Podróże po Europie

Najlepsze punkty widokowe w Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2024

Wilno posiada w centrum dwa wzgórza, z których można podziwiać krajobraz miejski litewskiej stolicy. Nie są to jednak jedyne miejsca oferujące widok na miasto z góry - więcej ciekawych propozycji znajdziecie w naszym zestawieniu!

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Wilna.

Widok z Góry Trzykrzyskiej

Góra Trzykrzyska (Trijų kryžių kalnas) to położone w centrum Wilna wzgórze, które dawniej nazywane było Łysą Górą lub Krzywą Górą. Na szczycie tego wzniesienia stoi pomnik trzech białych krzyży. Jest to stosunkowo nowy monument, który stanął w miejscu poprzedniego, wysadzonego w powietrze w latach 50. XX wieku. Jego obecna forma jest wyższa od poprzedniej o 1,8 metra i powstała dopiero w 1989 roku, jako pomnik upamiętniający ofiary stalinizmu na Litwie.

Góra Trzykrzyska - informacje praktyczne

Z Góry Trzech Krzyży możemy podziwiać panoramę Starego Miasta, Basztę Giedymina oraz wileńską katedrę. Należy ona do bezpłatnych atrakcji.

Do punktu widokowego może dostać się pieszo. Najczęściej wybierana trasa prowadzi od strony ulicy Tadeusza Kościuszki (T. Kosciuškos g., rozpoczyna się niedaleko ujścia Wilejki) - wymaga ona nieco podejścia pod górę, jednak wejść tędy dadzą rade również rodzice z wózkami. Trudniej będzie wejść od południa - tam do pokonania będzie sporo schodów (współrzędne początku trasy 54.684349, 25.298736).

Widok z Góry Trzech Krzyży w Wilnie
Widok z Góry Trzech Krzyży w Wilnie
Widok z Góry Trzykrzyskiej w Wilnie
Widok z Góry Trzykrzyskiej w Wilnie

Baszta Giedymina i wzgórze górujące nad starym miastem

Góra Giedymina (lub inaczej Góra Zamkowa) to kolejne wzgórze znajdujące się w granicach wileńskiego Starego Miasta. Jest ona położona po zachodniej stronie rzeki Wilejki, praktycznie na wprost Góry Trzykrzyskiej.

Widok z Baszty Giedymina w Wilnie
Widok z Baszty Giedymina w Wilnie

Wzgórze było niegdyś ważnym punktem na mapie Wilna, ponieważ znajdował się tam Zamek Górny, który uległ zniszczeniom podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1660 roku. Do dziś przetrwała Baszta Giedymina (Gedimino pilies bokštas), stanowiąca jeden z najważniejszych symboli Wilna - obecnie można wejść na jej szczyt i podziwiać widoki z lotu ptaka. Pozostałości twierdzy to zresztą nie tylko punkt widokowy, ale także Muzeum Zamku Górnego.

Góra Giedymina - informacje praktyczne

Za wstęp na Górę Giedymina nie jest pobierana żadna opłata, jednak osoby, które chcą szybciej się tam dostać mogą skorzystać z jedynej w mieście kolejki linowej - opłata za przejazd w dwie strony wynosi 2,00 (8,62 zł). Jest to wygodna opcja dla osób podróżujących z wózkami dziecięcymi. Stacja kolejki znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu Starego Arsenału - na mapie znajdziecie ją wpisując: Keltuvas į Gedimino kalną (adres: Arsenalo g. 3).

Pozostali mogą wejść pieszo - podejście jest nieco strome, ale da się je sprawnie pokonać - my nie mieliśmy większych problemów nawet w zimę.

Wstęp do Baszty Giedymina jest już jednak płatny. Bilet kosztuje 8,00 (34,48 zł).

Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum.

Widok z Góry Giedymina w Wilnie - w tle wieża telewizyjna
Widok z Góry Giedymina w Wilnie - w tle wieża telewizyjna
Widok z Góry Giedymina w Wilnie
Widok z Góry Giedymina w Wilnie

Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Dzwonnica o wysokości 52 metrów, która samodzielnie stoi przy Bazylice Archikatedralnej w Wilnie, jest kolejnym z symboli litewskiej stolicy. Budowla przez lata była przebudowywana i rozbudowywana. Dzisiaj można zwiedzić jej wnętrza, a przy okazji wejść na taras widokowy, oferujący przyjemny widok na okolicę.

Dzwonnica katedry - informacje praktyczne

Z tarasu widokowego na Dzwonnicy obejrzymy plac katedralny wraz z katedrą - z góry dostrzec można wiele szczegółów górnej części świątyni, takich jak rzeźby i detale architektoniczne. Zobaczymy stąd nie tylko ważne zabytki miasta, lecz będziemy także mieli szansę rzucić okiem na uliczki położone w sąsiedztwie.

Cena biletu wstępu na dzwonnicę wynosi 6,00 (25,86 zł). Na górę prowadzi nieco ponad 100 stopni.

Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Dzwonnica od środka - Wilno
Dzwonnica od środka - Wilno

Dzwonnica kościoła św. Jana - widok z najwyższego budynku Starego Miasta

Kolejna dzwonnicą udostępniona turystom znajduje się w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Jest ona najwyższym obiektem wileńskiego starego miasta - jej całkowita wysokość to 68 m, podczas gdy dzwonnicy z krzyżem to "zaledwie" 57 m.

Kompleks ten znajduje się obok tutejszego uniwersytetu. Z tarasu widokowego na wieży będziemy mogli podziwiać zabudowę Starego Miasta oraz innych zakątków Wilna.

Dzwonnica kościoła św. Jana - informacje praktyczne

Na górę możemy wejść po 193 zabytkowych schodach lub wjechać windą. Cena biletu wstępu to 5,00 (21,55 zł). Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy tutaj.

Taras widokowy przy ulicy Subačiaus

Jeśli chcemy popatrzeć z góry na wileńską starówkę, a jednocześnie uniknąć tłumów turystów, najlepiej udać się na ulicę Subačiaus gatve, gdzie urządzono niewielki punkt widokowy i kawiarnię. Legenda głosi, że w tym miejscu zatrzymał się Napoleon i przez lunetę obserwował miasto. Taras znajduje się jedynie 700 metrów od Zarzecza i około 1,5 kilometra od centrum miasta.

Informacje praktyczne

Dokładna lokalizacja tarasu: 54.67749659856246, 25.300585918715814

Z tarasu zobaczymy wieże większości wileńskich świątyń, górę Giedymina, wieżowiec Europa i inne wysokościowce. Bardzo dobrze widać też pobliski park Kūdrų. Ciekawostką jest pobliski kościół kościół Serca Jezusowego wybudowany niegdyś dla sióstr wizytek. Po drugiej wojnie światowej władze sowiecki urządziły tu więzienie. Dziś budowla niszczeje i w rejestrach nadal figuruje jako więzienie (choć oczywiście nikt nie jest tu już przetrzymywany).

Wieża telewizyjna

Wileńska wieża telewizyjna działa podobnie jak jej starsza siostra z Berlina (więcej: Wieża Telewizyjna w Berlinie). W jej górnej części znajduje się restauracja z tarasem widokowym - główna różnica pomiędzy dwoma obiektami jest taka, że w stolicy Niemiec do dyspozycji gości są dwa poziomy, a Wilnie zaledwie jeden, wyłącznie z restauracją.

na wieży telewizyjnej w Wilnie
na wieży telewizyjnej w Wilnie

W bistro Toliai, które działa na wieży, możemy skosztować lokalnych piw i mocniejszych alkoholi oraz zjeść coś smacznego. Podczas konsumpcji pobyt umilą nam widoki na miasto.

Wieża telewizyjna - informacje praktyczne

Przy sprzyjającej pogodzie gościom udostępniany jest otwarty taras (widok zza siatki ochronnej).

Bilet wstępu kosztuje 16,00 (68,96 zł). Dzieci w wieku 4-18 lat są upoważnione do zakupu biletu ulgowego w cenie 9,00 (38,79 zł), a młodsze wchodzą bezpłatnie. Dostępne są również bilety rodzinne w cenie 45,00 (193,95 zł) (dwójka dorosłych plus maksymalnie troje dzieci).

Aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie atrakcji.

Wieża telewizyjna w Wilnie położona jest daleko od centrum, dlatego nie zobaczymy z niej dobrze największych zabytków ani też innych najbardziej znanych atrakcji. Na wieżę polecamy wybrać się na zachód słońca, by móc podziwiać pięknie zachodzące słońce nad miastem, a później podświetlone ulice i budynki.

Najważniejsze informacje:

  • wysokość wieży to 326,5 metra;
  • restauracja z tarasem widokowym znajduje się na wysokości 170 metrów;
  • winda na 19. piętro wieży wjeżdża w około 40 sekund;
  • część przeznaczona na taras widokowy i restaurację obraca się wokół własnej osi, pokonując pełen obrót w około 50 minut;
  • jest to najwyższa wolno stojąca budowla na Litwie;
  • budowa trwała od 1974 do 1980 roku;
  • dolna cześć wieży o wysokości 190 metrów zbudowana została z betonu, podczas gdy górne 137 metrów wybudowano ze stali;
widok z wieży telewizyjnej w Wilnie
widok z wieży telewizyjnej w Wilnie

Lot balonem

Mieszkańcy Wilna twierdzą, że ich stolica to jedyne europejskie miasto nad którym regularnie latają balony. Trudno nam zweryfikować na ile to twierdzenie jest prawdziwe, ale przyznać trzeba, że lot balonem nad centrum to jedna z najbardziej unikatowych atrakcji, jakie czekają na odwiedzających w dowolnej europejskiej stolicy.

Sami nie mieliśmy jeszcze okazji skorzystać z takiej przyjemności, ale nasi znajomi Litwini bardzo ją zachwalali. Listę znanych firm oferujących loty znajdziecie na oficjalnej stronie turystycznej Wilna.

Góra Bouffałowa (Taurakalnis)

Na koniec jeden z ciekawych, ale mniej znanych punktów widokowych blisko wileńskiej starówki.

Historia wzgórza sięga czasów średniowiecznych kiedy to sprowadzono tu ludność tatarską. W czasach nowożytnych część obszaru kupił starosta stokliski Józef Teodor Doroszkiewicz Bouffał, od którego nazwiska pochodzi jedna z nazw wzniesienia (drugą nadał litewski historyk literatury Mykolas Biržiška). Niegdyś istniał tu cmentarz ewangelicki, po którym została jedynie klasycystyczna kaplica. W okresie sowieckim wzniesiono na szczycie Pałac Ślubów i Pałac Związków Zawodowych. Ten pierwszy doceniony ze względu na interesujące rozwiązania architektoniczne istnieje do dziś. Ten drugi jest w trakcie rozbiórki, na jego miejscu ma powstać nowoczesna sala koncertowa.

Na koniec roku akademickiego na wzgórzu spotykają się absolwenci uczelni wyższych i bawią się do samego świtu.

Większość punktów widokowych w Wilnie daje możliwość podziwiania wyłącznie Starego Miasta. W tym przypadku jest nieco inaczej - umiejscowienie wzgórza pozwala na dostrzeżenie tzw. wileńskiego Manhattanu czyli nowoczesnych wieżowców na Śnipiszkach. Widać również barokowy kościół św. Jakuba i Filipa.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama