Podróże po Europie

Gdzie spać w Wilnie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Bliskość, niewysokie ceny, smaczna kuchnia i liczne zabytki rokrocznie ściągają do stolicy Litwy wielu turystów. Gdzie szukać najlepszych i najtańszych noclegów? Które dzielnice omijać z daleka?

Za bezpieczne uważane są dzielnice turystyczne - jak chociażby Stare Miasto (Senamiestis) i Zarzecze (Užupis), które choć na pierwszy rzut oka nie wygląda zachęcająco pełne jest ludzi o otwartych umysłach. Inna sprawa, że duża liczba pubów czy barów sprawia, że dość łatwo można zetknąć się tu z nietrzeźwymi turystami.

Specyfika Wilna to brak rozwiniętego transportu miejskiego. Nie znajdziemy tutaj ani metra ani szybkich tramwajów. Zamiast tego poruszać możemy się autobusami lub trolejbusami. Trzeba brać to pod uwagę wybierając nocleg na przedmieściach. Może się bowiem okazać, że stracimy dużo czasu chcąc dojechać do interesujących nas miejsc. Z drugiej strony ta niedogodność ma swoje plusy, bo stolica Litwy jest miastem cichym. Nie musimy się obawiać głośnych tramwajów, które nocą przejeżdżać będą pod naszymi oknami. Jeśli więc w okolicy hotelu nie znajduje się żadna modna "imprezownia" to możemy spać spokojnie.

Wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających na wschodzie kraju, wybiera się do Wilna samochodem. To dobry pomysł, ale trzeba pamiętać o znalezieniu hotelu, który posiada strzeżony parking.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Wilnie?

Centrum Starego Miasta (Senamiestis)

Jeśli nasza wizyta na Litwie będzie przede wszystkim zwiedzaniem to nocleg na Starym Mieście będzie najsensowniejszym wyborem. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się zapłacić za niego nieco więcej. W zamian za to zyskamy jednak bliskość takich zabytków jak: Ostra Brama (Aušros Vartai), klasztor bazylianów (Vienuolynas ir Šv. Trejybės cerkvė) czy archikatedra (Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika). Wielu mieszkańców wynajmuje tutaj wyremontowane apartamenty, które posiadają wysoki standard, a są znacznie tańsze od hoteli. Przykład takiego lokum polecanego przez wielu turystów to chociażby Old Town Apartments: Old Town Apartment.

Poszukaj nocleg w dzielnicy Senamiestis

Zarzecze (Užupis)

Słynna litewska republika artystyczna nie traci swojego uroku. Rokrocznie ściągają tu zwiedzający chcący odpocząć od zwiedzania przy kuflu piwa, czy lampce wina. I choć lata zaniedbań komunistycznych rządów są nadal widoczne to nocleg w tym miejscu może być świetnym pomysłem na poznanie miasta. Zwłaszcza jeśli poza zwiedzaniem chcemy się choć trochę zabawić. Przykład polecanego noclegu w dzielnicy wileńskich artystów: Butas Užupyje.

Wyszukaj nocleg na obszarze dzielnicy Užupis

Okolice dworca kolejowego (Vilniaus Geležinkelio Stotis)

Powiedzmy sobie szczerze - ta część Wilna nie jest ani zbyt urokliwa ani bezpieczna. Jednak z roku na rok podejmowane są inicjatywy aby zmienić jej charakter. Pewnie jeszcze wiele wody w Wilejce upłynie nim będzie można porównać ją z Zarzeczem, ale przez wzgląd na dobrą lokalizację można rozważyć znalezienie tu noclegu. Dla tych, którzy cenią sobie klimaty retro i rodzinną atmosferę miejsc noclegowych strzałem w dziesiątką będzie pobyt w Aparamentach na ulicy Pylimo: Old apartment in Pylimo str.

Antokol (Antakalnis)

Jeśli Stare Miasto wydaje się Wam już dobrze znane i szukacie czegoś innego dobrym wyborem może okazać się Antokol. Dzielnica ta położona jest dość daleko od dworca, ale znajduje się tu kilka ciekawych zabytków jak chociażby: Dom św. Faustyny (Faustinos Kovalskos Namai) czy zabytkowy cmentarz antokolski (Antakalnio kapinės). Blisko stąd też do Kościoła świętego Piotra i Pawła (Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia).

Mankamentem może być niewielka liczba hoteli jakie są tu ulokowane. Jest to typowa dzielnica mieszkalna i łatwiej znaleźć tu apartament do wynajęcia niż nocleg w gwiazdkowym obiekcie. Przykład polecanego przez zwiedzających obiektu: Cozy Ground Floor Apartment.

Znajdź nocleg w dzielnicy Antokol

Zwierzyniec (Žvėryno seniūnija / Žvėrynas) i Śnipiszki (Šnipiškės)

Te dwie dzielnice położone na północ od rzeki Wilii pełne są licznych kontrastów. Znajdziemy tu litewskie wyższe uczelnie, nowoczesne wieżowce, ale też stare drewniane domki. Nocleg tutaj może być dobrą alternatywą dla Starego Miasta. Należy jednak pamiętać o znacznym oddaleniu od dworca i uważać w okolicach Rynku Kalwaryjskiego (Kalvarijų Turgus). Wprawdzie wizyta na tym targowisku będzie świetną okazją do nabycia naturalnego litewskiego jedzenia, ale też do… utraty portfela.

Wyszukaj nocleg w dzielnicy Zwierzyniec lub poszukaj go w dzielnicy Śnipiszki.

Na jakie dzielnice uważać w Wilnie?

Poza wspomnianymi już wcześniej okolicami dworca kolejowego lepiej wystrzegać się Nowego Miasta (Naujamiestis). Jest ona położona blisko historycznego centrum, ale wiele tutejszych domów jest odnowionych, ale wąskie ulice nie są zbyt dobrze oświetlone. W opinii mieszkańców nie jest tu bezpiecznie.

Podobnie źle mówi się o położonym pomiędzy lotniskiem a dworcem kolejowym Nowym Świecie (Naujininkų). Zdaniem wilnian najwięcej tu elementu przestępczego, bezdomnych i narkomanów. Jeśli przylatujemy do Wilna w późnych godzinach nocnych może się okazać, że czeka nas spacer przez te niezbyt przyjemne okolice.

Niezbyt dobrze mówi się również o zamieszkanej przez Polaków Nowej Wilejce (Naujoji Vilnia), choć wynika to raczej z oddalenia tej dzielnicy od centrum i brzydkiej postsowieckiej architektury niż z realnego zagrożenia dla turysty.

Zasady szukania noclegu w Wilnie:

  • Wiele tanich wileńskich hoteli ma poważne problemy z czystością. Warto o tym pamiętać i przed rezerwacją dokładnie przestudiować komentarze i opinie. W przeciwnym wypadku może się okazać, że przywieziemy do domu pluskwy.
  • Specyfika Wilna polega na tym, że konkurencją dla sieci hotelowej są prywatne apartamenty. Jest ich bardzo dużo, a standard często bywa znacznie wyższy niż znanych hoteli. Co ciekawe te miejsca noclegowe może łatwo znaleźć w dużych serwisach do wyszukiwania noclegów jak chociażby booking.com.
  • Zawsze czytajmy komentarze przed dokonaniem rezerwacji i sprawdzajmy położenie hotelu na mapie. Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek.

Reklama