Podróże po Europie

Punkty widokowe Wilna

Ostatnia aktualizacja: 1 października 2022

Wilno posiadające w centrum dwa wzgórza, z których można podziwiać krajobraz miejski litewskiej stolicy. Nie są to jednak jedyne miejsca oferujące widok na miasto z góry, a więcej propozycji znajdziecie w naszym artykule!

Widok z Góry Trzykrzyskiej

Góra Trzykrzyska (Trijų kryžių kalnas) to położone w centrum Wilna wzgórze, które dawniej nazywane było Łysą Górą lub Krzywą Górą. Na szczycie tego wzniesienia stoi pomnik trzech białych krzyży. Jest to stosunkowo nowy monument, który stanął w miejscu poprzedniego, wysadzonego w powietrze w latach 50. XX wieku. Obecna forma monumentu jest wyższa od poprzedniej o 1,8 metra i powstała dopiero w 1989 roku jako pomnik upamiętniający ofiary stalinizmu na Litwie.

Widok z Góry Trzech Krzyży w Wilnie
Widok z Góry Trzech Krzyży w Wilnie
Widok z Góry Trzykrzyskiej w Wilnie
Widok z Góry Trzykrzyskiej w Wilnie

Z Góry Trzech Krzyży możemy podziwiać panoramę Starego Miasta, zamków oraz Bazyliki archikatedralnej. Należy ona do bezpłatnych atrakcji. Musimy jednak liczyć się z lekkim podejściem pod górę.

Widok z Góry Giedymina i Baszty Giedymina

Góra Giedymina (lub inaczej Góra Zamkowa) to kolejne wzgórze znajdujące się na wileńskim Starym Mieście. Położona jest po zachodniej stronie Góry Trzykrzyskiej.

[Widok z Baszty Giedymina w Wilnie]
[Widok z Baszty Giedymina w Wilnie]

Wzgórze było niegdyś ważnym punktem na mapie Wilna, ponieważ znajdował się tam Zamek Górny, który uległ zniszczeniom podczas wojny polsko-rosyjskiej w 1660 roku. Do dziś przetrwała Baszta Giedymina (Gedimino pilies bokštas), stanowiąca jeden z najważniejszych symboli Wilna, na którą można wejść i podziwiać widoki na miasto. Twierdza to nie tylko punkt widokowy ale także Muzeum Zamku Górnego.

Widok z Góry Giedymina w Wilnie
Widok z Góry Giedymina w Wilnie
Widok z Góry Giedymina w Wilnie
Widok z Góry Giedymina w Wilnie

Góra Giedymina - informacje praktyczne

Za wstęp na Górę Giedymina nie jest pobierana żadna opłata, jednak dla osób, które chcą szybciej się tam dostać została udostępniona "kolejka" w formie wagoniku, którym za opłatą wjeżdżamy na wzgórze.

Baszta Giedymina - informacje praktyczne

Cena normalnego biletu wstępu na Basztę Giedymina czyli Muzeum Zamku Górnego to koszt 6,00 (28,03 zł) (ulgowy - 3,00 (14,01 zł)). We środku znajdują się m.in. schemat bitwy pod Grunwaldem, krzyżackie sztandary i popiersie księcia Witolda. Zgromadzono tam także różne elementy zbroi. Na samej górze znajduje się panoramiczny taras widokowy.

Dni i godziny otwarcia

Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum.

Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Samodzielnie stojąca Dzwonnica przy Bazylice Archikatedralnej w Wilnie jest kolejnym z symboli litewskiej stolicy. Przez lata byłą przebudowywana i rozbudowywana. Dzisiaj można ją zwiedzać od wewnątrz, a przy okazji jest ona punktem widokowym, z którego można obserwować miasto.

Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Z tarasu widokowego na Dzwonnicy obejrzymy Plac Katedralny wraz z Bazyliką archikatedralną - z góry dostrzec można wiele szczegółów górnej części świątyni, rzeźby i detale. Nie zobaczymy stąd jednak odległych zabytków stolicy. Dobrze jednak widać stąd uliczki położone wokół Placu Katedralnego.

Cena biletu wstępu na dzwonnicę wynosi 5,00 (23,35 zł).

Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Dzwonnica od środka - Wilno
Dzwonnica od środka - Wilno

Dzwonnica kościoła św. Jana - widok z najwyższego budynku Starego Miasta

Kolejną dzwonnicą udostępnioną turystom jest ta w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Jest ona najwyższym obiektem wileńskiego starego miasta - jej całkowita wysokość to 68 m, podczas gdy dzwonnicy bez krzyża to "zaledwie" 52 m.

Kompleks ten znajduje się obok tutejszego uniwersytetu. Z tarasu widokowego na wieży będziemy mogli podziwiać zabudowę Starego Miasta oraz innych zakątków Wilna.

Na górę możemy wejść po 193 zabytkowych schodach lub wjechać windą. Cena biletu wstępu to 5,00 (23,35 zł). Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy tutaj.

Widok z wieży telewizyjnej

Wileńska wieża telewizyjna działa podobnie jak jej starsza siostra z Berlina (więcej: Wieża Telewizyjna w Berlinie). W jej górnej znajduje się restauracja z tarasem widokowym - główna różnica pomiędzy dwoma obiektami jest taka, że w Berlinie do dyspozycji gości są dwa poziomy, a Wilnie jest natomiast jeden, tylko z restauracją.

Informacje o wieży:

  • wysokość wieży to 326,5 metra;
  • na wysokości 160 metrów znajduje się restauracja z tarasem widokowym;
  • na 19. piętro wieży wjeżdża winda w ciągu około 40 sekund;
  • część przeznaczona na taras widokowy i restaurację obraca się wokół własnej osi, całą drogę pokonuje w czasie około 50 minut;
  • restauracja nosi nazwę ”Paukščių Takas" co po polsku oznacza „Droga Mleczna”;
  • jest to najwyższa wolno stojąca budowla na Litwie;
  • budowa trwała od 1974 roku do 1980 roku;
  • dolna cześć wieży - 190 metrów zbudowana została z betonu, górne 137 metrów wybudowano ze stali;
na wieży telewizyjnej w Wilnie
na wieży telewizyjnej w Wilnie

W Restauracji na wieży możemy skosztować lokalnych piw i mocniejszych alkoholi oraz zjeść zarówno obiad, kolację, jak i deser. A wszystko to w połączeniu z widokami na miast.

widok z wieży telewizyjnej w Wilnie
widok z wieży telewizyjnej w Wilnie

Wieża telewizyjna w Wilnie położona jest daleko od centrum, dlatego nie zobaczymy z niej dobrze żadnych zabytków ani też innych najbardziej znanych atrakcji. Na wieże polecamy się wybrać o zachodzie słońca, żeby móc podziwiać pięknie zachodzące słońce nad miastem, a później podświetlone ulice i budynki.

Taras widokowy przy ulicy Subačiaus

Jeśli chcemy popatrzeć z góry na wileńską starówkę, a jednocześnie uniknąć tłumów turystów najlepiej udać się na Subačiaus gatve gdzie urządzono niewielki punkt widokowy i kawiarnię. Legenda głosi, że w tym miejscu zatrzymał się Napoleon i przez lunetę obserwował miasto. Taras znajduje się jedynie 700 metrów od Zarzecza i około 1,5 kilometra od centrum miasta.

Dokładna lokalizacja tarasu: 54.67749659856246, 25.300585918715814

Z tarasu zobaczymy wieże większość wileńskich świątyń, górę Giedymina, wieżowiec Europa i inne wysokościowce. Bardzo dobrze widać też pobliski park Kūdrų. Ciekawostką jest pobliski kościół kościół Serca Jezusowego wybudowany niegdyś dla sióstr wizytek. Po drugiej wojnie światowej władze sowiecki urządziły tu więzienie. Dziś budowla niszczeje i w rejestrach nadal figuruje jako więzienie (choć oczywiście nikt nie jest tu już przetrzymywany).

Góra Bouffałowa (Taurakalnis)

Jeden z ciekawych, ale mniej znanych punktów widokowych blisko wileńskiej starówki.

Historia wzgórza sięga czasów średniowiecznych kiedy to sprowadzono tu ludność tatarską. W czasach nowożytnych część obszaru kupił starosta stokliski Józef Teodor Doroszkiewicz Bouffał, od którego nazwiska pochodzi jedna z nazw wzniesienia (drugą nadał litewski historyk literatury Mykolas Biržiška). Niegdyś istniał tu cmentarz ewangelicki, po którym została jedynie klasycystyczna kaplica. W okresie sowieckim wzniesiono na szczycie Pałac Ślubów i Pałac Związków Zawodowych. Ten pierwszy doceniony ze względu na interesujące rozwiązania architektoniczne istnieje do dziś. Ten drugi jest w trakcie rozbiórki, na jego miejscu ma powstać nowoczesna sala koncertowa.

Na koniec roku akademickiego na wzgórzu spotykają się absolwenci uczelni wyższych i bawią się do samego świtu.

Większość punktów widokowych w Wilnie daje możliwość podziwiania wyłącznie Starego Miasta. W tym przypadku jest nieco inaczej - umiejscowienie wzgórza pozwala na dostrzeżenie tzw. wileńskiego Manhattanu czyli nowoczesnych wieżowców na Śnipiszkach. Widać również barokowy kościół św. Jakuba i Filipa.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama