Punkty widokowe Wilna

Wilno to miasto, w którego centrum znajdują się dwa wzgórza, z których można podziwiać krajobraz miejski litewskiej stolicy. Nie są to jedyne miejsca, z których można oglądać miasto z góry. Oprócz naturalnych punktów widokowych możemy znaleźć także te wybudowane przez człowieka, np. zabytkowa Dzwonnica, która znajduje się w samym centrum miasta czy Baszta wzniesiona na słynnym wzgórzu. Z każdego z tych punktów można spojrzeć na miasto z innej perspektywy i dostrzec inne rzeczy.

Widok z Góry Trzykrzyskiej

Góra Trzykrzyska czyli Trijų kryžių kalnas to wzgórze znajdujące się w centrum Wilna, które dawniej nazywane było Łysą Górą lub Krzywą Górą. Na szczycie tego wzniesienia jest pomnik trzech białych krzyży. Jest to nowy monument, który stoi w miejscu poprzedniego, wysadzonego w powietrze w latach 50. XX wieku. Dzisiejsza postać Trzech Krzyży jest nieco wyższa od starego od 1,8 metra i powstała dopiero w 1989 roku. Dzisiaj oficjalnie mówi się, że pomnik upamiętnia ofiary stalinizmu na Litwie.

Widok z Góry Trzykrzyskiej w Wilnie

Widok z Góry Trzykrzyskiej w Wilnie

Co można zobaczyć? Góra Trzykrzystka to miejsce, z którego możemy podziwiać przede wszystkim panoramę Starego Miasta, zamków i Bazyliki archikatedralnej.

Góra Trzykrzyska należy do bezpłatnych atrakcji miasta.

Widok z Góry Giedymina i Baszty Giedymina

Góra Giedymina czyli inaczej Góra Zamkowa, (dawniej nazywana Górą Turzą) to wzgórze znajdujące się w Wlinie, na Starym Mieście. Położona jest po zachodniej stronie Góry Trzykrzyskiej.

Widok z Baszty Giedymina w Wilnie

Wzgórze niegdyś było ważnym punktem na mapie Wilna, ponieważ znajdował się tam Zamek Górny, który uległ zniszczeniom podczas polsko-rosyjskiej wojny w 1660 roku. Dzisiaj znajduje się tam Baszta Giedymina (Gedimino pilies bokštas), na którą można wejść i podziwiać widoki na miasto. Twierdza to nie tylko punkt widokowy ale także Muzeum Zamku Górnego.

Widok z Góry Giedymina w Wilnie

Widok z Góry Giedymina w Wilnie

Informacje praktyczne - Góra Giedymina

Za wejście na Górę Giedymina nie jest pobierana żadna opłata, jednak dla osób, które chcą szybciej się tam dostać została udostępniona "kolejka" w formie wagoniku, którym wjeżdżamy na wzgórze.

Wjazd kolejką kosztuje 1,00€ w jedna stronę, w obie 2,00€.

Informacje praktyczne - Baszta Giedymina

Cena normalnego biletu wstępu na Basztę Giedymina czyli Muzeum Zamku Górnego to koszt 5,00€ (ulogwy - 2,50€). We środku znajdują się m.in. schemat bitwy pod Grunwaldem, krzyżackie sztandary i popiersie księcia Witolda, zgromadzono tam także różne elementy zbroi. Na samej górze znajduje się taras widokowy.

Dni i godziny otwarcia

 • od kwietnia do września - codziennie od 10:00 do 19:00;
 • od października do marca - codziennie od 10:00 do 17:00;

Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Dzwonnica przy Bazylice Archikatedralnej w Wilnie jest jednym z symboli tego miasta. Przez lata byłą przebudowywana i rozbudowywana. Dzisiaj można ją zwiedzać od wewnątrz, a przy okazji jest ona punktem widokowym, z którego można obserwować miasto.

!Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Co można zobaczyć? Z punktu widokowego Dzwonnicy można oglądać Plac Katedralny wraz z Bazyliką archikatedralną. Dostrzec można wiele szczegółów górnej części świątyni, rzeźby i detale. Dzwonnica nie jest wysokim obiektem, ponieważ mierzy zaledwie 57 metrów, dlatego nie zobaczymy stąd odległych części stolicy. Jednak widać stąd uliczki położone wokół Placu Katedralnego.

!Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej
Widok z Dzwonnicy Bazyliki archikatedralnej

Informacje praktyczne - Dzwonnica Archikatedry

 • Cena biletu normalnego to koszt 4,50€;
 • Dni i godziny otwarcia:
  • od poniedziałku do soboty
  • od maja do września - 10:00 - 19:00
  • od października do kwietnia - 10:00 - 18:00

Dzwonnica od środka - Wilno

Widok z wieży telewizyjnej

Wileńska wieża telewizyjna działa podobnie jak jej starsza siostra z Berlina (więcej o berlińskiej wieży telewizyjnej i innych punktach widokowych w Berlinie). Na wieży znajduje się restauracja z tarasem widokowym, w Berlinie do dyspozycji gości są dwa poziomy, a Wilnie jest natomiast jeden, tylko z restauracją.

Informacje o wieży:

 • wysokość wieży to 326,5 metra;
 • na wysokości 160 metrów znajduje się restauracja z tarasem widokowym;
 • na 19. piętro wieży wjeżdża winda w ciągu około 40 sekund;
 • część przeznaczona na taras widokowy i restaurację obraca się wokół własnej osi, całą drogę pokonuje w czasie około 50 minut;
 • restauracja nosi nazwę ”Paukščių Takas" co po polsku oznacza „Droga Mleczna”;
 • jest to najwyższa wolno stojąca budowla na Litwie;
 • budowa trwała od 1974 roku do 1980 roku;
 • dolna cześć wieży - 190 metrów zbudowana została z betonu, górne 137 metrów wybudowano ze stali;

!na wieży telewizyjnej w Wilnie
na wieży telewizyjnej w Wilnie

W Restauracji na wieży możemy skosztować lokalnych piw i mocniejszych alkoholi oraz zjeść zarówno obiad, kolację, jak i deser. A wszystko to w połączeniu z widokami na miast.

!widok z wieży telewizyjnej w Wilnie
widok z wieży telewizyjnej w Wilnie

Co można zobaczyć? Wieża telewizyjna w Wilnie jest zlokalizowana daleko od centrum, dlatego nie zobaczymy z niej dobrze żadnych zabytków ani też innych bardziej znanych atrakcji w mieście. Na wieże polecamy się wybrać o zachodzie słońca, żeby móc podziwiać pięknie zachodzące słońce nad miastem, a później podświetlone ulice i budynki.

Informacje praktyczne - wieża telewizyjna

 • Cena normalnego biletu wstępu to koszt 6,00€;
 • Cena biletu ulgowego - 2,60€
 • Dni i godziny otwarcia:
  • niedziela i poniedziałek: od 10:00 do 21:00 - restauracja, kuchnia od 11:00 do 19:30, a kasa biletowa od 10:00 do 20:00
  • wtorek - sobota: od 10:00 do 23:00 - restauracja, kuchnia od 11:00 do 21:30, a kasa biletowa od 10:00 do 22:00

Taras widokowy przy ulicy Subačiaus

Jeśli chcemy popatrzeć z góry na wileńską starówkę, a jednocześnie uniknąć tłumów turystów najlepiej udać się na Subačiaus gatve gdzie urządzono niewielki punkt widokowy i kawiarnię. Legenda głosi, że w tym miejscu zatrzymał się Napoleon i przez lunetę obserwował miasto. Taras znajduje się jedynie 700 metrów od Zarzecza i około 1,5 kilometra od centrum miasta.

Dokładna lokalizacja tarasu: 54°40'38.5"N 25°18'01.2"E

Co można zobaczyć? Wieże większość wileńskich świątyń, górę Giedymina, wieżowiec Europa i inne wysokościowce. Bardzo dobrze widać też pobliski park Kūdrų. Ciekawostką jest pobliski kościół kościół Serca Jezusowego wybudowany niegdyś dla sióstr wizytek. Po drugiej wojnie światowej władze sowiecki urządziły tu więzienie. Dziś budowla niszczeje i w rejestrach nadal figuruje jako więzienie (choć oczywiście nikt nie jest tu już przetrzymywany).

Góra Bouffałowa (Taurakalnis)

Jeden z ciekawych, ale mniej znanych punktów widokowych blisko wileńskiej starówki.

Historia wzgórza sięga czasów średniowiecznych kiedy to sprowadzono tu ludność tatarską. W czasach nowożytnych część obszaru kupił starosta stokliski Józef Teodor Doroszkiewicz Bouffał, od którego nazwiska pochodzi jedna z nazw wzniesienia (drugą nadał litewski historyk literatury Mykolas Biržiška). Niegdyś istniał tu cmentarz ewangelicki, po którym została jedynie klasycystyczna kaplica. W okresie sowieckim wzniesiono na szczycie Pałac Ślubów i Pałac Związków Zawodowych. Ten pierwszy doceniony ze względu na interesujące rozwiązania architektoniczne istnieje do dziś. Ten drugi jest w trakcie rozbiórki (stan na rok 2019), na jego miejscu ma powstać nowoczesna sala koncertowa.

Na koniec roku akademickiego na wzgórzu spotykają się absolwenci uczelni wyższych i bawią się do samego świtu.

Co można zobaczyć z Góry Bouffałowej: Większość punktów widokowych w Wilnie daje możliwość podziwiania Starego Miasta. W tym przypadku jest nieco inaczej - umiejscowienie wzgórza pozwala na dostrzeżenie tzw. wileńskiego Manhattanu czyli nowoczesnych wieżowców na Śnipiszkach. Widać również barokowy kościół św. Jakuba i Filipa.


Reklama