Podróże po Europie

Casa Vicens w Barcelonie - zwiedzanie, bilety

17 maja 2025

Casa Vicens to pierwszy budynek zaprojektowany przez Antoniego Gaudíego w Barcelonie. Chociaż znacząco różni się on od późniejszych i bardziej znanych prac architekta, to w jego projekcie można dostrzec pierwsze oznaki przyszłego modernistycznego wizjonerstwa.

W naszym artykule dowiecie się więcej o zwiedzaniu Casa Vicens oraz o historii willi.

Artykuł jest częścią przewodnika po największych atrakcjach Barcelony.

Fasada Casa Vicens nie ma sobie podobnych
Fasada Casa Vicens nie ma sobie podobnych

Casa Vicens - podmiejska letnia rezydencja

Gaudí ukończył studia w 1878 i jeszcze tego samego roku otrzymał zlecenie zaprojektowania Casa Vicens. Zleceniodawcą był Manuel Vicens Montaner, dobrze sytuowany makler giełdowy i walutowy. Zapragnął on wznieść na zachodnim krańcu miasteczka Gràcia, dziś dzielnicy Barcelony, letnią rezydencję, gdzie mógłby odpoczywać od zgiełku stolicy Katalonii.

Gràcia położona była niecałe 2 km od granic dawnej Barcelony i dzięki swojej wiejskiej atmosferze przyciągała lokalną burżuazję. Dziś Casa Vicens zajmuje skromną powierzchnię i otoczona jest gęstą zabudową (przez co trudno zrobić zdjęcie fasady z odpowiedniej perspektywy), jednak dawniej posiadłość była bardziej rozległa, a wokół niej nie istniała wysoka zabudowa.

Każde z okien otrzymało bogate zdobienia
Każde z okien otrzymało bogate zdobienia

Gaudí w początkowej fazie swojej kariery wprowadzał sporo innowacyjnych rozwiązań oraz nawiązań do natury, jednak jego dzieła były mocno inspirowane historyzmem. W przypadku Casa Vicens postawił na styl neomauretański (neomudejar) z geometrycznymi zdobieniami, łukami oraz wieżyczkami. Znakiem rozpoznawczym budynku są trzy kolorowe fasady. Są one pełne orientalnych motywów (na przykład stolarka drzwiowa i okienna zainspirowane zostały sztuką japońską), polichromii, kamienia, cegieł oraz przede wszystkim ceramiki, która w Katalonii wykorzystywana była raczej wewnątrz niż na zewnątrz.

W Casa Vicens wszechobecne są nawiązania do flory i fauny
W Casa Vicens wszechobecne są nawiązania do flory i fauny

Projekt willi był gotowy w 1880 roku (trzeba jednak pamiętać, że architekt przez całe studia rozmyślał nad własną wizją idealnego domu, który powinien spełniać kilka warunków - być tak samo funkcjonalny, co estetyczny, i powstać w zgodzie z naturą). Prace budowlane przeprowadzono w latach 1883-1885.

Ciekawostką jest, że w 1925 roku Antoni Jover Puig (nowy właściciel Casa Vicens) zaproponował Gaudiemu przekształcenie willi w całoroczną rezydencję. Ten jednak odmówił - całą jego uwagę zajmowała już Sagrada Familia. Zadanie otrzymał Joan Baptista Serra de Martínez, przyjaciel Gaudiego, którego on sam polecił. Mimo przekształcenia budynku w dom wielorodzinny, zachował on pierwotną fasadę i jej założenia.

Wnętrza wypełnione są motywami florystycznymi
Wnętrza wypełnione są motywami florystycznymi
Nad detalami pracowali rzemieślnicy z różnych dziedzin
Nad detalami pracowali rzemieślnicy z różnych dziedzin

Zwiedzanie Casa Vicens

Casa Vicens można zwiedzić na dwa sposoby

  • Samodzielnie z przewodnikiem audio w języku polskim. Przewodnik działa w naszym własnym telefonie, dlatego przybądźcie na miejsce z naładowaną baterią, a najlepiej też z słuchawkami, żeby móc wygodnie zwiedzać. Kod QR ze stroną przewodnika znajdziecie przy wejściu.
  • W trakcie wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim, która trwa między 60 a 75 minut.

Naszą samodzielną wizytę zaczynamy od ogrodu, a następnie wchodzimy piętro po piętrze, aż po dach. Podczas wizyty pamiętajmy, że dawniej wokół nie istniały obecne budynki, a powierzchnia ogrodu była znacznie rozleglejsza.

Trasa z ogrodu do wejścia
Trasa z ogrodu do wejścia

Na spokojne zwiedzenie i przesłuchanie przewodnika audio większość osób będzie potrzebowała do 75 minut. Czytelnicy, których nie goni czas, mogą od razu zarezerwować sobie kolejny kwadrans, by w spokoju zapoznać się z wystawą tymczasową i usiąść na tarasie, gdzie można odpocząć ciesząc się atmosferą.

Casa Vicens położona jest na obrzeżach Barcelony - na miejsce dotrzemy autobusem lub metrem. Najbliższa stacja metra to Fontana - linia L3.

Urokliwy taras - mieliśmy szczęście, że mogliśmy posiedzieć na nim sami przez dłuższą chwilę
Urokliwy taras - mieliśmy szczęście, że mogliśmy posiedzieć na nim sami przez dłuższą chwilę
Dawna palarnia - barwne nawiązanie do arabskiego dziedzictwa Półwyspu Iberyjskiego
Dawna palarnia - barwne nawiązanie do arabskiego dziedzictwa Półwyspu Iberyjskiego

Atrakcje Casa Vicens

Liczba pomieszczeń i ich rozmiary są znacznie mniejsze niż w budynkach przewidzianych jako całoroczne, takich jak Casa Batlló i Casa Milà. Nie oznacza to jednak, że jest tu mało do zobaczenia - miłośnicy architektury odnajdą na trasie zwiedzania sporo miejsc, które zajmą ich uwagę.

Największe atrakcje zwiedzania Casa Vicens:

  • Spacer po ogrodzie i możliwość obejrzenia kolorowej elewacji z różnej perspektywy. W ogrodzie odtworzono oryginalny wygląd z końca XIX wieku.
  • Jadalnia z kominkiem i oryginalnymi meblami ściennymi oraz malowidłami specjalnie dla nich stworzonymi.
  • Palarnia ze wspaniałym niebiesko-złotym sufitem w stylu mauretańskim.
  • Łazienka, toalety i dawne apartamenty mieszkalne (niestety, bez mebli). Tutaj jednak wzrok przyciągają wspaniałe motywy roślinne, na suficie i w górnej części ścian.
  • Weranda z fontanną na parterze i otwarty taras na wyższym piętrze.
  • Możliwość zobaczenia wspaniałych kasetonów ceramicznych inspirowanych przyrodą.
  • Wystawa poświęcona historii rezydencji - przygotowano tam m.in. makiety posiadłości, pokazujące jak zmieniała się ona na przestrzeni dekad, a także wystawiono elementy dekoracyjne oraz meble zaprojektowane przez Gaudiego. Do tego interaktywne ekrany i trochę tablic opisowych.
  • Wystawa tymczasowa - podczas naszej wizyty była to wystawa poświęconą budynkom wzniesionym przez innych wybitnych reprezentantów epoki modernizmu.
  • Możliwość wejścia na dach - tu niestety nie nacieszy nas panorama stolicy Katalonii, ponieważ na przestrzeni dekad wokół powstało sporo wysokich budynków. Zobaczymy za to kominy w stylu, który stał się charakterystyczny dla tego architekta.

Na koniec wizyty możemy odwiedzić sklep zlokalizowany w piwnicy.

Zwiedzanie głównego piętra pałacu
Zwiedzanie głównego piętra pałacu
Podczas wizyty zobaczymy m.in. toaletę
Podczas wizyty zobaczymy m.in. toaletę

Bilety

Podstawowym sposobem zwiedzania Casa Vicens jest samodzielna wycieczka z przewodnikiem audio. Bilet wstępu kosztuje 20€. Dostępne są również bilety ulgowe w cenie 18€ dla uczniów i studentów między 12. a 25. rokiem życia, osób powyżej 65. roku życia oraz zwiedzających z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dzieci poniżej 12. roku życia wchodzą bezpłatnie.

Chociaż atrakcja nie dorównuje popularnością najpopularniejszym zabytkom Gaudiego, wciąż odwiedza ją sporo osób, dlatego w sezonie warto zakupić bilet online na oficjalnej stronie. W trakcie zakupu wybieramy godzinę naszej wizyty, a na naszą skrzynkę e-mail przyjdzie bilet z kodem QR.

Alternatywą jest wycieczka z przewodnikiem w języku angielskim. Jej cena, co może zaskakiwać, jest tylko nieznacznego wyższa względem biletu normalnego, więc jeśli wolicie zwiedzać w towarzystwie przewodnika, opcja ta będzie najlepsza. Pamiętajcie jednak, że liczba okienek z językiem angielskim jest ograniczona - wycieczkę najlepiej zarezerwować online na oficjalnej stronie, gdzie znajdziecie kalendarz.

Kolorowe wieżyczki - nieodłączny towarzysz architektury Gaudiego
Kolorowe wieżyczki - nieodłączny towarzysz architektury Gaudiego
Dekoracje roślinne z ceramiki
Dekoracje roślinne z ceramiki

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama