Podróże po Europie

Gdzie spać w Wilnie? Najlepsze dzielnice i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 2 maja 2023

Bliskość, niewygórowane ceny, smaczna kuchnia i liczne zabytki rokrocznie ściągają do stolicy Litwy wielu turystów. Sami z racji stosunkowo niewielkiej odległości od naszego miejsca zamieszkania mieliśmy możliwość zwiedzania Wilna w różnych porach roku.

Korzystając z tych doświadczeń stworzyliśmy przewodnik dla szukających zakwaterowania, w którym odpowiadamy gdzie nocować w Wilnie - jakie dzielnice sa najlepsze, a które z perspektywy turysty lepiej omijać.

W jakich dzielnicach spać w Wilnie?

Za bezpieczne i przyjemne do odkrywania o każdej porze uważane są dzielnice turystyczne: Stare Miasto (Senamiestis) oraz Zarzecze (Užupis).

Specyfika Wilna to brak rozwiniętego transportu miejskiego. Nie znajdziemy tutaj ani metra ani szybkich tramwajów. Zamiast tego poruszać możemy się autobusami lub trolejbusami. Trzeba brać to pod uwagę wybierając nocleg na przedmieściach. Może się bowiem okazać, że stracimy dużo czasu chcąc dojechać do interesujących nas miejsc. Z drugiej strony tutejszy transport publiczny jest tani (bilet dzienny kosztuje zaledwie 5€), a stolica Litwy jest miastem cichym. Nie musimy się obawiać głośnych tramwajów, które nocą przejeżdżać będą pod naszymi oknami. Jeśli więc w okolicy hotelu nie znajduje się żadna modna "imprezownia" to możemy spać spokojnie.

Wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających na wschodzie kraju, wybiera się do Wilna samochodem. To dobry pomysł, ale trzeba pamiętać o znalezieniu hotelu, który posiada strzeżony parking.

Skoro wprowadzenie mamy już sobą - czas odpowiedzieć na tytułowe pytanie!

Stare Miasto (Senamiestis) - blisko największych zabytków

Jeśli nasza wizyta na Litwie będzie przede wszystkim zwiedzaniem to nocleg na wpisanym na listę UNESCO Starym Mieście będzie najsensowniejszym wyborem - to właśnie tu znajdziemy lwią część największych atrakcji Wilna. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się zapłacić za niego nieco więcej. W zamian za to zyskamy jednak bliskość takich zabytków jak: Ostra Brama (Aušros Vartai), klasztor bazylianów (Vienuolynas ir Šv. Trejybės cerkvė) czy archikatedra (Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika). Wielu mieszkańców wynajmuje tutaj wyremontowane apartamenty, które posiadają wysoki standard, a są znacznie tańsze od hoteli.

Wilno - gdzie spać na Starym Mieście?

  • jednym z ulubionych miejsc wybieranych przez polskich turystów są apartamenty Old Town Trio, w których za niewielką dopłatą otrzymamy śniadanie. Obiekt położony jest w południowej części starówki.
  • Dysnos Avenue Oldtown to kolejny świetnie obiekt położony w południowej części starówki. Dla nas jego największą zaletą jest dostęp do kuchni, dzięki której możemy zakupić trochę lokalnych przysmaków na śniadanie czy kolację.
  • ostatnia nasza propozycja to Hotel Apia położony w samym sercu starówki, skąd będziemy mieć wszędzie blisko.
  • tu znajdziecie więcej noclegów na Starym Mieście
Wskazówka praktyczna Wiele obiektów w centrum posiada w ofercie parkingi, ale nierzadko są one płatne - np. 10-20 EUR za dzień.

Zarzecze (Užupis) - w rozrywkowej atmosferze

Choć słynna litewska republika artystyczna na pierwszy rzut oka nie wygląda zachęcająco pełna jest ludzi o otwartych umysłach i mimo coraz większego napływu odwiedzających nie traci swojego uroku.

Tłumnie ściągają tu zwiedzający chcący odpocząć od zwiedzania przy kuflu piwa, czy lampce wina. I choć lata zaniedbań komunistycznych rządów są nadal widoczne to nocleg w tym miejscu może być świetnym pomysłem na poznanie miasta. Zwłaszcza jeśli poza zwiedzaniem chcemy się choć trochę zabawić, gdyż działa tu wiele popularnych wśród miejscowych pubów i restauracji. Inna sprawa, że duża liczba pubów czy barów sprawia, że dość łatwo można zetknąć się tu z nietrzeźwymi turystami.

Na Zarzeczu królują apartamenty w przekształconych mieszkaniach. Niektóre z nich mieszczą się w mniej zadbanych budynkach mieszkalnych, ale taka już specyfika tej dzielnicy.

W ostatnich latach Zarzecze zyskało miano modnej i nie jest tu budżetowo, na co wpływ ma ten mała podaż, ale osoby preferujące bardziej rozrywkową atmosferę mogą czuć się tu jak ryba w wodzie. Dla nas paradoksalnie Zarzecze jest dobrym miejscem na nocleg z dziećmi, bo będziemy mieć dostęp do kuchni i więcej miejsca, ale lepiej sprawdzić, czy akurat pod nami nie będzie mieścił się żyjący do późna pub ;-)

Gdzie spać w Wilnie - Zarzecze

Jeśli zainteresowała Cię krótka charakterystyka tej dzielnicy, to dowiedz się o niej więcej z naszego artykułu Zarzecze (Užupis) w Wilnie

Wschodnie obszary Nowego Miasta (Naujamiestis) - wciąż blisko atrakcji, ale nieco taniej

Na zachód od Starego Miasta rozciąga się dzielnica Naujamiestis, czyli Nowe Miasto. Jej obszary położone blisko starówki mogą być dobrym miejscem na zostanie na noc, ponieważ będziemy mieć szansę znaleźć coś tańszego, a jednocześnie wciąż będziemy blisko głównych atrakcji. My sami zatrzymaliśmy się podczas zimowego wyjazdu w tej części Wilna i po turystycznym centrum poruszaliśmy się głównie pieszo.

Zaletą Nowego Miasta jest większy dostęp do sklepów spożywczych oraz usług nastawionych na miejscowych. Do wyboru mamy hotele, hostele oraz mieszkania. Z najlepiej położonych obiektów dojdziemy do katedry w mniej niż 30 minut.

Gdzie nocować w Wilnie - Nowe Miasto

Wskazówka praktyczna W Wilnie dobrym pomysłem może być wzięcie noclegu ze śniadaniem, które będzie zazwyczaj urozmaicone i nie na słodko.

Antokol (Antakalnis) - bardziej budżetowe noclegi w Wilnie poza utartym szlakiem

Jeśli Stare Miasto wydaje się Wam już dobrze znane i szukacie czegoś innego dobrym wyborem może okazać się Antokol. Dzielnica ta położona jest dość daleko od dworca, ale znajduje się tu kilka ciekawych zabytków jak chociażby: Dom św. Faustyny (Faustinos Kovalskos Namai) czy zabytkowy cmentarz antokolski (Antakalnio kapinės). Blisko stąd też do Kościoła świętego Piotra i Pawła (Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia), barokowej perły stolicy Litwy.

Mankamentem może być niewielka liczba hoteli jakie są tu ulokowane. Jest to typowa dzielnica mieszkalna i łatwiej znaleźć tu apartament do wynajęcia niż sieciowy hotel. Jest tu też taniej niż na Starym Mieście, a znajdując nocleg bliżej południowej części dzielnicy będziemy mieć naprawdę blisko do wileńskiej starówki i jej największych atrakcji.

Gdzie spać w Wilnie na Antokolu?

  • budżetowe pokoje oferuje pensjonat Nilaja, który powstał z przekształcenia domu mieszkalnego. Nie będą tam na nas czekać luksusy, ale do katedry wileńskiej dojdziemy stąd w mniej niż 30 minut, a autobusem dojedziemy w kwadrans.
  • znacznie dalej położony jest Neris Inn, ale zbiera lepsze opinie gości.
  • tu znajdziecie więcej noclegów na Antokolu

Okolice dworca kolejowego (Vilniaus Geležinkelio Stotis)

Powiedzmy sobie szczerze - ta część Wilna nie jest ani zbyt urokliwa ani najbezpieczniejsza. Jednak z roku na rok podejmowane są inicjatywy aby zmienić jej charakter. Pewnie jeszcze wiele wody w Wilejce upłynie nim będzie można porównać ją z Zarzeczem, ale przez wzgląd na dobrą lokalizację można rozważyć znalezienie tu noclegu.

Jeśli nie przeszkadza nam sąsiedztwo dwora (w tym odgłosy pociągów) i szukamy dobrze ocenianego noclegu, w którym często pojawiają się promocje, to strzałem w dziesiątkę może być Railway Apartments. Musimy jednak liczyć się z potrzebą samodzielnego zameldowania.

Zwierzyniec (Žvėryno seniūnija / Žvėrynas) i Śnipiszki (Šnipiškės)

Te dwie dzielnice położone na północ od rzeki Wilii pełne są licznych kontrastów. Znajdziemy tu litewskie wyższe uczelnie, nowoczesne wieżowce, ale też stare drewniane domki. Nocleg tutaj może być dobrą alternatywą dla Starego Miasta. Należy jednak pamiętać o znacznym oddaleniu od dworca i uważać w okolicach Rynku Kalwaryjskiego (Kalvarijų Turgus). Wprawdzie wizyta na tym targowisku będzie świetną okazją do nabycia naturalnego litewskiego jedzenia, ale też do... utraty portfela.

Gdzie nocować w Wilnie - inne propozycje

Na jakie dzielnice uważać w Wilnie?

Generalnie Wilno jest miastem uważanym za bezpieczne. Poza wspomnianymi już wcześniej okolicami dworca kolejowego nieco gorsze opinie wśród miejscowych mają dalsze rejony Nowego Miasta (Naujamiestis). Jest to rozległa dzielnica położona blisko historycznego centrum i wiele tutejszych domów jest odnowionych, ale wąskie ulice nie są zbyt dobrze oświetlone.

Podobne komentarze można usłyszeć o położonym pomiędzy lotniskiem a dworcem kolejowym Nowym Świecie (Naujininkų). Zdaniem wilnian najwięcej tu elementu przestępczego, bezdomnych i narkomanów. Jeśli przylatujemy do Wilna w późnych godzinach nocnych może się okazać, że czeka nas spacer przez te niezbyt przyjemne okolice.

Niezbyt dobrze mówi się również o zamieszkanej przez Polaków Nowej Wilejce (Naujoji Vilnia), choć wynika to raczej z oddalenia tej dzielnicy od centrum i brzydkiej postsowieckiej architektury niż z realnego zagrożenia dla turysty.

Obszarom tym daleko jednak od naprawdę niebezpiecznych dzielnic miast zachodnich i przypominają raczej blokowiska w dużych polskich miastach. Statystycznie nic nie powinno nas tam złego spotkać, ale czy akurat podczas urlopu chcielibyśmy odczuwać choćby najmniejszy dyskomfort wracając po zmroku do miejsca zakwaterowania?

Zasady szukania noclegu w Wilnie:

  • Bywa, że w najtańszych i najgorzej ocenianych wileńskich hotelach natrafimy na problemy z czystością. Warto o tym pamiętać i przed rezerwacją dokładnie przestudiować komentarze i opinie w przypadku gorzej ocenianych obiektów.
  • Specyfika Wilna polega na tym, że konkurencją dla sieci hotelowej są prywatne apartamenty. Jest ich bardzo dużo, a standard często bywa znacznie wyższy niż znanych hoteli. Co ciekawe te miejsca noclegowe może łatwo znaleźć w dużych serwisach do wyszukiwania noclegów jak chociażby booking.com.
  • Zawsze czytajmy komentarze przed dokonaniem rezerwacji i sprawdzajmy położenie hotelu na mapie. Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama