HafenCity - nowoczesna dzielnica Hamburga

HafenCity to nowa i bardzo nowoczesna dzielnica Hamburga. Obecnie jest ona wciąż w trakcie tworzenia i nie da się ukryć, że miejscami przypomina ogromny plac budowy. Zakończenie prac planowane jest na 2025 rok.

Historia, informacje i ciekawostki

Można być pewnym, że ich efekt będzie naprawdę imponujący. Ta nowoczesna dzielnica to jeden z najnowocześniejszych i zarazem najciekawszych projektów urbanistycznych w Europie. Jej powierzchnia to aż 150 hektarów. Na tym terenie znajdować się będą imponujące biurowce, nowoczesne apartamentowce, a także promenady, skwery i ulice.

Hamburg - dzielnica HafenCity

HafenCity to nowatorska koncepcja zagospodarowania poprzemysłowych terenów Hamburga. Plan zagospodarowania HafenCity zatwierdzono w 2000 roku. Jak wynika z szacunków, dzielnicę będzie zamieszkiwać 12 000 osób, a pracę znajdzie tam ponad 40 000 osób.

Cała dzielnica została podzielona na 10 części. Każda z nich ma określone funkcje i specyfikę. Jedną z nich jest Elbtorquartier, część dzielnicy poświęcona nauce. To właśnie na jej terenie znajduje się Muzeum Morskie, dwa uniwersytety oraz siedziba Greenpeace.

Kolejną częścią HafenCity jest Überseequartier, swoiste centrum handlowo – rozrywkowe ze sklepami, kawiarniami i galeriami sztuki. Jeśli lubicie nowoczesną, oryginalną architekturę, koniecznie zobaczcie ... budynek firmy Unilever, znajdujący się w HafenCity. Co ciekawe, przychodzi tam bardzo wielu turystów, typowym widokiem są również regularne wycieczki z przewodnikiem.

!Budynek firmy Unilever - dzielnica HafenCity w Hamburgu
Budynek firmy Unilever - dzielnica HafenCity w Hamburgu

Z tarasu kawiarni Langnese Happiness, znajdującej się w budynku rozciąga się wspaniały widok na Łabę. Przy jej nabrzeżu cumują statki, np. znany i uwielbiany Queen Mary 2.

Hamburg - dzielnica HafenCity

Na szczególną uwagę zasługuje również budynek filharmoniiElbphilharmonie. Elbphilharmonie to szklana konstrukcja przypominająca wzburzone fale, zaprojektowana przez szwajcarskie biuro Herzog & de Meuron. Budynek jest coraz bardziej rozpoznawalnym symbolem miasta.

!Widok na filharmonię -Elbphilharmonie w dzielnicy HafenCity w Hamburgu
Widok na filharmonię -Elbphilharmonie w dzielnicy HafenCity w Hamburgu

Trudno się dziwić. Ten imponujący obiekt ma aż 110 metrów wysokości, a jego podstawą jest dawny spichlerz (Kaispeicher). Mieści w sobie 2 sale koncertowe (na 2150 i 550 słuchaczy), interaktywne muzeum muzyczne (Das Klingende Museum), 45 mieszkań, hotel z 250 pokojami oraz ... parking na 500 aut.

HafenCity Hamburg - Vasco da Gama Platz

Co ciekawe, początkowo budynek miał kosztować ponad 240 milionów euro. W miarę rozwoju prac mówi się, że suma ta może się podnieść o 150 albo nawet 200 milionów!

Hamburg - dzielnica HafenCity

HafenCity to również nowoczesny ośrodek transportu wodnego. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego dnia do Hamburga przybywają wielkie wycieczkowe statki pasażerskie, w HafenCity umiejscowiony będzie również specjalny terminal dla statków. Obiekt w kształcie fali będzie wykonany ze szkła. Zapewne będzie nie tylko funkcjonalny, ale również mistrzowsko zaprojektowany i wykonany.

HafenCity - Hamburg

Co ciekawe, w HafenCity nad bezpieczeństwem i satysfakcją mieszkańców czuwa social planer, czyli ekspert do spraw społecznych. Obecnie funkcję tę pełni doktor Marcus Menzl, socjolog i urbanista. Do jego zadań należy m.in. sprawdzanie w jaki sposób mieszkańcy czują się w HafenCity, czego potrzebują i na co narzekają. Często zdarza się, że staje się on mediatorem w konfliktach i sprawach, wynikających z życia na placu budowy, którym z całą pewnością wciąż jest HafenCity. Co ciekawe, z jego analiz wynika, że najliczniejszą grupą mieszkańców dzielnicy są ludzie po 50 r.ż. z dorosłymi już dziećmi (a zamiast domu pod miastem wybierają wygodne życie w centrum).

Hamburg - dzielnica HafenCity

Zorganizowana została tutaj także budowa tymczasowego placu zabaw, którego brakowało liczniejszym niż przewidziano rodzinom z małymi dziećmi. Docelowo powstanie on przy realizowanej właśnie szkole podstawowej, ale rodzice i dzieci nie chcieli czekać – wymyślili Wyspę piratów. Zamówiono projekt, a potem wszyscy wspólnie wzięli udział w budowie.

HafenCity w Hamburgu

Z obserwacji doktora Menzla wynika, że nowi mieszkańcy są otwarci, a do HafenCity sprowadziła ich chęć życia w centrum miasta. Jak już wspominaliśmy najliczniejszą grupą zamieszkującą dzielnicę są osoby po 50. roku życia, Równie liczną grupę stanowią właściciele wielu mieszkań – przemieszczający się pomiędzy nimi „obywatele świata”. Na trzecim miejscu plasują się rodziny.

Hamburg - dzielnica HafenCity

W HafenCity znajdują się apartamenty przystosowane zarówno do oczekiwań bardzo bogatych klientów, jak i zrealizowane w normalnym standardzie. Na wynajem i do kupienia. Jeśli planujecie zamieszkać w tym jakże urokliwym zakątku Hamburga, z pewnością znajdziecie coś dla siebie. :)

Hamburg - dzielnica HafenCity

Co ciekawe częścią tej nowej dzielnicy jest obręb zabytkowych magazynów - Speicherstadt.

!Speicherstadt w Hamburgu
Speicherstadt w Hamburgu


Reklama