokości 27 metrów, z 300-metrowym pasażem wokół krawędzi.

!taras widokowy na dachu Arenas de Barcelona
taras widokowy na dachu Arenas de Barcelona

Co ciekawe, na dach możecie wjechać zewnętrzną, przeszkloną windą, co gwarantuje niezwykłe wrażenia, nie tylko wizualne.

Jeśli to możliwe, odwiedźcie centrum handlowe późnym wieczorem. Jest wtedy przepięknie oświetlone i wygląda naprawdę imponująco. Aby dojechać do Las Arenas skorzystajcie z czerwonej lub zielonej linii metra. Przystanek docelowy to Plac Hiszpański.

Arenas de Barcelona

Informacje praktyczne

Arenas de Barcelona otwarte jest codziennie, 7 dni w tygodniu od godziny 10:00 do 22:00. Parking czynny jest do północy. natomiast niektóre lokale usługowe otwarte są do 01:00 w nocy, a w weekendy nawet do 03:00.


Reklama