Punkty widokowe Wilna

Wilno to miasto, w którego centrum znajdują się dwa wzgórza, z których można podziwiać krajobraz miejski litewskiej stolicy. Nie są to jedyne miejsca, z których można oglądać miasto z góry. Oprócz naturalnych punktów widokowych możemy znaleźć także te wybudowane przez człowieka, np. zabytkowa Dzwonnica, która znajduje się w samym centrum miasta czy Baszta wzniesiona na słynnym wzgórzu. Z każdego z tych punktów można spojrzeć na miasto z innej perspektywy i dostrzec inne rzeczy.

Najlepsze punkty widokowe w Wilnie:

 • Góra Trzykrzyska
 • Góra Giedymina i Baszta Giedymina
 • Dzwonnica
 • Wileńska wieża telewizyjna

Widok z Góry Trzykrzyskiej

Góra Trzykrzyska czyli Trijų kryžių kalnas to wzgórze znajdujące się w centrum Wilna, które dawniej nazywane było Łysą Górą lub Krzywą Górą. Na szczycie tego wzniesienia jest pomnik trzech białych krzyży. Jest to nowy monument, który stoi w miejscu poprzedniego, wysadzonego w powietrze w latach 50. XX wieku. Dzisiejsza postać Trzech Krzyży jest nieco wyższa od starego od 1,8 metra i powstała dopiero w 1989 roku. Dzisiaj oficjalnie mówi się, że pomnik upamiętnia ofiary stalinizmu na Litwie.

Widok z Góry Trzykrzyskiej w Wilnie

Widok z Góry Trzykrzyskiej w Wilnie

Co można zobaczyć? Góra Trzykrzystka to miejsce, z którego możemy podziwiać przede wszystkim panoramę Starego Miasta, zamków i Bazyliki archikatedralnej.

Góra Trzykrzyska należy do bezpłatnych atrakcji miasta.

Widok z Góry Giedymina i Baszty Giedymina

Góra Giedymina czyli inaczej Góra Zamkowa, (dawniej nazywana Górą Turzą) to wzgórze znajdujące się w Wlinie, na Starym Mieście. Położona jest po zachodniej stronie Góry Trzykrzyskiej.

Widok z Baszty Giedymina w Wilnie

Wzgórze niegdyś było ważnym punktem na mapie Wilna, ponieważ znajdował się tam Zamek Górny, który uległ zniszczeniom podczas polsko-rosyjskiej wojny w 1660 roku. Dzisiaj znajduje się tam Baszta Giedymina (Gedimino pilies bokštas), na którą można wejść i podziwiać widoki na miasto. Twierdza to nie tylko punkt widokowy ale także Muzeum Zamku Górnego.

Widok z Góry Giedymina w Wilnie

Widok z Góry Giedymina w Wilnie

Informacje praktyczne - Góra Giedymina

Za wejście na Górę Giedymina nie jest pobierana żadna opłata, jednak dla osób, które chcą szybciej się tam dostać została udostępniona "kolejka" w formie wagoniku, którym wjeżdżamy na wzgórze.

Wjazd kolejką kosztuje 1,00€ w jedna stronę, w obie 2,00€.

Informacje praktyczne - Baszta Giedymina

Cena normalnego biletu wstępu na Basztę Giedymina czyli Muzeum Zamku Górnego to koszt 5,00€ (ulogwy - 2,50€). We środku znajdują się m.in. schemat bitwy pod Grunwaldem, krzyżackie sztandary i popiersie księcia Witolda, zgromadzono tam także różne elementy zbroi. Na samej górze znajduje się taras widokowy.

Dni i godziny otwarcia

 • od kwietnia do września - codziennie od 10:00 do 19:00;
 • od października do marca - codziennie od 10:00 do 17:00;

Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Dzwonnica przy Bazylice Archikatedralnej w Wilnie jest jednym z symboli tego miasta. Przez lata byłą przebudowywana i rozbudowywana. Dzisiaj można ją zwiedzać od wewnątrz, a przy okazji jest ona punktem widokowym, z którego można obserwować miasto.

!Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Co można zobaczyć? Z punktu widokowego Dzwonnicy można oglądać Plac Katedralny wraz z Bazyliką archikatedralną. Dostrzec można wiele szczegółów górnej części świątyni, rzeźby i detale. Dzwonnica nie jest wysokim obiektem, ponieważ mierzy zaledwie 57 metrów, dlatego nie zobaczymy stąd odległych części stolicy. Jednak widać stąd uliczki położone wokół Placu Katedralnego.

!Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Informacje praktyczne - Dzwonnica Archikatedry

 • Cena biletu normalnego to koszt 4,50€;
 • Dni i godziny otwarcia:
  • od poniedziałku do soboty
  • od maja do września - 10:00 - 19:00
  • od października do kwietnia - 10:00 - 18:00

Dzwonnica od środka - Wilno

Widok z wieży telewizyjnej

Wileńska wieża telewizyjna działa podobnie jak jej starsza siostra z Berlina (więcej o berlińskiej wieży telewizyjnej i innych punktach widokowych w Berlinie). Na wieży znajduje się restauracja z tarasem widokowym, w Berlinie do dyspozycji gości są dwa poziomy, a Wilnie jest natomiast jeden, tylko z restauracją.

Informacje o wieży:

 • wysokość wieży to 326,5 metra;
 • na wysokości 160 metrów znajduje się restauracja z tarasem widokowym;
 • na 19. piętro wieży wjeżdża winda w ciągu około 40 sekund;
 • część przeznaczona na taras widokowy i restaurację obraca się wokół własnej osi, całą drogę pokonuje w czasie około 50 minut;
 • restauracja nosi nazwę ”Paukščių Takas" co po polsku oznacza „Droga Mleczna”;
 • jest to najwyższa wolno stojąca budowla na Litwie;
 • budowa trwała od 1974 roku do 1980 roku;
 • dolna cześć wieży - 190 metrów zbudowana została z betonu, górne 137 metrów wybudowano ze stali;

!na wieży telewizyjnej w Wilnie
na wieży telewizyjnej w Wilnie

W Restauracji na wieży możemy skosztować lokalnych piw i mocniejszych alkoholi oraz zjeść zarówno obiad, kolację, jak i deser. A wszystko to w połączeniu z widokami na miast.

!widok z wieży telewizyjnej w Wilnie
widok z wieży telewizyjnej w Wilnie

Co można zobaczyć? Wieża telewizyjna w Wilnie jest zlokalizowana daleko od centrum, dlatego nie zobaczymy z niej dobrze żadnych zabytków ani też innych bardziej znanych atrakcji w mieście. Na wieże polecamy się wybrać o zachodzie słońca, żeby móc podziwiać pięknie zachodzące słońce nad miastem, a później podświetlone ulice i budynki.

Informacje praktyczne - wieża telewizyjna

 • Cena normalnego biletu wstępu to koszt 6,00€;
 • Cena biletu ulgowego - 2,60€
 • Dni i godziny otwarcia:
  • niedziela i poniedziałek: od 10:00 do 21:00 - restauracja, kuchnia od 11:00 do 19:30, a kasa biletowa od 10:00 do 20:00
  • wtorek - sobota: od 10:00 do 23:00 - restauracja, kuchnia od 11:00 do 21:30, a kasa biletowa od 10:00 do 22:00

Reklama


Zobacz inne punkty widokowe w Europie